Poradnik — jak znaleźć pracę jako emigrant. Top 10 wskazówek od Szybka Gotówka!
Szukanie pracy za granicą jest łatwiejsze niż kiedykolwiek, ale jak znaleźć idealną pracę dla emigranta? Oto 10 wskazówek, które z pewnością Ci pomogąChociaż znalezienie pracy za granicą jest trudniejsze niż znalezienie jej w miejscu, w którym już mieszkasz, jest to zdecydowanie możliwe i staje się coraz bardziej powszechne w naszej globalnie połączonej gospodarce. Poniżej znajdziesz listę top 10 wskazówek, które zwiększą Twoje szanse na zatrudnienie za granicą.
Jak znaleźć wymarzoną pracę jako emigrant lub globalny nomada?
Może i globalizacja ma swoich przeciwników, ale z pewnością otworzyła rynek pracy, który kiedyś był ograniczony wyłącznie do bankierów, dyrektorów firm naftowych i nauczycieli angielskiego. Na całym świecie, od Singapuru po Seattle, występuje poważny niedobór wykwalifikowanych specjalistów - firma konsultingowa Korn Ferry przewiduje, że do 2030 roku globalna luka w zatrudnieniu wyniesie 85,2 mln wykwalifikowanych pracowników. Prawdopodobnie spowoduje to utratę możliwości zarobkowych w wysokości 8,452 biliona dolarów; liczba ta jest równa łącznemu produktowi krajowemu brutto Niemiec i Japonii.
W związku z tym zwiększyły się możliwości dla emigrantów i obecnie każdy, kto ma ochotę na podróżowanie, może łatwiej znaleźć pracę za granicą.
Świat to wielkie miejsce, więc pojawia się pytanie: od czego zacząć? Cóż, dzięki Internetowi istnieje wiele sposobów na rozpoczęcie poszukiwania pracy, niezależnie od tego, czy chcesz pracować w startupie, czy w innym miejscu pracy. Przy odrobinie planowania i strategicznych działań, możesz spełnić swoje marzenie, zanim się obejrzysz. Poniżej kilka sprawdzonych taktyk od Szybka Gotówka, które warto wypróbować.
1. Zacznij poszukiwania od dokładnego ustalenia szczegółów📝
Po pierwsze, musisz być absolutnie świadomy tego, czego szukasz. Dlaczego jest to ważne? Świadomość tego, czego chcesz, pomoże Ci się skupić. Szukanie pracy za granicą jest już wystarczająco trudne i łatwo jest się zatracić w morzu możliwości. Pozostając skupionym, radykalnie zwiększasz swoje szanse na sukces.
Ponadto, łatwiej będzie Ci przekazać innym to, czego szukasz, dzięki czemu łatwiej będzie Ci pomóc.
Zacznij od zrobienia listy następujących rzeczy:
- Kraje, do których chcesz się przenieść
- Zawody, które chcesz wykonywać
- Branże, którymi jesteś zainteresowany
2. Zastanów się, co możesz zaoferować pracodawcy 🤔
Następnym krokiem jest zastanowienie się nad swoimi unikalnymi cechami - Twoimi talentami, umiejętnościami i doświadczeniem. Kiedy już masz jasno określone, jakiej pracy szukasz i gdzie chcesz się udać, musisz zastanowić się, dlaczego firma będzie chciała zaryzykować i zatrudnić właśnie Ciebie, a nie osobę z lokalnego rynku pracy.
Co masz do zaoferowania, co czyni Cię kandydatem, któremu nie sposób odmówić?
Zrób listę swoich największych talentów, umiejętności, wiedzy i doświadczenia.
3. Postaraj się o transfer zagraniczny / wypisz 20 firm, w których chciałbyś pracować 👩🏻💻
Twoim pierwszym krokiem, zakładając, że już pracujesz w swojej wymarzonej firmie, jest rozejrzenie się za transferem międzynarodowym. To raczej dość oldschoolowe podejście sprawdza się, gdy firmy rozszerzają się na nowe rynki lub mają program wspierania rozwoju zawodowego w miejscu pracy.
