Uchodźcy z Ukrainy - gdzie szukać pomocy w Polsce? Poradnik od Szybka Gotówka
Pomoc dla uchodźców Ukrainy. Gdzie uchodźcy mogą szukać pomocy? Sprawdź, jak możesz pomóc uchodźcom z Ukrainy - sprawdzone zbiórki i stowarzyszenia.Ostatnie wydarzenia za naszą wschodnią granicą spadły na nas jak grom z jasnego nieba. Nasz spokojny świat bez wojen rozsypał się na tysiące kawałków. Tuż za naszą granicą toczy się prawdziwa wojna. Nie jest to żadnego rodzaju interwencja czy konflikt, tylko wojna. Jest to ciężki czas dla wszystkich. Nie zapominajmy jednak, że wojna jest w Ukrainie, a nie w Polsce i to w Polsce wiele osób szuka schronienia i pomocy. Nikt z nas nie wie, co będzie za 24 czy 48 godzin, a co dopiero jak będzie wyglądał ten kraj, gdy skończy się wojna, dlatego dzisiaj ważna jest szeroko rozumiana pomoc. Dzisiejszy artykuł dedykujemy zarówno osobom z Ukrainy, które szukają pomocy, jak i dla tych, które chcą tę pomoc dać. Przedstawimy Wam, jak wygląda procedura przejścia przez granicę, gdzie osoby z Ukrainy mogą szukać wsparcia i różnego rodzaju pomocy. Omówimy poszczególne organizacje, które gwarantują wsparcie w tych trudnych chwilach. Na końcu artykułu przedstawimy pomysły dla wszystkich osób, które chcą nieść pomoc w tych trudnych chwilach.
Procedury przy przejściu granicznym dla uchodźców z Ukrainy. Jak uciec przed wojną?
Wraz z wybuchem wojny Polska otworzyła swoje granice dla uchodźców z Ukrainy. Wszystkie osoby, które uciekają przed wojną, zostaną wpuszczone na nasze terytorium. Osoby, które nie mają gdzie mieszkać i nie mają jeszcze zapewnionego miejsca pobytu, powinny udać się do punktu recepcyjnego. Wykaz punktów recepcyjnych znajdziesz tutaj.
Nie ma jednak obowiązku rejestrowania się w punktach recepcyjnych. Osoby, które są w Polsce od pewnego czasu i kończy im się karta pobytu, również nie muszą się martwić o legalność swojego pobytu w Polsce.
Spis punktów recepcyjnych przy przejściach granicznych:
Źródło: https://www.gov.pl/
Pamiętajcie, że w razie jakiejkolwiek problemów po przekroczeniu granicy wszyscy uchodźcy mogą korzystać z całodobowej infolinii - nr telefonu: +48 47 721 75 75. Osoby, które posiadają kartę polaka lub są obywatelami Polski i aktualnie przebywają na Ukrainie, mogą szukać pomocy pod tym nr telefonu: +48 22 523 88 80.
Na jaką pomoc mogą liczyć uchodźcy w punkcje recepcyjnym?
Każda osoba, która zwróci się o pomoc w punkcie recepcyjnym, będzie mogła liczyć na szeroką pomoc:
- otrzyma wszystkie niezbędne informacje na temat pobytu w Polsce;
- będzie miała zapewnione tymczasowe zakwaterowanie;
- dostanie ciepły posiłek, picie, opiekę medyczną oraz miejsce, gdzie będzie mogła odpocząć.
Obecnie rząd pracuje nad ustawą, która pozwoli przebywać uchodźcom z Ukrainy przebywać na terytorium Polski przez 18 miesięcy w pełni legalnie. Będzie również możliwość przedłużenia tego pobytu o kolejne 18 miesięcy. W przypadku przekraczania granicy na podstawie zgody od Komendanta Straży Granicznej - należy ją odświeżyć po 15 dniach od przekroczenia granicy - nie ma z tym jednak żadnych problemów. Osoby, które przekroczyły granicę polską na podstawie zgody od komendanta Straży Granicznej, nie muszą się obawiać, że będą musiały wrócić do swojego kraju, gdzie aktualnie jest wojna.
Co zrobić po kontroli w punkcie recepcyjnym?
W punkcie recepcyjnym można poprosić o skontaktowanie się z konkretną rodziną w Polsce. Jeżeli jednak takiej osoby nie ma, wszyscy uchodźcy przybywający z Ukrainy są kierowani do otwartych ośrodków dla cudzoziemców. Podczas pobytu w takim miejscu wszystkie osoby mają zapewnione miejsce zamieszkania, wyżywienie, jednorazową pomoc finansową oraz pomoc w nauce języka polskiego. Osoby, które nie chcą przebywać w ośrodku, mogą działać na własną rękę. Otrzymują wtedy dosyć niskie świadczenie, które powinno wystarczyć na życie.
Przydatne dokumenty:
formularz o zgodę na pobyt tolerowany;
- formularz o kartę pobytu (wydanie lub zmianę).
Jakie dokumenty trzeba mieć podczas przejścia przez granicę?
Zgodnie z aktualnym komunikatem ze stron rządowych obecnie uchodźcy z Ukrainy nie muszą okazywać żadnych dokumentów, aby dostać się na terytorium naszego kraju. Każda osoba powinna jednak zabrać ze sobą:
- paszport biometryczny;
- wizę krajową lub wizę Schengen;
- paszport zagraniczny;
- akt urodzenia dziecka;
- dokumentację medyczną.
Uchodźcy z Ukrainy mogą przekroczyć naszą granicę na podstawie wniosku o udzielenie ochrony międzynarodowej. Zgoda może być również wydana przez komendanta Straży Granicznej.
Na jaką pomoc mogą liczyć uchodźcy z Ukrainy w Polsce?
Pomoc oferowana przez Polskę jest ogromna i ma szerokie spektrum. Oprócz pomocy w punktach recepcyjnych i pomocy w zakwaterowaniu uchodźcy z Ukrainy mają również dostęp do:
- polskiej opieki medycznej (publicznej).
- Wszystkie osoby, które mają paszport ukraiński, mogą za darmo poruszać się pociągami PKP Intercity oraz TLK i IC (komunikacja krajowa). Pozwoli im to na swobodne przemieszczanie się między województwami, np. do tymczasowego miejsca zamieszkania. To jednak nie koniec.
- W większości dużych miast np. w Warszawie uchodźcy z Ukrainy mogą nieodpłatnie przemieszczać się komunikacją miejską.
- Zostały również złagodzone przepisy dotyczące przewozu zwierząt. Dotychczas zwierzęta typu koty, psy, fretki powinny posiadać nie tylko mikrochipy i szczepienia ale również badanie laboratoryjne, które potwierdzałyby poziom przeciwciał wirusa wścieklizny w organizmie. Obecnie wymagane są tylko podstawowe dokumenty - szczepienia i mikrochip.
- Wszystkie dzieci i młodzież przybywające z terytorium Ukrainy mogą kontynuować naukę w polskich szkołach na takich samych zasadach, jak Polscy uczniowie. Wystarczy, że rodzice zgłoszą chęć kontynuowania nauki w konkretnej placówce. Jeżeli w danej szkole nie ma miejsca, gmina znajdzie inną placówkę szkolną, która będzie mogła przyjąć ucznia.
- Uchodźcy z Ukrainy mogą również liczyć na pomoc socjalną. Wystarczy posiadać miejsce zamieszkania oraz zezwolenie na pobyt.
- Uchodźcy z Ukrainy, którzy są emerytami, mogą wystosować prośbę do ZUS-u, aby świadczenie było przekazywane na polski rachunek bankowy.
Pamiętajcie, że oprócz pomocy od państwa wiele organizacji i osób prywatnych, fundacji oraz firm organizuje pomoc dla uchodźców z Ukrainy. Jest ich tak dużo, że nie sposób zamieścić je wszystkie. Poniżej przedstawimy tylko niektóre inicjatywy:
Uchodźca z Ukrainy nie zna języka polskiego, co dalej?
Wiele osób, które przybywają z Ukrainy do Polski, nie zna języka polskiego. Wiele osób jest w takcie leczenia, potrzebuje pieniędzy, pracy czy dachu nad głową. Bez znajomości języka trudno cokolwiek organizować, dlatego na pomoc tłumaczów można liczyć niemal z każdej strony, m.in.:
- Firma Vasco Electronics Polska wypożycza swoje tłumacze szpitalom oraz innym organizacjom, które tego potrzebują - w ten sposób przełamujemy jedną z większych barier - językową.tłumaczem.
- Ciągle aktualizowaną bazę tłumaczy (w ramach wolontariatu) znajdziecie tutaj - www.tlumaczedlaukrainy.pl.
- Za pośrednictwem tej strony wszyscy obywatele Ukrainy mogą połączyć się z tłumaczem.
Pomoc dla uchodźców z Ukrainy - zbiórki żywności
Zbiórki żywności są organizowane niemal w każdym większym mieście, m.in.:
- Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie oferuje tzw. pakiety powitalne. Dla wszystkich osób przygotowuje kanapki i wodę. Osoby, które chcą wspomóc te działanie mogą przynosić potrzebne rzeczy w dni powszednie od 9 do 17.
