Konto maklerskie. Gdzie najlepiej najlepiej założyć? Konto maklerskie ING, mBank, PKO BP
Konto maklerskie dla początkujących. Gdzie najlepiej założyć rachunek inwestycyjny? Ranking kont maklerskich.Konta maklerskie są niezbędne do lokowania pieniędzy na giełdzie. Inwestowanie na giełdzie jest coraz popularniejszym sposobem na lokowanie pieniędzy, żeby jednak to zrobić, należy najpierw wybrać odpowiednie konto maklerskie. Konto musi być dopasowane do Twoich indywidualnych potrzeb. W tym artykule znajdziesz odpowiedzi na pytania typu — gdzie założyć najlepsze konto maklerskie? Jakie są najlepsze domy maklerskie? Jak założyć konto maklerskie?
Konto maklerskie — co to jest?
Coraz więcej osób interesuje się inwestowaniem pieniędzy. Wiele osób też uważa, że obracanie pieniędzmi na giełdzie jest ryzykowne. Inne osoby z kolei uważają, że giełda jest zarezerwowana tylko dla bogatych biznesmenów. Jednak nie jest to prawda. Wystarczy wiedza i nabyte po drodze doświadczenie. W dobie pełnej cyfryzacji każdy z nas może samodzielnie inwestować pieniądze na giełdzie papierów wartościowych. Każda z kupujących osób ma inne oczekiwania i strategie. Jednak jest jedna rzecz, która łączy większość inwestorów — są to konta maklerskie. Na polskim rynku mamy do dyspozycji ponad 20 różnych kont maklerskich. Konta maklerskie jest to jeden z rodzajów konta, jakie możemy założyć. Zakładają je osoby, które chcą zacząć inwestować na giełdzie. Z konta można korzystać w celu obracania między innymi akcji, obligacji i innych instrumentów finansowych. Oprócz tego konto maklerskie pozwala na przechowywanie kupionych już udziałów. Nawet jeżeli chcesz wykonać jednorazową inwestycję na giełdzie, powinieneś założyć konto maklerskie.
Kto może założyć konto maklerskie?
Konto maklerskie może założyć każda osoba fizyczna lub jednostka prawna. Osoba zakładająca konto musi mieć ukończone 18 lat, posiadać nr NIP i dokument potwierdzający tożsamość np. dowód osobisty. Osoba decydująca się na założenie konta maklerskiego musi również posiadać rachunek osobisty. Prywatne konto bankowe umożliwia wpłacanie i wypłacanie pieniędzy z konta.
Konto maklerskie — w co inwestować?
Jeżeli udało Ci się już wybrać idealne konto inwestycyjne, możesz zacząć obracać pieniędzmi. Pewnie zastanawiasz się jakimi akcjami i obligacjami możesz obracać po założeniu swojego konta maklerskiego.
- Najczęściej wybieranymi papierami wartościowymi są akcje. Im taniej uda Ci się je kupić, tym większa szansa, że drożej uda Ci się sprzedać i więcej na tym zarobisz. Przy niektórych inwestycjach możesz nawet liczyć na wypłatę dywidendy, czyli wypłatę części zysku z danego przedsiębiorstwa na koniec roku obrotowego.
- Inną formą inwestowania na giełdzie papierów wartościowych jest zakup lub sprzedaż obligacji. Jest to jeden z rodzajów papierów dłużnych, które są rozpowszechniane przez Skarb Państwa, samorządy lub przedsiębiorstwa. Ten rodzaj inwestycji ma jednak charakter długoterminowy. Możesz je wykupić po kilku latach. W niektórych przypadkach nawet po kilkunastu.
- Kolejną możliwością inwestowania na giełdzie papierów wartościowych jest zakup papierów wartościowych tzw. certyfikatów inwestycyjnych. Certyfikaty będą dokumentem poświadczającym zakup udziałów.
- Na rachunku maklerskim można również kupić opcje. Jest to swego rodzaju umowa, która umożliwia prawo kupna lub sprzedaży określonego instrumentu w określonym czasie i po ustalonej wcześniej cenie.
