Studia za granicą - czy warto?
Czy jest możliwość studiowania za darmo za granicą? Porównujemy studia w Polsce, a za granicą. Dowiedz się jak uzyskać stypendium za granicą?Studia za granicą to dla wszystkich szansa na rozwój i rozpoczęcie swojej kariery zawodowej w trochę niecodzienny sposób. Zdecydowana większość absolwentów szkół średnich decyduje się na studia w naszym kraju. Nie wszyscy jednak. Część postanawia wyjechać na studia na zagraniczne uczelnie. Niektórzy wracają do kraju, inni układają sobie tam życie i zostają. Zastanowimy się dzisiaj, czy jest sens wyjeżdżać za granicę na studia i jakie są wymagania. Przedstawimy plusy i minusy studiowania za granicą, dzięki temu będziecie mogli podjąć samodzielną decyzję co do wyboru uczelni.
Czy warto studiować za granicą?
Wszyscy, słysząc pytanie - czy warto studiować za granicą, odpowiadają twierdząco. Nam też się tak wydaje, ale dlaczego? Dzisiaj przedstawimy plusy i minusy rozpoczęcie studiów za granicą, bo jak wszystko inne, tak samo studiowanie w innym kraju ma wady i zalety, które musimy poznać przed podjęciem tej decyzji. Skoro wszystkim nam się wydaje, że warto wyjechać na studia, tym razem rozpoczniemy od pokazania wad studiowania za granicą:
- Po pierwsze musimy znać język. Bez biegłej znajomości, chociażby języka angielskiego nie mamy szans na podjęcie studiów za granicą. Nie jest to może do końca wada, ale na pewno duże wykluczenie, o którym należy pamiętać.
- Sama rekrutacja na studia w innym kraju często jest dużo bardziej skomplikowana i zabiera więcej czasu niż wybranie uczelni w Polsce.
- Samo aplikowanie na studia to nie wszystko. W nowym miejscu musimy sobie również zorganizować mieszkanie i środki do życia. Decydując się na studia w rodzimym kraju większość z nas nadal mieszka w domu rodzinnym, gdzie często nie musimy się martwić o pieniądze do życia, bo jesteśmy na utrzymaniu rodziców, czy zastanawiać się nad tym, czy kończy się proszek do prania itp..
- Nie możemy również zapomnieć o tym, że studia w innym kraju wiążą się z rozłąką z najbliższymi na wiele miesięcy tj. z rodziną, znajomymi i przyjaciółmi. Ponadto studia trwają co najmniej 3 lata, więc ten czas jest stosunkowo długi. Warto się zastanowić, czy jest się gotowym na taki krok w swoim życiu.
- Kolejna kwestia, która może być zarówno wadą, jak i zaletą - taki wyjazd jest bardzo odważną decyzją. Z dnia na dzień żyjemy w nowym środowisku bez znajomych i rodziny. Mamy do czynienia z nowymi uwarunkowaniami kulturalnymi i społecznymi. Ten punkt jest wada dla wszystkich osób, które nie są gotowe na takie zmiany.
- Kolejna wada to kwestie związane z pieniędzmi. Wyjazd na studia zagraniczne to często bardzo duży wydatek i obciążenie. Mało który student od razu jest w stanie zarobić na swoje samodzielne życie i potrzeby. W dodatku, że poza granicami naszego kraju jest znacznie drożej. W sytuacji, gdy decydujesz się na naukę poza naszym krajem i zabraknie Ci pieniędzy, zawsze możesz skorzystać z oferty Szybkiej Gotówki.
Skoro omówiliśmy już minusy takiej nauki, przejdziemy teraz do zalet:
- Bardzo często zagraniczne uczelnie dysponują kierunkami, które nie zostały jeszcze uruchomione w Polsce. Jest to szansa na wyprzedzenie swoich konkurentów na rynku pracy, którzy zdecydują się studiowanie w naszym kraju.
- Bardzo dużo zagranicznych uczelni prowadzi zajęcia zupełnie inaczej niż w Polsce. Często dużo ciekawiej i elastycznej. W innych krajach duży nacisk kładzie się również na zajęcia praktyczne, a nie na naukę teorii z książek. Uczniowie często wybierają te przedmioty, które ich interesują, a nie uczą się zbędnych rzeczy, które są dla nich nudne. Niektóre uczelnie umożliwiają również studentom samodzielne układanie planu lekcji!
- Zagraniczne uczelnie słyną z wyższej jakości samego kształcenia i trzymanego poziomu na uczelni.
- Studia zagranicą pozwolą Ci na podszlifowanie swoich zdolności językowych. Zarówno języka angielskiego, który jest teraz niemal obowiązkowy dla wszystkich, jak i kolejnego w zależności od kraju, w którym zamierzasz studiować. Poznasz język obcy w jego prawdziwym, codziennym użyciu. Żadne lekcje nie dają nam takiej znajomości języka, jak używanie na co dzień w praktyce.
- Studia za granicą to także niezwykła możliwość na zdobycie kontaktów międzynarodowych. Praca czy staż w zagranicznych firmach, jak i nowi znajomi. Takie doświadczenie jest bardzo dużym atutem, zwłaszcza dla osób, które planują powrót do swojego kraju.
- Studiowanie za granicą to również ciekawy start w dorosłość. Od razu stajesz się dużo bardziej samodzielny. Wszystkie decyzje i ważne sprawy podejmujesz sam. Sam musisz zadbać o swoje czyste rzeczy, naukę, jedzenie, gotowanie i sprzątanie. Jest to świetny sposób na skosztowanie dorosłego życia. Uczysz się, jak zarządzać swoim budżetem i samodzielnego życia.
