Główna > Finanse > Sekrety oszczędzania > Ile kosztuje remont mieszkania i jak obniżyć jego koszty?

Ile kosztuje remont mieszkania i jak obniżyć jego koszty?

Sprawdziliśmy, ile będzie kosztować remont mieszkania
03.04.2019
5213
Czas czytania -
14 min.

Pijesz poranną kawę i rozglądasz się po swoim mieszkaniu. W pewnym momencie dociera do ciebie, że nieuchronnie zbliża się czas generalnego remontu. Ściany i sufit są przybrudzone, podłoga zniszczona, przydałyby się też nowe meble i jakaś zmiana aranżacji, bo obecna już się znudziła i jest bardzo niemodna. W skrócie, sporo roboty i niemałe wydatki. Na tym etapie pojawia się obawa, czy domowy budżet i te skromne oszczędności na osobnym koncie podołają takie przedsięwzięcie.

Nie ma co się rozklejać, do remontu mieszkania trzeba podejść metodycznie, w sposób zorganizowany. Na początek konieczne będzie rozpisanie planu robót i sumienne pomiary ścian oraz innych płaszczyzn. To pomoże w skalkulowaniu ilości materiałów, które trzeba kupić oraz ustalenia ceny za usługę fachowca, który wykona prace remontowe. Oczywiście, o ile zdecydujemy się na taką usługę. Potem można przejść do wstępnych kalkulacji i poszukiwania oszczędności, kiedy okaże się, że koszty remontu są zbyt duże. Nie wiesz jak się za to zabrać? Ten poradnik pomoże ci przez to przejść.

Plan prac remontowych i pomiary

Zastanów się, czy chcesz przeprowadzić remont całego mieszkania za jednym zamachem czy też robić to sukcesywnie. Potem weź zwyczajną kartkę papieru i napisz na niej co wymaga wymiany, naprawy i odświeżenia. Najlepiej wypisz wszystko w kolumnie, aby potem dopisywać obok wyliczone koszty. Taka lista pozwala ocenić wielkość przedsięwzięcia i ustalić kolejność prac. Nie zapomnij o żadnym elemencie pomieszczenia, aby potem nie było zaskoczenia i błędów w kalkulacji kosztów.

Kolejnym krokiem są pomiary. Mierząc ściany przeznaczone do remontu nie odliczaj drzwi i okien. Uzyskaną ilość metrów kwadratowych ścian, sufitu i podłogi zapisz na wspomnianej kartce z planem remontowym. To oczywiście podstawowe pomiary. Jeśli w planach masz wymianę mebli, zabudowę kuchenną czy inne modernizacje, musisz zadbać też o dokładne wymierzenie miejsc, gdzie zostaną przeprowadzone.

Wstępne rozeznanie cen i ustalenie szacunkowych kosztów remontu

Mając już wszystkie potrzebne wymiary i ilości metrów objętych pracami remontowymi, należy przejść do poszukiwania odpowiednich produktów. Można to zrobić na własną rękę albo po konsultacji z fachowcem, który będzie remontował wasze mieszkanie.

Na tym etapie warto wybrać się do sklepu z materiałami budowlanymi, a jeśli nie macie takiego w pobliżu, sprawdzić ceny na stronie internetowej. To także etap, kiedy należy wybrać już kolory i rodzaj okładzin. Musimy wiedzieć już czy na ścianach zawitają tapety czy gładź gipsowa i farba. Czy podłogę ozdobią panele czy tradycyjny parkiet oraz z jakich materiałów powstaną zabudowy i inne modernizacje. To wszystko będzie miało wpływ na kosztorys remontu mieszkania i pozwoli na wprowadzanie bieżących zmian w planie, kiedy okaże się, że budżet nie daje rady.

W czasie takiego wywiadu cenowego kluczowe są dane z wcześniejszych pomiarów, dzięki nim wiadomo ile trzeba kupić farby, gipsu, paneli, tapety itd.

Ile kosztuje remont mieszkania?

Ile kosztuje remont mieszkania?

Kiedy jesteśmy już wstępnie przygotowani, możemy przejść do stworzenia czegoś na kształt kosztorysu. Oczywiście nasze domy i mieszkania mają przeróżne gabaryty, więc trudno byłoby podać uniwersalną kalkulację. Dlatego przyjmijmy, że remontujemy lokal, który statystycznie rzecz ujmując, występuje najczęściej. Będzie to standardowe mieszkanie dwupokojowe o metrażu mieszczącym się w przedziale od 45-55 m2, które zostanie objęte remontem w całości. Spróbujemy skalkulować koszty remontu, ale w wersji podstawowej, bez żadnych ekstrawagancji czyli w opcji, dla zwykłego Kowalskiego mieszkającego w bloku i osiągającego dochody na średnim poziomie. Mamy więc przedpokój, łazienkę, kuchnię, sypialnię i salon. W pokojach będziemy odświeżać ściany, ale też wymieniać okna i drzwi oraz podłogę, remont salonu i sypialni obejmie podobne elementy. W łazience wymienimy glazurę i terakotę oraz wszystkie sanitariaty. W ramach remontu kuchni zostawimy dotychczasowe meble, bo prezentują się jeszcze dobrze, ale wymienimy płytki pomiędzy szafkami i na podłodze oraz okno i drzwi, a sufit i ściany pomalujemy. Przedpokój także zostanie odświeżony, wymienimy panele na podłodze oraz pomalujemy sufit i ściany. Nasza metamorfoza mieszkania w bloku obejmie również wymianę starych i brzydkich drzwi wejściowych. Wszystko, poza wymianą okien, wykonamy samodzielnie, a dodatkowo mamy wszystkie potrzebne narzędzia i akcesoria. Materiały zostaną zakupione w sieciowym markecie budowlanym, z wykorzystaniem tzw. „średniej półki”. Zatem do pracy, robimy generalny remont mieszkania!

Koszt remontu łazienki ok. 8 mkw:

Płytki na podłogę-cena 40-50 zł za metr

ok. 500 zł

Płytki na ściany- cena 40-50 zł za metr

ok. 1200 zł

Klej i fuga

ok. 350 zł

Farba na sufit odporna na wilgoć

ok. 50 zł

Umywalka

ok. 250 zł

Kabina prysznicowa/wanna

1000 zł/ 500 zł

Baterie(prysznicowa/wannowa +umywalkowa)

700 zł

Sedes (kompakt)

400 zł

Wężyki, zaworki, syfon

ok. 500 zł

Skrzydło drzwiowe

500 zł.

Razem

ok.  5500 zł/5000 zł

Koszt remontu kuchni ok. 10 mkw:

Okno rozwierno-uchylne z wymianą

800 zł

Skrzydło drzwiowe

500 zł

Płytki na podłogę 40-50 zł za metr

ok. 500 zł

Płytki na ściany (pomiędzy ciągi szafek)

ok. 300 zł

Klej i fuga

200 zł

Farba na ściany i sufit odporna na wilgoć

200 zł

Razem

ok. 2700 zł

Koszt remontu przedpokoju ok. 7 mkw:

Drzwi wejściowe

1500 zł

Panele na podłogę wraz z nowym podkładem i listwami przypodłogowymi

400 zł

Farba na sufit i ściany

100 zł

Razem

ok. 2000 zł

 Koszt remontu salonu ok. 20 mkw:

Okno rozwierno-uchylne (dwa skrzydła + okno balkonowe) z wymianą

1800 zł

Skrzydło drzwiowe

500 zł

Panele na podłogę wraz z nowym podkładem i listwami przypodłogowymi

ok. 900 zł

Farba na ściany i sufit

400 zł

Razem

ok. 3600 zł

Koszt remontu sypialni ok. 10 mkw:

Okno rozwierno-uchylne z wymianą

800 zł

Skrzydło drzwiowe

500 zł

Panele na podłogę wraz z nowym podkładem i listwami przypodłogowymi

400 zł

Farba na ściany i sufit

100 zł

Razem

ok. 1800 zł

Ten zakres prac wygenerował kwotę 15 600 zł, przy czym nie zawiera ona żadnych przeróbek w instalacji elektrycznej, gazowej, wodnej ani kanalizacyjnej, więc nie jest to koszt generalnego remontu mieszkania. Nie zawiera także żadnych zakupów z zakresu mebli i elementów dekoracyjnych. Mamy tu odświeżone wszystkie pomieszczenia wraz z nowymi podłogami i kompleksową wymianą stolarki okiennej i drzwiowej.

Dodatkowe koszty remontu

Kiedy robimy kalkulację planowanych prac remontowych, zwykle bierzemy pod uwagę najważniejsze koszty. To farby, płytki, tapety, gipsy, kleje, panele itd. Jednak taki kosztorys zdecydowanie odbiega od rzeczywistości i, aby uniknąć późniejszych niespodzianek, należy podejść do tego bardziej wnikliwie.

Do tych największych wydatków należy więc dodać przede wszystkim folie i taśmy do zabezpieczenia mebli, silikony do uszczelnień, wszelkie zaczepy, narożniki i końcówki do listew, włączniki do światła i kontakty (jeśli je wymieniamy na nowe), wkręty, krzyżyki do układania płytek, listwy wykończeniowe do glazury, listwy progowe lub progi itd. W przypadku wymiany armatury i sanitariatów trzeba podliczyć też koszt wszystkich koniecznych elementów do ich montażu, zwłaszcza w przypadku, kiedy nie da się wykorzystać starych wężyków, zaworków, rozet czy przejściówek.

Na koniec należy zadbać o kontener, do którego wrzucicie powstały w czasie remontu gruz i inne odpady. Nawet jeśli w zakresie prac nie będzie wyburzania ścian i innych elementów, to usunięte płytki i panele trzeba przecież gdzieś wyrzucić. Rzadko zdarza się, żeby można było wrzucać takie odpady do standardowego śmietnika, zwłaszcza na dużych osiedlach. Dlatego trzeba zamówić dodatkowy kontener i liczyć się z wydatkiem w wysokości około 350 zł. Ciekawym rozwiązaniem są także stosowane ostatnio big bagi, których wynajem kosztuje około 120-150 zł, w zależności od gminy.

Remont z pomocą fachowca - jakie to koszty?

Jeśli nie masz umiejętności manualnych lub w samodzielne wykonanie remontu wyklucza twój stan zdrowia albo godziny pracy, konieczne będzie skorzystanie z usługi firmy, która zawodowo wykonuje prace remontowo-budowlane. Tu jednak trzeba się liczyć z dużo większymi kosztami. Zastanawiasz się, ile bierze fachowiec za łazienkę a ile za inne pomieszczenia? Ceny takich usług w Polsce są zróżnicowane, wpływ na to ma lokalizacja oraz konkurencja na rynku. Na potrzeby naszego poradnika można jednak wziąć pod uwagę ceny uśrednione.

Dwukrotne malowanie ścian na biało

7zł/mkw

Dwukrotne malowanie ścian na kolor

10zł/mkw

Układanie paneli podłogowych

18zł/mkw

Skuwanie starych płytek

15zł/mkw

Położenie nowej glazury lub terakoty

45zł/mkw

Biały montaż

100zł/1 punkt wodny

Oczywiście ceny warto negocjować, zwłaszcza jeśli oddajecie w ręce jednego fachowca cały zakres prac, możecie oczekiwać jakiegoś rabatu. Z drugiej strony, przy dużym froncie robót zwykle nie pracuje jedna osoba, bo remont ciągnąłby się niemiłosiernie. Wtedy cena usługi jest tak skalkulowana, żeby zarobiła każda osoba zaangażowana w prace.

Wybierając jednak ekipę remontową nie warto do końca sugerować się ceną, a bardziej opinią. To dość drażliwy temat, bo w Polsce pełno jest pseudo remontowców, a tak naprawdę partaczy. Dlatego lepiej zdecydować się na droższą firmę z polecenia, która wykona prace profesjonalnie i nie będą konieczne kosztowne poprawki albo zszargane nerwy.

Jak obniżyć koszty remontu?

Jak obniżyć koszty remontu

Wiadomo, domowy budżet nie jest z gumy i trzeba umieć nim gospodarować. Jeśli więc macie odłożoną konkretną sumę na remont i wiecie, że większych wydatków nie będziecie w stanie unieść, trzeba zakres prac remontowych dostosować do tej kwoty. Wbrew pozorom jest sporo sposobów na to, aby koszty remontu zdecydowanie obniżyć.

Remont własnym sumptem

Przy założeniu, że zdrowie wam na to pozwala, a w pracy weźmiecie urlop, macie szansę znacznie obniżyć koszty odnowienia mieszkania dzięki samodzielnemu wykonaniu prac remontowych. Jeśli to debiut, można skorzystać z ułatwiających remont mieszkania porad i filmów instruktażowych, których jest obecnie w sieci pełno. Odrobina chęci i można wiele zdziałać. Jeśli nie macie zdolności manualnych i zwyczajnie boicie się efektów swoich działań, możecie chociaż wykonać prace przygotowawcze, jak na przykład skucie starych kafli, usunięcie tapet czy paneli, zagruntowanie ścian itp. To znacznie obniży koszt usługi ekipy remontowej. Poza tym, może w remoncie pomoże tata, teść, kuzyn lub kolega, wystarczy zapytać. Odwdzięczycie się jakimś fajnym prezentem i wszyscy będą zadowoleni.

Zakupy w sklepach sieciowych

Sklepów oferujących chemię budowlaną i materiały wykończeniowe do remontów jest cała masa. Od ekskluzywnych marek do zwyczajnych produktów dla zwykłego Kowalskiego. Te ostatnie nie są wcale złej jakości ani niemodne, po prostu nie znajdziemy tam artystycznego designu czy szumnych marek zagranicznych. Kupimy za to produkty ze wspomnianej „średniej półki”, które pasują do naszego średniego budżetu.

Promocje

Wspomniane sieci handlowe, które oferują materiały budowlano-remontowe mają też ciekawe promocje. Dlatego warto remont mieszkania zaplanować odpowiednio wcześniej i polować na czasowe obniżki. Jeśli macie gdzie składować takie rzeczy, można kupić np. panele czy płytki z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem i zaoszczędzić na tym kilkaset złotych. Przy takiej ilości wydatków każda dodatkowa suma jest pożądana.

Tańsze materiały

Robiąc zakupy w markecie budowlanym zawsze porównujcie produkty i pytajcie sprzedawców o ich właściwości. Często okazuje się, że kupując gipsy, kleje, fugi i inne produkty z zakresu chemii budowlanej przepłacamy za znaną markę, a tymczasem obok stoi sobie spokojnie wiaderko lub worek z innej firmy, które oferuje zdecydowanie lepszy stosunek ceny do jakości. Oprócz tego, zawsze weryfikujcie żądania fachowca, jeśli go wynajmiecie. Wielu z nich ma ulubione materiały i marki, więc stara się na zleceniodawcy wymóc zakup właśnie takich produktów. Pamiętajcie, to nie on jest kierownikiem budowy, może coś doradzić, ale nie zarządzać waszymi wydatkami.

Pożyczone narzędzia

Kiedy wynajmiecie fachowca to narzędzia was nie interesują, ale w przypadku samodzielnie wykonywanego remontu już tak. Wbrew pozorom nie jest mało rzeczy, które trzeba kupić i nie są one tanie. Dlatego też pomyślcie od kogo można pożyczyć zestaw do malowania, packi, drabinę itd. Może się okazać, że wszystko leży w piwnicy kuzyna lub rodziców i spokojnie czeka na kolejny remont, więc można pożyczyć wszystkie potrzebne akcesoria i zaoszczędzić kolejne kilkaset złotych. Oczywiście, po zakończonym remoncie należy wszystko oddać wyczyszczone i w dobrym stanie, a jeśli zbytnio zużyje się jakiś wałek lub pędzel albo coś ulegnie zniszczeniu, wypada to odkupić.

Własny transport

Często kupujemy przy okazji remontu rzeczy, które są zbyt długie lub zbyt ciężkie, aby przewieźć je zwyczajną osobówką. Oczywiście Polak potrafi i zdarzają się drzwi przewożone na dachu albo profile metalowe wystające z okna, za to jednak grozi mandat i jest to zwyczajnie niebezpieczne. Jeśli nie chcecie płacić za bagażówkę, lepiej poszukajcie jakiegoś znajomego lub sąsiada, który przewiezie wam takie elementy autem dostawczym za przysłowiową „flaszkę”.

Minimalizm

Wiadomo, że wszyscy chcielibyśmy mieć mieszkanie „na wypasie”, tak wyremontowane i wyposażone, że wszystkim gościom kapcie pospadały by z nóg. Ale robimy remont niskobudżetowy więc trzeba spuścić z tonu. Planując odświeżenia mieszkania starajcie się więc znaleźć kompromis pomiędzy wnętrzarską fantazją i katalogową fascynacją, a odświeżeniem aranżacji mieszkania w sposób modny i umiarkowanie kosztowny. Zresztą minimalizm jest teraz w modzie, więc nie będzie trudno.

Imitacje

Na szczęście obecna oferta produktów do tworzenia aranżacji we wnętrzach jest bardzo szeroka, a producenci prześcigają się w pomysłach, aby przyciągnąć do siebie klienta z każdym budżetem, i z tym skromnym i z tym bez ograniczeń. Dzięki tej tendencji mamy do dyspozycji sporo ciekawych produktów zastępczych, takich imitacji do wykończenia wnętrza. To np. fototapety, które wprowadzają do wnętrza niesamowite zdjęcia, trójwymiar i artyzm, ale też z powodzeniem imitują drewno, kamień, cegłę, surowy beton itp. Występują też w odmianach wodoodpornych a nawet ogniotrwałych więc z powodzeniem zastąpią kafle i obniżą koszt remontu kuchni albo łazienki. Inny ciekawy wariant to płytki pcv na ścianę. Podobnie jak fototapety, doskonale zastępują płytki i występują w wielu ciekawych wariantach.

Jak sfinansować remont?

Najlepszym źródłem pieniędzy na remont są oczywiście oszczędności. Wiele osób odkłada pieniądze na ten cel przez cały rok i dopiero po uzyskaniu odpowiedniej sumy, zabiera się za pracę. Nie każdy jednak potrafi i nie każdy może odkładać regularnie pieniądze. To jednak nie oznacza, że w takim przypadku remont mieszkania jest niemożliwy. Są na to inne sposoby. Można wziąć kredyt w banku albo dokonać zakupów na raty. Dziś praktycznie wszystkie markety budowlane oferują obsługę ratalną. Tyle, że chcąc skorzystać z tej możliwości, trzeba zrobić solidną listę zakupów i kupić wszystko za jednym zamachem.

W przypadku, kiedy nie macie zdolności kredytowej, a brakuje wam kilku tysięcy do domknięcia budżetu remontowego, możecie skorzystać z oferty jednej z firm pożyczkowych, działających na polskim rynku usług finansowych. Oferują one pożyczki online, które można zaciągać przez internet. Minimum formalności, pieniądze na koncie już w pół godziny, a to wszystko bez wychodzenia z domu i oderwania się od swoich zajęć, np. rozpoczętego już remontu.

Niezbędne formalności związane z remontem

Wykonanie remontu w bloku nie jest oczywiście zabronione. Wręcz przeciwnie, kiedy mieszkamy w lokalu z miejskich zasobów mieszkaniowych lub spółdzielczym, regulamin zobowiązuje nas do dbania o dobry stan naszego lokum. Jednakże wszelkie większe modyfikacje, jak wymiana stolarki okiennej oraz wyburzanie ścian czy zmiana ich położenia, wymagają akceptacji zarządcy nieruchomości, w której mieszkacie. Pamiętajcie też, że remont w bloku nie może naruszać komfortu innych lokatorów i należy przestrzegać ciszy nocnej.

Warto też uzyskać opinię dotyczącą ingerencji w ściany, ponieważ może stanowić element konstrukcyjnych budynku i wtedy jej naruszenie może grozić nawet katastrofą budowlaną. Każda przebudowa mieszkania w bloku wymaga zgody administratora nieruchomości, a często także inspektora nadzoru budowlanego.

Newralgicznym elementem remontu mieszkania są także zmiany w instalacji gazowej i elektrycznej. Musicie pamiętać, że najważniejsze jest bezpieczeństwo, zarówno wasze, jak i innych lokatorów. Modyfikacje tych dwóch instalacji powinni przeprowadzać fachowcy posiadający stosowne uprawnienia, a na każdą przeróbkę powinniście dostać dokument poświadczający właśnie takie profesjonalne wykonanie, podpisany i podbity pieczątką z numerem ewidencyjnym instalatora.

Inną ważną formalnością jest umowa z ekipą remontową. Pamiętajcie, aby nie ustalać z fachowcem niczego „na gębę”. Z góry należy określić zakres prac, jakie ma wykonać, wysokość wynagrodzenia, jakie za to otrzyma oraz termin zakończenia remontu. W ten sposób uniknięcie późniejszych komplikacji, nieprzewidzianych zmian i zamieszania, a w razie czego umowa będzie podstawą do dochodzenia swoich praw przed sądem. Oczywiście umowa działa w dwie strony i zabezpiecza także interesy fachowca, więc coraz częściej i chętniej wykonawcy podpisują taki dokument.

remont mieszkania zakończone

Jeśli planujecie kompleksowy remont mieszkania, które nie jest waszą własnością, warto też zorientować się w temacie zwrotu kosztów. W wielu przypadkach koszty modernizacji lokalu mającej na celu polepszenie jego standardu bywają częściowo zwracane przez spółdzielnię lub innego administratora nieruchomości. Najczęstsze przypadki to zwrot kosztów wymiany okien w mieszkaniu, ale też za modyfikacje mające na celu wykonanie łazienki w lokalu, którym jej nie było lub zamontowanie ogrzewania. Na zmianę instalacji grzewczej na bardziej ekologiczną można też uzyskać dodatkowe fundusze z wojewódzkiego lub gminnego funduszu przeznaczonego na ochronę środowiska. Wykorzystanie tych możliwości może sprawić, że wydatki poniesione na remont mieszkania okażą się całkiem znośne.

Remont mieszkania w bloku w wersji niskobudżetowej wymaga na pewno większego wysiłku i cierpliwości, ale widać, że jego przeprowadzenie jest realne. Zawsze znajdzie się jakiś sposób na obniżenie kosztów i zdobycie dodatkowych finansów, trzeba tylko ruszyć głową. A komfortowe warunki mieszkaniowe i radość z odnowionej przestrzeni życiowej jest bezcenna.

Kwota

Okres

dni

Pożyczasz
0.00
Prowizja
0.00
Odsetki
0.00
Do spłaty
0.00
RRSO
0.00%
Dzień spłaty
0
*Prowizja 0% dotyczy tylko pierwszej pożyczki w kwocie do 6000 zł oraz pozytywnej oceny zdolności kredytowej klienta.
Podobne artykuły: