W co inwestować pieniądze: 10 skutecznych sposobów na inwestycje w 2024 roku
Dowiedz się w co najlepiej inwestować w 2024 roku i na co powinieneś zwrócić uwagę? Poznaj 10 sprawdzonych sposobów inwestowania pieniędzyWcześniej czy później niemal każdy z nas zaczyna się zastanawiać, w co można zainwestować pieniądze. Odpowiedź na to pytanie jest bardzo różna i nigdy nie będzie jednoznaczna. Zależy to od wielu czynników np. ilość pieniędzy, jaką chcesz zainwestować, a także oczekiwana wysokość zysku oraz czas jego osiągnięcia. Nie ma żadnych wątpliwości – im wcześniej zaczniemy dokonywać inwestycji, tym więcej możemy zarobić. Jeśli jednak nadal się wahasz – zapoznaj się z naszym artykułem w którym zebraliśmy podstawowe informacje, pomocne dla każdej osoby, która chce rozpocząć swoją przygodę z inwestycjami. Dodatkowo przedstawimy 10 najbardziej efektywnych sposobów na inwestycje w 2022 roku. Pamiętaj jednak, żeby inwestować pieniądze tylko w to co rozumiesz, a nie to co jest w modzie czy podpowiedział Ci znajomy. Za Twoje stracone nie będzie odpowiadał nikt inny, tylko Ty.
Chcesz założyć własną działalność? A być może prowadzisz już biznes? Czytaj inne przydatne artykuły o inwestycjach, biznesie oraz o tym, jak zarobić jeszcze więcej.
O czym trzeba pamiętać, zanim zaczniesz inwestować pieniądze?
Zanim zaczniesz inwestować pieniądze, musisz odpowiedzieć sobie na kilka ważnych pytań. Oto kilka z nich:
Dlaczego chcesz inwestować i czy jesteś gotowy na ryzyko?
Załóżmy, że masz założoną lokatę bankową, ale nie jesteś zadowolony z wartości procentowych: są one zbyt niskie i chcesz zarabiać więcej. Musisz jednak zrozumieć, że im większa szansa na zarabianie, tym większe prawdopodobieństwo utraty wszystkich Twoich pieniędzy. Jeśli jesteś świadomy ryzyka i masz na to pieniądze możesz spróbować zainwestować w znajdujące się w obrocie giełdowym papiery wartościowe.
Czy jestem przygotowany na ewentualną utratę swoich pieniędzy?
Teoretycznie możesz zacząć inwestować od dowolnej kwoty, nawet od 10 złotych. Do tego również zachęcamy. Początkowo musisz się nastawić raczej na straty niż zyski, dlatego lepiej zaczynać od małych kwot, aby poznać mechanizm działania. Pamiętaj jednak, że taka wartość nie rekompensuje prowizji brokera ani czasu przeznaczonego na handel. Jak już będziesz gotowy zaczniesz inwestować większe pieniądze. Początkowo kilkaset, a później nawet po kilka tysięcy złotych. Dobrym treningiem przed inwestowaniem dużych kwot jest wyobrażenie sobie sytuacji, w której tracisz pieniądze. Jeśli nie będzie to dla Ciebie katastrofa możesz zacząć próbować.
Ile czasu jesteś gotów poświęcić na inwestowanie?
Kolejne pytanie, to ile jesteś w stanie poświęcić na naukę i samo inwestowanie? Jeśli dysponujesz czasem, możesz dokonywać inwestycji 2022 na własną rękę, jeśli nie – lepiej poczekać na moment, gdzie będziesz mieć na to czas.
Zastanawiasz się, jak pomnożyć pieniądze? Wielu początkujących inwestorów uważa, że warto zacząć inwestować tylko, jeśli ma się do dyspozycji sporą kwotę. W praktyce możesz zostać inwestorem, operując kwotą zaledwie 1000 złotych. Ponadto specjaliści zalecają nie wydawać od razu całej sumy. W 99% przypadkach pierwsze doświadczenie inwestowania pieniędzy kończy się bowiem niepowodzeniem: częściowym lub pełnym.
Czytaj również: Jak wybrać konto firmowe? Ranking TOP 10 kont dla firmy
Jakie rodzaje inwestycji istnieją?