- Kolejny plus to możliwość podróżowania. Studiując przez kilka lat w innym kraju, masz dostatecznie dużo czasu na odwiedzenie wielu ciekawych miejsc i zwiedzanie danego kraju od początku do końca.
- Nawiązując do punktu wyżej - studia za granicą to idealny sposób na poznanie nowej kultury, historii i obyczajów. Masz dostatecznie dużo czasu, aby poznać mentalność ludzi i dowiedzieć się, jakimi wartościami kierują się w życiu codziennym.
Dowiedz się jakie są warunki uzyskania i jak działa kredyt studencki?
Studia za granicą - wymagania
Jeżeli zapoznałeś się z wadami i zaletami studiowania poza granicami naszego kraju i nadal interesuje Cię ten temat, przedstawimy teraz wymagania podczas ubiegania się o miejsce na studiach w najpopularniejszych krajach (dla Polaków):
Kraj |
Studia za granicą - wymagania |
Niemcy |
Wielu absolwentów decyduje się na studia u naszych zachodnich sąsiadów. Co ciekawe, aplikacja zarówno dla niemieckich, jak i polskich studentów są takie same. Szczegóły zależą od konkretnej uczelni i kierunku. Najważniejsze znaczenie ma jednak średnia liczba ocen, jakie uzyskali przyszli studenci w szkole średniej. Warto pamiętać o tym, że niemieckie uczelnie podwyższają średnie uczniom za aktywne działania w wolontariatach czy za odbyte staże i kursy. Nieco inaczej sprawa wygląda, gdy ukończyłeś studia licencjackie w Polsce, a na magisterskie wybierasz się do Niemiec. W takim wypadku musisz przedstawić dokument potwierdzający ukończenie studiów I stopnia w języku angielskim lub niemieckim. Oprócz tego musisz wypełnić odpowiedni formularz dostępny na stronie uczelni. |
Anglia |
W Anglii cała rekrutacja odbywa się przez specjalny system zwany UCAS. Każdy student ma prawo złożyć dokumenty aplikacyjne na nie więcej niż 5 różnych kierunków. Przy rozpatrywaniu dokumentów angielskie uczelnie biorą pod uwagę wyniki matur, średnią ocen zdobytą w ostatniej klasie ze wszystkich przedmiotów oraz oceny z przedmiotów kierunkowych. Przykładowo zamierzasz studiować medycynę, to przedmioty, które będą brane pod uwagę to chemia, biologia i fizyka. Podczas aplikowania na uczelnie w Anglii wszyscy zagraniczni absolwenci muszą prowadzić odpowiednią znajomość języka, do tego jest niezbędny certyfikat językowy. Sprawa jest łatwiejsza w przypadku szukania miejsca na studiach magisterskich. Potrzeba tylko przetłumaczony na język angielski dyplom potwierdzający ukończenie studiów licencjackich. |
Holandia |
Ostatni na dzisiaj od nas popularny kierunek dla polskich absolwentów to Holandia. Co ciekawe, aplikując na studia w Holandii, najważniejszy jest list motywacyjny. Uczelnie nie patrzą zbyt na wyniki matury i oceny. Najważniejsza wartość ma dobrze przygotowany list. Dobrze jest się podeprzeć referencjami, uczestnictwem w wolontariacie, odbytymi kursami i osiągnięciami. Dodatkowo trzeba przedstawić zaświadczenie o zdaniu certyfikatu językowego. Akceptowane dyplomy językowe to m.in. IELTS lub TOFEL. Holenderskie uczelnie na pierwszym miejscu kładą chęć i motywację do nauki, a oceny mają drugorzędne znaczenie. |
Pamiętaj jednak, że wyżej przedstawione informacje to tylko ogólne warunki przyjęcia na studia. W przypadku zagranicznych uczelni tak samo jak przy polskich, wszystko zależy od indywidualnych postanowień dziekanów i władz uczelni.
Stypendia na studia za granicą
Podobnie jak w przypadku polskich uczelni, tak samo przy zagranicznych istnieje możliwość uzyskania stypendium. Stypendia są finansowane przez uczelnie, różne fundacje, a nawet osoby fizyczne, firmy i państwo. Najczęściej mamy do czynienia ze stypendiami:
- naukowymi,
- sportowymi,
- artystycznymi,
- oraz przeznaczonymi dla mniejszości czy konkretnych grup społecznych.
Stypendium nie jest jednak przeznaczone dla wszystkich. Szanse na nie mają najbardziej zdolne osoby. Najczęściej z wysokimi wynikami w nauce oraz te biorące udział w olimpiadach. Zagraniczne uczelnie mają również bogatą ofertę stypendiów socjalnych. Rezydencji innych krajów również mogą się o nie starać i co ciekawe, stypendium socjalne musi być w takiej samej wysokości co dla obywateli danego kraju.
Czytaj również: Rekrutacja na studia 2022: najważniejsze informacje dla przyszłego studenta
Studia za granicą za darmo
Bezpłatne studia za granicą są możliwe! Co prawda nie w każdym kraju, ale są. W tych krajach, które studia są płatne tj. USA czy Wielka Brytania można ubiegać się o stypendia socjalne. Bezpłatne studia oferują m.in. Szkocja, Dania, Szwecja i Niemcy. Dzięki temu, że Polska należy do Unii Europejskiej, Polscy studenci mają prawo studiować za darmo w wielu krajach europejskich. I to w dodatku na takich samych zasadach, jak obywatele tych krajów. Warto tutaj wspomnieć, że w Niemczech studia są darmowe dosłownie dla wszystkich. Dla uczniów bez względu na ich pochodzenie i obywatelstwo, a wszyscy studenci mają takie same prawa.
Okres
dni