- Konto maklerskie może być również używane w celach inwestycji w kontrakty terminowe. Jest to jednak opcja dla osób, które posiadają już doświadczenie w inwestowaniu pieniędzy na giełdzie i lubią ryzykowne transakcje.
Jeśli właśnie stoisz przed szansą na zainwestowanie pieniędzy i możliwością zarobienia na akcjach, a brakuje Ci gotówki — zapoznaj się z ofertą Szybka Gotówka.
Konto maklerskie — czy naprawdę ma znaczenie?
Miejsce, gdzie zdecydujemy się założyć konto maklerskie, ma znaczenie. Od tego jest zależne, jak dużo pieniędzy będziesz musiał oddać instytucji pośredniczącej. Od tego będzie też zależał zysk inwestycyjny. Konto maklerskie powinno być dobrane indywidualnie pod potrzeby osoby zainteresowanej. Czasami inwestowanie może być związana z wysokimi opłatami ze względu na wysokie koszty związane z posiadaniem z konta w domu maklerskim. W związku z tym warto jest poświęcić więcej czasu, na wybranie odpowiedniego rachunku maklerskiego, który będzie dopasowany indywidualnie do Twoich potrzeb.
Konto maklerskie — na co zwrócić uwagę?
Jak wcześniej wspomnieliśmy, jeżeli decydujesz się na założenie rachunku w domu maklerskim, to najważniejsze są Twoje potrzeby, możliwości finansowe i doświadczenie, czyli osoby, która będzie korzystała z tego konta. Jeżeli dopiero zaczynasz swoją przygodę z inwestowaniem pieniędzy na giełdzie, przy zakładaniu konta maklerskiego warto jest, dowiedzieć się, czy możesz liczyć na merytoryczną pomoc z domu maklerskiego. Z pewnością pozwoli Ci to postawić pierwsze kroki w inwestowaniu pieniędzy na giełdzie. Jeżeli jednak masz już za sobą pierwsze doświadczenia na giełdzie, powinieneś skupić się na możliwościach systemu transakcyjnego. Osoby, które są doświadczonymi graczami na giełdzie papierów wartościowych, powinny się skupić na dostępie do narzędzi analitycznych, rzetelnych informacji, możliwości kredytowania inwestycji lub dostępie do innych rynków. Bez względu na Twój poziom znajomości rynku inwestycyjnego, jednym z ważniejszych aspektów dotyczących założenia konta są koszty związane z jego prowadzeniem oraz prowizje. Chcemy inwestować na giełdzie po to, żeby zarobić, a nie ponosić wysokie koszty prowadzenia konta. Warto też zapoznać się z obsługą domu maklerskiego, czy możesz liczyć na profesjonalne i rzetelne wsparcie. Przed wybraniem konkretnego domu maklerskiego dobrze jest zapoznać się z daną instytucją finansową.
Jak wybrać konto maklerskie?
Przed założeniem konta maklerskiego musisz określić swoje oczekiwania. Musisz określić, czy chcesz dokonywać codzienne transakcje tzw. daytrader, czy może interesują Cię tylko transakcje długoterminowe na rynku obligacji. Każde z kont maklerskich, jakie możesz założyć ma inne możliwości i jest dostosowane do innego typu inwestycji.
- w przypadku transakcji krótkoterminowych ważne będzie, aby na koncie maklerskim móc korzystać z szybkiej sprzedaży. Jeżeli natomiast skupisz się na transakcjach długoterminowych, ważniejszy będzie dostęp do instrumentów notowanych np. na rynku Catalyst.
- drugą kwestią, na którą trzeba zwrócić uwagę, są koszty prowadzenia rachunku maklerskiego. Decydującym punktem są prowizje od dokonywanych inwestycji. Im mniejsza prowizja, tym więcej pieniędzy zostaje w Twoim portfelu. Zazwyczaj wysokość prowizji waha się od 0,13 do 0,39% wartości transakcji. Przy czym wiele domów maklerskich zastrzega sobie, że prowizja nie może być niższa niż np. 5 zł
- koszt otwarcia i prowadzenia konta maklerskiego. W zależności od rodzaju konta, rozbieżności cenowe mogą być bardzo duże. Niektóre biura maklerskie nie pobierają opłat z tytułu prowadzenia konta, z kolei inne pobierają kwoty w wysokości około 50 zł rocznie. W zależności od metody inwestowania pieniędzy może to być kluczowa kwestia — im rzadziej inwestujesz, tym mniej korzystne będzie dla Ciebie prowadzenie konta z dodatkowymi opłatami za jego prowadzenie. Niektóre konta maklerskie pobierają opłatę za przelewy, dostęp do arkusza giełdowego lub dostępu do bilansu. Warto sprawdzić te kwestie przed założeniem konta.
- jakość obsługi biura maklerskiego. Dla wielu osób może to wydawać się zbędne, jednak dobrze jest wiedzieć, gdzie dane biuro maklerskie posiada swoją sieć oddziałów. Mimo tego, że świat się przeniósł do internetu i wszystkie formalności możemy załatwić online, czasami potrzebujemy spotkania w cztery oczy.
- dodatkowe usługi — ważnym aspektem też są dodatkowe usługi i promocje oferowane przez dom maklerski. Niektóre z nich oferują wysokoprocentowe lokat lub inwestowanie bez dodatkowych opłat. Przed założeniem konta maklerskiego warto, jest zapytać się o kwestie promocji, bo można bardzo dużo zaoszczędzić.
- jakość systemu transakcyjnego — jest to ważny aspekt. Niektóre domy maklerskie prowadzą transakcje na systemach, które są na rynku od 2008 roku. Systemy te są przestarzałe i wolne. Polecamy wybierać konta maklerskie, gdzie system jest nowoczesny i szybki.
Jak założyć konto maklerskie?
W dzisiejszych czasach wszystko przeniosło się do internetu. Przez internet możesz również założyć swoje konto maklerskie. Konto można założyć bardzo szybko, bez zbędnych formalności. Cały proces w zasadzie trwa nie więcej niż kilkanaście minut. Konto maklerskie można również założyć w domu maklerskim lub w banku, w którym posiadasz rachunek oszczędnościowy. Pamiętaj jednak, aby przed założeniem konta maklerskiego zapoznać się z ofertą i wybrać jak najkorzystniejszą dla siebie. W zależności od instytucji, w jakiej założymy konto, proces ten może się nieznacznie różnić. Jednak wszędzie będzie wyglądał podobnie:
- Na początku należy wypełnić prosty formularz ze swoimi danymi osobowymi.
- W większości przypadków należy dodać skan swojego zdjęcia oraz dokument potwierdzający miejsce zamieszkania — może to być skan dowodu osobistego lub praw jazdy.
Po przeprowadzeniu takich formalności zazwyczaj po kilkunastu minutach możesz otrzymać dostęp do platformy inwestycyjnej. Część instytucji finansowych przy zakładaniu konta maklerskiego prosi o wypełnienie krótkiego testu, który określi Twoją sytuację finansową, wiedzy na temat inwestowania i celach inwestycyjnych. Test służy ocenie ryzyka inwestycyjnego. W razie jakichkolwiek problemów na etapie wypełniania testu lub formularza do założenia konta maklerskiego możesz połączyć się z infolinią. Konsultant wtedy pokieruję Cię krok po kroku, jak należy wypełnić wszystkie sekcje. Z konta można zacząć korzystać od razu po jego otwarciu, czyli po uzyskaniu pozytywnej decyzji od domu maklerskiego. Warto wiedzieć, że niektóre biura maklerskie wymagają minimalnego wkładu własnego, aby uniknąć sytuacji, że wszystkie pieniądze, które zostaną wpłacone na rachunek maklerski, zostaną pochłonięte przez prowizję.
Czytaj więcej artykułów z kategorii "Pieniądze"
Ranking kont maklerskich
Poniżej przedstawiamy ranking kont maklerskich. Poniższe zestawienie powinno ułatwić decyzję dotyczącą, gdzie najkorzystniej będzie posiadać rachunek maklerski.
- rachunek inwestycyjny w XTB — jest to konto w Domu Maklerskim XTB. Jest jednym z tańszych kont, jakie mamy na rynku. Na tym koncie maklerskim mamy również możliwość wejścia na rynki zagraniczne, waluty oraz kontrakty CFD na indeksy. Konto inwestycyjne posiada nowoczesną aplikację mobilną. Ponadto konto jest zwolnione z prowizji, jeżeli nie przekroczymy miesięcznego obrotu 100 tysięcy euro.
- konto maklerskie ING — jest to bardzo korzystne konto maklerskie. Ma niskie prowizje od handlu akcjami, a także nie ponosimy dodatkowych kosztów z tytułu prowadzenia rachunku. Niestety z tym kontem maklerskim nie mamy możliwości wejścia na rynki zagraniczne. Jest to bardzo dobry wybór dla lokat krótko-, średnio- i długoterminowych. ING dysponuje dwoma kontami maklerskimi do wyboru. Jedno jest przeznaczone dla osób, które inwestują sporadycznie, a drugie dla osób, które obracają minimum 10 000 zł miesięcznie.
- rachunek maklerski BPS — jest to kolejne konto maklerskie. Posiada roczną opłatę za posiadanie konta w wysokości 50 zł. Posiada jednak możliwość oszczędzania pieniędzy na kontach IKE i IKZE.
- konto maklerskie PKO BP — jest to jedne z najstarszych kont maklerskich w Polsce. PKO BP najczęściej pośredniczy w transakcjach na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie (NewConnect). Jego oferta jest przeznaczona zarówno dla klientów indywidualnych, jak i instytucjonalnych, krajowych i zagranicznych. Przy korzystaniu z oferty domu maklerskiego, można konto maklerskie powiązać z rachunkiem bankowym. Instytucja umożliwia również podgląd notowań w czasie rzeczywistym. Dom maklerski ma dostęp do wielu opcji inwestowania pieniędzy tj. akcje, obligacje, kontrakty, opcje i prawa do akcji.
- mBank konto maklerskie — ten dom maklerski ma w swojej ofercie m.in. obligacje, opcje, EFT-y, ADR-y, rachunki maklerskie, rachunki oszczędnościowe IKE i IKZE, fundusze inwestycyjne. Możemy kupować poprzez NewConnect oraz na giełdach zagranicznych. Dom maklerski oferuje szereg funkcjonalnych narzędzi np. kredyt maklerski czy dostęp do raportów giełdowych. Decydując się na założenie konta w tej instytucji mamy do wyboru dwie opcje. Jedna propozycja to połączenie konta maklerskiego z kontem bankowym, a druga dla nowych klientów — niezwiązana z kontem bankowym.
- konto maklerskie Santander — to konto maklerskie pozwala na inwestycje na rynkach zagranicznych oraz prowadzenie rachunku oszczędnościowego IKE. W przeciwieństwie do innych ofert biur maklerskich oferowanych przez bank Santander oferuje darmowe prowadzenie konta.
Dla ułatwienia przedstawiamy teraz powyższe dane w tabeli:
Konto maklerskie |
Prowizje |
Dostęp do rynków zagranicznych |
Opłata za prowadzenie konta |
Instrumenty dłużne |
XTB |
brak, do 100 tys. euro obrotu miesięcznie |
tak |
0 lub 10 eur (jeżeli nie wykonamy w ciągu roku chociaż 1 transakcji) |
brak dostępu do Catalyst, Newconnect i instrumentami pochodnymi |
Konto maklerskie ING |
niskie dla handlu funduszami ETF, akcjami i obligacjami skarbowymi |
nie |
brak |
tak |
BPS |
niskie prowizje od handlu akcjami, obligacjami, kontraktami i ETF-ami |
nie |
50 zł |
tak |
Konto maklerskie PKO BP |
0,39% |
tak |
60 zł |
tak |
mBank konto maklerskie |
0,39% |
tak |
50 zł |
tak |
Konto maklerskie Santander |
0,39% |
tak |
brak |
tak |
Domy maklerskie w Polsce
Zacznijmy od tego, co to jest za instytucja. Domy maklerskie są to przedsiębiorstwa, które pośredniczą w inwestowaniu pieniędzmi. Pozwalają na wykonywanie transakcji zarówno kupna, jak i sprzedaży na giełdzie papierów wartościowych. Jeżeli masz pieniądze na inwestycję, to poprzez zakup akcji, opcji czy kontraktów możesz pomnożyć swój majątek. Właśnie w takich instytucjach możesz założyć rachunek maklerski. Konto maklerskie można założyć zarówno stacjonarnie, jak i przez internet. Warto jednak pamiętać, że domy maklerskie nie zajmują się tylko pośrednictwem w inwestycji. Maklerzy zajmują się również doradztwem inwestycyjnym, a niektóre z domów maklerskich pomagają również w sprawach prawnych i podatkowych. Pomagają zarządzać portfelem papierów wartościowych.
Domy maklerskie w Polsce — regulacje prawne
Domy maklerskie tak jak inne instytucje finansowe w Polsce są nadzorowane przez KNF, czyli Komisję Nadzoru Finansowego. Instytucja reguluje zezwolenie na prowadzenie działalności maklerskiej, a także kontroluje powstałe już firmy maklerskie. Nie musisz się martwić, że pieniądze wpłacone na konto zostaną wykorzystane w inny sposób. Komisja nadzoruje, aby pieniądze wpłacane na rachunki maklerskie był oddzielone od aktywów domu maklerskiego. Daje to swego rodzaju bezpieczeństwo. Jeżeli dom maklerski zacznie mieć problemy finansowe, to Twoje pieniądze zostają bezpieczne. Oprócz tego wszystkie domy maklerskie muszą być członkami systemu rekompensat. System ten jest prowadzony przez Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych. Jest to dodatkowe zabezpieczenie w momencie, gdy dojdzie do niewypłacalności domu maklerskiego. Gwarantuje to, bezpieczeństwo pieniędzy, które zostały zainwestowane. Nie mogą zostać wykorzystane na uregulowanie problemów finansowych domu maklerskiego, tylko zostaną Ci zwrócone.
Czytaj również: Jak zacząć zarabiać na kryptowalutach w 2022 roku?
Ranking domów maklerskich w Polsce
W Polsce mamy do dyspozycji około 20 domów maklerskich. Tylko kilka z nich ma dostęp do rynków zagranicznych. Najpopularniejsze domy maklerskie w Polsce to:
- XTB — ten dom maklerski został założony w 2002 roku. Po niemal 15 latach działania stał się jednym z większych graczy na rynku forex. XTB oferuje handel CFD, indeksy, towary, a także handel akcjami i ETF-ami z 16 różnych giełd.
- Degiro BV — jest na Polskim rynku od 2014 roku. Jest prężnie rozwijającą się firmą. W 2016 roku oferowała swoje usługi już w 18 krajach. Posiada bardzo konkurencyjną wysokość prowizji za inwestycję. Degiro ma bardzo duży dostęp do największych giełd światowych. Możemy inwestować zarówno na rynku Europy Zachodniej, jak i na pozostałych rynkach np. Finlandia, Grecja czy na rynku japońskim. Ten dom maklerski daje też możliwość inwestycji na rynkach amerykańskich. Dzięki temu możesz kupić akcje nawet Facebooka lub Amazona.
- Exante — działa na rynku od 2011 roku. Korzystając z usług tego domu maklerskiego mamy dostęp do giełd, funduszy ETF, walut, metali, obligacji, transakcji długo- i krótkoterminowych. Umożliwiają dostęp do 50 różnych rynków, nawet amerykańskich. Niestety minimalna kwota, jaką musimy wpłacić w przypadku osób fizycznych, wynosi 10 000 euro, a w przypadku firm 50 000 euro.
Jak widać założenie konta maklerskiego jest bardzo ważną kwestią przed rozpoczęciem inwestowania pieniędzy. Dobrze dopasowany rachunek maklerski jest źródłem wielu oszczędności. Jak już zdecydowałeś się na wybór konta i domu maklerskiego pozostaje tylko dobrze zainwestować oszczędności. Jeżeli jesteś zwolennikiem inwestycji krótkoterminowych i wydaje Ci się, że to jest “ten” moment, kiedy najlepiej zainwestować, a brakuje Ci pieniędzy — zapoznaj się z ofertą Szybka Gotówka.
Okres
dni