Kto może skorzystać z programu Mieszkanie na start? Wysokość dopłat w 2024 roku
Marzysz o własnym mieszkaniu? Oszczędzasz środki na wzięcie hipoteki lub po prostu nie stać Cię na wynajęcie mieszkania w Twoim mieście? Dowiedz się, czym jest program Mieszkanie na start i jak z niego skorzystać.Polski rząd wychodzi naprzeciw oczekiwaniom i potrzebom młodych rodzin i na wszelkie możliwe sposoby wspiera je w zakresie zakupu i wynajęcia mieszkania, a także zaciągnięcia kredytu hipotecznego, dzięki któremu mogą spełnić marzenie o własnym mieszkaniu. Jednym z takich programów jest Mieszkanie na start – mimo że ów program nie przewiduje wykupu mieszkania przez jego uczestników, to pozwala zaoszczędzić środki i wspiera wynajmujących mieszkania w comiesięcznym opłacaniu czynszu.
Na czym dokładnie polega program Mieszkanie na start? Jakie są jego zasady i kto może wziąć udział w programie? Jaka jest wysokość kwoty dopłaty? Odpowiedzi na te wszystkie pytania znajdziesz w naszym artykule, a także dowiesz się, jak złożyć wniosek o dofinansowanie w ramach programu Mieszkanie plus oraz jakie dokumenty należy dołączyć do wniosku, żeby został on zaakceptowany.
Przeczytaj, żeby móc skorzystać ze swojej szansy na uzyskanie comiesięcznej dopłaty na mieszkanie, a tym samym szybciej zaoszczędzić na własny kąt.
Na czym polega program Mieszkanie na start?
Mieszkanie na start to program, który został dostosowany do lokalnych potrzeb polskiego rynku nieruchomości, a jednocześnie do potrzeb społecznych młodych rodzin. W przypadku, gdy różnego rodzaju oferty leasingowe nie są dostępne, a kredyt hipoteczny wiąże się z potrzebą posiadania wysokiej kwoty wkładu własnego, Mieszkanie na start staje się korzystnym rozwiązaniem dla wielu polskich rodzin, które nie posiadają własnej nieruchomości i muszą wynajmować mieszkanie, spłacając comiesięczny czynsz właścicielowi. Cena wynajmu zależy przede wszystkim od regionu, w którym wynajmowane jest mieszkanie, a także od jego lokalizacji (ceny są wyższe na przykład w centrum miasta i nieco tańsze na obrzeżach). Dla przykładu – wysokość miesięcznego czynszu za kawalerkę w centrum Warszawy może sięgać nawet 4500 złotych, a na obrzeżach stolicy może to być kwota 2500 złotych. Do tej kwoty należy doliczyć opłaty za wodę, prąd i inne media. Nieco inaczej sytuacja wygląda w Lublinie, gdzie cena za kawalerkę waha się między 1800 a 3000 złotych. Niemniej jednak kwoty te nadal bywają za wysokie dla młodych rodzin, szczególnie gdy planują zakup własnej nieruchomości w najbliższej przyszłości.
W ramach programu państwowego Mieszkanie na start jego uczestnicy mogą zyskać comiesięczne dopłaty do czynszu na wynajęcie mieszkania. W odróżnieniu od większości innych programów mieszkaniowych, Mieszkanie na start nie rozwiązuje problem zakupu mieszkania, o ile osoby wynajmujące go nigdy nie zyskują prawa własności. Jest to tylko i wyłącznie zapomoga finansowa ze strony państwa skierowana do osób, które być może chcą zaoszczędzić środki, żeby w przyszłości zakupić własną nieruchomość. Wysokość takiej zapomogi jest uzależniona od kilku zasadniczych czynników, mianowicie:
- gminy, w której zamieszkuje rodzina;
- liczby osób w rodzinie, które razem wynajmują mieszkanie;
- wielkości powierzchni wynajmowanego mieszkania;
- zdolności kredytowej osób, ubiegających się o uczestnictwo w programie Mieszkanie na start.
Należy jednak mieć na uwadze, że tego typu dopłaty nie są przyznawane raz na zawsze, a tylko na początek. Maksymalny okres, w którym można liczyć na dopłaty do czynszu Mieszkanie na start, to 15 lat. Ponadto kwoty dopłat też mogą ulegać zmianom, w przypadku, gdy:
- rodzina się powiększa lub pomniejsza;
- rodzina przeprowadza się do mieszkania, którego powierzchnia jest mniejsza lub większa niż poprzednia;
- sytuacja finansowa w rodzinie się zmienia (na przykład ktoś dostaje podwyżkę).
Obecnie program Mieszkanie na start nie obowiązuje na terytorium całego kraju, a tylko w poszczególnych gminach:
- we Wrocławiu;
- w Bydgoszczy;
- w Toruniu;
- w Łodzi;
- w Krakowie;
- w Warszawie;
- w Rzeszowie.
Mieszkanie na start – ile wynoszą dopłaty do czynszu?
Jak już wspomnieliśmy wcześniej – wysokość dopłat do czynszu zależy od różnych czynników. Najważniejsze z nich to: gmina, liczba osób w rodzinie oraz powierzchnia mieszkania. W poniższej tabeli przedstawiamy maksymalną wysokość dopłat dla rodzin z różną liczbą osób, mieszkających razem w poszczególnych gminach.
Gmina |
Dopłata za 1 m2 |
Maksymalna dopłata dla 1 osoby |
Maksymalna dopłata dla 2 osób |
Maksymalna dopłata dla 3 osób |
Wrocław |
7,24 |
145 |
254 |
362 |
Bydgoszcz |
6,68 |
134 |
234 |
334 |
Toruń |
6,68 |
134 |
234 |
334 |
Łódź |
5,77 |
115 |
202 |
288 |
Kraków |
7,27 |
145 |
255 |
364 |
Warszawa |
8,63 |
173 |
302 |
432 |
Rzeszów |
6,40 |
128 |
224 |
416 |
Jak widzimy; na największe dopłaty mogą liczyć mieszkańcy Warszawy, ponieważ w stolicy wartość wynajęcia mieszkań jest najwyższa. Nieco mniej otrzymają mieszkańcy Krakowa i Wrocławia. Na trzecim miejscu są takie miasta, jak Bydgoszcz, Toruń i Rzeszów. Najmniej w ramach programu Mieszkanie na start otrzymają mieszkańcy Łodzi.
Kto może skorzystać z programu Mieszkanie na start?
Program Mieszkanie na start jest skierowany przede wszystkim do dwóch grup osób: tych, którzy zarabiają najmniej oraz do rodzin wielodzietnych (rodziców, wychowujących troje lub więcej dzieci). Te warunki to jednak nie wszystko. Rząd ma także kilka dodatkowych wymagań wobec rodzin, które ubiegają się o dopłaty do czynszu w ramach programu Mieszkanie na start, a mianowicie:
- rodzina powinna posiadać tzw. zdolność czynszową, czyli móc pokrywać różnicę między całkowitą kwotą czynszu a kwotą maksymalnej dopłaty;
- członkowie rodziny nie mogą być bezrobotni i muszą posiadać stały dochód miesięczny (może to być nawet minimalny dochód miesięczny);
- żaden z członków rodziny nie może posiadać innej nieruchomości, a także nie może mu przysługiwać prawo własności do lokalu, który wynajmuje rodzina.
Mieszkanie na start dla cudzoziemców
Z programu Mieszkanie na start mogą także skorzystać cudzoziemcy. Na osoby, które nie są obywatelami Polski, rząd nakłada jednak dodatkowe wymogi. Wśród najważniejszych z nich (które nie dotyczą obywateli Polski) należy wymienić:
- legalny pobyt na terytorium Polski;
- podjęcie pracy na terytorium Polski na podstawie umowy o dzieło;
- płacenie podatków w Polsce.
Jeżeli cudzoziemiec spełnia wszystkie powyższe warunki, a także należy do grupy osób, do których skierowany jest program Mieszkanie na start, to niewątpliwie może on skorzystać z dopłat do czynszu. Procedura ubiegania się o uczestnictwo w programie jest taka sama, jak w przypadku obywateli Polski: należy złożyć wniosek do odpowiedniego organu gminy (tej, w której mieszka cudzoziemiec) wraz z dokumentami, potwierdzającymi wysokość miesięcznych zarobków w rodzinie oraz jej legalny pobyt w Polsce. Statystycznie najczęściej z programu Mieszkanie na start korzystają Ukraińcy, będący największą grupą demograficzną, która emigrowała do Polski w celach zarobkowych.
Mieszkanie na start – jakie warunki należy spełnić?
Kluczowym warunkiem ubiegania się o uczestnictwo w programie Mieszkanie na start jest posiadanie pracy, regularnych zarobków i wynikającej z nich zdolności kredytowej. Bardzo często wystarczy nawet minimalny dochód miesięczny, ale nie zawsze. Podczas ubiegania się o dopłatę do czynszu Mieszkanie na start, sprawdzana jest zdolność osoby do pokrycia reszty kosztów wynajęcia mieszkania oraz utrzymania rodziny.
Ponadto dochody miesięczne osoby nie mogą być za wysokie, gdyż ideą i celem programu Mieszkanie na start jest wsparcie osób, które zarabiają najmniej. W dalszej części artykułu dokładniej przyjrzymy się wszystkim wymaganiom i kryteriom, dotyczącym miesięcznych dochodów potencjalnych uczestników programu Mieszkanie na start.
Mieszkanie na start – kryterium dochodowe
Główne kryterium dochodowe dla uczestnictwa w programie Mieszkanie na start jest następujące: ubiegająca się o nie osoba nie może zarabiać więcej niż 60% kwoty przeciętnych zarobków w Polsce w 2022 roku. Należy mieć na uwadze, że wspomniana kwota jest ustalana przez Główny Urząd Statystyczny każdego roku. W 2022 roku wynosi 5604,25 złotych. Oznacza to, że maksymalne zarobki uczestników programu Mieszkanie na start nie mogą przewyższać kwoty 3564 złotych miesięcznie. Jeżeli zarobki kandydata są chociaż o złotówkę większe, to jego wniosek najprawdopodobniej zostanie odrzucony.
Kryterium dochodowe programu Mieszkanie na start uwzględnia także miesięczne zarobki każdego członka rodziny, jeżeli w rodzinie jest więcej niż jedna dorosła osoba. Łączna kwota ich zarobków nie może być wówczas większa niż 60% + dodatkowe 30% za każdego następnego członka rodziny, licząc od przeciętnych miesięcznych zarobków w kraju. Czyli, jeżeli w rodzinie są dwie osoby pracujące, to ich łączny maksymalny zarobek może wynosić 90% od kwoty 5604,25 złotych. Jeżeli zaś w rodzinie są trzy osoby pracujące, kwota ta wynosi wówczas 120% od przeciętnej miesięcznej kwoty zarobków w Polsce.
Jak złożyć wniosek o przystąpienie do programu mieszkanie na start?
Wniosek o przystąpienie do programu Mieszkanie na start można złożyć na dwa różne sposoby:
- bezpośrednio w siedzibie gminy;
- online na stronie internetowej gminy.
Mimo że drugie rozwiązanie najczęściej jest bardziej wygodnie dla większości osób, to w przypadku pierwszego można uniknąć wszelkich pomyłek we wniosku, a także od razu dostarczyć wszystkie wymagane informacje, dokumenty, zaświadczenia etc.
Wniosek należy składać tylko po zawarciu umowy najmu mieszkania. Niezbędne jest wskazanie precyzyjnego adresu pocztowego mieszkania, jego powierzchni, a także liczby osób, które będą mieszkać w wynajmowanym mieszkaniu. Każda gmina ogłasza ograniczone terminy, w których odbywa się coroczny nabór uczestników do programu. Informacji o takich terminach należy szukać na stronie internetowej swojej gminy, a wniosek musi zostać złożony dokładnie w określonym terminie – nie zostanie bowiem rozpatrzony ani przed ani po terminie.
Do wniosku należy dołączyć następujące dokumenty:
- kopię umowy najmu mieszkania;
- zaświadczenie o zarobkach z miejsca pracy każdego pracującego członka rodziny;
- oświadczenie, potwierdzające spełnienie wszystkich warunków majątkowych;
- dokumenty, potwierdzające legalny pobyt na terytorium Polski (dla cudzoziemców).
Często zadawane pytania
Proces ubiegania się o przystąpienie do programu Mieszkanie na start jest dosyć skomplikowany – tak, jak w przypadku większości programów państwowych, w ramach których można liczyć na zapomogę finansową państwa dla osób fizycznych. Odpowiadamy zatem na często zadawane pytania dotyczące warunków i kryteriów przystąpienia do programu.
Najważniejszy dokument, jaki należy złożyć w procesie ubiegania się o przystąpienie do programu Mieszkanie na start, to oficjalny wniosek. Oprócz tego należy dołączyć:
- kopię paszportu;
- kopię umowy najmu;
- zaświadczenia z miejsca pracy;
- dokumenty potwierdzające legalny pobyt (dla cudzoziemców);
- dokumenty potwierdzające zatrudnienie (dla cudzoziemców).
Okres
dni