Tajniki pracy fotografa. Ile zarabia fotograf? Jak wygląda praca fotografa?
Ile zarabia fotograf? Pokazujemy tajniki pracy fotografa. Podpowiadamy jak zostać fotografem i jak znajdować zlecenia dla fotografa.Zawód fotografa jest niezwykle ciekawym i kreatywnym zawodem. Niektórzy mogą sobie myśleć, że żadna filozofia robić zdjęcia dobrym sprzętem. Nic bardziej mylnego. Praca fotografa to ogromna wiedza praktyczna i teoretyczna. W dzisiejszym artykule przyjrzymy się, jak wygląda praca jako fotograf, jak zostać fotografem i w końcu - ile zarabia fotograf?
Praca jako fotograf - jak to wygląda od podszewki?
Zacznijmy od tego, że wszystko zależy od tego, o jakiej profesji fotografa mówimy. Inaczej wygląda praca fotografa ślubnego, inaczej portretowego, a jeszcze inaczej modowego. Każda profesja ma jednak części wspólne. Każdy fotograf dysponuje swoim profesjonalnym sprzętem. Praca fotografa to nie tylko robienie zdjęć. Jest to niezwykle odpowiedzialny zawód, który z pozoru wydaje się łatwym, prostym i przyjemnym. Nie ma nic bardziej mylnego. Spróbuj sobie wyobrazić tylko niezadowolenie młodej pary, która 3 lata planowała swój ślub, otrzymuje zdjęcia z najważniejszego dnia w swoim życiu, z których jest niezadowolona. O ile sesję małżeńską można powtórzyć, to wesela już nie. To także wyszukiwanie odpowiedniej scenerii, krajobrazów i głowa pełna pomysłów. Fotografowie cały czas się prześcigają z nowymi pomysłami i technologiami. Po wykonanej sesji fotograf musi zająć się obróbką zdjęć. Do tego niezbędna jest znajomość programów graficznych np. photoshop. Fotograf to osoba, która umie uchwycić “ten” moment na zdjęciu. Musi posiadać dobre oko, dostrzegać detale, współpracować ze światłem. Każda sesja rządzi się swoimi prawami, dlatego fotograf musi być również osobą elastyczną, która potrafi się dostosować do sytuacji. Poniżej przedstawiamy cechy dobrego fotografa:
- Po pierwsze ciekawość świata - nie zostaniesz dobrym fotografem, jeżeli nie interesują Cię szczegóły i świat, który Cię otacza. Będąc fotografem, musisz dostrzegać w codziennym życiu wyjątkowe momenty.
- Kolejna cecha to wysoka wrażliwość - fotografowie często są wrażliwsi na piękno, sztukę i otaczającą przyrodę. Bardziej niż inni. Dzięki temu takie osoby dostrzegają więcej i potrafią wyczarować piękne zdjęcia.
- Fotograf powinien mieć również potrzebę ciągłego rozwoju. Fotografia to dziedzina, która ciągle się rozwija. Idzie do przodu wraz z postępem technologii. Ponadto fotografowie coraz to prześcigają się z nowymi pomysłami. Będąc fotografem, musisz ciągle dbać o swój samorozwój.
- Kolejna cecha to cierpliwość. Jeżeli robisz zdjęcia w plenerze to czekanie na odpowiednie światło. Jeżeli robisz zdjęcia dzieciom to poczekanie na idealny moment, gdy maluchy przestają się wstydzić. Nie wszystko także wychodzi nam od razu. Musimy uzbroić się w cierpliwość i próbować, aż do skutku. Takie i inne przykłady można mnożyć. Cierpliwość u fotografów jest bardzo ważna.
- Kolejna cecha to pokora. Najprościej pokazać to na takim przykładzie - jesteś dumny ze swoich zdjęć, pokazujesz klientowi, a on wręcz przeciwnie. Dobry fotograf z pokorą przyjmuję krytykę. Nie wywyższa się też nad innymi kolegami i koleżankami z tej samej branży.
- Dobry fotograf musi być elastyczny. Jest to jednak praca z ludźmi. Często sesja jest zależna od czynników, na które nie mamy wpływu. Elastyczność to zaraz po cierpliwości najważniejsza cecha.
- Dobry fotograf musi być również komunikatywny. Wiele osób jest zestresowanych samą sesją zdjęciową. Trzeba pomóc się rozluźnić swoim klientom. Inna sprawa, to to, że komunikacja i umiejętność rozmowy to klucz do uzyskania pożądanego efektu. Bez rozmowy z klientem nie dowiesz się, jakie ma oczekiwania co do sesji.
Czytaj również: Ile zarabia dietetyk? Praca po dietetyce — ile zarabia dietetyk sportowy, w szpitalu, w Niemczech?
Jak zostać fotografem?
Jeżeli chcesz zostać fotografem i szlifować swoje umiejętności to najpierw musisz zaopatrzyć się w profesjonalny sprzęt fotograficzny. Niestety bez tego nie zaczniesz. Profesjonalny aparat, lampy i inne akcesoria są bardzo drogie. Jeżeli marzysz o karierze fotografa, a nie masz wystarczająco dużej ilości gotówki na odpowiedni sprzęt, zapoznaj się z ofertą Szybka Gotówka.
Jeżeli masz już sprzęt, musisz zacząć trenować oraz poznać swój aparat. Nie wystarczy robić zdjęcia na automatycznym trybie. Każdy fotograf zna swój sprzęt od podszewki. Wie, do czego służą poszczególne opcje, nie robi zdjęć na trybie automatycznym. Istnieje kilka różnych dróg zostania profesjonalnym fotografem. Jedna to szkoła fotograficzna, natomiast druga to typowy samouk. Podczas uczenia się tej sztuki na własną rękę. Cały czas, w każdej wolnej chwili powinieneś robić zdjęcia i poznawać sztukę, jaką jest fotografowanie. Fotografia to nie tylko zdjęcia. To także, znajomość sprzętu, obiektywów, umiejętność współpracy ze światłem, obróbka zdjęć, a także umiejętności interpersonalne, których nie może zabraknąć w tej branży. Podczas nauki fotografowania zrobisz miliony zdjęć. Setki zdjęć tego samego obiektu z innej perspektywy. Tylko w ten sposób nauczysz się dostrzegać detale. Kolejnym krokiem na drodze zostania profesjonalnym fotografem to założenie swojego profilu, bloga, konta na instagramie. Musisz zacząć się promować, aby w końcu ktoś Cię zauważył. Podczas nauki robienia zdjęć powinieneś korzystać z kursów. Zarówno tych bezpłatnych, jak i płatnych. Stacjonarnych i online. Na początku tej drogi pomocne będą filmy na popularnej platformie Youtube. Niestety sam się wszystkiego nie nauczysz. Dobrze jest oglądać prace innych fotografów, abyś mógł się inspirować i tworzyć własne obrazy. Dobrym rozwiązaniem na początku swojej ścieżki zawodowej jest zapisanie się na kurs. Dzięki niemu zdobędziesz kompleksową dawkę wiedzy m.in.:
- wiedzę ogólną z fotografii i sprzętu. Dowiesz się, jak w sposób praktyczny robić zdjęcia w trybie ręcznym, dlaczego ważne jest ISO, jak współpracować ze światłem, jak powinieneś ustawiać aparat oraz wiele innych rzeczy, które są znane tylko fotografom.
- Idąc na kurs ze swoim aparatem, poznasz wszystkie jego funkcję pod okiem specjalistów.
- Będziesz ćwiczyć, jak robić zdjęcia pod okiem doświadczonych fotografów. Od razu powiedzą Ci, gdzie robisz błąd i jak go poprawić.
- Będziesz mógł zadawać pytania doświadczonym osobom. Od razu otrzymasz odpowiedź i pomoc w zakresie, który sprawia Ci problem.
- Poznasz nowe osoby, nowe znajomości, które być może pomogą Ci zdobyć pierwsze zlecenia. Rozszerzysz także swoje horyzonty.
- Podczas kursu będziesz mieć dostęp do profesjonalnego studia fotograficznego i sprzętu. Porównasz swój aparat z innymi i zrobisz zdjęcie w idealnych warunkach.
- Na rynku istnieje wiele kursów. Każdy znajdzie tematykę idealną dla siebie. Chcesz być fotografem ślubnym, portretowym, dziecięcym. Bez problemu odnajdziesz odpowiedni kurs dla siebie, który pozwoli na zdobycie nowych lub dodatkowych umiejętności.
- Po ukończeniu kursu zdobędziesz certyfikat. Musisz pamiętać, że klienci lubią, gdy fotografowie mogą się pochwalić odbytymi szkoleniami.
Fotografowie co rusz muszą inwestować w nowy sprzęt, obiektywy, lampy. To ciągła nauka, która nie ma końca. Jeżeli nie będziesz się wystarczająco rozwijać, nie utrzymasz się w tej branży. Warto jednak inwestować w samorozwój, ponieważ dobrzy fotografowie potrafią zarobić konkretne pieniądze.
Chcesz profesjonalną sesję zdjęciową? Zapoznaj się z artkułem: Sesja zdjęciowa - jak zorganizować i Ile kosztuje?
Ile zarabia fotograf?
Zarobki fotografów są bardzo zróżnicowane. Nie można jednoznacznie podać widełek. Im większe doświadczenie, bogatsze portfolio, tym zarobki są wyższe. Przykładowo fotografowie ślubni za sesją ślubną, wraz ze zdjęciami w kościele i na weselu zarabiają około 6 tysięcy złotych. Profesjonalna sesja rodzinna w zależności od doświadczenia fotografa waha się od 200 do 1500 zł, gdzie taka sesja nie trwa zazwyczaj dłużej niż jeden dzień. Warto jednak pamiętać, że w cenie usługi jest także obróbka wykonanych zdjęć. Zarobki fotografów wyglądają bardzo optymistycznie, jednak należy również pamiętać, że większość z nich to tak zwani freelancerzy. Oznacza to, że sami muszą płacić podatki ze swojej działalności, opłacać ZUS, utrzymać studio fotograficzne, czy kupić swój sprzęt. Istnieją również fotografowie, którzy pracują na etacie. Niestety zarobki takich osób nie są zbyt atrakcyjne i wynoszą około 3 tysięcy złotych netto. Na etacie jednak zazwyczaj pracują osoby, które zajmują się wykonaniem zdjęć do dokumentów. Na zarobki fotografów wpływa również lokalizacja. Osoby mieszkające w okolicach Warszawy będą zarabiać więcej, niż te które mieszkają w województwie warmińsko-mazurskim czy w okolicach Rzeszowa. Jak widzicie zawód fotografa jest nie tylko bardzo często opłacalny, ale także ciekawy. Niestety ma dosyć wysoki próg wejścia. Sam zakup profesjonalnego sprzętu to wydatek rzędu kilku lub kilkunastu tysięcy. Jeżeli po przeczytaniu tego artykułu, nadal chcesz zostać fotografem, a brakuje Ci pieniędzy na aparat, zachęcamy do zapoznania się z ofertą Szybka Gotówka.
Okres
dni