- Restauracja Cegielnia we Wrocławiu oferuje zupę za darmo dla wszystkich obywateli Ukrainy.
- Fundacja Czerwony Krzyż oferuje pomoc żywnościową dla wszystkich osób.
- Żywność i leki oferuje również fundacja Caritas.
Gdzie uchodźcy z Ukrainy mogą zwrócić się o odzież, zabawki i artykuły higieniczne?
Wiele osób musiało całe swoje życie spakować w plecak i uciekać ze swojego domu i kraju. Bardzo ważna jest również pomoc, która zapewnia ubrania, zabawki i artykuły higieniczne. Na taką pomoc można liczyć, m.in. od:
- Fundacja Sue Ryder - zapewnia pomoc dla osób z Ukrainy. Zapewnia odzież, artykułu gospodarstwa domowego, zabawki dla dzieci oraz inne potrzebne przedmioty.
- Miejsca, gdzie osoby z Ukrainy mogą zwrócić się o pomoc rzeczową m.in. we Wrocławiu przy ul. Tramwajowej 1-3, Legnickiej 65,
Czy uchodźca z Ukrainy może znaleźć pracę w Polsce?
Wiele osób uciekając ze swojego kraju, pozostało bez żadnych oszczędności. Pieniądze są potrzebne wszystkim, dlatego coraz więcej firm przedstawia oferty pracy dla osób z Ukrainy, m.in.:
- Firma Misbhv oferuje pracę od zaraz dla krawcowych i konstruktorek. Oprócz zatrudnienia zapewniają również wsparcie, pomoc prawną i zakwaterowanie.
- Portal pracuj.pl na swojej stronie ma zakładkę, która jest przeznaczona tylko do ogłoszeń o pracę dla osób z Ukrainy.
- Strona internetowa https://dryg.pl/ zamieszcza oferty pracy, które są w pełni przetłumaczone na język ukraiński.
Uchodźca z Ukrainy - jak znaleźć mieszkanie?
Niewyobrażalną tragedią jest pozostawienie całego swojego dobytku w kraju, gdzie jest wojna. Wiele osób pozostało bez dachu nad głową. Uciekło do obcego kraju, dlatego bardzo dużo organizacji i osób prywatnych oferuje pomoc związaną z mieszkaniem czy noclegiem tymczasowym, m.in.:
- W Warszawie przy ul. Modlińskiej (Global Expo Centrum) powstaje punkt, gdzie mogą szukać schronienia osoby z Ukrainy.
- Hotel Arche udostępnia darmowe noclegi dla osób z Ukrainy.
- Punkt wsparcia dla matek z dziećmi znajduje się m.in. we Wrocławiu przy ulicy Legnickiej 21.
- Wiele osób udostępnia mieszkania, domy czy pokoje dla osób, które przybywają z Ukrainy. Spis takich miejsc znajdziecie tutaj czy na grupach tematycznych.
Jak pomóc zwierzętom z Ukrainy?
Każdy z nas myśli o drugim człowieku. Nie zapominajmy jednak o naszych towarzyszach życia - zwierzętach. O naszych czworonogów i nie tylko również trzeba zadbać. Taką pomoc oferują m.in.:
- Fundacja Azyl - pomoc jest przeznaczona dla małych zwierząt.
- Na tej stronie znajdziecie aktualizowane na bieżąco informacje na temat osób, które wspomogą i zapewnią dom dla zwierząt.
Wojna dotyka też dzieci - jak im pomóc?
To, co się dzieje obecnie na świecie, jest niemierzalną tragedią. Niestety dzieci wiele jeszcze nie rozumieją i muszą przeżywać i patrzeć na to co się dzieje. Coraz więcej organizacji chcę wspomóc ten trudny czas i oferuje, m.in.:
- Politechnika Warszawska organizuje zajęcia z logicznego myślenia, matematyki i informatyki dla dzieci z Ukrainy powyżej 12 roku życia.
- Biblioteka w Lublinie oferuje czas dla dzieci między 6-12 rokiem życia oraz młodszych pod opieką rodziców.
- W szkołach tworzone są oddziały przygotowawcze, które będą wspierały naukę dzieci z Ukrainy w Polsce.
- Wszystkie osoby mogą znaleźć pomoc również w organizacji Unicef oraz SOS Wioski dziecięce.
Organizacje, które pomagają uchodźcom z Ukrainy
Jak zapewne więcej pomoc jest potrzebna z każdej strony, dlatego też osoby z Ukrainy mogą znaleźć wsparcie również w takich firmach:
- Ergo Hestia - zapewnia darmowe ubezpieczenie OC dla samochodów z Ukrainy.
