Główna > Finanse > Sekrety oszczędzania > Wizyta u ortodonty - ile kosztuje aparat na zęby?

Wizyta u ortodonty - ile kosztuje aparat na zęby?

Sprawdź, ile kosztuje aparat ortodontyczny
03.04.2019
15025
Czas czytania -
8 min.

Korygowanie wad zgryzu nie należy do najprostszych i najtańszych zabiegów. Jest to czasochłonny proces, który wymaga od pacjenta nie tylko cierpliwości i samozaparcia, ale również dość zasobnego portfela. Efekty jednak przechodzą najśmielsze oczekiwania i po pewnym czasie można się w końcu cieszyć pięknym uśmiechem. Co istotne, aparaty ortodontyczne z powodzeniem sprawdzają się u dorosłych osób. Dlatego też praktycznie każdy może wyprostować sobie zęby, niezależnie od tego ile ma lat. Ile kosztuje założenie aparatu? Jakie mamy aparaty na zęby do wyboru i z czym wiąże się leczenie wady zgryzu?

Współczesna ortodoncja ma do zaoferowania niezwykle nowoczesne rozwiązania, które całkowicie zmieniły oblicze leczenia wad zgryzu. Pamiętajmy o tym, że aparaty ortodontyczne nie tylko prostują krzywe zęby, ale także korygują szeregi innych wad jamy ustnej, takich jak chociażby tyłozgryz czy szparowatość. Ogólnie pomimo niezaprzeczalnych efektów estetycznych, działanie aparatów ortodontycznych wychodzi daleko poza wymiar uzyskania pięknego uśmiechu. Proste zęby i odpowiednie ustawienie szczęki to również gwarancja silnych i zdrowych zębów.

Jakie aparaty ortodontyczne mamy do wyboru?

Decydując się na prostowanie zębów, mamy do wyboru dwie podstawowe technologie ortodontyczne. Są to aparaty ortodontyczne stałe i aparaty ruchome, które określane są często jako aparaty na noc. Oba rozwiązania mają swoje zalety oraz wady i oba różnią się pomiędzy sobą. Czym dokładnie? Mianowicie:

 • ceną;
 • długością noszenia;
 • wygodą noszenia;
 • częstotliwością wizyt u dentysty;
 • pielęgnacją zębów w trakcie terapii.

Jednak to, które rozwiązanie będzie najlepsze, nie zawsze związane jest z zasobnością naszego portfela i wygodą. Czasami rodzaj wady zgryzu będzie determinował konieczność użycia danego rodzaju aparatu. I w tej sytuacji to ortodonta podejmie decyzję, co będzie dla nas najlepsze. Zanim udamy się jednak na wizytę, warto zapoznać się z kosztami, jakie wiążą się z korekcją wady zgryzu. Sprawdźmy, ile kosztuje aparat ortodontyczny wraz z wizytami kontrolnymi i wszystkimi związanymi z jego noszeniem wydatkami. A także dowiedzmy się dokładniej, jak wygląda leczenie wady zgryzu zarówno u dzieci, jak i u dorosłych.

Aparaty ortodontyczne stałe – ceny i rodzaje

Stałe aparaty ortodontyczne to konstrukcje, które jak sama nazwa wskazuje, mocowane są do zębów na stałe. W podstawowej postaci składają się one najczęściej z tak zwanych zamków przyklejanych do zębów za pomocą specjalnych klejów silikonowych oraz drucianego łuku, którego zadaniem jest korekcja wady zgryzu. Oczywiście aparaty w zależności od rodzaju wady posiadają dodatkowe elementy, takie jak sprężynki, haczyki czy pierścienie oraz niezwykle popularne wśród dzieci ligatury, czyli specjalne gumki do aparatu. Nie wszystkie aparaty stałe wyglądają jednak tak samo i korzystają z tych samych rozwiązań. Dzielimy je również pod względem materiałów, z których są zrobione i są to:

 • aparaty metalowe (ze stali chirurgicznej) – jeden łuk (góra lub dół) kosztuje 900-2000 złotych
 • aparaty ceramiczne (w tym kompozytowe) – jeden łuk kosztuje 1800-3000 złotych
 • aparaty kryształowe – jeden łuk kosztuje 2000-4000 złotych

 aparaty ortodontyczne stałe

A to nie jedyne podziały. Aparaty ortodontyczne stałe mają również zróżnicowaną budowę. Pod tym względem możemy zdecydować się na:

 • aparat podniebienny, który służy do powiększenia szczęki górnej i jego cena wynosi od 500 do 900 złotych;
 • aparat lingwalny (aparat językowy), który mocuje się na wewnętrznej stronie zębów, przez co jest to praktycznie niewidoczny aparat na zęby – jego koszt za jeden łuk wynosi od 3000 do 8000 złotych;
 • aparat samoligaturujący – nie posiada ligatur, co pozwala na rzadsze wizyty u ortodonty i krótsze leczenie – koszt za jeden łuk to około 2300-2500 złotych.

Jeśli potrzebujemy aparatu na oba łuki zębów, koszty liczymy podwójnie, czyli za dwa łuki aparatu metalowego zapłacimy od 1800 zł do 4000 zł. Przy czym pamiętać trzeba, że jest to cena za sam aparat, do tego należy doliczyć jeszcze inne koszty. Z reguły to czy zdecydujemy się na stały aparat kryształowy, czy aparat stały porcelanowy albo aparat lingwalny, podyktowane jest estetyką, ponieważ aparaty te charakteryzują się podobnym działaniem.

Dodatkowe koszty związane z aparatami ortodontycznymi

Do kosztu samego aparatu trzeba doliczyć jeszcze inne wydatki, które poniesiemy w związku z korekcją wady zgryzu. Niektóre z nich zależne są od tego, ile ostatecznie będziemy musieli nosić aparat, co wiąże się z systematycznymi wizytami kontrolnymi u ortodonty. Z reguły aparaty stałe nosi się 1-2 lat, a koszty wizyt kontrolnych należy pomnożyć przez ten okres. Do wszystkich pozostałych kosztów ortodontycznych związanych z aparatami stałymi zaliczamy:

 • konsultacja ortodontyczna – 100-200 zł
 • pobranie wycisku – 100-300 zł
 • założenie aparatu – 100-300 zł
 • wizyty kontrolne – 100-300 zł (w przypadku aparatów stałych najczęściej jest to wizyta co 1-2 miesiące i jeśli leczenie trwa np. 2 lata z wizytami co 2 miesiące przy średniej cenie 200 zł za wizytę to otrzymamy kwotę 2400 zł)
 • zdjęcie aparatu ortodontycznego – 100-300 zł

Dla wielu osób, które nie przepadają za wizytą u dentysty, ważne jest zapewne również to, ile trwa zakładanie aparatu stałego. (-4G1PT-) W tej kwestii wszystko tak naprawdę zależy od tego, jaki dokładnie rodzaj aparatu zakładamy i czy robimy to na jeden, czy na oba łuki zębowe. Ogólnie nie powinno to zająć więcej czasu niż około 30 minut na jeden łuk zębowy, przy czym najpierw dentysta musi dokładnie wyczyścić zęby. Inną kwestią jest jeszcze to, że aparat ortodontyczny można założyć tylko na zdrowe zęby, więc jeśli konieczne będzie jakieś leczenie, to również musimy doliczyć jego koszty do całości. W innym razie ortodonta nie założy nam aparatu stałego.

Aparat ortodontyczny ruchomy – cena i kiedy warto się na niego zdecydować?

Ruchome aparaty ortodontyczne, które często zakładane są na noc, to rozwiązanie tańsze, które charakteryzuje się zarówno wadami, jak i plusami. Ich największą zaletą jest to, że nie są tak drogie, jak stałe i można je zdjąć w każdym momencie. Szczególnie jest to przydatne w trakcie spożywania posiłków i łatwiej przez to dbać o higienę zębów. Wadą tego typu rozwiązania jest dłuższy czas korekcji wady zgryzu, który często wynika z braku subordynacji noszących go osób. Czasami po prostu nie chce się go zakładać, ponieważ jest o wiele bardziej niewygodny w noszeniu niż aparat stały.

aparat ortodontyczny ruchomy

Wszystko za sprawą akrylowej płytki, będącej jego częścią, która może przeszkadzać w mówieniu, jedzeniu i połykaniu śliny. Ogólnie tego typu aparaty nie są zalecane dla dorosłych, ale jeśli kogoś nie stać na aparat stały, zawsze pozostaje mu do wyboru taka alternatywa. Tym bardziej że jednak w ostatnim czasie powstało kilka interesujących rozwiązań, które nieco zwiększyły komfort noszenia aparatów ruchomych. Ile kosztuje aparat ruchomy i jakie są jego rodzaje?

 • aparat akrylowy z drutem – 400-1500 zł
 • aparat Twin-Block (wygodniejszy w codziennym użyciu) – 450-1500 zł

Warto pamiętać również o tym, że czasami leczenie ortodontyczne obejmuje stosowanie kilku rodzajów aparatów, co zwiększa ogólny koszt aparatu ortodontycznego. O tym jednak decyduje ortodonta po dokładnym rozeznaniu się w sytuacji. Cena takich dodatkowych aparatów ruchomych lub stałych wynosi od 200 do 1500 zł i są to np.

 • aparat Nance'a;
 • aparat Hyrax;
 • maska Delaire’a (tzw. maska ortodontyczna);
 • wyciąg zewnątrzustny.

Aparaty ortodontyczne dla dorosłych a aparaty ortodontyczne dla dzieci

Różnica pomiędzy aparatami ortodontycznymi dla dzieci i dla dorosłych nie dotyczy ceny, ale zastosowanych rozwiązań. Warto tutaj pamiętać o tym, że dzieci do około 12 roku życia (a nawet dłużej) mogą jeszcze mieć mleczaki. Ogólnie główną rolą aparatów dla dzieci jest likwidacja takich wad zgryzu jak np. tyłozgryz. I z reguły nie stosuje się tutaj aparatów stałych, a aparaty ruchome dla dzieci, określane często jako aparaty czynnościowe. Niestety dzieci często nie chcą w nich chodzić, ponieważ nie należą one do najwygodniejszych. Aparaty stałe zakłada się z reguły dopiero wtedy, gdy dziecko ma już wszystkie zęby stałe, czyli najczęściej w okolicach 11-13 roku życia.

aparaty ortodontyczne dla dzieci

Ewentualnie jeśli wada jest bardzo duża, można zastosować aparat stały przy uzębieniu mieszanym. Dzieci mogą wtedy wybrać sobie kolorowe gumki na aparat, co uatrakcyjnia im nieco proces leczenia. U dorosłych częściej stosuje się aparaty stałe, ponieważ zależy nam na szybkich efektach, a przy nowoczesnych rozwiązaniach, takich jak aparaty lingwalne, można korygować wady zgryzu w bardzo dyskretny sposób. A co z refundacją aparatów ortodontycznych? Kto może na nią liczyć? Niestety tylko dzieci i jak się okazuje tylko do pewnego wieku, dlatego z prostowaniem zębów musimy się pospieszyć. Dorośli natomiast mogą liczyć tylko na prywatne usługi ortodontyczne.

Aparat ortodontyczny dla dzieci NFZ – kiedy można liczyć na refundację?

Niestety, ale nawet przy refundacji aparatu ortodontycznego dla dziecka nie poszalejemy. Narodowy Fundusz Zdrowia nie dość, że refunduje tylko aparaty ruchome, to robi to tylko w przypadku dzieci, które nie ukończyły 12 roku życia, włączając w to kontrolę retencji leczenia do 13 roku życia oraz ewentualną naprawę aparatu – także do ukończenia przez dziecko 13 roku życia. Tego typu aparat dla dziecka jest bezpłatny. Aparaty stałe dla dzieci nie są objęte refundacją wcale, dlatego też, gdy rodzice chcą się na nie zdecydować, muszą pokryć koszty ze swojej kieszeni. Oczywiście leczenie zębów dzieci do 18 roku życia jest refundowane, więc wszystkie zabiegi konieczne do przywrócenia zębom zdrowia przed założeniem aparatu powinny być bezpłatne.

Higiena zębów a aparaty ortodontyczne

W czasie noszenia aparatu stałego niezwykle ważna jest precyzyjna higiena jamy ustnej, która również może być nieco kosztowna. Zaleca się bowiem w takiej sytuacji korzystanie ze szczoteczek elektrycznych, które są wyposażone w specjalne końcówki ortodontyczne. Tego typu szczoteczki kosztują około 50-150 zł, a koszt końcówek to około 50 zł. Najlepiej w czyszczeniu zębów z aparatem sprawdzają się jednak szczoteczki soniczne, które kosztują od 100 do nawet 600 złotych. Warto uwzględnić również i te wydatki w trakcie leczenia, ponieważ higiena jamy ustnej przy aparatach ortodontycznych jest szczególnie ważna, zwłaszcza jeśli nosimy aparat na zęby stały. Na co nam proste zęby, jeśli mają się popsuć przez nieodpowiednią higienę.

Zdjęcie aparatu ortodontycznego i leczenie retencyjne

Ostatnim etapem prostowania zębów jest retencja, czyli utrwalenie efektów. W tym celu stosuje się dodatkowe aparaty retencyjne, które należy nosić po zakończonym leczeniu. Najczęściej mają one postać wkładek akrylowych, które przypominają nieco aparaty ruchome. Istnieją również przezroczyste aparaty retencyjne w postaci nakładek na zęby. Z reguły zakładane są one na noc. Okres noszenia tego typu aparatów to niezwykle indywidualna sprawa. Jednak czasami, gdy chcemy utrzymać proste zęby, musimy zdecydować się na aparat retencyjny stały, który będziemy musieli zakładać do końca życia. Aparaty retencyjne w postaci płytki kosztują od 200 do 800 zł – za jeden łuk, natomiast w postaci silikonowej nakładki, tak zwana szyna ortodontyczna, to wydatek rzędu 300 zł za jeden łuk.

zdjęcie aparatu ortodontycznego

Zadbane i proste zęby – w świecie, w którym aparycja jest niezwykle istotna, to świetny atut. Warto zainwestować w swój uśmiech, ponieważ zęby po aparacie ortodontycznym nie tylko dodadzą nam uroku, ale także pewności siebie. Może i nie jest to zbyt tanie, bo w ogólnym rozrachunku wynosi kilka tysięcy złotych, ale koszty całego leczenia rozłożone są w czasie. Dzięki temu nie są aż tak bardzo odczuwalne. Nie masz teraz na aparat albo chcesz sprawić aparat na zęby dla dziecka? Możesz skorzystać z naszej kredyty chwilówki i zacząć drogę do zdrowego i pięknego uśmiechu już teraz! Sprawdź nasze chwilówki i wybierz odpowiednią dla Ciebie!

Kwota

Okres

dni

Pożyczasz
0.00
Prowizja
0.00
Odsetki
0.00
Do spłaty
0.00
RRSO
0.00%
Dzień spłaty
0
*Prowizja 0% dotyczy tylko pierwszej pożyczki w kwocie do 6000 zł oraz pozytywnej oceny zdolności kredytowej klienta.
Podobne artykuły: