Przedszkole integracyjne - rodzaje i zalety
Co to jest przedszkole integracyjne? Omawiamy zalety przedszkola integracyjnego oraz pokazujemy, ile kosztuje przedszkole integracyjne.Przedszkole integracyjne jest przeznaczone dla dzieci, które borykają się z różnymi problemami. Zarówno intelektualnymi, jak i fizycznymi, ale nie tylko. Do przedszkola integracyjnego mogą również uczęszczać dzieci, które znajdują się w tak zwanej normie rozwojowej. Dzisiaj opowiemy, czym się różnią od siebie przedszkola integracyjne od standardowych oraz jakie są zalety przedszkoli integracyjnych.
Co to jest przedszkole integracyjne?
Na początek wyjaśnijmy jedną kwestię - do przedszkola integracyjnego mogą chodzić wszystkie dzieci. Zarówno te zdrowe, jak i chore. Z różnego rodzaju niepełnosprawnościami - umysłowymi, emocjonalnymi lub fizycznymi. Na przedszkole integracyjne częściej decydują się rodzice, których dzieci cierpią na różnego rodzaju choroby np.:
- lekkie upośledzenie umysłowe,
- mózgowe porażenie dziecięce,
- zaburzenia mowy,
- zespół Aspergera,
- niepełnosprawność fizyczna np. dzieci poruszające się na wózku inwalidzkim,
- astmę,
- niedosłuch,
Ideą przedszkola integracyjnego jest nauka i współpraca dzieci, które żyją z różnego rodzaju niepełnosprawnościami z dziećmi pełnosprawnymi. Przedszkole wspólnie wychowuje dzieci chore i zdrowe. Wszyscy podopieczni mają takie same prawa i obowiązki. Obecnie istnieje dużo przedszkoli integracyjnych lub placówek z oddziałami integracyjnymi. Wielu rodziców boi się oddać zdrowe dziecko do przedszkola integracyjnego. Chcielibyśmy rozwiać te wątpliwości. Przedszkola integracyjne mają w grupach mniej dzieci, a więcej nauczycieli. Dzieciom poświęca się więcej uwagi, a do tego nasze pociechy oswajają się z innością. Uczą się empatii oraz pomocy innym. Ponadto przedszkola integracyjne często są lepiej wyposażone oraz charakteryzują się bardziej doświadczoną kadrą pedagogiczną. W razie potrzeby oferują również wsparcie specjalistyczne dla dzieci.
Rodzaje przedszkoli integracyjnych
Przedszkola integracyjne, tak jak wspomnieliśmy, są przeznaczone dla wszystkich dzieci. Nie ma żadnych przeciwwskazań, aby uczęszczały do nich zdrowe dzieci. Teraz przyjrzymy się, dlaczego dziecko z trudnościami lub niepełnosprawnościami warto zapisać do przedszkola integracyjnego. Coraz więcej powstaje państwowych przedszkoli integracyjnych, niestety nie wszędzie są one dostępne. Wpisowe do takiego przedszkola kosztuje dużo pieniędzy. W razie chwilowego braku gotówki zachęcamy do zapoznania się z ofertą Szybka Gotówka.
Przedszkole integracyjne wymogi dla nieśmiałych dzieci
Przedszkola integracyjne są również dobrym rozwiązaniem dla nieśmiałych dzieci. Dla tych, które mają problemy z adaptacją, nie są przyzwyczajone do chodzenia do przedszkola czy boją się zostać w nowym miejscu bez bliskiej osoby. Niektóre dzieci nie lubią, gdy wokół dużo się dzieje. W takim wypadku dobrym rozwiązaniem są przedszkola integracyjne. Grupy są mniejsze, a ponadto w grupie jest więcej nauczycieli. Dzięki temu dzieci czują się bezpieczne, zaopiekowane oraz wychowawcy mogą zwracać uwagę na wszystkich swoich podopiecznych. W takich grupach panują kameralne warunki. Dzieciom jest łatwiej się otworzyć i przełamać bariery w kontaktach z rówieśnikami. Ponadto w przedszkolach integracyjnych są wyspecjalizowani nauczyciele, którzy będą wiedzieć, jak walczyć z nieśmiałością dziecka, pomogą mu otworzyć się na świat oraz wzmocnią pewność siebie.
Przedszkole integracyjne wymogi dla dzieci z potrzebą specjalistycznego kształcenia
Dzieci, które posiadają specjalne orzeczenie o kształceniu specjalistycznym, muszą uzyskać od przedszkola, do którego będą uczęszczać roczny plan pracy terapeutycznej. Jest to indywidualny program nauki i terapii. Taki program jest możliwy również do realizacji w standardowej placówce, jednak jest to trudniejsze do zrealizowania. Do takiej terapii muszą być stworzone odpowiednie warunki. Często dzieci, które mają przygotowany indywidualny tok terapii, muszą uczęszczać do logopedy, na zajęcia integracji sensorycznej czy być pod stałą opieką pedagogiczną. Przedszkola integracyjne mają duże doświadczenie w realizacji i planowaniu pracy z dziećmi, które wymagają specjalistycznej pomocy i indywidualnego toku nauczania. Placówki takie zazwyczaj oferują więcej zajęć dodatkowych oraz pomoc wielu specjalistów.
Przedszkole integracyjne dla dzieci z niepełnosprawnością ruchową
Przedszkole integracyjne to również dobre rozwiązanie dla dzieci, które mają problemy z poruszaniem się lub cierpią na innego rodzaju ograniczenia ruchowe. W przypadku takich dzieci ważne jest to, aby placówka oferowała odpowiednie warunki pozwalające na przemieszczanie się dzieci np. sale na parterze oraz dostosowaną przestrzeń dla dzieci, które poruszają się np. na wózku inwalidzkim. Odpowiednio przystosowane przedszkola integracyjne powinny również oferować pomoc rehabilitantów i fizjoterpeutów. Uczęszczanie dziecka na rehabilitację w miejscu, gdzie chodzi do przedszkola, bardzo ułatwia kontrolowanie jego postępów oraz sprawia, że komunikacja między wychowawcami a rehabilitantami jest bardzo prosta. Wszystkie te czynniki wpływają na ogólny rozwój dziecka i przyspieszają jego powrót do pełnosprawności lub uczą dziecko żyć z jego niepełnosprawnością. Warto jednak pamiętać, że dzieci które mają problemy z poruszaniem się, mogą uczęszczać do standardowych przedszkoli. Warto jednak zwrócić uwagę, na wszystkie czynniki, które będą wpływały na komfort dziecka.
Czytaj również: Ile kosztuje nauka angielskiego dla dzieci – w domu, online i przez zabawę?
Przedszkole integracyjne - zalety
- Mają kontakt ze zdrowymi dziećmi. Nie są zamknięte w swojej bańce. Widzą, że ludzie są różni. Jest to również szansa na polepszenie rozwoju, podczas zabawy z dziećmi, które są pełnosprawne.
- Dzieci są pod opieką najlepszych specjalistów. W przedszkolu są pedagodzy specjalistyczni, psycholodzy, neurologopedzi. Często w ramach zajęć jest oferowana terapia SI oraz inne zajęcia przeznaczone dla dzieci z niepełnosprawnościami, których nie znajdziemy w standardowych przedszkolach.
- W przedszkolach integracyjnych częściej dzieci mają organizowane różnego rodzaju zajęcia sensoryczne, które pozytywnie wpływają na ich rozwój np. dogoterapia, hipoterapia itp.
- Grupy w przedszkolu integracyjnym są mniejsze, dzięki temu nauczyciele poświęcają dzieciom więcej uwagi, co wspomaga ich rozwój. W jednej grupie nie może być więcej dzieci niż ⅓ całości - przykładowo: grupa w przedszkolu liczy 15 dzieci, w takim wypadku maksymalnie 5 z nich może być z niepełnosprawnością.
- Zajęcia są organizowane tak, że każde z dzieci może brać udział w zajęciach, są dostosowane poziomem dla każdego dziecka. Nie zaniżając przy tym poziomu nauki innym dzieciom.
- Przedszkole integracyjne jest szansą na wyrównanie szans i braków edukacyjnych dla dzieci. Daje również możliwość rozwoju i nauki w warunkach, które są komfortowe dla wszystkich podopiecznych.
- W przedszkolach integracyjnych dzieci rutynowo mają organizowane spotkania z różnymi specjalistami np. logopedami, rehabilitantami i psychologami. Dzięki temu w razie jakichkolwiek nowych problemów łatwo jest je zidentyfikować i zacząć nad nimi pracować.
- Dzieci, które uczęszczają do przedszkoli integracyjnych, częściej są mniej obarczone stereotypowym myśleniem oraz łatwiej potrafią porozumiewać się z różnymi osobami np. z niepełnosprawnością intelektualną lub z tzw. trudnym charakterem.
Przedszkola integracyjne, tak jak wszystko inne mają również wady. Jest to często związane z nieprzestrzeganiem wszystkich procedur czy kwalifikacji pracujących osób. Warto jednak pamiętać, że wszystkie takie uchybienia mogą dotyczyć wszystkich placówek, nie tylko przedszkoli integracyjnych. Przed zapisaniem dziecka do konkretnego przedszkola zachęcamy do dokładnego zapoznania się z opiniami o danym miejscu. W końcu Twoja pociecha będzie tam spędzać większość dnia - w związku z tym, ważne jest to, aby dziecko było szczęśliwe i dobrze zaopiekowane oraz z przyjemnością chodziło do przedszkola, które zadba o jego rozwój.
Masz dzieci? Przeczytaj więcej przydatnych artykułów z kategorii: "dzieci".
Przedszkole integracyjne - ile kosztuje?
Wszystko zależy od rodzaju przedszkola - czy jest to placówka prywatna, czy państwowa. Wielu rodziców myśli, że przedszkole integracyjne wiąże się z wysokimi kosztami. Nie jest to jednak do końca prawda. Oczywiście prywatne przedszkola są często bardzo drogie. Na szczęście coraz więcej powstaje państwowych przedszkoli integracyjnych. W takim wypadku często wystarczy uiścić tylko opłatę wpisową - w takiej sytuacji z pomocą przychodzi Szybka Gotówka.
Okres
dni