- Wszystkie osoby, które poszukują jakiejkolwiek pomocy mogą znaleźć ją na grupach tematycznych na facebooku, np. tutaj lub tutaj.
- Pomoc prawną znajdziecie tutaj.
- Fundacja pomocy psychologicznej RAZEM oferuje bezpłatne porady dla osób z Ukrainy.
- Pomoc psychologiczną możecie znaleźć w Centrum Pomocy Psychologicznej we Wrocławiu.
- Stowarzyszenie Jedna Chwila wspomaga wszystkie osoby w dostarczeniu niezbędnego sprzętu dla osób niepełnosprawnych z Ukrainy.
- Sieci komórkowe, m.in. Plus i T-mobile obniżają cenę lub zapewniają darmowe połączenia telefoniczne między Polską a Ukrainą.
- Klinika Mostowa4 zapewnia opiekę ginekologiczną dla kobiet w ciąży z Ukrainy.
- Sieć przychodni Lux Med oferuje bezpłatne konsultacje dla osób z Ukrainy.
- Mały Gabinet Lekarski oferuje bezpłatną pomoc pediatryczną dla wszystkich dzieci z Ukrainy.
- Bezpłatną pomoc kardiologa i internisty dla osób z Ukrainy oferuje CD Kardio.
- Firma Takyeskr oferuje bezpłatne kursy online z języka polskiego dla osób z Ukrainy.
- Staromiejski dom kultury w Warszawie uruchomił program stypendialny dla artystów i artystek z Ukrainy.
- Centrum medyczne Damiana oferuje bezpłatną pomoc medyczną dla obywateli Ukrainy.
Sprawdź, jak możesz pomóc uchodźcom z Ukrainy
Wiele osób nie wie, jak może pomóc. Boi się, że będzie ofiarą oszustów i naciągaczy w obliczu tej tragedii. Zweryfikowaliśmy dla Was to i poniżej przedstawimy kilka propozycji pomocy dla osób z Ukrainy:
- Baza akcji pomocowych - www.wsparcieukrainy.pl jest stroną internetową, która daje możliwość zarejestrowania się i angażowania w różnorodne działania pomocowe.
- Kolejna strona www.razemdlaukrainy.pl za pośrednictwem tej strony możecie kupić artykuły pierwszej potrzeby, które w Waszym imieniu zostaną przekazane dla osób potrzebujących.
- Jeżeli chcesz pomóc osobom z Ukrainy, możesz również zarejestrować się tutaj - www.pomagamukrainie.gov.pl
- Portal www.olx.pl zaprejktował nową zakładkę na swojej stronie internetowej, gdzie możesz się ogłosić, jeżeli chcesz zaoferować jakąkolwiek pomoc dla osób z Ukrainy.
- Osoby, które chcą zostać domem tymczasowym dla zwierząt, mogą zarejestrować się tutaj.
- Osoby, które chcą pomóc w jakikolwiek sposób, mogą się zarejestrować również tutaj.
- Wszystkie osoby mogą również wspierać różnego rodzaju zbiórki, np.
- https://pomagam.pl/solidarnizukraina;
- https://ocalenie.org.pl/aktualnosci/zbiorka-na-dzialania-na-granicy.
Pamiętajcie, ze zbiórki są organizowane niemal wszędzie - w okolicznych, szkołach, przedszkolach czy urzędach. Niemal wszędzie można dostarczyć żywność, koce, ubrania czy leki. Osoby z Ukrainy mogą również liczyć pomoc w przedszkolach, ośrodkach kultury, hotelach, pensjonatach, prywatnych przychodniach czy innych miejscach. Pomoc jest oferowana dosłownie wszędzie, dlatego też nie sposób jest przedstawić wszystkie oferowane sposoby pomocy. W tym trudnym czasie ważna jest jedność, pomoc i bycie po prostu człowiekiem.
Przydatne linki dla osób z Ukrainy
Na końcu chcemy tylko przedstawić Wam w jednym miejscu przydatne linki, które mogą się przydać podczas pobytu w Polsce:
- poradnik dla obywatelu Ukrainy w języku polskim;
- poradnik dla obywateli Ukrainy w języki ukraińskim;
- fundacja dla osób z Ukrainy;
- strona Ministerstwa w języku ukraińskim;
- strona Ministerstwa Zdrowia w języku ukraińskim;
- strona Ministerstwa Edukacji w języku ukraińskim;
- strona urzędu pracy online w języku ukraińskim;
Okres
dni