Być może będziesz miał szczęście i będziesz mógł przenieść się ze swoim obecnym pracodawcą do wybranego miejsca. Jednak jeśli to nie wchodzi w grę, zrób listę 20 najlepszych firm, dla których chciałbyś pracować. Sprawdź je dokładnie w Internecie i poszukaj w swojej sieci, kontaktów do osób, które tam pracują. Im bardziej precyzyjne jest Twoje wyszukiwanie, tym lepiej! Następnie systematycznie aplikuj do każdej firmy z Twojej listy. Jak mówi powiedzenie: brak planu to planowanie porażki.
4. Poproś o pomoc swoich znajomych, a także zacznij tworzyć szerszą sieć kontaktów 🤳🏼
Najprawdopodobniej masz kontakty rozsiane po całym świecie - teraz nadszedł czas, aby z nich skorzystać. Daj znać wszystkim w swoim otoczeniu, że szukasz pracy za granicą i poproś ich o pomoc. Być może znają oni osoby, które już się tam przeniosły lub pracują dla firm, które wyróżniłeś w poprzednim kroku. To z pewnością może pomóc Ci zaoszczędzić czas na szukaniu pracy i szybko nawiązać kontakt z odpowiednimi ludźmi.
Jeśli Twoja sieć kontaktów nie jest w stanie dać Ci potrzebnych informacji na temat pracy, czas zacząć tworzyć szerszą sieć. Zacznij nawiązywać znajomości z odpowiednimi ludźmi, których jeszcze nie znasz, ale są związani z Twoim krajem docelowym lub branżą. Najlepszym sposobem na to jest LinkedIn. Szukaj tam trenerów kariery, konsultantów ds. relokacji, międzynarodowych rekruterów, menedżerów ds. zatrudniania i innych emigrantów, którzy przenieśli się za granicę.
5. Dotrzyj do lokalnych agencji rekrutacyjnych i dostosuj swoje CV do lokalnych warunków 📩
Agencje rekrutacyjne istnieją po to, aby wypełnić lukę w zatrudnianiu pracowników i zazwyczaj znają lokalny rynek pracy lepiej niż Ty; tak więc należy z tej wiedzy korzystać. Poszukaj zagranicznych firm rekrutacyjnych, które specjalizują się w Twoim zawodzie - najlepiej z doświadczeniem w zatrudnianiu emigrantów. Prawdopodobnie mają one już ustalone relacje z najlepszymi firmami w Twojej branży; w związku z tym rekomendacja z ich strony może mieć większą wartość. Zapisanie się nie kosztuje zazwyczaj nic, a może być skutecznym sposobem na ułatwienie Ci znalezienia idealnej oferty.
Jeśli chodzi o poszukiwanie pracy za granicą, oznacza to przerobienie swojego CV tak, aby odzwierciedlało lokalny rynek. Jeśli chcesz pracować na przykład we Francji, możesz rozważyć umieszczenie zdjęcia na górze swojego życiorysu, jednocześnie upewniając się, że Twoje doświadczenie ogranicza się do maksymalnie dwóch stron. Powinieneś również upewnić się, że Twoje CV ma przejrzysty układ - możesz go stworzyć, korzystając z szablonu na platformie internetowej takiej jak Canva. Trochę rozeznania w tym, czego szukają lokalni rekruterzy, może pomóc Ci wyróżnić się na tle innych kandydatów.
6. Sprawdź swoje dokumenty — upewnij się, że posiadasz odpowiednie pozwolenie na pracę i wizę 📄
Przeniesienie się do nowego kraju i znalezienie pracy często sprowadza się do specyficznych wymagań wizowych. Na przykład w Wielkiej Brytanii wymagana jest sponsorowana przez pracodawcę brytyjska wiza pracownicza, jednak osoby dołączające do członków rodziny mają przewagę. Możesz być najlepszym kandydatem na świecie, ale jeśli firma nie ma budżetu na sponsorowanie Cię lub prawo na to nie pozwala, np. Twoje obywatelstwo może ograniczać Twoje perspektywy. Jeśli jednak masz prawo do zamieszkiwania i pracy w wybranym kraju, warto podkreślić tę informację w swoim CV i liście motywacyjnym. Jest to mały, ale często pomijany krok.
7. Naucz się lokalnego języka 🌏
Chociaż z pewnością można znaleźć pracę za granicą, znając tylko język angielski, to wyobraź sobie, o ile prościej Ci będzie, jeśli będziesz znać jeszcze jeden język - najlepiej język ojczysty kraju, do którego zmierzasz. Biegła znajomość języka lokalnego może znacznie pomóc w uzyskaniu wymarzonej pracy. Nawet jeśli ta praca nie będzie miała nic wspólnego z używaniem języków, będzie to dowód na Twoją proaktywną postawę. Często postawa jest czymś, co odróżni cię od innych kandydatów.
Angielski jest światowym językiem, który jest powszechnie używany, ale nie oznacza to, że jego znajomość pozwoli Ci na pokonanie miejscowych kandydatów. Jeśli chcesz pracować na przykład w Holandii, warto nauczyć się języka niderlandzkiego i umieścić wszelkie kwalifikacje w swoim CV. W zależności od stanowiska, o które się ubiegasz, możesz pójść o krok dalej i przetłumaczyć swoje CV na język niderlandzki. Pamiętaj, aby zatrudnić tłumacza lub korektora, który sprawdzi je przed wysłaniem.
8. Skorzystaj z portali społecznościowych do poszukiwania pracy 🧐
Poszukiwanie pracy już od jakiegoś czasu wiąże się ze sprawdzaniem mediów społecznościowych. Publiczne konta na najpopularniejszych portalach mogą znacznie pomóc w budowaniu marki osobistej i pokazaniu swoich umiejętności korporacyjnych. Posty na Instagramie i Twitterze mogą pomóc Ci zbudować wiarygodność, podczas gdy seria wpisów na LinkedIn dowiedzie Twojego zrozumienia branży.
Aby zbudować swoją sieć kontaktów, warto znaleźć, śledzić i współdziałać z profesjonalistami z kraju, w którym chcesz zamieszkać. Ponadto, jeśli znasz kilka języków, pokaż to w swoich mediach społecznościowych.
9. Napisz wiadomość e-mail 📨
Dzięki mediom społecznościowym łatwo jest znaleźć i dotrzeć do każdego, kogo chcesz. Kiedy już zidentyfikujesz firmę, z którą chciałbyś pracować, za pośrednictwem LinkedIn dotrzyj do kierowników lub osób, które są odpowiedzialne za zatrudnianie. Na początku napisz zimny mail przedstawiający Twoją osobę i raczej odwołujący się do wspólnych zainteresowań. Traktuj swoje poszukiwania pracy dla emigranta jak nową strategię marketingową, a wyniki mogą Cię zaskoczyć.
10. Wybierz się w podróż w celu poszukiwania pracy 🎒
Być może zakochałeś się w kraju docelowym podczas wakacji kilka lat temu, więc warto odświeżyć sobie pamięć - i podnieść poziom Twojego poszukiwania pracy. Jeśli czas i środki na to pozwalają, wybierz się na wycieczkę rozpoznawczą do miasta lub kraju, w którym chcesz się osiedlić. Będąc tam, zaplanuj kilka spotkań z międzynarodowymi rekruterami, ekspertami i zdecydowanie odwiedź kilka lokalnych wydarzeń związanych z tworzeniem sieci kontaktów dla emigrantów i internacjonalistów. Tego rodzaju inicjatywa pokazuje, że podchodzisz do sprawy poważnie i jesteś pewny siebie. Nawet jeśli nie będzie żadnych dostępnych ofert od ręki, na pewno zapadniesz w pamięć. Ludzie będą bardziej skłonni do pomocy, jeśli zobaczą Twoją twarz i poznają Cię bezpośrednio. Kraje takie jak Niemcy oferują sześciomiesięczne wizy dla osób poszukujących pracy, ale kilka tygodni często wystarczy, aby znaleźć pracę dla emigranta. Jeśli nie ma możliwości odwiedzenia kraju, rozważ zaplanowanie rozmów przez Skype z osobami, które mogą Ci pomóc.
Okres
dni