Leasing konsumencki. Skoda, Toyota, Audi i inne marki
Sprawdź teraz, czym jest leasing konsumencki. Jak wziąć leasing dla osób prywatnych na samochód nowy i używany? Czy leasing konsumencki się opłaca?Z leasingu korzystają już od dawna przedsiębiorcy, chętnie sięgając po tę formę finansowania środków trwałych, a przede wszystkim samochodów. Od kilku lat leasing jest także dostępny dla konsumentów. Sprawdź, czym się charakteryzuje i jak z niego skorzystać.
Leasing konsumencki został wprowadzony do polskiego systemu prawnego i finansowego w 2011 roku. Od tego czasu już nie tylko przedsiębiorcy mogli podpisywać umowy leasingowe, ale i klienci indywidualni. Chętnie z tego rozwiązania zaczęli korzystać producenci samochodów, uważając, że leasing dla osób prywatnych przyciągnie nowych klientów. Na razie trudno uznać, że leasing konsumencki cieszy się dużym powodzeniem, ale z roku na rok przekonuje się do niego coraz więcej Polaków. Wyjaśniamy zatem, co kryje się za terminem „leasing konsumencki”, w jaki sposób można skorzystać z takiego finansowania, jaki jest tego koszt i jakie trzeba przygotować dokumenty.
Czym jest leasing konsumencki?
Leasing konsumencki jest przeznaczony dla osób fizycznych, które nie prowadzą działalności gospodarczej, a więc prawnie są konsumentami. Sam leasing przeznaczony dla takich osób nie różni się zasadniczo od leasingu, z którego korzystali wcześniej przedsiębiorcy. To forma finansowania, która z jednej strony podobna jest do kredytu (miesięczne raty), a z drugiej – do umowy dzierżawy (otrzymuje się do dyspozycji pewien środek trwały, ale formalnie nie jest on własnością korzystającego).
Leasing zawierany jest na podstawie umowy, którą podpisują dwie strony: leasingodawca i leasingobiorca. Na podstawie tej umowy pierwsza strona przekazuje drugiej prawo do korzystania z danej rzeczy, która najczęściej jest samochodem. W zamian za użyczenie rzeczy leasingobiorca płaci co miesiąc raty leasingowe drugiej stronie umowy. Po zakończeniu umowy przedmiot leasingu może wrócić do leasingodawcy lub może zostać wykupiony przez leasingobiorcę.
Leasing konsumencki – jak wziąć?
Leasing najczęściej dotyczy samochodów i właśnie na takim przedmiocie leasingu koncentrujemy się w naszym artykule. Jak zatem skorzystać z leasingu konsumenckiego? Jeśli sfinansowany ma być nowy samochód, najłatwiej skontaktować się z dealerem wybranego producenta aut. Sprzedawca przedstawi nam ofertę leasingową i jej warunki. Gdy szukamy samochodu używanego, zwykle konieczne jest wybranie do finansowania firmy leasingowej lub banku. Niekiedy skorzystanie z oferty zewnętrznego leasingodawcy jest także korzystniejsze przy nowym pojeździe.
Aby skorzystać z leasingu konsumenckiego, konieczne jest podpisanie umowy z leasingodawcą. Zanim jednak do tego dojdzie, trzeba przygotować odpowiednie dokumenty. Przeważnie potrzebne będzie:
- dowód osobisty;
- dokumenty potwierdzające zatrudnienie i wysokość zarobków (np. zaświadczenie, wyciąg z konta);
- wniosek o leasing.
Ponadto leasingodawcy mogą żądać dodatkowych dokumentów. Różnią się one w zależności od firmy leasingowej. Do tego leasingodawca może sprawdzać wiarygodność klienta oraz to, czy nie jest on zadłużony (rejestry dłużników), ale to zależy od firmy. Wiele z nich stosuje bowiem procedurę uproszczoną.
Czytaj więcej artykułów z kategorii "Kredyty".
Leasing samochodu osobowego a koszty
Wysokość kosztów leasingu może być różna w zależności od oferty leasingodawcy. Co generuje koszty? Przede wszystkim trzeba przygotować się na uregulowanie opłaty wstępnej. Niekiedy może jej nie być w ogóle, ale bywa, że trzeba od razu wpłacić 30 lub 40% wartości samochodu, który będzie leasingowany. Mogą się pojawić koszty ubezpieczenia auta, chociaż często leasingodawca się tym zajmuje. Niektóre firmy leasingowe żądają także wpłaty depozytu, który jest zabezpieczeniem na wypadek łamania przez leasingobiorcę umowy. Oczywiście co miesiąc trzeba ponosić koszt raty leasingowej.
Leasing dla osób prywatnych – oferty
Wiele marek samochodów proponuje swoim klientów finansowanie w formie leasingu konsumenckiego. Poniżej zebraliśmy przykłady kilku ofert najbardziej znanych marek.
Skoda leasing konsumencki
Leasingu konsumenckiego nie mogło zabraknąć w ofercie Skody, czyli jednej z najpopularniejszych marek samochodów w Polsce. Na jakie warunki musi przygotować się konsument, który chce skorzystać z takiego leasingu na samochód?
- Opłata wstępna to maksymalnie 35%.
- Umowa jest podpisywana na 24, 36 lub 48 miesięcy.
- Po zakończeniu obowiązywania umowy leasingobiorca zwraca samochód leasingodawcy.
Leasing konsumencki Toyota
- Również Toyota oferuje osobom fizycznym finansowanie w formie leasingu. Warunki są następujące:
- Wpłata własna to maksymalnie 40%.
- Umowa na leasing konsumencki jest podpisywana na okres od 24 do 48 miesięcy.
- Klient otrzymuje kompleksową obsługę serwisową.
- Leasingodawca opłaca ubezpieczenie komunikacyjne.
- Klient otrzymuje opiekę assistance i może liczyć na auto zastępcze.
- Po zakończeniu umowy można oddać auto, wykupić lub wymienić na nowe i podpisać nową umowę.
Audi leasing konsumencki
Marka Audi oferuje klientom indywidualnym możliwość finansowania auta leasingiem w ramach programu Audi Perfect Lease. Wcześniej ten program był dostępny tylko dla firm. Warunki leasingu konsumenckiego w Audi:
- Opłata wstępna to maksymalnie 30%.
- Okres trwania umowy wynosi od 24 do 48 miesięcy.
- Roczny przebieg auta jest ustalany na poziomie od 10 tys. do 50 tys. km.
- W leasingu konsumenckim dostępne są wszystkie modele i konfiguracje samochodów Audi.
- Po zakończeniu umowy można zwrócić samochód bez żadnych zobowiązań lub podpisać nową umowę i użytkować kolejne auto.
BMW leasing konsumencki
Każdy konsument, który chciałby jeździć autem marki BMW, może skorzystać z programu BMW Comfort Lease pozwalającego sfinansować samochód leasingiem konsumenckim. Warunki:
- Wkład własny to maksymalnie 35%
- Umowa podpisywana jest na okres od 2 do 5 lat.
Leasing konsumencki Hyundai
Kolejna popularna marka to Hyundai, która proponuje finansowanie leasingiem za pomocą programu Leasingu Easy Move On na następujących warunkach:
- Wpłata własna do 30%.
- Trzeba wybrać średni przebieg roczny auta. Do wyboru są takie opcje jak 10 tys. 20 tys. lub 30 tys. km.
- Umowa leasingowa jest podpisywana na okres od 35 do 47 miesięcy.
- Po zakończeniu umowy można zwrócić samochód, odkupić go lub podpisać nową umowę na finansowanie kolejnego auta.
Seat leasing konsumencki
Także marka Seat przygotowała dla klientów indywidualnych możliwość finansowania samochodu leasingiem. Jego warunki to:
- Opłata wstępna do 20% wartości samochodu.
- Umowa leasingowa podpisywana na 3 lub 4 lata.
- Po zakończeniu umowy klient może oddać samochód i od razu podpisać nową umowę na kolejne auto lub może wykupić pojazd na własność.
Trzeba jednak podkreślić, że w przypadku samochodów Seat leasing konsumencki jest dostępny tylko przy zakupie auta przez internet.
Leasing samochodów używanych dla osób fizycznych
Leasingiem konsumenckim można również finansować samochody używane. Niekiedy w swojej ofercie mają takie auta dealerzy różnych marek, a są to zwykle pojazdy poleasingowe lub przyjęte w ramach rozliczenia przy zakupie nowego samochodu. Wtedy najczęściej można skorzystać z leasingu oferowanego przez danego producenta aut. Jednak nie ma żadnych ograniczeń, żeby w podobny sposób finansować auta na przykład z komisów. Wtedy najczęściej trzeba poszukać samodzielnie firmy leasingowej, która będzie gotowa sfinansować taki zakup.
Rejestracja samochodu po leasingu na osobę fizyczną
Biorąc samochód w leasing, trzeba pamiętać, że przez cały czas pozostaje on własnością leasingodawcy i to właśnie on zajmuje się rejestracją pojazdu i wszystkimi formalnościami z tym związanymi. Gdy natomiast auto zostanie wykupione po umowie leasingu przez leasingobiorcę, wtedy musi on dopełnić formalności samodzielnie, czyli przerejestrować samochód.
Czytaj również: Kredyt dla firm. Jak uzyskać kredyt dla nowych firm i obrotowy w 2022 roku?
Leasing konsumencki – opinie
Leasing konsumencki jest alternatywą dla kredytu na samochód i najczęściej na jego temat pojawiają się pozytywne opinie. Taka forma finansowania ma bowiem wiele zalet. Przede wszystkim procedury są prostsze niż przy kredycie samochodowym. Banki dokładniej weryfikują klienta niż firmy leasingowe. Często nie pojawia się wpis o leasingu w BIK, a więc nie obniża on zdolności kredytowej. Leasing zapewnia korzystniejsze warunki ubezpieczenia auta i możliwość wyboru niemal dowolnego pojazdu. Minusem leasingu może być jednak fakt, że konsument nie staje się właścicielem samochodu, chociaż może go wykupić po zakończeniu umowy.
Leasing konsumencki może być dobrym rozwiązaniem na sfinansowanie samochodu nowego lub używanego. Jeśli jednak ktoś nie chce załatwiać skomplikowanych formalności w firmie leasingowej, powinien pamiętać o alternatywnych sposobach finansowania zakupu auta. To może być na przykład pożyczka w Szybka Gotówka - szybka i bez skomplikowanych formalności, a pozwalająca pozyskać środki na wymarzony samochód. Zapraszamy do sprawdzenia naszej oferty!
Okres
dni