Jednoosobowa działalność gospodarcza — czym jest i na czym polega jej prowadzenie?
W artykule znajdziesz wszystko o prowadzeniu działalności gospodarczej. Przedstawiamy krok po kroku — jak i gdzie zarejestrować firmę jednoosobową.Masz już dość pracy dla kogoś i planujesz założenie własnej firmy? Masz pomysł i plan na biznes oraz masz silną osobowość? Jesteś gotowy pracować na własny rachunek i być sam dla siebie szefem? Jeśli na pytania odpowiedziałeś twierdząco, pozostań na tej stronie i czytaj dalej. Z tego artykułu dowiesz się, czym jest jednoosobowa działalność gospodarcza oraz gdzie ją założyć. Przeczytasz tu wszystko, co trzeba wiedzieć przed zdecydowaniem się na prowadzenie takiej działalności oraz zobaczysz dokładnie rozpisaną listę, w jaki sposób zarejestrować jednoosobową działalność gospodarczą w Polsce — krok po kroku.
Jednoosobowa działalność gospodarcza - definicja.
Zgodnie z definicją — jednoosobowa działalność gospodarcza jest działalnością zarobkową, taką jak działalność: wytwórcza, handlowa, budowlana, usługowa oraz poszukiwanie, rozpoznawanie i wydobywanie kopalin ze złóż, a także działalność zawodowa, która polega na wykorzystywaniu rzeczy i wartości niematerialnych i prawnych, prowadzona w sposób zorganizowany i ciągły. Jest prowadzona przez osobę fizyczną i niejednokrotnie nazywana jest w skrócie, po prostu samozatrudnieniem. Działalność ta wiążę się z dużą odpowiedzialnością oraz z obowiązkiem ponoszeniem stałych kosztów, mimo to jest najpopularniejszą formą prawną prowadzenia własnego przedsiębiorstwa. Do jej założenia nie potrzebujesz początkowego kapitału ani żadnych specjalnych umów. W tej formie działalności gospodarczej nie będziesz posiadał wspólników, więc wszystkie obowiązki będą spoczywały na Tobie.
Poniżej przedstawiamy najważniejsze cechy jednoosobowej działalności gospodarczej:
- Za rejestrację działalności gospodarczej nie ponosimy żadnych kosztów - jest bezpłatna.
- Kapitał początkowy nie jest wymagany.
- Posiada szeroki wybór formy opodatkowania (karta podatkowa, ryczałt, podatek wg skali lub liniowy).
- Jej głównym celem jest cel zarobkowy – czyli musi być ukierunkowana na zysk.
- Powinna być o charakterze zorganizowanym – co oznacza np. wynajęte pomieszczenie na biuro, schowek, czy postawienie swojej strony internetowej.
- Powinna być wykonywana w sposób ciągły i powtarzalny – co oznacza, że wykonując konkretne czynności w sposób ciągły i powtarzalny, firma dąży do zdefiniowanego celu.
- Powinna być realizowana wyłącznie we własnym imieniu i na swoją odpowiedzialność - nie może być prowadzona przez żadną inną osobę czy podmiot.
- Można ją tak samo szybko zarejestrować, jak i zlikwidować.
Czytaj również: Jak założyć sklep internetowy? Praktyczne porady potrzebne przy tworzeniu sklepu internetowego
Jak założyć jednoosobową działalność gospodarczą?
Chcesz dowiedzieć się, jak wygląda proces zakładania firmy jednoosobowej? Jesteś ciekaw, jak przebiega załatwienie koniecznych formalności? Jeśli tak, zapraszamy do dalszej lektury tego artykułu, poniżej przedstawiamy jak zarejestrować działalność gospodarczą - krok po kroku.
Proces zakładania działalności gospodarczej, z pewnością jest prostszy, niż myślisz. Zakładając firmę jednoosobową, musisz wypełnić wniosek o wpis do CEIDG (Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej) i podać w nim raptem kilka ważnych informacji. Wniosek można złożyć tradycyjnie w odpowiednim urzędzie lub elektronicznie na stronie ceidg.gov.pl, gdzie znajduje się odpowiedni formularz.
Najwygodniejszą i najszybszą opcją jest założenie firmy przez Internet. Aby ten proces przeszedł szybko i sprawnie, powinieneś odpowiednio się przygotować. Czego będziesz potrzebował? Odpowiedź znajdziesz poniżej.
- Profilu zaufanego, dzięki któremu będziesz miał możliwość zalogowania się na stronę CEIDG oraz pomyślnie wyślesz wniosek. Dzięki temu profilowi będziesz mógł złożyć podpis elektroniczny pod wnioskiem, bez konieczności wizyty w urzędzie, aby podpisać go własnoręcznie.
- Podstawowych danych firmy, takich jak: nazwa pełna, która zawiera Twoje imię i nazwisko, nazwa skrócona oraz adres firmy.
- Wybranej formy opodatkowania. Do wyboru są aż cztery formy opodatkowania, to którą formę wybierzesz, zależeć będzie w głównej mierze od przychodów, które będziesz osiągać oraz od tego, w jakiej branży otwierasz firmę.
