Odszkodowanie za opóźniony lot – czarterowy, Ryanair, Wizzair i inne. Wzór wniosku o odszkodowanie
Czy wiesz, że przysługuje ci odszkodowanie z tytułu opóźnienia lotu w wysokości nawet 600 euro? Dowiedz się, na jakich zasadach i w jaki sposób można je uzyskać.Podróże samolotem stały się nieodłączną częścią życia każdego współczesnego człowieka. W dzisiejszych czasach jest to rozwiązanie ogólnodostępne, wygodne i przystępne cenowo. W ciągu kilku godzin możemy pokonać odległość kilku tysięcy kilometrów. Oszczędzamy w ten sposób czas i wysiłek. Dzięki liniom lotniczym bez problemu możemy zjeść śniadanie z rodziną, a już w godzinach popołudniowych wystąpić na konferencji w Amsterdamie. Bez problemu możemy spędzić niedzielny wieczór w otoczeniu kolegów, a następnego dnia opalać się nad morzem w innej części świata z ukochaną osobą. Samoloty dają nam zatem nieograniczone możliwości w zakresie przemieszczania się w przestrzeni, a niekiedy nawet w czasie.
Niemniej jednak – tak jak w przypadku każdej innej podróży – latanie samolotem może wiązać się z określonym ryzykiem. Nie chodzi tylko o bezpieczeństwo fizyczne, ale też bezpieczeństwo zachowania ram czasowych. Zdarza się bowiem, że opóźnienie samolotu powoduje szereg poważnych konsekwencji – zerwanie umowy biznesowej, nieobecność na ważnym wydarzeniu (na przykład ślubie czy pogrzebie), zwolnienie z pracy, stracony dzień wakacji i wiele innych niezbyt przyjemnych okoliczności, na które nie mamy żadnego wpływu w momencie, gdy słyszymy ogłoszenie, że nasz lot został opóźniony.
Co w takim przypadku? Kto może ponieść odpowiedzialność za realne konsekwencje opóźnienia lotu? Czy możemy z tego tytułu liczyć na jakieś odszkodowanie?
Odpowiedź brzmi: tak. W przypadku opóźnienia lotu każdemu pasażerowi przysługuje odszkodowanie, którego wysokość przewyższa czasem cenę samego biletu, a w niektórych przypadkach nawet całej podróży i wynosi kilka tysięcy złotych.
Czytaj więcej przydatnych artykułów z kategorii "Podróże"
Przeczytaj nasz artykuł, aby dowiedzieć się, w jakich sytuacjach możesz ubiegać się o odszkodowanie za opóźniony lot. Jak obliczyć wysokość odszkodowania, które ci przysługuje i kiedy należy składać wniosek o odszkodowanie? Przedstawimy również wzór wniosku o odszkodowanie za opóźniony lot, a także omówimy bardziej szczegółowo zasady odszkodowania za opóźniony lot czarterowy, lot Ryanair oraz lot Wizzair.
Kiedy obowiązuje odszkodowanie za lot opóźniony 2 godziny lub więcej?
Zasada, dotycząca odszkodowania za opóźniony lot, została uregulowana w przepisach Rozporządzenia (WE) nr 261/2004 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 11 lutego 2004 roku. Zgodnie z tym rozporządzeniem odszkodowanie za opóźnienie lotu przysługuje każdemu pasażerowi lotu, jeżeli:
- lotnisko startu i/lub lotnisko lądowania znajduje się na terenie Unii Europejskiej, a lot jest realizowany przez linię lotniczą, zarejestrowaną w jednym z krajów Unii Europejskiej;
- linia lotnicza nie jest zarejestrowana w Unii Europejskiej, ale lotnisko startu danego lotu znajduje się na jej terenie.
W związku z tym, jeżeli naprawdę zależy ci na terminowym dotarciu do celu podróży, a także jeżeli dbasz o bezpieczeństwo finansowe swojego lotu, zwróć uwagę na kraj rejestracji linii lotniczej, która będzie realizować Twój lot. Jeżeli znajduje się on poza Unią Europejską, tak samo jak i lotnisko startu, to istnieje ryzyko, że w przypadku opóźnienia Twojego lotu nie dostaniesz odszkodowania pieniężnego z tego tytułu. Masz znacznie więcej gwarancji i poczucie bezpieczeństwa, w przypadku gdy realizująca Twój lot linia lotnicza jest z Unii Europejskiej lub podczas swojej podróży wylatujesz z jednego z krajów Unii Europejskiej.
Czytaj również: Oszczędzaj na wakacjach – top najlepszych pomysłów na tanie podróże tego lata
Warunki odszkodowania za opóźniony lot
Warunki, których trzymają się różne linie lotnicze w zakresie udzielania odszkodowań pieniężnych za opóźniony lot, są do siebie bardzo podobne. Kierują się one tymi samymi zasadami, które są określone w jedynym Rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady. Poniżej omówimy bardziej szczegółowo warunki odszkodowania opóźnionych lotów czarterowych, a także lotów dobrze znanych linii lotniczych w Polsce, konkurujących ze sobą od lat – Ryanair i Wizzair.
Odszkodowanie za opóźniony lot czarterowy
Loty czarterowe ulegają opóźnieniom znacznie częściej niż inne – czasem są one krótsze, a czasem bardzo długie. Powodem takiego stanu rzeczy są sytuacje, w których jeden samolot realizuje kilka lotów dziennie, a zatem wystarczy jedno spóźnienie, żeby każdy kolejny lot również został opóźniony. W związku z tym w przypadku wszystkich lotów czarterowych – zarówno tych na krótkie, jak i na długie dystanse – obowiązuje ta sama zasada odszkodowań za opóźniony lot, jak w przypadku wszystkich innych. Jeżeli linia lotnicza jest zarejestrowana w Unii Europejskiej lub jeżeli wylot jest realizowany z Unii Europejskiej, to wszystkim uczestnikom lotu przysługuje odszkodowanie, którego koszty ponosi linia lotnicza.
Odszkodowanie za opóźniony lot Ryanair
Ryanair jest irlandzką linią lotniczą z siedzibą w Dublinie. Linia posiada własną flotę, która obejmuje 450 samolotów i realizuje loty na ponad 1400 trasach na całym świecie. Ryanair jest niskobudżetową linią lotniczą. Niekiedy ceny biletów na poszczególnych trasach wynoszą 10-20 euro. Ze względu na kraj rejestracji linii lotniczej, będący członkiem Unii Europejskiej, niezależnie od trasy lotu, lotniska startu oraz lotniska lądowania.
Odszkodowanie za opóźniony lot Wizzair
Wizzair to węgierskie niskobudżetowe linie lotnicze. W swojej flocie posiadają 120 samolotów i realizują ponad 560 tras w Europie Środkowo-Wschodniej, Europie Zachodniej, Azji, Gruzji oraz Izraelu. Wizzair cieszy się ogromną popularnością wśród Polaków, ze względu na bardzo przystępne ceny biletów, a także wysoką jakość usług. Niemniej jednak opóźnienia w lotach tej linii lotniczej zdarzają się dość często. Za każde z nich pasażerom podróży przysługuje odszkodowanie, obowiązujące w Unii Europejskiej.
Czytaj również: Gdzie jechać w góry zimą?
Jaka jest wysokość odszkodowania za opóźniony lot?
Powszechna jest opinia, że wysokość odszkodowania za opóźniony lot jest uzależniona od ceny biletu lotniczego. Im droższy bilet, tym większe odszkodowanie. Niektórzy sądzą też, że kwota odszkodowania jest proporcjonalna do czasu opóźnienia. Obie wersje są mylne. Gdyby zasada odszkodowań za opóźnione loty opierała się o wartość biletów i długość opóźnień, to w większości przypadków – szczególnie jeśli chodzi o loty czarterowe i niskobudżetowe linie lotnicze – odszkodowanie byłoby dość niskie. Od czego tak naprawdę zależy zatem wysokość odszkodowania, na które mogą liczyć pasażerowie opóźnionego lotu? Od długości trasy – im większy dystans, tym wyższe odszkodowanie:
- za opóźnienie lotu z trasą do 1500 kilometrów pasażerowie dostają po 250 euro odszkodowania każdy;
- za opóźnienie na trasie do 1500 kilometrów w obrębie Europy jest to 400 euro rekompensaty;
- jeżeli trasa jest dłuższa niż 1500 kilometrów, ale krótsza niż 3500 kilometrów, to wysokość odszkodowania będzie wówczas wynosić 400 euro na każdego pasażera;
- w przypadku najdłuższych tras – ponad 3500 kilometrów – odszkodowanie jest najwyższe i stanowi 600 euro na każdego pasażera.
Odległość |
Kwota odszkodowania |
do 1500 kilometrów |
250 euro |
do 1500 kilometrów w obrębie Europy |
400 euro |
od 1500 do 3500 kilometrów |
400 euro |
ponad 3500 kilometrów |
600 euro |
Warto zaznaczyć, że w przypadku długotrwałego opóźnienia lotu, linie lotnicze są również zobowiązane do zapewnienia noclegu, a także posiłków i napojów dla oczekujących na lotnisku pasażerów. Bardzo często linie lotnicze zamiast rekompensaty pieniężnej oferują vouchery na zakup biletów na inne rejsy własnej linii. Jeżeli faktyczna wartość takiego vouchera jest wyższa niż wysokość odszkodowania, przysługującego pasażerowi tego lotu, a w przyszłości zamierza on korzystać z usług owej linii lotniczej, to warto zaakceptować ofertę przewoźnika. Pasażer nie będzie mieć wówczas prawa do rekompensaty pieniężnej za opóźnienie tego lotu.
Kiedy nie przysługuje odszkodowanie za opóźniony lot?
Zdarzają się jednak przypadki, w których lot został opóźniony, a jednak jego pasażerowie nie są uprawnieni do rekompensaty pieniężnej za stracony czas. W jakich sytuacjach nie warto liczyć na odszkodowanie za opóźnienie Twojego lotu?
- Przede wszystkim są to wszelkie opóźnienia do 3 godzin. Nawet jeżeli długość trasy przewiduje dotarcie do celu w ciągu godziny, a opóźnienie jest dwa razy dłuższe, podróżnicy nie mogą ubiegać się o odszkodowanie. Ponadto w tym terminie muszą zapewnić sobie posiłki i napoje na lotnisku, oczekując na swój lot.
- Po drugie są to różnego rodzaju zdarzenia i sytuacje, na które linia lotnicza nie ma żadnego wpływu, a więc można stwierdzić, że do opóźnienia doszło nie z winy przewoźnika. W prawie europejskim takie zdarzenia zostały określone jako „nadzwyczajne okoliczności”. Można do nich zaliczyć złe warunki pogodowe, które uniemożliwiają start lub lądowanie samolotu, czy na przykład zagrożenie atakiem terrorystycznym. Jeżeli linia lotnicza udowodni zatem, że do opóźnienia doszło nie z jej winy, zostanie ona zwolniona ze wszelkich odszkodowań.
Jak uzyskać odszkodowanie za opóźniony lot – instrukcja krok po kroku
Sytuacja, w której lot został opóźniony, jest dosyć stresująca. Wiele osób po prostu nie wie, jak się zachować, a tym bardziej jakie działania należy podjąć celem uzyskania odszkodowania za stracony czas. Poniżej przedstawiamy dość prostą instrukcję, którą może stosować każdy pasażer dowolnego lotu.
Krok 1: Zachowaj spokój i upewnij się, że posiadasz wszystkie niezbędne dokumenty podróży, w tym kartę pokładową, bilet elektroniczny, potwierdzenie rezerwacji, a także postaraj się zafiksować zawiadomienie o opóźnieniu.
Krok 2: Zapisz wszystkie informacje, dotyczące lotu – w tym jego numer, planowany i faktyczny harmonogram, czas opóźnienia.
Krok 3: Postaraj się wyjaśnić, jaka jest przyczyna opóźnienia lotu, przy czym pamiętaj o tzw. nadzwyczajnych okolicznościach, w związku z którymi odszkodowanie może nie przysługiwać. Można w tym celu zweryfikować warunki meteorologiczne, zapytać personel lotniska lub pokładu, a także sprawdzić, czy inne loty też zostały przeniesione lub opóźnione.
Krok 4: Sprawdź długość trasy Twojego lotu, żeby obliczyć wysokość odszkodowania.
Krok 5: Złóż wniosek o odszkodowanie za opóźniony lot do linii lotniczej. Do wniosku należy dołączyć wszelkie dokumenty podróży, a także potwierdzenie opóźnienia lotu.
Wzór wniosku o odszkodowanie za opóźniony lot
Opóźniony lot – często zadawane pytania
Kwestia opóźnienia lotu, a także odszkodowania, które z tego tytułu można uzyskać jest bardzo często podejmowana w ostatnich czasach. Każdy współczesny człowiek ceni swój czas i życzy sobie rekompensaty pieniężnej za godziny stracone na oczekiwaniu, zepsute wakacje czy wydarzenia i spotkania, w których nie udało się wziąć udziału. Poniżej odpowiadamy na wszystkie najczęściej zadawane pytania, dotyczące odszkodowania za opóźniony lot.
Do wyjątkowych okoliczności można zaliczyć różnego rodzaju zdarzenia, które:
- mają wpływ na faktyczny czas wylotu;
- nie są uzależnione od działań, podejmowanych przez linię lotniczą, a więc przewoźnik nie ma na nie żadnego wpływu.
Okres
dni