Główna > Finanse > Mądry kredytobiorca > Pożyczka oddłużeniowa – jak to działa?

Pożyczka oddłużeniowa – jak to działa?

Co to jest pożyczka oddłużeniowa? Na czym ona polega? Zalety i wady pożyczki oddłużeniowej. Przeczytaj o tym w naszym artykule
03.07.2019
550
Czas czytania -
3 min.

Pożyczka oddłużeniowa to specjalny produkt finansowy przeznaczony dla osób, które nie radzą sobie ze spłatą swoich zobowiązań. Jeśli masz problem z regulowaniem rat kredytów i rachunków, taka pożyczka może być dla Ciebie rozwiązaniem – w teorii powinna ułatwić Ci spłatę zaległości i wyjście na prostą. Czy rzeczywiście? Poniżej wyjaśniamy, jak działa pożyczka oddłużeniowa, gdzie ją można znaleźć i czy warto z niej skorzystać.

Pożyczka oddłużeniowa – pozabankowa alternatywa dla kredytu konsolidacyjnego

Złota zasada oddłużania brzmi, że jeśli chcesz wyjść z długów, przestań je zaciągać. W praktyce jednak nie jest to takie proste. Jeśli suma zobowiązań do spłaty pochłania niemal wszystkie dochody, każdy dłużnik wcześniej czy później zacznie się rozglądać za dodatkowymi środkami, które pozwolą mu nieco szybciej pozbyć się zadłużenia. Rozumieją to instytucje finansowe, które w tym celu wymyśliły specjalne produkty.

Najbardziej znanym jest kredyt konsolidacyjny proponowany przez banki – jest on przeznaczony tylko i wyłącznie na spłatę innych kredytów. Dzięki niemu kredytobiorca zostaje uwolniony od wszystkich wcześniejszych kredytów i zostaje tylko z jednym nowym, którego rata jest dużo niższa od sumy rat wcześniejszych zobowiązań.

Niestety bankowy kredyt konsolidacyjny przeznaczony jest wyłącznie na spłatę kredytów bankowych – nie można nim pokryć zobowiązań np. z tytułu chwilówek. Ponadto żeby go uzyskać, należy mieć dochód na odpowiednim poziomie i spłacać swoje dotychczasowe raty w terminie.

Właśnie dlatego zostały wymyślone pożyczki oddłużeniowe – oferują je podmioty pozabankowe, które umożliwiają zaciągnięcie pożyczki osobom posiadającym także przeterminowane długi i  stosują inne zasady ich przyznawania.

Pozabankowa pożyczka oddłużeniowa – czym się charakteryzuje?

Pożyczka oddłużeniowa

Pożyczkę oddłużeniową proponują przede wszystkim instytucje pożyczkowe oraz osoby prywatne. Swego czasu dostępna była również pożyczka oddłużeniowa SKOK.

Choć poszczególne produkty różnią się wieloma warunkami, można wyróżnić kilka ich charakterystycznych wspólnych cech:

  • pożyczka oddłużeniowa może być przeznaczona na spłatę dowolnych zobowiązań, także tych komorniczych (pożyczka oddłużeniowa z komornikiem),
  • można z niej skorzystać, mając złą historię w BIK, a nawet widniejąc w rejestrach dłużników (pożyczka bez BIK),
  • w większości przypadków wymagane jest zabezpieczenie pożyczki, najczęściej na nieruchomości,
  • ubieganie się o pożyczkę często możliwe jest online i nie wymaga wielu formalności.

Największą popularnością cieszy się pożyczka oddłużeniowa bez BIK i z komornikiem – dzięki niej środki na spłatę zadłużenia mogą pozyskać osoby o bardzo trudnej sytuacji finansowej. Niestety takie pożyczki w większości przypadków wymagają zabezpieczenia albo poręczenia, są także dość drogie.


Czytaj również: Pożyczki od ręki – co warto wiedzieć?


Czy istnieją prostsze pożyczki oddłużeniowe bez zabezpieczeń?

Po pożyczkę oddłużeniową zabezpieczoną nieruchomością sięgają osoby w bardzo trudnej sytuacji finansowej – zwykle mające już postępowanie komornicze, widniejące w rejestrach dłużników i mające tym samym pozamykane drzwi do banków i instytucji finansowych.

Tymczasem większość z nas ma jedynie od czasu do czasu chwilowe problemy ze spłatą w terminie jakiegoś rachunku, czy raty kredytu. Wynika to po prostu z tego, że czasami różne sytuacje zmuszają nas do większych wydatków na inne cele.

Warto więc pamiętać, że w takiej sytuacji możemy sobie pomóc, korzystając z prostej pożyczki na dowolny cel np. pożyczki online, która nie wymaga żadnych zabezpieczeń. Ponieważ środki z jej tytułu można przeznaczyć, na co się chce, można taką pożyczkę potraktować także jako pożyczkę oddłużeniową, czyli wykorzystać ją na spłatę jakiejś niewielkiej zaległości.

Pożyczka oddłużeniowa – na co uważać?

Jeśli nasza sytuacja jest już na tyle trudna, że musimy sięgnąć po specjalną pozabankową pożyczkę oddłużeniową, pamiętajmy o kilku środkach ostrożności:

  • wybierajmy pożyczki oferowane przez firmy – prywatna pożyczka oddłużeniowa jest zwykle bardzo droga, a jej warunki związane z zabezpieczeniem na nieruchomości są zazwyczaj mało korzystne dla pożyczkobiorcy,
  • zaciągajmy pożyczki oddłużeniowe tylko wtedy, jeśli rzeczywiście mogą nam pomóc w uporaniu się z zaległościami,
  • nigdy nie zaciągajmy kolejnych zobowiązań w sytuacji, gdy nie jesteśmy pewni, czy damy radę je spłacić.

Pożyczka na spłatę długów kusi wiele osób. O ile jej warunki są uczciwe i nie rodzą ryzyka, że wpadniemy w jeszcze większe kłopoty finansowe, możemy z takiej oferty skorzystać. Dużo lepiej jednak z długów wychodzić innymi metodami np. w drodze porozumienia z wierzycielami i poprzez rozłożenie spłaty na raty.

Kwota

Okres

dni

Pożyczasz
0.00
Prowizja
0.00
Odsetki
0.00
Do spłaty
0.00
RRSO
0.00%
Dzień spłaty
0
*Prowizja 0% dotyczy tylko pierwszej pożyczki w kwocie do 6000 zł oraz pozytywnej oceny zdolności kredytowej klienta.
Podobne artykuły: