4 praktyczne sposoby zarabiania na blogu
Masz bloga? Zacznij na nim zarabiać!Często szukamy pomysłu na dodatkowy dochód albo w ogóle chcemy zmienić swoje życie zawodowe na opcję zapewniającą więcej swobody działania. W obu przypadkach szukamy zajęcia, które można wykonywać w dowolnych godzinach. Jedną z tego typu sposobów na zarobek jest prowadzenie bloga. W mediach wciąż słyszy się o słynnych już celebrytach, którzy chwalą się wysokimi zarobkami na blogu, a niekiedy nawet odbierają prestiżowe nagrody i są zapraszani do popularnych programów telewizyjnych oraz na tzw. „salony”.
To przyciąga jak magnez i pozwala wierzyć, że blog może być bardzo dochodowy. Jednak wciąż nie do końca wiadomo, jak się na tym zarabia pieniądze. Spróbujemy rozwiązać tą tajemnicę i doradzić jak stworzyć atrakcyjnego bloga, który będzie miał szansę stać się źródłem dochodu.
Na początku zawsze musi być pomysł
Cóż, tutaj nie można podać gotowej recepty ani wzoru, bowiem wymyślenie bloga to egzamin z kreatywności. Trzeba usiąść, skupić się i zastanowić się, co ciekawego mamy do powiedzenia światu. Tematykę blogów można zasadniczo podzielić na trzy rodzaje:
- Lifestyle. To dzielenie się z internautami nowinkami, poradami, przemyśleniami na przeróżne tematy, mówiąc dosłownie „z życia wzięte”. Zdrowie, kosmetyki, moda, dzieci, związki, emocje itd., wszystko co może zainteresować czytelnika w każdym wieku.
- Osobiste. To z kolei pewien rodzaj pamiętnika, gdzie zapraszamy czytelnika do swojego życia, aby mógł towarzyszyć nam w pewnej życiowej drodze. Może to być okres ciążowy i przejście przez pierwszy etap wychowywania dziecka, okres wychodzenia z ciężkiej choroby, przygotowania do wesela, rozwój nowego związku, zmaganie się z nałogiem itp. Wielu czytelników lubi taki emocjonalny ekshibicjonizm i identyfikuje się z autorem bloga.
- Specjalistyczne. Wersja bloga o wąskim zagadnieniu czy dziedzinie, odpowiednia dla osób, które po prostu znają się na czymś konkretnym. To może być hobby czy wykonywany zawód, ale ważne, by wykazać się wiedzą.
Od tego, jaki zakres treści obierzemy na cel oraz od jakości tego, co napiszemy, będzie zależała późniejsza ilość czytelników, a tym samym popularność bloga.
Dla kogo ten blog?
Kiedy wiadomo już, jaką treścią chcemy się podzielić, nadchodzi czas na określenie czytelnika docelowego. Wiadomo, że skoro w planach było stworzenie bloga dochodowego, to nasze pisanie powinno przyciągnąć jak najwięcej czytelników. Trzeba więc zastanowić się nad tym, kto będzie zainteresowany przyjętą tematyką i odpowiednio dostosować wygląd bloga oraz charakter tworzonych treści i dobór zdjęć. Wiadomo, że blog mający na celu przyciągnięcie całej rzeszy kobiet będzie powinien być inny niż ten celujący wyłącznie w mężczyzn. Czego innego oczekuje młodzież, młode mamy, wędkarze, sportowcy, fani muzyki czy auto maniacy. Wiedząc w jaką grupę społeczną celujemy, możemy trafniej dobrać charakter bloga.
Rozeznanie rynku
Z wyborem tematu na bloga jest dokładnie tak samo, jak z szukaniem towaru do sprzedaży, który miałby w sobie potencjał na duży zbyt. To musi być coś, co jest popularne, lubiane, modne i potrzebne, wtedy zainteresuje szeroką rzeszę klientów. Blog, który będzie osadzony w takim klimacie, zawsze znajdzie zainteresowanie, bo popularne treści zawsze się dobrze sprzedają. Trzeba jednak pamiętać, że trafimy na mocną konkurencję, na której tle trzeba będzie się czymś wyróżnić.
Dlatego też konieczne jest rozpoznanie taktyczne. Jeśli już wiesz, o czym będzie traktował twój blog, poznaj swoich konkurentów. Odwiedź podobne witryny, zapoznaj się z treścią i estetyką. Wciel się w rolę czytelnika i klienta, a zyskasz wiedzę o tym, co ci się podobało, a co było słabe. Dzięki temu łatwiej stworzysz koncepcję swojej strony i wymyślisz swój styl.
Czytaj również: Jak zarabiać na Instagramie?
Najpopularniejsze tematy blogów
A o czym pisać żeby zarabiać? Jeśli chcesz stworzyć poczytnego bloga, który przyniesie ci dochody, wybierz jedną z dziedzin, które cieszą się ogólnym zainteresowaniem. Oto kilka z nich:
- Moda. Tematyka modowa zawsze była popularna, jednak na przestrzeni ostatnich kilku lat medialność tej sfery życia rozwinęła się nieprawdopodobnie. Obieg informacji w tym zakresie jest błyskawiczny, a wiele osób chce znać najświeższe nowinki. Co ciekawe, przestała to być wyłącznie domena kobiet, wielu mężczyzn jest także zainteresowanych tym, co obecnie jest trendy, więc męski blog modowy może mieć dużą siłę przebicia.
- Kulinaria. Duża ilość ciekawych show telewizyjnych o gotowaniu sprawiła, że Polacy zaczęli się bardziej interesować swoim żywieniem. Coraz więcej jeździmy po świecie, fascynują nas egzotyczne potrawy, a dodatkowo chcemy jeść smacznie i przede wszystkim zdrowo. W tym też celu poszukujemy w internecie treści i przepisów kulinarnych, a blogi są ich najlepszym źródłem. Dziś najpopularniejsze blogi kulinarne generują naprawdę imponujące zyski. Ale też jak zarabiać na blogu kulinarnym?
- Zdrowie. Ta świadomość kulinarna łączy się też z naszym większym zaangażowaniem w higieniczny styl życia i większą dbałość o zdrowie. Stąd też wysoka poczytność blogów, które zawierają odpowiednie porady oraz odpowiedzi na pytania dotyczące wielu dolegliwości.
- Finanse. To także sfera, w której chcemy zdobywać coraz więcej informacji. I można śmiało zaryzykować stwierdzenie, że to właśnie dzięki blogom finansowym Polacy zyskali w ostatnim czasie o wiele większą świadomość w zakresie zarządzania swoimi pieniędzmi. Dużą popularnością cieszą się też blogi opisujące różne formy inwestowania, np. o kryptowalutach.
- Podróże. Ze statystyk wynika, że Polacy naprawdę zaczęli intensywnie podróżować. Zwiedzamy świat, ale też zaczynamy zauważać więcej ciekawych miejsc w swoim najbliższym otoczeniu i w całym kraju. Kiedy tylko znajdujemy trochę wolnego czasu nie tkwimy na kanapie tylko chcemy zobaczyć coś ciekawego. Dlatego też wciąż szukamy informacji na ten temat, a najwygodniejszą formą stał się właśnie blog podróżniczy, najlepiej z tekstami osób, które były w opisywanych miejscach.
- Nowości techniczne. Dziś technika pędzi do przodu w takim tempie, że trudno za nią nadążyć. Kiedy więc chcemy kupić jakiś sprzęt, gadżet czy program, szukamy porad osób, które zwyczajnie ogarniają ten temat. Chodzi o to, żeby nie kupić przestarzałej wersji i nie wydać zbyt dużej sumy. Kompetentne porady w tym zakresie są na wagę złota.
- Lifehacks - przydatne tricki. To ciekawostka na rynku blogowym. Witryny, w których aż roi się od sprytnych trików ułatwiających różne codzienne czynności. Takie trochę porady babci na plamy, sprzątanie i gotowanie, a trochę nowoczesnych sposobów z wykorzystaniem zaskakujących przedmiotów czy substancji. Doskonały pomysł dla osób z dobrą znajomością angielskiego, bo głównym źródłem wiedzy na ten temat są blogi zagranicznych autorów.
Jak umieścić bloga w sieci?
To pytanie nurtuje wszystkich początkujących blogerów. Jedno jest wiadome zawsze, każdy chce założyć i prowadzić bloga możliwie jak najtaniej, najlepiej za darmo. W końcu nie wiadomo, jak się sprawy potoczą i czy blog w ogóle będzie przynosił zyski. Oczywiście jest taka możliwość, jednak należy też mieć świadomość wad takiej kompletnej darmowości. Przede wszystkim chodzi o jakość. Darmowa domena to brak możliwości stworzenia autorskiej estetyki, trzeba bowiem skorzystać z niewielkiego katalogu dostępnych szablonów. Nieodpłatna wersja to większości subdomena, czyli trzeba ją dzielić z innymi i nie można budować swojej unikalnej marki. To także konieczność pogodzenia się z wyskakującymi zewsząd reklamami. Jak to w życiu, coś za coś. Darmowa domena i hosting to także słaba dostępność różnych potrzebnych modułów i wtyczek oraz znikome możliwości pozycjonowania.
Czytaj również: Ile możesz zarobić, pracując dodatkowo trzy godziny dziennie
A więc, co kto lubi, ale zdecydowanie lepiej poszukać możliwości stworzenia domeny i dostępu do hostingu za rozsądną cenę. A jak to się robi? Prześledźmy tą drogę krok po kroku:
- Wybór platformy. W sieci znajdziecie mnóstwo różnych narzędzi, jednak największą popularnością cieszy się jednak WordPress. Jest prosty w konfiguracji i użytkowaniu, wszystko odbywa się intuicyjnie. Ma też sporo przydatnych funkcji i wtyczek, dzięki którym można stworzyć bloga o możliwościach podobnych strony stworzonej na indywidualne zamówienie.
- Domena i serwer. Zgodnie z wcześniejszą analizą darmową wersję odrzucamy. Wybieramy wariant odpłatny, który daje możliwości stworzenia profesjonalnego bloga z możliwością rozwoju. Ile kosztuje założenie bloga? Tak naprawdę koszty nie są duże, bo można to wszystko mieć na start już za 60-100 zł na rok, w zależności od wybranego rozszerzenia, tj. pl, com, net itd. Domena to nic innego, jak unikalny adres bloga. To fraza, którą potem internauci będą wpisywać w wyszukiwarce. Natomiast serwer, inaczej hosting, to miejsce, w którym będą przechowywane wszystkie pliki ze stworzonej witryny. Warto wybrać taki serwer, który zapewni dobrą jakość i szybkość. Ważne, aby twoja strona szybko się ładowała, bo z badań statystycznych wynika, że cierpliwość internauty związana z oczekiwaniem na wczytanie strony wynosi zaledwie 2 sekundy. Istotne jest też, aby serwer odznaczał się małą awaryjnością, a firma służyła szybką pomocą techniczną. No i oczywiście, żeby hosting zapewniał korzystanie z WordPress lub innego formatu, który uznacie za najwygodniejszy. Tu warto poczytać opinie użytkowników, aby wybrać najlepszą jakość za rozsądną cenę.
- Tworzenie strony. To już ostatni etap, teraz trzeba skorzystać ze wszystkich dostępnych narzędzi i skonfigurować oraz urządzić swój blog. W WordPress samodzielnie i bez problemu można stworzyć szablon witryny, ustawić wtyczki (pluginy). To program, w którym również sami możemy pozycjonować swój blog poprzez ustalenie i wpisanie kluczowych fraz, po których czytelnicy będą go szukać, a następnie używanie ich w swoich tekstach. Jest to o tyle skuteczne, że Google doskonale rozpoznają Wordpress i dzięki temu można za darmo sprawić, że blog nie zginie w kosmosie.
Mechanizmy, które tworzą dochodowego bloga
Narodziny bloga za nami i mamy wszystko, jest pomysł, jest domena i hosting, a do tego witryna ma już określony wygląd oraz pierwsze wpisy, przychodzi czas na opracowanie strategii, która przyniesie oczekiwane zyski. Jednym słowem, jak sprawić, żeby stronę odwiedzała jak największa ilość czytelników i jak zarobić na blogu?
Wiele zależy od tego, jaką tematyką zajmuje się blog, ale ogólnie godne polecenia są 4 sposoby:
Reklama Adsense
Na początku witryna musi osiągnąć pewną jakość czyli przyciągnąć sporą grupę czytelników. Przypomnijmy, blog osiąga popularność głównie dzięki treści i odpowiednio dobranej grafice. Takie witryny docenia Google i wtedy warto pobrać darmowy program Google Adsense. To po prostu serwis reklamowy, dzięki któremu na blogu zaczną się pojawiać banery, filmy i inne reklamy kontekstowe.
Zaletą tej metody jest fakt, że nie musimy na własną rękę szukać reklamodawców, oni już tam są.
Wadą może być niekorzystny stosunek ilości reklam i treści zasadniczej, co czasami zniechęca czytelników, ale spróbować warto, bo to zdecydowanie bierny sposób zarabiania.
A jak się to odbywa? Kiedy czytelnik kliknie w którąkolwiek z reklam na blogu, dla autora generuje się zarobek. Stawki zarabiania na reklamach są bardzo zróżnicowane, a część zysku z każdego kliknięcia zabiera Google i właściciel witryny zarabia 68 albo 51%. Natomiast atrakcyjność wyświetlanych reklam zależy od pozycji naszej witryny w tej wyszukiwarce.
Trudno przewidzieć z góry, jaki zarobek wygeneruje ta metoda, trzeba po prostu się zarejestrować i spróbować. Jeśli okaże się, że reklamy są zbyt natrętne i blog traci na jakości, a zysk jest zbyt mały, można z tego zrezygnować i odinstalować Adsense.
Linki afiliacyjne
To inaczej programy partnerskie czyli współpraca z danymi markami. Taką relację z firmą można nawiązać bezpośrednio, bo niektóre z nich zamieszczają programy partnerskie na swoich stronach. Można też przystąpić do sieci afiliacyjnej i przystąpić do kilku programów na raz.
Jak wygląda zarabianie na linkach? Zyski generują czytelnicy bloga, którzy tylko klikną w link naszego partnera, ale też ci którzy kupią coś u niego lub wykonają inne czynności. To niby trudniejsze do uzyskania od klikania w Adsense i może rzadziej występować, ale za to generuje często bardzo duże zyski. Co ciekawe, nawet jeśli nasz czytelnik kliknie w link, ale kupi po tygodniu, to i tak zysk zostanie przypisany do naszego bloga. Dbają o to ciasteczka, które skutecznie rozpoznają takiego klienta. Zarobek generuje się za samo klikanie, za kupno produktu, za wypełnienie formularza czy ankiety, odwiedziny na stronie partnera czy obejrzenie filmu. Sami wybieramy firmę, z którą chcemy współpracować, a tym samym formy ruchu, jaki będzie musiał wykonać nasz czytelnik, aby zwiększyć nasz zysk. Warto dobrze dopasować współpracę do tematyki bloga, bo dzięki takiej spójności czytelnik nie będzie miał wrażenia sztucznego pompowania zysków.
Oczywiście wybrana firma musi zaakceptować naszą chęć przystąpienia do programu. Wiadomo, każdy dba o swój wizerunek. Kwestie finansowe załatwiamy bezpośredni z partnerem albo z siecią afiliacyjną, zależnie od tego, jaką formę współpracy wybierzemy.
Teksty sponsorowane
To z kolei bardziej ścisła współpraca z jedną marką, która miewa różne początki. Czasami można samemu zaproponować swój blog danej firmie i przedstawić swoje możliwości, ale często to same firmy zwracają się do blogera, którego działanie pasuje do profilu marki.
Głównym trzonem współpracy jest umieszczanie na swojej witrynie artykułów eksperckich zgodnie z wytycznymi od firmy. Taki tekst zwykle musi być naszpikowany konkretnymi informacjami, ale dodatkowo zawierać linki i wymagane frazy do pozycjonowania.
Dodatkowo, to wszystko musi zostać umiejętnie wplecione w tekst, aby nie kłuło czytelnika w oczy. Można prowadzić blog składający się wyłącznie z takich artykułów sponsorowanych, a zyskiem jest zawsze ustalona wcześniej stawka za jeden artykuł. Warto dodać, że za niektóre z nich płaci się sporo, nawet kilkaset złotych, zwłaszcza jeśli faktycznie autor jest ekspertem w danym temacie. Trzeba jednak umieć napisać taki generujący zyski tekst, albo zlecić go komuś, kto tak pisze i podzielić się zyskiem.
Własna sprzedaż
To coraz bardziej popularna forma, ale zmienia jakby istotę istnienia bloga. Tutaj nie trzeba zastanawiać się nad tematem i tym, co ciekawego chcemy opowiedzieć światu. Tu najpierw zakładamy sklep, a potem bloga związanego ze swoim towarem.
Przykład: sklep sprzedaje akcesoria do telefonów, tj. obudowy, szkła ochronne, power banki itd. Zakładamy więc bloga z tekstami na ten temat i zdjęciami. Treść powinna zachęcać do zakupu takich rzeczy, zawierać przydatne porady i fotki naszych propozycji towarowych. Ale przede wszystkim linki do konkretnych produktów w naszym sklepie. Tak powstaje blog, którym sami sobie napędzamy sprzedaż i nie musimy nikomu płacić za umieszczanie reklam. Wtedy blog sam w sobie jest źródłem zwiększania zysków ze sklepu.
Jak pisać i zarabiać na blogu w 2022?
To kluczowa sprawa, niezależnie od tego jaki wybierze się temat i metodę zarabiania. Żaden blog nie stanie się dochodowy bez czytelników, a ich można przyciągnąć jedynie ciekawą i wartościową treścią. Na blogu powinny więc znajdować się wpisy zgodne z przyjętą tematyką i wciągające. Jeśli witryna nastawiona jest na newsy z danej dziedziny, musimy być na bieżąco i przekazywać często informacje. Jeśli meritum stanowi jakaś konkretna tematyka, trzeba mieć wiedzę na ten temat i ciekawie ją przekazywać. Jeśli to life style, warto wczuć się w rolę czytelnika docelowego i pisać o tym, o czym sami chcielibyśmy przeczytać.
Jeśli chcemy, żeby blog stał się dobrym sposobem na zarabianie, nie możemy przynudzać ani nic udawać. Warto też dobrze wyważyć ilość wszelkich linków i reklam, bo ich nadmiar stworzy wrażenie, że nie treść a sprzedaż jest tu celem nadrzędnym. Jeśli podejdziemy do sprawy rzetelnie, mamy szansę przekonać się, że można zarobić na blogu drugą wypłatę lub o wiele więcej.
Podsumowanie
Teraz już wiecie jak zarobić na blogu. Zyski bywają różne i trzeba temu zajęciu poświęcać sporo czasu, aby było dochodowe. Jednak przy założeniu, że nie trzeba tu inwestować dużych pieniędzy, a dodatkowo można prowadzić swoją witrynę w tzw. „międzyczasie”, trzeba przyznać, że jest to interesujący sposób na zarobek. A dodatkowo, mamy tu pewien zysk niewymierny. To satysfakcja samodzielnego tworzenia czegoś, co chcą oglądać i czytać inni ludzie.
Okres
dni