Kopanie kryptowalut — wszystko, co powinieneś wiedzieć o tym, jak kopać kryptowalutę!
Chcesz wiedzieć, na czym polega kopanie kryptowalut i czy jest to legalne? Dzięki przewodnikowi po kryptowalutach odkryjesz opcje kopania kryptowalut!Kopanie kryptowalut jest czymś, co może robić każda osoba lub organizacja posiadająca odpowiednie zasoby sprzętowe i programowe, jednak rozwój wydobycia i rosnące koszty sprawiają, że staje się to coraz trudniejsze dla nowicjuszy. W tym artykule omówiono zagadnienie związane z kopaniem kryptowalut, sposób jego działania, najlepsze portfele do przechowywania oraz to, czy jest to opłacalny model biznesowy w 2022 roku.
- Co to jest kopanie kryptowalut?
- Na czym polega kopanie kryptowalut?
- Jak zacząć kopać kryptowaluty?
- Jakie są największe kryptowaluty?
- Jakie są portfele do przechowywania kryptowalut?
- Czy kryptowaluty są opłacalne?
Kryptowaluta to rodzaj waluty cyfrowej, która ma pełnić funkcję środka wymiany. Kryptowaluta stała się popularna zwłaszcza w ostatniej dekadzie, a Bitcoin stał się najbardziej rozpowszechnioną walutą alternatywną. Zazwyczaj kryptowaluta ma postać wyłącznie elektroniczną i nie ma formy fizycznej. Wielu osobom kryptowaluta podoba się ze względu na to, że można nią zarządzać bez pośrednictwa banku, co wiąże się z obawami dotyczącymi tajemnicy i podstępu. Waluta ta jest atrakcyjna ze względu na to, że zachowuje swoją wartość i nie jest nadmuchiwana przez banki, które chcą drukować pieniądze. Jest też bardzo trudna do podrobienia dzięki systemowi blockchain ledger, który zarządza walutą.
Co to jest kopanie kryptowalut?
Jest to coś więcej, niż można by się spodziewać. Tak, kopanie kryptowalut to sposób na generowanie kryptowalut. Jednak chodzi tu o znacznie więcej niż tylko o tworzenie nowych monet - jest to również sposób zatwierdzania transakcji monetami kryptograficznymi.
Jak więc działa wydobywanie kryptowalut? Zasadniczo wydobywcy rozwiązują złożone zagadnienia matematyczne przy użyciu komputerów o bardzo dużej mocy obliczeniowej i w zamian otrzymują kryptowaluty. Jednak wydobycie wiąże się z szeregiem zagrożeń, od środowiskowych po finansowe, o których warto wiedzieć. Zagłębimy się w te i inne tematy, poznając tajniki kopania kryptowalut.
Na czym polega kopanie kryptowalut?
Przyjrzyjmy się, na czym polega kopanie kryptowalut. Nazwa jest nieco myląca, ponieważ nie chodzi tu tylko o pozyskiwanie, czyli "wydobywanie", nowych monet. Wydobycie kryptowaluty służy dwóm celom - generowaniu nowej kryptowaluty (co instynktownie kojarzy się nam z "wydobyciem") oraz weryfikacji legalności transakcji kryptowalutowych w ich blockchainie. Kopanie kryptowalut wymaga komputerów wyposażonych w specjalne oprogramowanie zaprogramowane specjalnie do rozwiązywania skomplikowanych kryptograficznych równań matematycznych. Dokładniej mówiąc, aby wydobywać kryptowaluty, potrzebny jest wyspecjalizowany procesor graficzny (GPU) lub koparka ASIC (application-specific integrated circuit). Co więcej, procesory graficzne w koparce kryptowalut muszą być przez cały czas podłączone do zaufanego, bezawaryjnego połączenia internetowego.
Jak zacząć kopać kryptowaluty?
Osoby zainteresowane wydobywaniem kryptowalut mogą posiadać i obsługiwać własną koparkę lub zakupić współczynnik hash rate od firmy zewnętrznej, co znane jest również jako wydobywanie w chmurze. Posiadanie i obsługa własnej koparki wiąże się z początkowymi kosztami specjalistycznego sprzętu i bieżącymi wydatkami operacyjnymi, takimi jak koszty energii elektrycznej. Mimo to oferuje ona wydobywcom największy potencjał kontroli i zysku. Dla porównania wydobywanie w chmurze nie wymaga wstępnych inwestycji i daje wydobywcom swobodę inwestowania w to, na co ich stać. W obu przypadkach nowi wydobywcy potrzebują jakiejś formy oprogramowania do wydobywania kryptowalut, aby móc w nim uczestniczyć. Jeśli potrzebujesz dodatkowy zastrzyk gotówki, nie trać czasu na kopanie kryptowalut, skorzystaj z oferty Szybka Gotówka!
Czy opłaca się kopać kryptowaluty?
Zarabianie na wydobywaniu kryptowalut staje się coraz trudniejsze, ponieważ w ciągu ostatniej dekady na rynku pojawiło się coraz więcej indywidualnych i komercyjnych firm wydobywczych. Koszty różnią się w zależności od sprzętu i lokalizacji, ale marża zysku poszczególnych kopalni jest zwykle niewielka. W miarę jak koparki zalewają rynek, drastycznie wzrastają też koszty wydobycia. Koszty sprzętu wynoszą od dziesiątek do setek tysięcy dolarów, a koszty energii elektrycznej mogą być jeszcze wyższe, w zależności od położenia geograficznego.
Podczas gdy dziesięć lat temu początkujący wydobywcy mogli kupić zestaw komputerowy i rozpocząć wydobycie w domu, dzisiejszy globalny rynek wydobycia kryptowalut jest stopniowo zarządzany przez firmy i organizacje, które decydują się na łączenie wydobycia i zysków.
Jakie są największe kryptowaluty?
Wielkość kryptowaluty zależy od dwóch czynników: liczby istniejących monet oraz ich ceny. Mnożąc te dwie liczby, otrzymujemy kapitalizację rynkową waluty, czyli łączną wartość wszystkich monet. Kiedy więc eksperci mówią o największych kryptowalutach, mają na myśli właśnie tę liczbę, a nie cenę pojedynczej monety.
Oto 10 najważniejszych kryptowalut i ich przybliżona kapitalizacja rynkowa, według CoinMarketCap, na dzień 30 czerwca:
- Bitcoin - 653 mld $
- Ethereum - 263 mld $
- Tether - 62 mld $
- Binance Coin - 46 mld $
- Cardano - 44 mld $
- Dogecoin - 33 mld $
- XRP - 32 mld $
- USD Coin - 25 mld $
- Polkadot - 15 mld $
- Uniswap - 11 mld $
Biorąc pod uwagę niestabilność kryptowalut, liczby te mogą ulegać znacznym wahaniom nawet w krótkim okresie czasu.
Co to jest portfel kryptowalutowy i jak działa?
Portfel kryptowalutowy to cyfrowy portfel, który pozwala na przechowywanie unikalnych kodów cyfrowych potrzebnych do wysyłania i odbierania kryptowalut, takich jak Bitcoin, Ethereum czy Dogecoin. Ważne jest, aby podkreślić, że portfele te nie przechowują rzeczywistych kryptowalut, mimo że ich nazwa może sugerować, że tak właśnie jest.
Portfele kryptowalutowe pełnią raczej funkcję księgi rachunkowej, ponieważ przechowują klucze do tożsamości właściciela, umożliwiając mu dostęp do sieci blockchain i historii transakcji. Portfele kryptowalutowe udostępniają klucze publiczne i prywatne, aby umożliwić użytkownikom kryptowalut interakcję z ich aktywami cyfrowymi przechowywanymi w publicznych sieciach blockchain. Klucz publiczny portfela to adres portfela, na który można otrzymywać środki, a klucz prywatny to klucz, którego używa się, aby uzyskać dostęp do środków w celu dokonywania transakcji. Pomyśl o kluczu publicznym jak o numerze konta bankowego, a o kluczu prywatnym jak o PIN-ie do konta bankowego, którego używasz do logowania się i dokonywania płatności.
Czytaj również: Jak zacząć zarabiać na kryptowalutach w 2022 roku?
Jak wybrać najlepszy portfel kryptowalutowy?
Wybór najlepszego portfela kryptowalutowego zależy w dużej mierze od Twoich osobistych potrzeb. Na początek powinieneś odpowiedzieć sobie na pytanie: jak często planujesz korzystać z portfela? Ponieważ to, jak często planujesz korzystać z portfela kryptowalutowego, odgrywa ważną rolę w wyborze odpowiedniego dla Ciebie portfela. Na przykład, jeśli planujesz używać kryptowaluty do dokonywania regularnych płatności, prawdopodobnie będziesz chciał trzymać część swoich środków w portfelu mobilnym. Jeśli jednak chcesz inwestować w kryptowaluty i przechowywać je w dłuższej perspektywie - i jeśli chcesz przechowywać dużą ilość waluty cyfrowej - lepiej zabezpieczyć swoje cyfrowe aktywa offline w systemie zimnego przechowywania za pomocą portfela sprzętowego lub papierowego. Jeśli planujesz aktywnie handlować aktywami cyfrowymi, prawdopodobnie skorzystasz z wieloplatformowego portfela, który pozwoli Ci zarządzać portfelem kryptowalutowym na komputerze stacjonarnym i na smartfonie.
Najlepsze portfele kryptowalutowe w 2022 r.
- Najlepszy ogólnie i najlepszy pod względem bezpieczeństwa: Guarda Wallet
- Najlepszy dla początkujących: Exodus Wallet
- Najlepszy dla Bitcoin: Electrum
- Najlepszy dla urządzeń mobilnych: Mycelium
- Najlepszy dla niewymagających: Coinbase Wallet
Kopanie bitcoin — czy kopanie kryptowalut jest legalne?
Biblioteka Kongresu (LOC) przeprowadza okresowe przeglądy stanowiska państw w sprawie Bitcoina i kryptowalut. W listopadzie 2021 r. zidentyfikowała 103 kraje, których rządy skierowały swoje finansowe agencje regulacyjne do opracowania regulacji i priorytetów dla instytucji finansowych dotyczących kryptowalut i ich wykorzystania w AML/CFT.
LOC zidentyfikował również wiele krajów, które zezwalają na korzystanie z kryptowalut. Oto niektóre z nich:
Kraje, które zezwalają na korzystanie z kryptowalut |
Kraje z bezwzględnym zakazem kryptowalut |
Stany Zjednoczone |
Tunezja |
Unia Europejska |
Egipt |
Kanada |
Chiny |
Australia |
Bangladesz |
Dania |
Maroko |
Niemcy |
Tunezja |
Francja |
Katar |
Japonia |
Algieria |
Czy istnieją minusy kopania kryptowalut?
Chociaż kopanie kryptowalut oferuje perspektywę kusząco wysokich zysków, jest pewien haczyk. Kopalnie kryptowalutowe zużywają obecnie ogromne ilości energii elektrycznej, co powoduje ogromny ślad węglowy. Wiąże się to również z problemami finansowymi i regulacyjnymi:
- Wydobycie kryptowalut jest procesem wymagającym ogromnego zużycia energii. Szacuje się, że na przykład wydobycie Bitcoina zużywa więcej energii elektrycznej niż cała Finlandia. Oznacza to ogromny ślad węglowy i ogromne koszty.
- Nie chodzi tylko o koszty bieżące, które mogą rosnąć - koszty początkowe związane z rozpoczęciem działalności wydobywczej mogą być zaporowo drogie. Sprzęt potrzebny do kopania kryptowalut (a konkretnie koparki) może kosztować co najmniej kilka tysięcy dolarów, a w przypadku bardziej zaawansowanych sprzętów - nawet 10 000 dolarów.
- Wydobywanie Bitcoinów nie jest przeznaczone dla osób, które nie znają się na komputerach - samo zrozumienie, jak działa ten proces, i skonfigurowanie całego niezbędnego sprzętu wymaga znajomości komputerów i blockchain.
- Nawet jeśli masz już wszystko ustawione tak, abyś mógł wydobywać, możesz nie mieć na to pozwolenia. Niektóre kraje zniechęcają do wydobywania kryptowalut - jak na przykład Chiny, które zakazały tego procederu w 2021 roku ze względu na jego wpływ na środowisko i zdecentralizowany charakter.
Podsumowanie
Choć kryptowaluta z pewnością niesie ze sobą pewne potencjalne korzyści, ma też poważne wady, które jak dotąd sprawiają, że nie nadaje się do wykorzystania jako waluta. Ze względu na niestabilność i różne rodzaje ryzyka, inwestorzy powinni zachować ostrożność w stosunku do kryptowalut. Jeśli chcesz ją wypróbować, aby przekonać się, o co w niej chodzi, utrzymuj niewielką wielkość pozycji i nie inwestuj więcej, niż możesz sobie pozwolić stracić.
Okres
dni