Główna > Finanse > Mądry kredytobiorca > Jak ja zbudowałem dobrą historię kredytową w sześć miesięcy i dostałem kredyt hipoteczny.

Jak ja zbudowałem dobrą historię kredytową w sześć miesięcy i dostałem kredyt hipoteczny.

Moja metoda prób i błędów
05.03.2018
612
Czas czytania -
3 min.

Na początku 2017 roku w moim życiu wszystko szło swoim trybem. Pracowałem jako logistyk w firmie transportowej w Warszawie, w wolnym czasie dorabiałem jako taksówkarz i myślałem o zakupie własnego mieszkania, czytałem blogi i forum nieruchomości, strony o remoncie i aranżacji. Moja pensja wynosi 3000 zł i w zeszłym roku pomyślałem o zakupie własnego mieszkania na kredyt hipoteczny. Wybór padł na 32-metrowe studio w dzielnicy Białołęka za 240 000 zł. Nowoczesna, ale niedroga dzielnica, świetny układ mieszkania, przystępna cena – wszystko układało się idealnie, dopóki nie nadeszła odpowiedź od banku na wniosek hipoteczny. Został on odrzucony.

Następne kilka tygodni spędziłem na rozmyślaniach, co robić. Menedżerowie banku poinformowali, że chodzi o złą historię kredytową. W przeszłości kilka razy miałem poważne opóźnienia w spłacie kredytów konsumenckich i miałem jeden niespłacony kredyt. Było oczywiste, że należy poprawić scoring i szybko spłacać bieżący dług, ale konkretnego planu działania w żadnym źródle w internecie nie mogłem znaleźć. Po wielodniowych czytaniu forum, stron finansowych i dokumentacji biur kredytowych postanowiłem zebrać najbardziej wiarygodne metody i spróbować poświęcić trochę czasu na poprawę historii kredytowej. A następnie złożyć kolejny wniosek.

Styczeń

Za 79 złotych kupiłem roczny pakiet 12 raportów BIK. Co miesiąc mogłem sprawdzać, jak się zmienia moja historia kredytowa w oczach banku.

Co się udało wyjaśnić: historia kredytowa BIK zmienia się w ciągu 7 dni po otrzymaniu jakiejkolwiek informacji: złożenia wniosku, jego akceptacji, spłaty pożyczki, częściowej spłaty, zadłużenia lub samo zapytanie do BIK.

W tym miesiącu miałem jeszcze jeden powód by polepszyć swoją historię kredytową. Moja historia kredytowa zniszczyła moje marzenie o bardziej opłacalną pracę. Przeszedłem przez rozmowę kwalifikacyjną w jednej znanej firmie, w ciągu kilku dni dostałem telefon, byłem poinformowany, iż nie dostanie pracy, ponieważ u nich sprawdzają historię kredytową każdego pracownika, dlatego zostałem skreślony z listy na etapie wyboru pracownika.

Scoring kredytowy: 380 punktów

Luty

Kupiłem pralkę i lodówkę na raty na 6 miesięcy. Wielokrotnie czytałem na blogach i forum, iż taki zakup i jego terminowa spłata pomaga poprawić ranking kredytowy. Nadpłata wynosiła tylko kilka procent, więc warto było spróbować.

Co się udało wyjaśnić: przy zakupie towarów na raty ranking kredytowy natychmiast nie wzrasta. Do zwiększenia doszło przy stopniowej spłacie całości kredytu.

Scoring kredytowy: kredytowej: 380 punktów.

Marzec

Otrzymałem 2 karty kredytowe w bankach, w których stosunkowo łatwo jest uzyskać kredyt hipoteczny. Ponieważ zwykle instytucje finansowe są bardziej lojalne wobec aplikacji osób, które już są ich klientami. Ale otrzymane limity kredytowe nie zostały wykorzystane. Kiedy złożyłem podanie w tych bankach, poprosiłem o przykład umowy o kredyt hipoteczny. Okazało się, że we wniosku o kredyt hipoteczny należy wskazać kwotę wydatków.

Na forum wielokrotnie czytałem, że podczas założenia przez klienta wniosku o hipotekę analitycy banku sprawdzają dane dotyczące transakcji klientów, aby zweryfikować wydatki, więc należy utrzymać się od zwiększania swoich wydatków w oczach przyszłego pożyczkodawcy.

Co się udało wyjaśnić: lepiej jest wziąć kredyt hipoteczny od banku, którego klientem jesteś. Podczas złożenia wniosku wydatki są sprawdzane.

Scoring kredytowy: kredytowej: 380 punktów.

Kwiecień

Poprosiłem dwóch przyjaciół, które mają w tej chwile kredyty do spłaty, pobrać raporty z biura i pokazać je. Przytaczam ciekawe wyniki. Ocena była prawie na takim samym poziomie (532) oraz (576). Przy tym jeden z kolegów nie miał kredytów, a drugi miał kredyt hipoteczny i dodatkowo miał otwarty kredyt konsumencki.

Co się udało wyjaśnić: banki patrzą nie na ilość kredytów, a na to, czy kredytobiorca spłaca w terminie. Zgodnie z informacją z raportów BIK terminowa spłata wynosi 76% od ogólnych czynników, z których składa się ocena punktowa.

Scoring kredytowy: 457 punkta

Maj

Została przeprowadzana analiza stóp dotycząca usług online pożyczek na stronie Finrada.pl. Wybór padł na platformę SZYBKA GOTÓWKA, oferującą pierwszą pożyczkę za darmo. Wniosek został złożony na 30 dni na kwotę 3000 zł i pożyczka została zwrócona w terminie, więc nie poniosłem za to żadnych kosztów.

Co się udało wyjaśnić: po 14 dniach po spłacie pożyczki pobrałem raport BIK gdzie ocena punktowa wzrosła o 30 punktów.

Scoring kredytowy: 457 punktów

Czerwiec

Został złożony wniosek o kredyt hipoteczny. Celowo podjąłem decyzja składać wniosek tylko w jednym banku, ponieważ to odzwierciedla się w historii kredytowej. Ponadto, według raportów BIK, duża liczba prób zaciągnięcia pożyczki zmniejsza ocenę punktowy o 8%. Już po 5 dniach otrzymałem odpowiedź - wniosek został zaakceptowany.

Kwota

Okres

dni

Pożyczasz
0.00
Prowizja
0.00
Odsetki
0.00
Do spłaty
0.00
RRSO
0.00%
Dzień spłaty
0
*Prowizja 0% dotyczy tylko pierwszej pożyczki w kwocie do 6000 zł oraz pozytywnej oceny zdolności kredytowej klienta.
Podobne artykuły: