Ile zarabia programista w Polsce i na świecie w 2024 roku? Java, C++, CNC, python, back- i front-end
Dowiedz się, ile zarabiają pracownicy branży IT, czy zawód programisty rzeczywiście jest dobrze opłacany w Polsce i na świecie.Nie jest tajemnicą, że IT jest najszybciej rozwijającą się branżą – zarówno na terenie Polski, jak i na arenie międzynarodowej. Dynamiczny wzrost popularności nowoczesnych technologii spowodował, że w Internecie można znaleźć coraz więcej aktualnych ofert pracy dla specjalistów z dziedziny IT. Ogłoszenia pracy na stanowisko programisty w większych i mniejszych firmach stanowią prawie 20% wszystkich ofert pracy na popularnych polskich portalach. Większość firm poszukuje początkujących programistów, gotowych do zdobycia nowej wiedzy i doświadczenia, a także wnioskujących o niższe wynagrodzenie. Jeżeli chodzi o zapotrzebowanie na doświadczonych developerów i mistrzów branży IT, to można zauważyć spadek dynamiki na rynku. Niemniej jednak programiści back-end, posiadający bogate doświadczenie i szerokie umiejętności, zawsze mogą liczyć na dobre stanowisko pracy i wynagrodzenie na poziomie powyżej średniej krajowej.
Jak przedstawiają się zatem zarobki programistów na tle innych współczesnych zawodów i profesji? Ich wysokość zależy od wielu czynników, w tym technologii, w której pracuje programista, jego doświadczenia i umiejętności, a nawet miejsca, w którym jest on zatrudniony. Może się oczywiście wydawać, że zawód programisty nie ma granic ani geograficznych lokalizacji, a jednak zarobki programistów zatrudnionych w Polsce pracujących na rynku zagranicznym znacząco się różnią.
W naszym artykule dokonamy precyzyjnej analizy wysokości wynagrodzenia programistów, działających w Java, C++, python i innych nowoczesnych technologiach. Poddamy także analizie uzależnienie zarobków programisty od lokalizacji jego zatrudnienia w Polsce i na świecie. Porównamy zarobki programistów z wynagrodzeniem specjalistów innych popularnych zawodów.
Odpowiedzi na wszystkie pytania, dotyczące profesji programisty, znajdziesz w naszym artykule. Będzie on przydatny zarówno dla tych osób, które zastanawiają się nad zawodem programisty, jak i tych, które już działają w tej branży i chcą podwyższyć poziom swoich aktualnych zarobków.
Wysokość zarobków programistów
Na tle minimalnej i średniej krajowej w Polsce zarobki programistów – zarówno tych początkujących, jak i prawdziwych ekspertów – przedstawiają się bardzo dobrze. Już na starcie programista zarabia więcej niż nauczyciel ze stażem czy policjant. Ponadto proces zdobywania profesji programisty nie jest długotrwały. Na początek wystarczy nawet skończyć jakieś szkolenie IT. Z reguły programiści dokształcają się samodzielnie, już praktykując programowanie w pracy, i podwyższaj swoje kwalifikacje stopniowo. Dowiedz się, jakie są zarobki programistów na początku ich kariery zawodowej, a także ile zarabiają doświadczeni specjaliści i eksperci branży IT.
Ile zarabia początkujący programista
Zarobki junior developera, czyli młodszego specjalisty IT, przekraczają płacę minimalną i sięgają średniej krajowej w Polsce już na początku kariery . Według raportu No Fluff Jobs opublikowanego w lutym 2022 r. zarobki w branży IT wciąż idą w górę. Początkujący programiści w Polsce zarabiają średnio 5500 złotych brutto miesięcznie. Takie wynagrodzenie, które można zyskać nawet tuż po szkoleniach IT, świadczy o tym, że zawód programisty jest aktualnie jednym z najlepiej płatnych w Polsce. Ponadto nigdy nie jest za późno na to, by zacząć swoją ścieżkę kariery w tym kierunku. Zarówno branża, jak i technologie, ciągle się rozwijają, a zatem z roku na rok potrzebują coraz więcej specjalistów w tej dziedzinie, działających w różnych technologiach IT.
Warto podkreślić, że zarobki na poziomie 5500 złotych miesięcznie to dopiero początek rozwoju finansowego programisty. Developerzy, którzy osiągnęli już określony poziom wiedzy i umiejętności, mogą liczyć na jeszcze wyższe wynagrodzenie, które oferują polskie firmy.
Zarobki doświadczonego specjalisty IT
Na wyższe zarobki może liczyć developer, który posiada już określone doświadczenie w dziedzinie IT, zajmuje się tworzeniem systemów aplikacyjnych, opracowaniem projektów informatycznych, a także na co dzień współpracuje z analitykami i jest odpowiedzialny za optymalizację oprogramowania. W polskich firmach kwota wynagrodzenia takiego specjalisty waha się pomiędzy 6500 a 8000 złotych brutto na miesiąc.
Podkreślamy jednak, że to nadal nie jest górna granica zarobków programistów w Polsce, a tym bardziej na świecie. Na zarobki na tym poziomie mogą liczyć specjaliści z tytułem Senior Developer już po dwóch latach pracy w branży IT.
Ile zarabia programista ekspert?
Na najwyższe wynagrodzenie mogą zaś liczyć programiści Expert Developer, czyli prawdziwi eksperci w tej branży. Po osiągnięciu najwyższego poziomu wiedzy i umiejętności w dziedzinie programowania, programiści zarabiają 9000-14000 złotych brutto na miesiąc. Jest to dochód, który w Polsce można osiągnąć, prowadząc własną działalność lub ewentualnie pracując w kilku firmach jednocześnie. Na wynagrodzenie na tym poziomie mogą liczyć chyba tylko lekarze z 20-letnim stażem pracy w chirurgii i pracujący w prywatnych szpitalach.
Dziedzina IT nie stoi jednak w miejscu. Nowoczesne technologie ciągle się rozwijają, stawiając przed programistami nowe wyzwania. Właśnie dlatego prawdziwy ekspert programista, któremu rzeczywiście zależy na rozwoju i utrzymaniu wysokiego poziomu wynagrodzenia, musi iść z duchem czasu i ciągle zdobywać nową wiedzę w swojej profesji, a co najważniejsze – nie może stać w jednym miejscu, żeby nie wrócić z poziomu Expert Developer do Junior Developer.
Na poniższym wykresie przedstawimy progres wynagrodzenia programisty w zależności od jego stażu pracy oraz poziomu doświadczenia.
Zarobki programistów w porównaniu do innych zawodów
Jak już wspomnieliśmy wcześniej – zarobki programistów w Polsce na tle większości innych powszechnych zawodów przedstawiają się całkiem nieźle. Można śmiało stwierdzić, że programowanie jest jednym z najlepiej opłacanych zawodów nie tylko w naszym kraju, ale również na całym świecie. Żeby to udowodnić, na poniższym wykresie przedstawimy relację zarobków programisty do innych profesji w Polsce na trzech etapach kariery (na jej początku, po zdobyciu określonego doświadczenia, a także u szczytu kariery).
Na wykresie przedstawione są aktualne zarobki dziesięciu najpopularniejszych zawodów w naszym kraju.
Wysokość zarobków programistów a technologie IT
Nie jest żadną tajemnicą, że zarobki programistów zależą nie tylko od ich doświadczenia, stażu pracy oraz zakresu umiejętności, ale również od technologii IT, w której pracują. Na wysokość zarobków mają bowiem wpływ skuteczność samej technologii, a także poziom jej skomplikowania. Zdarza się również, że wraz ze zdobyciem nowego doświadczenia i profesjonalnym rozwojem programista decyduje się na zmianę technologii w której pracuje, co powoduje wzrost jego wynagrodzenia. Poniżej dokładnie przyjrzymy się kwestii stosunku technologii IT do wysokości wynagrodzenia programistów.
Ile zarabia programista Java?
Powszechna jest opinia, że specjaliści Java zarabiają najwięcej (w porównaniu do innych programistów). Jak wyglądają miesięczne zarobki Java Developerów w Polsce na różnych etapach ich kariery zawodowej? Przedstawiamy poniżej:
- Junior Java Developer – 5530 złotych brutto;
- Java Developer – 8720 złotych brutto;
- Senior Java Developer – 11760 złotych brutto;
- Expert Java Developer – 14000 złotych brutto.
Ile zarabia programista C++?
Na starcie kariery młodszy programista C++ może już liczyć na wynagrodzenie na poziomie 6000 złotych brutto. Niemniej jednak średni poziom wynagrodzenia programistów tej specjalizacji sięga 7200 złotych brutto. Doświadczeni specjaliści Expert Developer mogą liczyć na zarobki na poziomie 9000-12000 złotych.
Ile zarabia programista Python?
Młodszy programista, pracujący w technologii python otrzymuje wynagrodzenie miesięczne na poziomie 6800 złotych brutto. Średnie wynagrodzenie doświadczonego specjalisty w dziedzinie programowania python sięga 8600 złotych brutto miesięcznie. Najwyższe zarobki w tej specjalizacji utrzymują się na poziomie 11000 złotych.
Na poniższym wykresie przedstawiamy poziom zarobków programistów, pracujących w różnych technologiach w latach 2019 i 2020.
Zarobki programistów w Polsce i na świecie
Łatwo się domyślić, że zarobki programistów w Polsce nieco się różnią od średnich zarobków w tym zawodzie w innych krajach na świecie. Ponadto nawet w Polsce wysokość wynagrodzenia programistów jest uzależniona od miasta, w którym jest on zatrudniony. Przeanalizujmy bardziej szczegółowo, jak ma się wysokość wynagrodzenia do miejsca zatrudnienia programisty. Z dalszej części artykułu dowiesz się, w jakich województwach w Polsce programiści zarabiają najwięcej. Porównamy także zarobki programistów w Polsce i innych krajach Europy, a mianowicie w Niemczech, dokąd najczęściej przeprowadzają się nasi rodacy, którzy zdobyli zawód programisty. Nic dziwnego, że Java Developerzy najwięcej zarabiają w samym sercu technologii IT, czyli w Stanach Zjednoczonych. Przyjrzymy się wysokości ich zarobków, a także tendencjom ich wzrostu również w tym kraju.
Gdzie w Polsce programiści zarabiają najwięcej?
Dość logiczny jest fakt, że specjaliści z branży IT cieszą się najwyższymi zarobkami w największych miastach w Polsce. Znajdują się tam bowiem siedziby największych firm, a ponadto ogólny poziom wynagrodzenia w takich miastach jest wyższy, niż na prowincji. Najwyższe zarobki programistów odnotowano oczywiście w Warszawie, gdzie utrzymują się na poziomie 13500-14000 złotych. Nieco mniej programiści zarabiają w Krakowie – ich wynagrodzenie waha się między 12000 złotych a 13000 złotych. Na trzecim miejscu znajduje się trzecie co do wielkości miasto w Polsce, czyli Wrocław. Tutaj Java Developerzy zarabiają 11500-12000 złotych. Niższe wynagrodzenie odnotowano w Poznaniu. Utrzymuje się ono na poziomie 10000-11000 złotych. W ciągu ostatniego roku spadek wysokości zarobków o 12,5% w dziedzinie IT odnotowano w Trójmieście – tamtejsi programiści zarabiają obecnie do 10500 złotych miesięcznie. Ranking TOP 5 miast w Polsce, w których odnotowano najwyższe zarobki programistów, przedstawia się następująco:
- Warszawa – 13500-14000 złotych;
- Kraków – 12000-13000 złotych;
- Wrocław – 11500-12000 złotych;
- Poznań – 10000-11000 złotych;
- Trójmiasto – 10500 złotych.
Ile zarabia programista w Niemczech i Europie?
Wynagrodzenie programistów w Niemczech – jak również w innych krajach Europy – znacząco się różni od średnich zarobków w tym zawodzie w naszym kraju. Przeciętny niemiecki programista zarabia bowiem ponad 45000 euro rocznie, co w skali miesiąca daje ponad 3500 euro. W przeliczeniu na polską walutę ta kwota wynosi 15550 złotych. Podkreślamy, że to jest średnia wysokość wynagrodzenia Java Developerów. Na szczycie kariery programiści w Niemczech zarabiają nawet o 30-40% więcej. Podobnie, jak w Niemczech, sytuacja wygląda w Szwajcarii, gdzie średnia wysokość wynagrodzenia programistów jest nawet nieco wyższa i stanowi 3800 euro w skali miesiąca. Na niższe wynagrodzenie – na poziomie 3300- 2900 euro miesięcznie – mogą liczyć programiści we Francji i Austrii. Jeszcze mniej zarabiają węgierscy (2100 euro miesięcznie) i czescy (2500 euro miesięczne) specjaliści. Najmniej w Europie programiści zarabiają natomiast w Słowenii. Tam średnie zarobki w tym zawodzie utrzymują się na poziomie 1700 euro lub 7550 złotych.
Ile zarabia programista w USA?
Wysokość wynagrodzenia programistów w Stanach Zjednoczonych naprawdę zadziwia. W tym kraju Java Developer otrzymuje miesięczne wynagrodzenie na poziomie 5000 dolarów, co w przeliczeniu na złotówki daje kwotę 18870 złotych. W skali roku średnie zarobki amerykańskich programistów sięgają nawet 60000 dolarów.
Okres
dni