Na rynku mamy do dyspozycji kilka rodzajów inwestycji:
jakie inwestycje przynoszą największy zysk?:
- realne – polegają one na inwestowaniu w nieruchomości i ruchomości (samochody, lokale, grunty, różne urządzenia);
- portfelowe – polegają one na inwestowaniu kapitału w grupę projektów, na przykład zakup papierów wartościowych różnych organizacji.
- metale szlachetne: są to inwestycje w fizyczne złoto, srebro, diamenty i inne wartościowe przedmioty.
- kryptowaluty - w ostatnim czasie modny kierunek inwestycji, który w ciągu ostatnich kilkunastu lat zmienił szarych ludzi w milionerów.
- Ponadto inwestycji można dokonywać na różny okres. Wyróżnia się inwestycje krótkookresowe (nie dłużej niż rok), średniookresowe (na 1-3 lata) oraz długookresowe, które dają dobre wyniki po upływie 3 lub więcej lat po dokonaniu inwestycji.
Szukasz źródła dofinansowania dla swojej firmy? Dowiedz się czym jest kredyt dla firm. Być może to jest idealne rozwiązanie dla Ciebie.
W co warto inwestować w 2022 roku?
Jakie inwestycje przynoszą największy zysk? Trendy na rynku inwestycji zmieniają się każdego roku. Osobom, które chcą zarabiać poprzez inwestowanie, rekomenduje się obserwowanie międzynarodowych i krajowych trendów, a następnie ulokowanie posiadanych środków na kilka rodzajów inwestycji, czyli dywersyfikację portfela inwestycyjnego.
Sposób 1. Inwestycje w nieruchomości
Inwestowanie w nieruchomości zawsze było uważane za jeden z najbardziej opłacalnych typów inwestycji. Potrzeba na to jednak sporą ilość pieniędzy, dlatego nie każdy może się zdecydować na taki rodzaj lokowania swoich oszczędności. Jak każda inwestycja; tak i nieruchomości mają zarówno zalety, jak i wady. Nieruchomości cechują się niską płynnością (zdolnością do szybkiego przekształcania aktywów w pieniądz przy minimalnych stratach w cenie), ale nawet one nie są pozbawione ryzyka, w tym ryzyka utraty praw własności, szkód materialnych lub całkowitego zniszczenia.
Opcja inwestowania |
Poziom zysku |
Cechy dokonania inwestycji |
W nieruchomości mieszkalne |
Wysoki (30%-65% w okresie 3-5 lat) |
Najbardziej opłacalne, gdy przewiduje się wynajmować kupione mieszkanie przez długi okres. Należy jednak doliczyć do kosztów eksploatacji mieszkania i ewentualne zniszczenia. |
W nieruchomości komercyjne |
Wysoki |
Inwestycje pozwolą osiągnąć zysk w dłuższej perspektywie |
W grunty |
Średni |
Prosta procedura zakupu. Z roku na rok dostępnej ziemi do kupienia jest coraz mniej, a istniejące miasta powiększają swoje granice. |
W nieruchomości poza granicami miasta |
Wysoki |
Zyski zależą od usytuowania obiektu i otaczającej go infrastruktury oraz pomysłu na ten obiekt. |
W nieruchomości na etapie budowy |
Wysoki (25%-30%) |
Wysokie ryzyko utraty środków w przypadku niedbałego doboru firmy budowlanej. Jeżeli jednak wszystko będzie dobrze poziom zysku jest bardzo wysoki.
|
Jeśli mówimy o inwestowaniu w nieruchomości na etapie budowy, istnieje ryzyko bankructwa dewelopera i zamrożenia projektu. W takim przypadku trzeba ocenić stan gospodarki, budownictwo, lokalny rynek nieruchomości, konkurencyjność oraz ogólny stan firmy dewelopera oraz opinie poprzednich kupujących. Jednak nawet w takim przypadku nie da się wpłynąć na przebieg budowy oraz to, w jaki sposób będą wykorzystywane zainwestowane przez Ciebie pieniądze. Ryzyko istnieje zawsze, możemy jednak je ograniczyć do minimum i przygotować się na ewentualne wydarzenia.
ZALETY |
WADY |
Wysoki poziom opłacalności inwestycji; Brak komplikacji podczas dokonywania inwestycji; Szeroki wybór obiektów, w które można zainwestować |
Wysoki koszt nieruchomości zarówno w Polsce, jak i większości krajów; Zapotrzebowanie na nieruchomości w małych miastach jest mniejsze niż w dużych; Wysokie wydatki dodatkowe - naprawa, opłaty, podatki, wykończenie. |
Sposób 2. Inwestycje w rynek papierów wartościowych
Inwestycje na rynku papierów wartościowych wymagają od Ciebie przede wszystkim dysponowania odpowiednią wiedzą na temat instrumentów, w które planujesz dokonywać inwestycji. Ponadto do inwestowania na rynku papierów wartościowych potrzebna będzie również wiedza z zakresu:
- tego co się dzieje na rynku. Zarówno Polskim, jak i zagranicznym;
- umiejętności oceny ekonomicznych trendów;
- umiejętności przewidywania ryzyka;
- dokonywania analizy sprawozdań finansowych;
- oceny pozycji konkurentów na rynku;
- podstaw zarządzania finansami i inwestycjami.
Inwestycji można dokonywać na różne sposoby. Najbardziej popularny jest handel na własną rękę, wspólne inwestowanie oraz zautomatyzowany trading.
Jeśli zdecydujesz się pracować na własną rękę, będziesz musiał przejść szkolenie (może nawet kilka) i dokładnie zagłębić się w temat. Niezbędne będzie przeanalizowanie statystyk oraz raportów itd. Zastanów się, czy faktycznie jesteś na to gotowy? Jeśli udzieliłeś odpowiedzi twierdzącej na to pytanie, możesz zaczynać działać na rynku inwestycji już dzisiaj. Jeśli nie, warto będzie skorzystać z pomocy osób trzecich lub doszkolić się w tym temacie.
ZALETY |
WADY |
Ogólnodostępny sposób inwestowania; Sprzedaży papierów wartościowych można dokonać natychmiast, czego nie zrobimy z nieruchomością lub antykwariatem; Handel papierami wartościowymi można prowadzić nawet z własnego domu. Wystarczy dostęp do internetu. |
Akcje nie mają faktycznego kosztu, mogą jednak znacznie spaść wraz z bankructwem firmy; Obecnie dość trudno prowadzi się handel papierami wartościowymi na własną rękę – trzeba korzystać z pomocy wykształconych specjalistów, nazywanych brokerami. Potrzebna jest do tego specjalistyczna wiedza. |
Sposób 3. Inwestowanie na giełdzie
Nie jest to najbardziej popularny sposób inwestowania i często nie pasuje do początkujących inwestorów, którzy zadają sobie pytanie: w co zainwestować 5000 zł?
Aby zacząć inwestować na giełdzie należy:
- zwrócić się do biura maklerskiego, by otworzyć rachunek inwestycyjny;
- zasilić konto, z którego będziesz handlować na giełdzie;
- dokonać pierwszej transakcji (można to zrobić z domu. Wystarczy połączenie z internetem).
Jeżeli chcesz, żeby Twoje inwestowanie na giełdzie było skuteczne, musisz nauczyć się dokonywać analizy – technicznej lub dokumentalnej.
ZALETY |
WADY |
Możesz zacząć inwestować, kiedy masz mało oszczędności; Nawet w tym przypadku można zacząć pracę, kiedy nie posiadasz sporo oszczędności; Współczesne technologie pomagają zarabiać więcej; Wszystko zrobisz bardzo szybko z poziomu komputera lub telefonu komórkowego; Wysoki poziom zysków. |
Wysoki poziom ryzyka; W czasach kryzysu handel na giełdzie może doprowadzić do znacznych strat; Zyski są mocno uzależnione są od sytuacji politycznej w różnych regionach oraz całym świecie. Zyski również mocno uzależnione są od sytuacji politycznej w różnych regionach i na całym świecie. |
Sposób 4. Inwestowanie w metale szlachetne
Metale szlachetne nadal wzbudzają duże zainteresowanie osób, które chcą rozpocząć inwestowanie pieniędzy w 2022 roku. Najlepszą opcją inwestowania pieniędzy jest złoto, a zarazem jest stabilne. Nadal rośnie dostęp do zakupu metali dla każdego, kto ma tzw. wolne fundusze (choć nie tak szybko, jak chcieliby inwestorzy). Złoto można kupić bezpośrednio lub otworzyć tak zwane metalowe konto.
Złoto jest najważniejszym elementem globalnego systemu finansowego, a jego rezerwy na świecie szacuje się na 32 tys. ton. Obserwowany do dziś wzrost cen złota rozpoczął się od porozumienia banków centralnych. Jego celem było ograniczenie sprzedaży złota w 1999 roku. Wreszcie – w 2004 roku – cena złota ponownie osiągnęła 450 USD, a w 2007 roku przekroczyła już 700 USD. We wrześniu 2011 roku historyczna maksymalna cena złota została ustalona na 1 891 USD za uncję na londyńskim rynku metali szlachetnych.
Ogólnie rzecz biorąc; od 1975 roku do grudnia 2012 roku cena złota wzrosła 50 razy!
Warto dodać, że w wielu krajach (w tym we wszystkich krajach Unii Europejskiej) zakup fizycznego złota do celów inwestycyjnych nie podlega podatkowi VAT. Jeśli zdecydujesz się na inwestowanie w złoto w sztabkach musisz pamiętać, że w przypadku małych sztabek (10 gramów i mniejszych) istnieje bardzo wysoka marża między kupnem a sprzedażą (do 50%). Niestety duże sztabki złota (500, 1000 gramów) o wiele trudniej jest sprzedać.
ZALETY |
WADY |
Brak opodatkowania; Dostępne dla każdego; Możliwość stosowania metali szlachetnych jako środka płatniczego. |
Obniżenie ceny w czasie kryzysów; Brak ubezpieczenia inwestycji tego rodzaju. |
Sposób 5. Inwestowanie w startupy
-
Start-up jest to nowa rozwijająca się firma. Zazwyczaj znajduje się ona na etapie rozwoju projekt biznesowego w dziedzinie innowacyjnych technologii i nie tylko. W większości sytuacjach przedsiębiorca ma tylko pomysł i biznesplan. Często firma nie została jeszcze zarejestrowana. W związku z tym takie osoby poszukują finansowania. Inwestycja w dobry start up daje możliwość udziałów i zarabianiu na nowym pomyślę. Istnieje jednak duże ryzyko niepowodzenia, a firmy poszukują zazwyczaj dużych inwestorów. Wielkość kapitału zależy od spodziewanego zakresu działalności i specjalizacji nowego przedsiębiorstwa. Jeśli projekt okaże się sukcesem, osoba finansująca go osiąga wówczas ogromny zysk. Inwestorzy zgadzają się inwestować w startupy tylko w wysokim procencie – 35-75%. W innych warunkach finansowanie nie ma sensu z powodu ogromnego ryzyka. Około 60-80% takich projektów zaprzestaje działalności w pierwszym roku swojego istnienia, co okazuje się nieopłacalne i generuje tylko straty inwestorów. Jeśli jednak startup zacznie się prężnie rozwijać, przyniesie duże dochody.
Jeżeli interesuje Cię inwestowanie w startupy, zwróć uwagę na najlepsze kluby inwestycyjne, wśród których wymienić można:
- SmartHub;
- Smart Money Club;
ZALETY |
WADY |
W przypadku, gdy start-up “wystrzeli”, można zarobić naprawdę przyzwoitą kwotę; Można dokonywać inwestycji zarówno w całkiem nowe, jak i już funkcjonujące projekty. |
Znaczna liczba start-upów kończy się niepowodzeniem - duże ryzyko niepowodzenia; Trzeba zainwestować zazwyczaj wysokie kwoty. |
Sposób 6. Inwestowanie w dzieła sztuki
Zastanawiasz się, gdzie najlepiej ulokować pieniądze? Jeśli chcesz nie tylko zarabiać, ale i czerpać z tego satysfakcję, to warto zastanowić się nad inwestowaniem w dzieła sztuki. Kolekcjonowanie dzieł sztuki ma duży potencjał inwestycyjny, a wzrost ich cen oscyluje często nawet wokół 25% rocznie. Trzeba tylko wiedzieć, w jakie okazy warto inwestować.
Aby rozpocząć inwestowanie w sztukę, konieczne jest zrozumienie wewnętrznych cech rynku antyków. Inwestując w obrazy, można początkowo skoncentrować się na transakcjach o wartości do 10 tysięcy dolarów. Droższe prace należą do znanych i modnych – współczesnych, jak i dawnych – artystów (niektóre obrazy mogą kosztować około 50 tysięcy dolarów). Dzieła współczesnych i mało znanych artystów będą kosztować znacznie mniej.
Koszt obrazów wzrasta bardzo szybko. Na przykład obraz Andy'ego Warhola „Cytrynowa Marilyn” został zakupiony w 1962 roku za 250 dolarów. Po 45 latach został sprzedany za 28 milionów dolarów. Opłacalność inwestycji wyniosła zatem 250 000% rocznie. Warto jednak pamiętać o tym, że prawdopodobieństwo trafienia na taką perełkę nie jest zbyt wysokie.
Statystyki z katalogów galerii wskazują, że nawet trzyletnie obrazy zyskały już na wartości średnio o 40-60%. Rzecz jasna są wśród nich obrazy, które podrożały nawet o 1000%. Jak wyjaśniają domy aukcyjne – rosnący koszt obrazów jest bezpośrednio związany z działalnością artysty. Jeśli regularnie bierze udział w wystawach i otrzymuje kolejne nagrody, to za każdym razem wartość jego obrazów może wzrosnąć nawet o 100%.
ZALETY |
WADY |
Dynamiczne wzrastanie ceny popularnych dzieł sztuki; Wysoka stabilność rynku dzieł sztuki. |
Możliwość zetknięcia się z oszustami; Wysokie ryzyko zakupu dzieł sztuki, które zostały skradzione; Cena obiektów inwestycji nie zawsze wzrasta; Potrzeba posiadania wiedzy specjalistycznej. |
Sposób 7. Inwestowanie w MIF (organizacje mikrofinansowe)
Jest to świetny sposób na inwestowanie dla osób, które chcą uzyskać wiarygodny dochód pasywny, ale nie są zadowoleni z bardzo małego zysku uzyskiwanego na lokatach w bankach. Zaletą tego sposobu inwestowania są przede wszystkim wysokie odsetki roczne – od 18% do nawet 30%. Aby inwestycja przyniosła oczekiwane rezultaty, trzeba jednak dobrze wybrać organizację mikrofinansowe. W tym celu należy dokładnie zapoznać się z różnymi informacjami na ich temat.
Szczególną uwagę warto zwrócić na organizacje działające w trybie online. Obecnie ich udział w rynku wynosi około 12% (na początku 2015 roku wynosił raptem 3%). Z biegiem czasu gracze online mogą zastąpić klasyczne MIF bądź przynajmniej zrównać się z nimi udziałami na rynku.
Inwestycje mogą być nieodwołalne – w tym przypadku średnia stopa zysków będzie wynosić 21-23%, lub z możliwością wcześniejszego wycofania zainwestowanych pieniędzy – stopa oprocentowania będzie wówczas niższa i wyniesie od 16% do 18% rocznie.
ZALETY |
WADY |
Można uzyskać większe zyski, niż w przypadku zwykłego depozytu; Umowa z mikrofinansową organizacją może być rozwiązana przed jej wygaśnięciem; Proste i dokładne warunki, na których dokonuje się inwestycji. |
Brak gwarancji ze strony państwa; Opodatkowanie zysków; Duża liczba oszustów. |
Sposób 8. Inwestycje w biznes internetowy
Coraz więcej osób decyduje się inwestycje w biznes internetowy, co jest naprawdę dobrym pomysłem. Jednym z popularnych sposobów jest inwestowanie pieniędzy w strony internetowe. Pozwalają one zarabiać na reklamie lub sprzedaży towarów. Aby osiągnąć pożądany zysk, potrzebujesz jednak sporej kwoty, która przynosi konkretne zyski. Mianowicie: inwestując 60 tysięcy dolarów w dwa projekty, już za 2 lata będziesz uzyskiwać coroczne zyski w granicach 80-100 tysięcy dolarów.
ZALETY |
WADY |
Udany projekt pozwoli kilkakrotnie zwiększyć zainwestowane pieniądze. |
Jest bardzo mało ofert, w które można zainwestować na polskim rynku |
Sposób 9. Inwestowanie we własny biznes
W przedsiębiorczość angażują się przede wszystkim ci, którzy mają pieniądze albo pomysł. Niektórzy inwestują w już otwarte przedsiębiorstwo, podczas gdy inni otwierają swoje firmy od zera. Najbardziej popularnymi kierunkami inwestycji w naszych czasach są:
- usługi pośrednictwa i konsultacyjne;
- produkcja żywności;
- recykling śmieci;
- produkcja oraz odsprzedaż towarów;
- gastronomia i budownictwo.
Jeśli nie masz dużego kapitału na rozruch, możesz zostać uczestnikiem akcji w biznesie, a następnie wykupić całą firmę. Możesz również szukać inwestorów.
ZALETY |
WADY |
Możliwość bezpośredniego oddziaływania na rozwój własnej firmy; Nie ma żadnych ograniczeń w uzyskaniu zysku. |
Wysokie ryzyko utraty zainwestowanych środków; Ograniczenia ze strony ustawodawstwa; Niestabilne zyski. |
Czytaj również: Jak napisać biznesplan?
Sposób 10. Inwestowanie w programy unit-linked
Unit-linked to narzędzie inwestycyjne opracowane w formie długoterminowej polisy ubezpieczeniowej na życie, a jego podstawową cechą jest długi horyzont czasowy – 10 lat lub więcej. Ten zagraniczny produkt nie jest jeszcze popularny w Polsce. Łączy on oszczędności, ubezpieczenia na życie i inwestycje. Co więcej, tym sposobem możesz zainwestować w wiele zagranicznych instrumentów niedostępnych dla prywatnych inwestorów z Polski. Na przykład w tych samych funduszach inwestycyjnych, w których progi wejścia dla brokerów często zaczynają się od 50 000 USD.
Aby skorzystać z usług związanych z funduszem inwestycyjnym, musisz zawrzeć umowę z zagraniczną firmą ubezpieczeniową. Z Polakami chętnie współpracują: Custodian Life, Hansard International, Investors Trust.
ZALETY |
WADY |
Nawet w przypadku, gdy inwestor nie otrzyma odsetek, może on zwrócić wydane środki; Prosty system dokonywania inwestycji. |
Nie ma żadnej ochrony zainwestowanych środków; Wysokie prowizje firm ubezpieczeniowych (do 3%); Potrzeba podpisywania umowy z firmą zagraniczną. |
Inwestycje w różnym wieku: jak zwiększyć swoje fundusze w wieku 20, 30, 40 lat?
Nie zawsze inwestycje inwestycje się udają. Często kończą się utratą oszczędności. Szczególnie w przypadku tak zwanego pasywnego inwestowania lub inwestowania bez odpowiedniej wiedzy. Według światowych ekspertów osoba w każdym wieku – posiadając nawet niewielkie oszczędności – powinna dokonywać inwestycji na własny rozwój. Należy jednak pamiętać o tym, że w zależności od wieku, w jakim się znajdujemy, takie inwestycje będą inne:
- W wieku 20-25 lat zaleca się inwestować we własne wykształcenie;
- 25-30 lat to czas, kiedy trzeba inwestować we własną „poduszkę bezpieczeństwa”, czyli tworzyć oszczędności, które pozwolą spokojnie przetrwać totalny brak finansów w okresie co najmniej 2, a najlepiej 6 miesięcy;
- Po trzydziestce warto inwestować w fundusze stabilizacyjne, zakup nieruchomości za pośrednictwem. Często z pomocą hipoteki lub w rozwój własnego biznesu;
- Wiek 40 lat to idealny czas na inwestycje w metale szlachetne, a przede wszystkim w złoto. Warto również zadbać o dodatkowe oszczędności na emeryturę, a jednocześnie zastanowić się nad inwestycjami w fundusze, pozwalające zainwestować finanse klientów w innowacyjne przedsiębiorstwa i start-upy. Często są to ryzykowne transakcje, a 70-80% z nich nie przynosi zysków. Pozostałe 20-30% może jednak przynieść naprawdę dobre korzyści majątkowe. “Czterdziestka” to także dobry czas na inwestycję we własne zdrowie.
- W wieku 50 i więcej lat możesz sobie pozwolić na inwestycje w różne dziedziny – zarówno życiowe doświadczenie, jak i posiadane oszczędności pozwolą skutecznie zarządzać funduszami, a nawet je powiększyć.
W co nie warto inwestować?
Inwestycje powinny pozwolić na zachowanie posiadanych pieniędzy w warunkach inflacji, a najlepiej powinny zwiększać oszczędności inwestora. Zdarza się jednak, że w pogoni za zyskiem ludzie inwestują pieniądze w niekorzystne instrumenty i w efekcie pozostają bez oszczędności. W co zatem nie warto inwestować swoich pieniędzy i kiedy zachować maksymalną ostrożność?
Inwestowanie w akcje: duże wygrane wyłącznie dla profesjonalistów
Eksperci twierdzą, że najczęstszym przykładem nieudanych inwestycji jest inwestowanie w akcje, szczególnie jeżeli nie posiadamy odpowiedniej wiedzy o realiach rynków finansowych. Niemniej jednak procent prywatnych inwestorów na polskich giełdach stabilnie wzrasta, chociaż większość z nich nie jest przygotowana do dynamicznej gry na giełdzie. Ponadto większość z nas nie chce poświęcać swoich oszczędności na naukę u specjalistów z wieloletnim doświadczeniem, co wiąże się ze sporym kosztem. Wolimy spędzać na giełdzie kilka godzin dziennie lub nawet tygodniowo, co z kolei często prowadzi do utraty wielu oszczędności.
Handel opcjami binarnymi: nie warto inwestować w grę hazardową
Inwestowanie w opcje binarne to faktycznie hazard. Trader to osoba dokonująca handlu, tylko nie z innymi uczestnikami rynku. Procent zysku na udanych transakcjach jest zwykle ustalany na poziomie około 85% (rzadko wyższym), natomiast w przypadku nieudanej transakcji traci się 100% zainwestowanych środków. Jest to bardzo ryzykowne. Oznacza to, że jeśli zainwestowałeś 100 złotych i wygrałeś, to otrzymasz 185 złotych. Jednak jeśli przegrasz, to stracisz wszystkie zainwestowane pieniądze. Aby zamknąć transakcję z wydajnością na poziomie 85%, trader musi wygrać aż w 54% przypadków, co jest statystycznie bardzo mało prawdopodobne. Procent transakcji, które należy wygrać, (a przynajmniej nie stracić pieniędzy) oblicza się za pomocą wzoru:
Y=1/(1+X),
gdzie
X to zysk z opcji binarnej;
Y - pożądana kwota zysku.
Czy można się wzbogadzić odkładając pieniądze na koncie oszczędnościowym?
Nie ulega wątpliwości, że dobrze jest posiadać dużą kwotę na własnym koncie oszczędnościowym. Czy jest to jednak dobre rozwiązanie do dokonania inwestycji? Eksperci finansowi zajmują w tej kwestii przyjęli jednoznaczne stanowisko, które brzmi – nie! Przede wszystkim warto wspomnieć o tym, że oferowane przez banki odsetki są najczęściej niższe niż aktualny stopień inflacji. Ponadto istnieje do tego ryzyko bankructwa banku. Jeśli mimo to zdecydujesz się na współpracę z bankiem i założenie konta oszczędnościowego w instytucji, w której bankructwo jest mało prawdopodobne, możesz być wówczas pewny, że bank nie zaoferuje Ci wielkich odsetek. Twój zysk będzie stosunkowo bardzo niski. Banki to bardzo dobre rozwiązaniem do przechowywania pieniędzy, jednak raczej znacznie nie zwiększą Twojego zaplecza finansowego. Jeśli myślisz poważnie o inwestowaniu – nie tędy droga.
Przewidywanie rzeczywistej rentowności różnych rodzajów inwestycji jest bardzo trudne. Aby zoptymalizować ryzyko i korzyści wynikające ze zmieniających się warunków rynkowych, zalecamy dywersyfikację oszczędności i utrzymanie około 60% na rachunku złotówkowym i 40% w depozycie walutowym. W przypadku posiadania sporej kwoty pieniężnej dobrze jest zainwestować w nieruchomości. Taka strategia sprawi, że Twój kapitał będzie jednocześnie stabilny, płynny i przyniesie dobre dochody.
Okres
dni