Do wniosku należy obowiązkowo podać następujące dane:
- nazwę firmy i jej adres,
- NIP, PESEL,
- kod działalności,
- adres mailowy lub numer telefonu do kontaktu,
- rodzaj opodatkowania, który wybierasz,
- datę rozpoczęcia działalności,
- dane rachunku bankowego firmy.
- I to by było na tyle. Po złożeniu wniosku o wpis do CEIDG możesz zacząć pracować. Czyż nie jest to proste?
Czytaj więcej artykułów z kategorii biznes
Jednoosobowa działalność gospodarcza - wady i zalety
Wady |
Zalety |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Jednoosobowa działalność gospodarcza - co jeszcze?
Nieobowiązkowe:
- Pieczątka
Istnieje pogląd, że pieczątka musi być w obowiązkowym posiadaniu każdego przedsiębiorcy. Nie jest to prawda. Kwestia tego, czy firma posiada pieczątkę, czy nie, zależy wyłącznie od przedsiębiorcy.
- Konto bankowe
Zgodnie z prawem, przedsiębiorca nie ma konieczności zakładania firmowego konta bankowego do prowadzenia działalności gospodarczej. Aczkolwiek wygodniej jest założyć osobne konto bankowe do rozliczania jednoosobowej działalności gospodarczej, żeby wszystko było przejrzyste.
Obowiązkowe:
- REGON
Numer regon jest obowiązkowy dla każdego przedsiębiorcy.
Po złożeniu wniosku CEIDG, GUS samodzielnie nadaje numer REGON. Jeżeli jest to druga założona działalność gospodarcza, numer REGON przechodzi z poprzedniej działalności.
- NIP
Numer NIP działalności gospodarczej jest taki sam jak osoby, która tą działalność prowadzi.
Koszty jednoosobowej działalności gospodarczej
Założenie jednoosobowej działalności gospodarczej jest zupełnie darmowe. Dalsze koszty prowadzenia własnej działalności zwykle związane są z uzyskaniem pewnych zezwoleń czy licencji, np. w sytuacji prowadzenia działalności związanej z alkoholem bądź sprzedażą żywności. Wielkość ponoszonych kosztów zależy w głównej mierze od tego, czym dana firma będzie się zajmować. W zależności od tego, na czym dany biznes będzie polegał, będą ponoszone odpowiednie do tego koszty. Przykładowo: planujesz założenie sklepu internetowego - będziesz potrzebował komputer i magazyn bądź biuro, komputer możesz użyć tego, który już posiadasz, a magazyn lub biuro możesz zorganizować w swoim domu i dzięki temu, pozbędziesz się obowiązku ponoszenia kosztów z tego tytułu. W przypadku kiedy nie masz na tyle miejsca w domu, aby przeznaczyć je na magazyn czy biuro, będziesz musiał liczyć się z kosztem wynajmu, bądź kupna odpowiedniego lokalu. Chcesz założyć firmę produkcyjną? W takiej sytuacji już na początku musisz wziąć pod uwagę koszty związane z zakupem obowiązkowych maszyn czy materiałów. Jak pewnie zdążyłeś zauważyć - wszystkie koszty prowadzenia jednoosobowej działalności zależą od tego, w jakiej branży otwierasz własną firmę. Masz już pomysł, ale brakuje Ci środków na jego sfinalizowanie? Polecamy ofertę Szybka Gotówka - zawsze jest gotowa pomóc w realizacji Twoich marzeń.
Koszty, które musisz wziąć pod uwagę to:
- wynajem lokalu,
- wyposażenie lokalu,
- bieżące wydatki działalności,
- rozwój firmy - wydatki na działania marketingowe,
- opłaty administracyjne,
- składki ZUS,
- podatki.
Decyzja o zmianie pracy na etacie na swoją własną firmę to odważny krok w życiu człowieka i duże wyzwanie dla każdego zaczynającego przedsiębiorcy. Jest jednak kilka możliwości, aby ten proces ułatwić i sprawić by nowa praca nie była dla nas udręką, a przyjemnością. W tych czasach dużo zawdzięczamy Internetowi, to dzięki niemu możemy znaleźć wiele przydatnych informacji, jak również załatwić mnóstwo obowiązków związanych z firmą. Możemy opłacić składki na ZUS, zamówić potrzebne nam rzeczy do biura, czy na przykład mamy możliwość skontaktowania się z księgową bez wychodzenia z domu.
Z wykorzystaniem Internetu i Internetowych rozwiązań finansowych, masz możliwość załatwienia całej masy spraw bez inwestowania dodatkowego czasu i pieniędzy. Oszczędności, które dzięki temu zyskasz, możesz przeznaczyć na to, czym w głównej mierze powinien zajmować się przedsiębiorca - czyli planowanie i rozwój swojego biznesu.
Masz już plan na swoją firmę? Ale brakuje Ci pieniędzy, by zacząć? Nie musisz się martwić, Szybka Gotówka zawsze jest pod ręką i może Ci pomóc w ciągu 15 minut pozbyć się Twoich problemów finansowych, skorzystaj z oferty i przekonaj się sam!
Okres
dni