Straż graniczna. Ile wynoszą zarobki w straży granicznej?
Odpowiadamy na pytanie, ile zarabia straż graniczna, jak wygląda praca w straży granicznej i jakie wymagania trzeba spełnić, aby się tam dostać.Straż Graniczna strzeże naszych granic, walczy z przemytem alkoholu, tytoniu, środków odurzających, a nawet materiałów wybuchowych. W dodatku praca Strażników Granicznych polega na tropieniu przemytników i nielegalnych imigrantów, a to tylko niektóre z wielu zadań, które wykonują funkcjonariusze Straży Granicznej. Jesteś ciekaw czy w rzeczywistości właśnie tak wygląda ich służba?
Zapraszamy do przeczytania artykułu!
W artykule znajdziesz odpowiedzi na poniższe pytania.
- Czym zajmuje się Straż Graniczna?
- Straż graniczna wymagania-jaki powinien być Strażnik Graniczny?
- Na czym polega praca w Straży Granicznej?
- Jakie wynagrodzenie otrzymują funkcjonariusze Straży Granicznej?
Straż graniczna - czym się zajmuje?
Straż graniczna zgodnie z definicją to jednolita, uzbrojona i umundurowana jednostka, która wykonuje zadania, stawiając za najwyższy cel ochronę granicy państwowej lądowej i morskiej. Również ich zadaniem jest kontrolowanie ruchu na granicy, w oparciu o interesy bezpieczeństwa narodowego. Straż graniczna funkcjonuje nieprzerwanie od 1991 roku jako organ ścigania. Komendant Główny Straży Granicznej to centralny organ administracji rządowej w sprawach ochrony granicy państwowej, a nadzorem nad Strażą Graniczną zajmuje się minister do spraw wewnętrznych.
Jaki powinien być strażnik graniczny?
Strażnik Graniczny powinien być odpowiedzialny i odpowiednio przygotowany do pracy. Ze względu na charakter pracy Strażnika Granicznego, powinien mieć on wiele sprawności sensomotorycznych, takich jak spostrzegawczość, koordynacja wzrokowo-ruchowa i refleks, który przydaje się w momencie bezpośredniego zagrożenia. Sprawdź jakie wymogi trzeba spełnić, aby rozpocząć pracę jako strażnik graniczny.
Straż graniczna wymagania
Poniżej przedstawiamy listę podstawowych wymagań, które są stawiane kandydatom na Strażnika Granicznego.
O szkolenie w Straży Granicznej powinna ubiegać się osoba, która:
- jest Polakiem, ma polskie obywatelstwo,
- jest pełnoletnia i nie przekroczyła 35 roku życia;
- ma nieskazitelną opinię i dobrą reputację;
- jest niekarana za przestępstwo, a przede wszystkim za przestępstwo skarbowe;
- wykorzystuje w całości prawa publiczne;
- posiada przynajmniej wykształcenie średnie ewentualnie średnie zawodowe;
- jest zdolna fizycznie i psychicznie, aby podjąć się pełnienia służby;
- jest zdecydowana na podporządkowanie się w pełni ścisłej dyscyplinie;
- potrafi zachować tajemnice, szczególnie te, które zapisane są w ustawie o ochronie informacji niejawnych;
- posiada uregulowany stosunek do służby wojskowej (warunek ten nie odnosi się do absolwentów szkół wyższych i kobiet)
Jeżeli spełniasz wszystkie wypisane powyżej wymagania, to połowa drogi za Tobą. Teraz wystarczy, tylko abyś przeszedł rekrutację i pozytywnie zakończył postępowanie kwalifikacyjne.
Na czym polega praca w Straży Granicznej?
Podstawowy obowiązek, który jest przypisany do Straży Granicznej to ochrona granicy państwowej oraz przygotowanie i wykonywanie kontroli ruchu na granicy.
Strażnicy Graniczni są odpowiedzialni za zorganizowanie pozwoleń na przejazd przez granicę, w tym również wiz, odpowiedzialni są także za poszukiwanie i tropienie przestępstw, jak również wykroczeń granicznych takich jak nielegalna migracja i przemyt towarów.
Do pracowników Straży Granicznej, którzy ochraniają zewnętrzną granicę lądową, należą zadania takie jak: całodobowa patrol, monitorowanie miejsc najbardziej zagrożonych nielegalnym przekraczaniem.
Obowiązkiem Strażników Granicznych jest także gwarancja bezpieczeństwa i pilnowanie dyscypliny publicznej na przejściach granicznych, na drogach dojazdowych do granicy i w strefach nadgranicznych.
Zadaniem Straży Granicznej jest przeciwdziałanie przewożenia bez pozwolenia przez granicę państwową szkodliwych odpadów, a także substancji chemicznych i materiałów promieniotwórczych (również jądrowych). Co więcej mają za zadanie zapobiegać zanieczyszczaniu wód granicznych. Ponadto mają pilnować, aby nie doszło do przemytu substancji psychotropowych, lub innych środków odurzających czy amunicji, broni i materiałów wybuchowych.
Straż Graniczna dodatkowo ma za zadanie przytwierdzenie i konserwacja znaków granicznych lądowych oraz opracowanie, znowelizowanie i składowanie dokumentacji geodezyjnej i kartograficznej, a ponadto mają pilnować, aby te znaki i urządzenia służące do ochrony granicy państwowej zostały w stanie nienaruszonym.
Inne obowiązki, które należą do pracowników Straży Granicznej to: ochrona granicy państwowej w strefie powietrznej naszego kraju i pilnowanie, aby nie wyzyskiwano obszarów morskich w Polsce i pilnowanie, aby statki przestrzegały panujących zasad.
Strażnicy służący w Straży Granicznej, oprócz wyżej wymienionych zadań, wykonują tak samo pracę na stanowiskach takich jak: logistyka, obsługa techniczna, łączność i informatyka. Zajmują również stanowiska administracyjno-biurowe, są zatrudnieni w laboratoriach, strzeżonych ośrodkach dla cudzoziemców i aresztach, co więcej pracują jako wykładowcy w ośrodkach szkolenia. Oczywiście w Straży Granicznej nie może zabraknąć specjalistów takich jak: prawnicy, tłumacze przysięgli, fachowcy obsługujący samoloty, śmigłowce i statki morskie.
Strażnicy Graniczni, wykonując swoje obowiązki, mają pozwolenie na wykonywanie kontroli osobistej, dokonywania kontroli granicznej, a oprócz tego mają prawo do przeglądania zawartości bagaży, sprawdzania ładunków w środkach komunikacji drogowej, kolejowej, lotniczej i wodnej, jak również w portach i na dworcach. Straż Graniczna ma za zadanie podjąć się działania spraw, które dotyczą zapobieganiu, rozpoznawaniu i wykrywaniu czynów karalnych popełnionych przez strażników i osoby, które pracując w Straży Granicznej.
Czytaj również: Ile można zarobić, pracując jako policjant? Grupy zaszeregowania i stopnie a zarobki policjanta
Zarobki w straży granicznej
Praca w Straży Granicznej to spory prestiż i spełnianie się podczas służby na rzecz bezpieczeństwa naszego kraju i obywateli. Służba w Straży Granicznej nie należy do łatwych i bezpiecznych zawodów, ale niewątpliwie wlicza się do ciekawych i satysfakcjonujących zawodów, i jednocześnie cieszą się uznaniem i szacunkiem społecznym. Z pewnością dla większości kandydatów ważne jest to, że praca w Straży Granicznej jest stabilna i zapewnia pewne i regularne wynagrodzenie. Ile zarabia Strażnik Graniczny? Nie ma jednej kwoty wynagrodzenia dla wszystkich strażników, konkretne zarobki zależą od tego, jak długo dany strażnik pracuje na tym stanowisku. Poniżej odpowiadamy szczegółowo na pytanie, ile wynoszą zarobki w straży granicznej.
Oczywiste jest to, że będąc na początku przygody ze Strażą, kiedy jesteś w trakcie szkolenia, zarabiasz najmniej, ale z każdym kolejnym awansem zawodowym Twoje wynagrodzenie się zwiększa. Sprawdź poniżej dokładne kwoty wynagrodzeń na poszczególnych stanowiskach w Straży Granicznej.
Strażnik Graniczny, który jest w trakcie szkolenia (trwa ono około siedmiu miesięcy) otrzymuje miesięczne wynagrodzenie za służbę przygotowawczą w kwocie niecałych 2800 złotych na rękę, jeśli nie ukończył 26 roku życia (do 26 roku życia jesteśmy zwolnieni od podatku od osób fizycznych).
Strażnik, który jest w trakcie szkolenia i ukończył 26 rok życia, otrzymuje miesięczne wynagrodzenie za służbę przygotowawczą w kwocie prawie 2600 złotych.
Strażnik Graniczny, który jest kontrolerem lub młodszym asystentem, czyli prosto po ukończeniu szkolenia, otrzymuje miesięczne wynagrodzenie za służbę przygotowawczą w kwocie niecałych 4000 złotych na rękę, jeśli nie ukończył 26 roku życia.
Strażnik, który ukończył 26 rok życia i jest kontrolerem lub młodszym asystentem, czyli prosto po ukończeniu szkolenia, otrzymuje miesięczne wynagrodzenie za służbę przygotowawczą w kwocie ponad 3600 złotych na rękę.
Strażnik Graniczny, który pracuje w stałej służbie na najniższym stanowisku służbowym i nie ukończył 26 roku życia, czyli jest zwolniony od podatku od osób fizycznych, otrzymuje miesięczne wynagrodzenie za służbę w wysokości ponad 4200 złotych na rękę.
Strażnik Graniczny, który pracuje w stałej służbie na najniższym stanowisku służbowym i ukończył 26 rok życia, otrzymuje miesięczne wynagrodzenie średnio ponad 3800 złotych na rękę.
Jak widać na powyższych przykładach, zarobki w Straży Granicznej zależą od stopnia i doświadczenia. Doświadczenie i stopień zdobywasz w trakcie pracy, z kolejnymi przepracowanymi latami, co pewien czas możesz liczyć na awans zawodowy i zwiększenie wynagrodzenia. Średnie wynagrodzenie Strażnika Granicznego w Polsce wynosi około 5800 złotych brutto, a dodatkowo strażnicy otrzymują różne benefity. Będąc Strażnikiem Granicznym, możesz liczyć na dodatkowe świadczenia, które Straż oferuje jako dodatek do wynagrodzenia. Jeśli jesteś w trakcie służby przygotowawczej, możesz starać się o równoważnik pieniężny za remont lokalu mieszkalnego, zwrot kosztów za dojazd do miejsca pełnienia służby z miejsca zamieszkania, maksymalnie do 30 km, a wysokość zależna jest od ilości kilometrów. Jeśli już będziesz pełnił służbę na stałe, dodatki się zwiększą. Poza dodatkiem do remontu lokalu mieszkalnego masz możliwość otrzymać dodatek finansowy za brak takiego lokalu, kiedy mieszkasz zbyt daleko i będziesz musiał wynająć mieszkanie.
Dodatkowo możesz otrzymać pomoc finansową na kupno domu lub mieszkania, jeśli przeprowadzasz się z innego miasta. Potrzebujesz pomocy finansowej już teraz? Polecamy skorzystać z oferty Szybka Gotówka, pomożemy Ci w każdym momencie Twojego życia!
Okres
dni