Główna > Finanse > Mądry kredytobiorca > Podatek od deszczu - czym jest i kogo obowiązuje ten efekt prawa wodnego

Podatek od deszczu - czym jest i kogo obowiązuje ten efekt prawa wodnego

03.04.2019
3273
Czas czytania -
4 min.

Choć może się to wydawać absurdalne, w naszym kraju opodatkowaniu podlega niemal wszystko. Jak się okazuje, zasada ta nie ominęła nawet deszczu. Nowe prawo wodne zakłada konieczność uiszczania opłat za utrzymanie odpowiedniego stanu infrastruktury wodnej, bezpośrednio związanego  z wysokością oraz częstotliwością opadów. Kto zapłaci podatek od deszczu i ile będzie on wynosił? Na te i wiele innych pytań odpowiadamy w poniższym artykule.

Nowe Prawo Wodne i podatek deszczowy

Zagadnienie to jest stosunkowo nowe, co sprawia, że wiele osób jeszcze o nim nie słyszało.  Nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ jest ono wynikiem wprowadzenia w życie Prawa Wodnego, które w obecnej formie obowiązuje dopiero od początku stycznia ubiegłego roku. Aktualne przepisy wyjaśniają, że aby gospodarka wodna była efektywna, niezbędne jest stałe utrzymywanie odpowiedniej ilości wód powierzchniowych oraz podziemnych, zagwarantowanie rezerwy wodnej, wystarczającej na czas pozbawiony opadów oraz zapobieganie jej występowania w nadmiarze. Mówiąc najprościej, ustawa ma zmniejszać do minimum szkody powstające podczas długotrwałych okresów suszy lub wystąpienia powodzi. Jak jednak tego dokonać? Według ustawodawcy najlepszym sposobem jest stworzenie rezerwy budżetowej, która zostanie wykorzystana właśnie na prace związane z poprawą gospodarki wodnej. Narzędziem do realizacji tego założenia ma być podatek od deszczu.

Co to jest podatek od deszczu?

To pytanie zadaje sobie prawdopodobnie spora część osób czytających ten artykuł. Czas więc na nie odpowiedzieć.

Podatek deszczowy to obowiązkowa opłata pobierana od osób fizycznych i podmiotów określonych w ustawie. Obowiązuje on na terenie całego kraju. Nie zostały z niego zwolnione nawet te gminy, które wcześniej wprowadziły już podobne rozwiązania. Tam pobierana dotychczas opłata po prostu wzrośnie o nowy, dodatkowy koszt. Jak w przypadku każdego innego podatku, będzie egzekwowane terminowe opłacanie go, a osoby i instytucje, które nie dopełnią tego obowiązku, mogą zostać ukarane, naliczonymi do kosztów podstawowych odsetkami.

Kto płaci podatek od deszczu?

Wykaz osób zobowiązanych do regulowania nowej opłaty został bardzo dokładnie określony we wspomnianej wcześniej ustawie. Należą do nich:

  • wszyscy właściciele nieruchomości, których powierzchnia przekracza 3500 m2, bez względu na to, czy są to właściciele powierzchni handlowych lub przemysłowych, zarządcy spółdzielni, czy osoby prywatne
  • osoby odpowiedzialne za przeprowadzanie różnorodnych robót, trwale związanych z gruntem, wpływających na znaczne zmniejszenie jego retencji wodnej (w szczególności, jeśli są to obszary znajdujące się na terenie nieujętym kanalizacją)

Wynika z tego, że podatek od deszczówki zapłacą nie tylko przedsiębiorcy, deweloperzy, czy firmy budowlane,  ale również wspólnoty mieszkaniowe, które ten obowiązek scedują na swoich lokatorów.


Czytaj również: Podatek od sprzedaży samochodu 2019 i obowiązkowe formalności


Kto zostanie zwolniony z opłaty za deszczówkę 2019?

Jak często się zdarza i tym razem podatki nie dotyczą całego społeczeństwa. Oprócz właścicieli nieruchomości mniejszych niż 3500 m2, którzy są wyłączeni z obowiązującej opłaty, nowego podatku nie zapłacą  zarządcy dróg publicznych. Zwolniono z niego również kościoły oraz wspólnoty wyznaniowe. Zdecydował o tym art. 268 wspomnianej ustawy, który - jak twierdzą jej twórcy - został powołany ze względu na wymiar społeczny prowadzonej przez te podmioty działalności. Być może osoby odpowiedzialne za ten zapis miały na uwadze również fakt, że ten, kto chodził po wodzie, nie powinien za nią płacić i rozszerzył to przekonanie na wszystkich jego wyznawców?

Ile wynosi podatek od deszczu?

Dochodzimy teraz do kluczowej kwestii, czyli wysokości opłat. Czy podatek deszczowy 2019 zmusi przedsiębiorców  do skorzystania z szybkiej oferty pożyczki na już? Miejmy nadzieję, że jednak nie nadwyręży nadmiernie ich budżetu. Opłaty pobierane są raz w roku, a ich wysokość waha się od kilku do kilkudziesięciu groszy za metr kwadratowy. Ostateczna wysokość podatku uzależniona jest więc od wielkości objętego nim obszaru, należącego do jednego właściciela.

Na jakim terenie obowiązuje podatek od wody deszczowej?

Nowe Prawo Wodne obowiązuje na terenie całej Polski, podatek jest więc pobierany we wszystkich gminach, bez względu na liczbę mieszkańców, czy ukształtowanie terenu. Wszędzie obowiązuje również ten sam cennik, w związku z czym podatek od deszczu w Warszawie będzie wynosił tyle samo, co podatek od deszczu w Bydgoszczy. Jak wspomnieliśmy już wcześniej, jest od uzależniony od wielkości działki, nie od lokalizacji.

Deszcz w obcym mieście - czyli gdzie trafią pieniądze z podatku?

Obowiązująca ustawa określa, że mają zostać one wykorzystane na zabezpieczenie poziomu wód gruntowych oraz usprawnienie gospodarki wodnej. Ten sposób do budżetu co roku ma trafiać nawet 1 000000 zł. Według planu 10% z tej kwoty będzie przekazywane do gmin, natomiast 90% otrzyma Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie.


Czytaj również: Jak obliczyć RRSO?


Podatek od deszczu obowiązuje zaledwie rok, ciężko więc określić jego skuteczność. Czas pokaże, czy udało się dzięki niemu wprowadzić znaczące dla polskiej gospodarki wodnej zmiany.

podatek od deszczu

Podsumowując

Podatek od deszczu wszedł w życie 1.01.2018 r na terenie całej Polski. Dotyka on wszystkich przedsiębiorców oraz mieszkańców, których nieruchomość (liczona wraz z terenem działki, jeśli nie jest ona podłączona do kanalizacji) wynosi więcej niż 3500 m2, a jego wysokość jest proporcjonalna do powierzchni, której dotyczy. Aby płacić podatek od deszczu 2019 nie trzeba być jednak właścicielem wielkiej posiadłości, czy powierzchni przemysłowych. Wystarczy mieszkać na jednym w ogromnych osiedli miejskich, których administratorzy przenoszą koszty podatku na mieszkańców, rozbijając je na mniejsze kwoty, w zależności od wielkości ich mieszkania.

Kwota

Okres

dni

Pożyczasz
0.00
Prowizja
0.00
Odsetki
0.00
Do spłaty
0.00
RRSO
0.00%
Dzień spłaty
0
*Prowizja 0% dotyczy tylko pierwszej pożyczki w kwocie do 6000 zł oraz pozytywnej oceny zdolności kredytowej klienta.
Podobne artykuły: