Ile zarabia stewardessa? Porównywarka zarobków stewardess w LOT, Wizzair, Emirates i Ryanair
Zastanawiasz się nad profesją stewardessy? Dowiedz się, jakie są zarobki w tym zawodzie oraz która firma płaci najwięcej.Zawód stewardessy z roku na rok cieszy się coraz większym zapotrzebowaniem i jest niezwykle popularny. Z jednej strony zarobki stewardess utrzymują się na dosyć wysokim poziomie i ciągle rosną, a z drugiej – żeby zostać stewardessą lub stewardem nie jest potrzebne specjalistyczne wykształcenie wyższe, wystarczy tylko ukończyć szkolenie zawodowe. Dodatkową przewagą, która ma wpływ nawet na wysokość wynagrodzenia w zawodzie stewardessy, jest znajomość języków obcych.
Zastanawiasz się, ile można zarobić, pracując jako stewardessa? Interesują cię zarobki stewardess w największych liniach lotniczych – w tym LOT, Wizzair, Ryanair i Emirates? Być może zastanawiasz się również, jaki jest potencjał zarobkowy w tym zawodzie za granicą? W naszym artykule opowiemy o zarobkach stewardess w Polsce i na świecie, przyjrzymy się dokładnie wszystkim czynnikom, które wpływają na wysokość wynagrodzenia stewardess, a także porównamy wynagrodzenia, które oferują różne linie lotnicze.
Czytaj więcej przydatnych artykułów z kategorii "Zarobki"
Jakie są zarobki stewardess w Polsce?
Stewardessy w Polsce zarabiają do 15000 złotych maksymalnie. Średnio zarobki w tym zawodzie w naszym kraju wynoszą 4000-8000 złotych i są uzależnione od polityki wynagrodzeń linii lotniczej, w której stewardessa podejmuje pracę. Najmniej zarabiają stażyści. Bardzo często ich miesięczne wynagrodzenie nie przekracza 2000-3500 złotych brutto. Najbardziej prestiżowe linie lotnicze w ogóle nie opłacają okresu, w którym stażysta przechodzi szkolenie. Z reguły wynagrodzenie w tych firmach jest najwyższe, a więc chętnych do podjęcia pracy jest dużo – mimo że muszą kilka miesięcy przepracować całkowicie za darmo.
Czytaj również: Ile zarabia lekarz i od czego zależy wysokość jego pensji?
Średnie zarobki stewardess na świecie
Należy przyznać, że średnie zarobki stewardess na świecie są znacznie wyższe niż w Polsce. Sięgają nawet 25000 złotych. Według ostatnich światowych statystyk stewardessy zarabiają średnio od 9000 do 15000 złotych. Wychodzi na to, że polskie stewardessy otrzymują znacznie niższe wynagrodzenie niż osoby w tym samym zawodzie, zatrudnione w innych krajach na świecie (bardzo często nawet przez te same linie lotnicze). Jest to związane z ogólnym poziomem wynagrodzeń w kraju, a także przeciętnym wynagrodzeniem w Polsce. Dla porównania: stewardessy w Polsce zarabiają co najmniej dwa razy więcej niż kurierzy czy nauczyciele.
Co składa się na zarobki stewardessy?
Specyfika, według której kreowana jest wysokość wynagrodzenia stewardessy, pozwala wykonującym ten zawód osobom w pewnym stopniu samodzielnie korygować wysokość swoich zarobków. Na miesięczne wynagrodzenie stewardessy składają się:
- Podstawa, czyli minimalna kwota, którą stewardessa otrzymuje niezależnie od liczby przepracowanych godzin i innych czynników. Z reguły w podstawie zostaje określone pensum, czyli liczba godzin, którą owa podstawa obejmuje. Jeżeli liczba godzin w powietrzu jest większa, to stewardessa otrzymuje dodatek do wynagrodzenia, a jeżeli mniejsza, to i tak otrzymuje kwotę podstawy (nie jest ona obniżana).
- Nalot – liczba godzin, które stewardessa przepracowała ponad pensum, za każdą dodatkową godzinę otrzymuje ona nadpłatę, średnio w wysokości 50 złotych.
- Prowizja od sprzedaży na pokładzie – w zależności od linii lotniczej może ona wynosić od 2,5% do 10%. Prowizja może być liczona indywidualnie lub może być dzielona na wszystkich członków pokładu.
- Dodatki (jeżeli obowiązują) – poszczególne linie lotnicze płacą dodatki na utrzymanie munduru, za znajomość języków obcych, transport etc.
- Diety – system diet obowiązuje w każdej linii lotniczej, może się jednak różnić i być bardziej lub mniej korzystny dla stewardessy. Dla przykładu; część linii lotniczych wypłaca standardową kwotę diet, niezależnie od liczby noclegów, destynacji i długości pobytu, inne zaś wypłacają diety za każdą dobę pobytu poza miejscem zamieszkania. Wysokość diet w drugim przypadku może być uzależniona od samej destynacji i cen na towary i usługi na danym terenie.
Czytaj również: Ile można zarobić, pracując jako policjant? Grupy zaszeregowania i stopnie a zarobki policjanta
Jak wyliczyć wysokość wynagrodzenia stewardessy – przykłady
Poniżej przedstawiamy kilka różnych przykładów wyliczania wysokości miesięcznego wynagrodzenia stewardess, według różnych systemów opłaty pracy.
Przykład 1
Wysokość podstawy stewardessy wynosi 3000 złotych i uwzględnia 40 godzin pensum. Za godzinę nalotu stewardessa otrzymuje dodatkowe 45 złotych. Istnieje także możliwość zarobku dzięki indywidualnej prowizji od sprzedaży na pokładzie, która wynosi 5%. Wysokość miesięcznej diety jest stała i wynosi 1500 złotych.
W tym miesiącu stewardessa przepracowała 55 godzin, a także sprzedała na pokładzie towar na kwotę 4000 złotych.
Miesięczne zarobki stewardessy w tym przypadku wynoszą: 3000 + 45 x (55-40) + 0,05 x 4000 + 1500 = 5375 złotych.
Przykład 2
Wysokość podstawy wynosi 4500 złotych za 30 godzin pensum. Wysokość nalotu wynosi 50 złotych za godzinę, a wysokość prowizji od sprzedaży na pokładzie 10%. Za każdy nocleg poza miejscem zamieszkania stewardessa otrzymuje dodatkowo 200 złotych diety.
W tym miesiącu stewardessa spędziła w powietrzu 75 godzin, a wysokość jej indywidualnej sprzedaży na pokładzie wyniosła 5000 złotych. Ponadto stewardessa spędziła 7 noclegów poza miejscem zamieszkania. Wysokość jej zarobku wyniesie:
4500 + 50 x (75 - 30) + 0,1 x 5000 + 7 x 200 = 8150 złotych.
Przykład 3
Linia lotnicza płaci stewardessom 5000 złotych podstawy za 60 godzin pracy. Ponadto stewardessy mogą uzyskać dodatki za znajomość języków obcych w wysokości 100 złotych za jeden dodatkowy język (oprócz polskiego i angielskiego) oraz 80 złotych za każdy kolejny. Wysokość prowizji od sprzedaży wynosi 10%, jest jednak dzielona na wszystkich członków załogi. Stała wysokość miesięcznej diety wynosi natomiast 1500 złotych.
Stewardessa przepracowała w tym miesiącu 47 godzin. Posługuje się następującymi językami: niemiecki, francuski i rosyjski. Sprzedaż na pokładzie wynosiła w tym miesiącu 20000 złotych na czterech członków załogi. Wynagrodzenie stewardessy wynosi:
5000 + 100 + 80 + (0,1 x 20000) / 4 + 1500 = 7180 złotych.
Porównywarka zarobków stewardess w różnych liniach lotniczych
Mimo tych wszystkich czynników, które wpływają na wysokość zarobków stewardess, o ostatecznej kwocie wynagrodzenia i tak decyduje polityka wynagrodzeń linii lotniczej, a także wysokość zarobków w niej. Różne linie lotnicze w Polsce konkurują ze sobą, starając się pozyskać najlepszych pracowników do swojego grona. Niektóre z nich mają jednak niższe, a inne wyższe wynagrodzenia. Przeanalizujemy i porównamy zarobki w każdej z nich.
Ile zarabia stewardessa w LOT?
LOT jest budżetową linią lotniczą, która oferuje swoim pracownikom średnią wysokość wynagrodzeń. Część podstawowa wynagrodzenia stewardess LOT w 2021 roku wynosi 3800 złotych. Jest to kwota, którą zarabiają stewardessy, które przepracowały nie więcej niż 40 godzin w miesiącu. Za każdą dodatkową godzinę otrzymują dodatkowe 50 złotych wynagrodzenia. Dodatkowo każda stewardessa otrzymuje stałą dietę w wysokości 1000 złotych. Prowizja od sprzedaży na pokładach samolotów LOT wynosi 10%, średnio jedna stewardessa otrzymuje dodatkowe 150-200 złotych prowizji miesięcznie. Minimalne miesięczne wynagrodzenie stewardessy LOT wyniesie 4900 złotych. Może ona jednak nadrobić dodatkowe godziny, żeby zyskać wyższe wynagrodzenie. Należy też zaznaczyć, że stażyści linii lotniczej LOT nie otrzymują wynagrodzenia za pierwszy miesiąc pracy.
Ile zarabia stewardessa w Emirates?
Wynagrodzenia stewardess, pracujących w liniach lotniczych Emirates, są najwyższe w porównaniu do innych linii lotniczych na rynku. Już na start stewardessy Emirates otrzymują 4500 złotych podstawy. Dodatkowo za każdą dodatkową godzinę nalotu (po 40 godzinach) przysługuje im 65 złotych. Ponadto za każdy nocleg poza miejscem zamieszkania stewardessa otrzymuje dodatkowe 60 euro, a średnia wysokość prowizji od sprzedaży na pokładzie często przekracza nawet 250 euro miesięcznie.
Firma Emirates płaci również za szkolenie stewardess. Każda stewardessa otrzymuje podstawowe wynagrodzenie bez dodatków i dopłat w ciągu pierwszych dwóch miesięcy stażu.
Ile zarabia stewardessa w Wizzair?
Wizzair jest postrzegana jako jedna z najtańszych linii lotniczych – nie tylko w Polsce, ale i na świecie. Bardzo często klienci mają okazję skorzystać z okazyjnych ofert firmy i zakupić bilety lotnicze w niesamowicie niskiej cenie. Nie znaczy to jednak, że wysokość zarobków personelu też utrzymuje się na niskim poziomie. Podstawa w Wizzair wynosi 4000 złotych miesięcznie za 40 przepracowanych godzin. Za każdą kolejną godzinę stewardessa otrzymuje dodatkowe 50 złotych. Prowizja od sprzedaży w Wizzair też wynosi 10%, jednak jest wspólna i dzielona po równo na każdego członka załogi.
Ile zarabia stewardessa w Ryanair?
Stewardessy Ryanair zarabiają za każdą przepracowaną godzinę w powietrzu 24,50 euro, czyli 108 złotych. Jest to dosyć wysoka stawka w porównaniu do tych, które oferują inne linie lotnicze w Polsce. Stewardessa, która spędziła w powietrzu 50 godzin, otrzyma w ten sposób 5400 złotych wypłaty. Dodatkowo za każdy nocleg poza miejscem zamieszkania stewardessa otrzymuje dietę w wysokości 50 euro (220 złotych), a także prowizję od sprzedaży na pokładzie 10%. Średnie miesięczne zarobki stewardess w Ryanair wynoszą zatem 7000-10000 złotych.
Okres
dni