Karta dużej rodziny - zniżki i najpotrzebniejsze informacje
Opowiadamy o karcie dużej rodziny - jak założyć, jakie zniżki i gdzie złożyć wniosek? Benefity karty dużej rodziny - Mcdonald i CCC.Dzieci to duże wydatki. Wie o tym każdy, kto je ma. Im większa ilości dzieci w rodzinie, tym wydatki rosną proporcjonalnie. Na szczęście niektórzy z nas, a dokładniej to osoby, które posiadają dzieci, mogą ubiegać się o kartę dużej rodziny. Pozwala ona na różnorodne rabaty i benefity. Dzisiaj porozmawiamy, o tym - kto może starać się o taką kartę, jak i gdzie złożyć wniosek oraz co ona umożliwia - zapraszamy do lektury!
Co to jest karta dużej rodziny?
Na początku chcemy Wam wyjaśnić, co to jest karta dużej rodziny - w skrócie KDR. Jest to pewien zestaw benefitów i udogodnień dla rodzin, w których jest co najmniej 3 dzieci. Już od kilku lat z takiego dodatku mogą skorzystać wszyscy rodzice, którzy spełniają ten warunek - bez względu na osiągane dochody. Karta zapewnia liczne rabaty związane nie tylko z branżą transportową czy spożywczą, ale także rekreacyjną, kulturalną i mieszkaniową.
Przejdźmy teraz do tego - kto może ubiegać się o KRD (mamy tu na myśli tylko rodziny, w których chociaż przez pewien czas było 3 lub więcej dzieci)?
- opiekunowie, rodzice biologiczni i zastępczy - nawet ci, którzy przez pewien czas mieli na wychowaniu co najmniej 3 dzieci;
- mąż lub żona jednego z rodziców, chodzi tutaj o tzw. ojczyma lub macochę;
- młodzież do osiągnięcia pełnoletności;
- osoby dorosłe do 25 lat - jedynym warunkiem jest kontynuacja nauki;
- dzieci (i później osoby dorosłe), które żyją z niepełnosprawnościami w stopniu umiarkowanym lub znacznym - tutaj nie mamy ograniczeń wiekowych;
- rodzinne domy dziecka.
Karta jest przekazywana na dwa sposoby:
- plastikowa karta (jak do bankomatu) - czyli forma standardowa;
- na urządzeniach elektronicznych, np. telefonie - czyli wersja elektroniczna.
Na dokumencie znajduje się kilka informacji, tj.:
- numer karty;
- datę utraty ważności,
- nr PESEL,
- dane osobowe.
Wracając jednak do numeru samej karty - informuje on m.in. o ilości dzieci w rodzinie.
Decydując się na wersję elektroniczną dokument jest aktywny od razu po rozpatrzeniu wniosku - nie trzeba czekać na jej plastikową wersję.
W aplikacji mobilnej znajdują się informacje o wszystkich osobach w rodzinie. Umożliwia ona również sprawne wyszukiwanie zniżek w poszczególnych kategoriach czy nawet miejscach. W aplikacji istnieje również możliwość dodania konkretnych pozycji do tzw. ulubionych. Rodziny, które wcześniej otrzymały kartę w wersji tradycyjnej mogą uzyskać również jej wersję mobilną.
Karta dużej rodziny - jak założyć?
Zacznijmy od tego, że oprócz posiadania trójki dzieci na własnym utrzymaniu oraz ich wychowania (teraz lub w przeszłości) koniecznie należy spełnić jeden z poniższych warunków:
- mieszkać na terenie naszego kraju i być jego obywatelem;
- mieszkać w naszym kraju, mieć pozwolenie na pobyt stały i być obywatelem jednego z państw UE lub EFTA;
- mieszkać w Polsce, jako cudzoziemiec z czasowym lub stałym pozwoleniem na pobyt.
Zgodnie z obowiązującymi zasadami o KDR mogą starać się dzieci do osiągnięcia pełnoletności lub do 25 roku życia - pod warunkiem, że nadal się uczą. Co ciekawe, rodzice z takiego benefitu (KDR) mogą korzystać już zawsze - nie jest im odbierana, nawet gdy żadnemu dziecku już nie przysługuje ten benefit.
Jak złożyć wniosek o kartę dużej rodziny przez internet?
- Pierwszym krokiem jest wejście na stronę internetową empatia.mpips.gov.pl
- Następnym krokiem jest zalogowanie się na ten portal. Można to zrobić na kilka sposobów - Profil Zaufany, przez bank lub przez użycie podpisu elektronicznego.
- W portalu należy uzupełnić dane swoich członków rodziny.
- Następnie należy wybrać zakładkę pod nazwą “Wniosek o Kartę Dużej rodziny”.
- Kolejnym etapem jest wypełnienie i złożenie wniosku zgodnie z instrukcją.
- Podczas wypełniania wniosku można wypełnić zgodę na dostęp do karty przez wszystkie osoby, które mają możliwość korzystania z takiej karty.
- Za pośrednictwem wiadomości SMS dostaje się powiadomienie o gotowej karcie.
Korzystając z wersji mobilnej karty należy pobrać aplikacje rządową dedykowanej dokładnie do karty rodzinnej. Aplikacja (karta dużej rodziny) jest dostępna zarówno na telefony z systemem Android, jak i iOS.
Jak złożyć wniosek o kartę dużej rodziny w urzędzie?
- Pierwszym krokiem jest przygotowanie wniosku w wersji papierowej.
- Przy składaniu wniosku należy zabrać ze sobą oryginały.
- Należy zabrać ze sobą również dokumenty takie jak:
- rodzic: dowód osobisty i oświadczenie, że nie jest się pozbawionym praw rodzicielskich;
- małżonek rodzica - dowód osobisty i akt małżeństwa;
- młodzież po ukończeniu pełnoletności: - dowód osobisty i oświadczenie dotyczące dalszej edukacji;
- rodziny zastępcze: - dokument potwierdzający przebywanie dziecka w takiej rodzinie;
- cudzoziemcy: - zezwolenie na pobyt w Polsce;
- akty urodzenia dzieci.
Rozpatrywanie wniosku trwa dosyć krótko. Urzędowy termin wynosi miesiąc, jednak w zdecydowanej większości przypadków następuje to wcześniej.
Czytaj również: Urlop wychowawczy 2022 - ile trwa i komu przysługuje? Jak napisać wniosek o urlop wychowawczy?
Karta dużej rodziny - jakie zniżki?
Tak jak napisaliśmy na początku - rodzice, którzy mają co najmniej 3 dzieci, mogą korzystać z wielu zniżek i benefitów. Dotyczą one różnych dziedzin życia. Przedstawimy teraz tylko niektóre z nich:
- tańsze przejazdy pociągami;
- zniżki na paszport - w wysokości 50% dla osób dorosłych i 75% dla dzieci;
- darmowe wstępy do Parków Narodowych;
- rabaty na bilety lotnicze w firmie LOT;
- zniżki na stacjach Orlen - od 8 do 10 groszy taniej za litr paliwa i 20% rabatu na zakupy w Orlen Cafe i myjnię;
- mniejsze rachunki za prąd w przypadku firmy Energa;
- rabaty na bilety i jedzenie w kinach Helios;
- dodatkowe pieniądze na zakup kotła gazowego (3 tysiące);
- zniżki w księgarniach;
- stały 5% rabat w RTV AGD;
- zniżki w sklepach spożywczych;
- korzystniejsze warunki w bankach, m.in. w PKO BP, BOŚ czy Pekao SA i Santander.
Będąc rodziną wielodzietną, można liczyć nawet na atrakcyjniejsze warunki w przypadku kredytów hipotecznych. Oprócz tego liczne zniżki są przygotowane niemal w każdym muzeum, galerii sztuki, operze czy w innych miejscach kultury. Z benefitami spotkacie się również w działalności edukacyjnej, np. przedszkolach i szkołach. Co ciekawe i wiele osób nie zdaje sobie z tego sprawy, ale karta ta jest również honorowana w sklepach spożywczych czy przemysłowych, a także w różnych restauracjach czy kawiarniach.
Więcej zniżek znajdziecie na stronie rządowej lub w aplikacji karty dużej rodziny na telefon lub inne urządzenie.
Karta dużej rodziny - najważniejsze informacje
Przed chwilą omówiliśmy tylko niektóre miejsca (i to w dużym uogólnieniu), w których są honorowane KRD. Oprócz tego z całą pewnością są one akceptowalne w każdym miejscu oznaczonym w ten sposób:
Co ważne karta ta jest darmowa. Mamy tutaj na myśli złożenie wniosku i jej wyrobienie. Także w przypadku jej zgubienia jesteśmy zmuszeni ponieść opłatę w wysokości nieco ponad 9 zł. Będąc rodziną wielodzietną, warto również zorientować się, czy w gminie oprócz ogólnopolskiej karty rodziny, nie ma jeszcze lokalnej - możliwe, że będąc mieszkańcami danego miejsca (powiatu lub gminy), będziecie mieć jeszcze więcej przywilejów. Osoby, które chcą wykorzystać benefity dla rodzin wielodzietnych nie muszą posiadać przy sobie żadnych dodatkowych dokumentów - wystarczy tylko karta. Warto w tym miejscu również podkreślić, że ulga taka należy się obojgu rodzicom - także po rozwodzie. Jedynym wyjątkiem jest sytuacja, gdy jeden (lub obydwoje) mają ograniczone prawo do opieki.
Wiemy jednak, że atrakcje i życie z dziećmi jest bardzo drogie mimo licznych benefitów. Podobnie rodzice jednego lub dwójki dzieci nie mogą liczyć na ulgi, które są przewidziane dla rodzin wielodzietnych. W takiej sytuacji możecie skorzystać z pomocy Szybka Gotówka.
Najczęściej zadawane pytania
- Gdzie mogę wyrobić kartę dużej rodziny?
Osoby, które chcą zdobyć taką kartę, muszą udać się do urzędu gminy oraz złożyć wniosek wraz z wymaganymi dokumentami. Można to też zrobić to za pomocą portalu emp@tia.
- Komu przysługuje KDR?
KDR jest dedykowana wszystkim rodzinom wielodzietnym (troje i więcej dzieci) czy rodzicom zastępczym i rodzinnym domom dziecka.
- Karta dużej rodziny - jakie zniżki oferuje?
Beneficjenci KDR mogą liczyć na wiele zniżek, m.in. w kinach, sklepach spożywczych, typu biedronka czy w prywatnych placówkach medycznych i muzach.
- Ile kosztuje karta dużej rodziny?
Karta ta jest bezpłatna. Jedynie za jej zagubienie i ponowne wyrobienie trzeba ponieść opłatę w wysokości ponad 9 zł.
- Ile czasu jest ważna karta dużej rodziny?
W przypadku rodziców i dzieci niepełnosprawnych benefit ten jest przydzielany na zawsze. Jeżeli chodzi jednak o dzieci, to do momentu kiedy skończą się uczyć (nie dłużej niż do 25 roku życia).
Okres
dni