Czym są unie kredytowe. jak przystąpić do unii kredytowej, na co warto zwrócić uwagę?
26.01.2022
30.07.2019
3137
Czas czytania -
4 min.
Unia kredytowa jest organizacją non-profit założoną przez osoby prywatne na zasadzie współpracy w celu zaspokojenia potrzeb swoich członków w zakresie wzajemnego pożyczania i świadczenia usług finansowych, kosztem złożonych depozytów pieniężnych członków unii kredytowej.
Unia kredytowa (SKOK) jest organizacją utworzoną w celu wspierania swoich członków poprzez wzajemne udzielanie pożyczek. Zasady SKOK-ów są proste: niektórzy członkowie organizacji, chroniąc swoje pieniądze przed inflacją, umieszczają je na kontach depozytowych, inni korzystają z tych funduszy na podstawie kredytu. Działania SKOK-ów nie mają na celu osiągania zysków, lecz poprawę dobrobytu ich członków. Można powiedzieć, że niektórzy członkowie organizacji pożyczają fundusze innym.
Zgodnie z Ustawą z 14 grudnia 1995 r. o spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych unia kredytowa to: “spółdzielnia osób fizycznych, prowadząca działalność niezarobkową, której celem jest gromadzenie środków pieniężnych wyłącznie swoich członków, udzielanie im pożyczek i kredytów, w tym na cele związane z działalnością gospodarczą, przeprowadzanie na ich zlecenie rozliczeń finansowych oraz pośredniczenie przy zawieraniu umów ubezpieczenia”.
Działalność SKOK-ów opiera się na takich podstawowych zasadach, jak: promocja, samorząd, równe prawa członków organizacji, swoboda wejścia i wyjścia z członkostwa. Ponadto takie organizacje działają na zasadzie dobrowolności członkostwa, zarówno jeżeli chodzi o przyłączanie się, jak i opuszczanie organizacji. Członkowie SKOK-ów najczęściej łączą wspólne interesy, miejsce pracy, miejsce zamieszkania itd. Pole członkostwa wyróżnia unie kredytowe od innych podmiotów gospodarczych.
Obecnie unie kredytowe funkcjonują w 101 krajach świata, łącząc w swoim składzie ponad 200 mln osób. Tak oto wyglądała sytuacja z liczbą członków unii kredytowych na świecie w 2018 roku:
A to jest graficzne przedstawienie aktywów, znajdujących się w uniach kredytowych w różnych regionach świata.
Unie kredytowe w Polsce
Pierwsze unie kredytowe pojawiły się w Polsce jeszcze w 2019 roku, ale szczególną popularność zyskały dopiero po 1989 roku. Oto porównanie najbardziej popularnych unii kredytowych obecnie funkcjonujących na terenie Polski:
Jak przystąpić do unii kredytowej
Aby korzystać z usług unii kredytowej, należy stać się jej członkiem. Członkowie unii kredytowej są współwłaścicielami, a unia kredytowa jest tworzona w celu zaspokojenia ich potrzeb w zakresie usług finansowych.
Prowadzi to do wielu zalet unii kredytowej w porównaniu z innymi instytucjami finansowymi:
Zarządzanie unią kredytową odbywa się zgodnie z zasadą demokracji, szczególnie podczas walnych zgromadzeń. Umożliwia to każdej osobie, która jest członkiem unii kredytowej, wpływanie na jej działalność.
Niedochodowość: unia kredytowa jest organizacją non-profit, dlatego działa w celu zaspokojenia potrzeb finansowych swoich członków, a nie dla zysku.
Indywidualne podejście do każdego uczestnika.
Przystąpienie do unii kredytowej jest naprawdę łatwe: może to zrobić każda chętna osoba. Rzadko, ale zdarza się, że wymagane zostaje polecenie jednego z już istniejących członków. Podstawowymi zasadami, które są wymagane podczas przystąpienia do takiej unii są:
Bezkonfliktowość;
Poczucie wspólnoty;
Towarzyskość;
Gotowość do udziału we wspólnych spotkaniach.
Na co warto zwrócić uwagę
Szereg niedawnych kryzysów finansowych, które ogarnęły Europę i cały świat, podważyło zaufanie do systemu bankowego, a unie kredytowe stały się doskonałą alternatywą banków dla tych, którzy chcą uzyskać szybką pożyczkę. Należy być ostrożnym przy wyborze między takich związków, ponieważ można wśród nich spotkać oszustów:
Pamiętaj, aby sprawdzić licencję na działalność finansową;
Warto ufać wyłącznie tym uniom kredytowym, których termin działalności wynosi 5 lat lub więcej;
Biorąc pod uwagę, że unie kredytowe lokują swoje środki w depozytach, żądają przedstawienia licencji na te operacje;
Nie należy ufać obietnicom wysokich depozytów! Piramidy finansowe, które podszywają się pod unie kredytowe, zawsze starają się, aby warunki były aż za dobre.
Nie wiesz, w którym banku założyć kartę kredytową? Sprawdź najnowszy ranking kart kredytowych i dowiedź się, na co trzeba zwrócić uwagę, żeby wybrać najlepszą dla siebie.
Na co lepiej jest się zdecydować: zaciągnięcie pieniędzy w SKOKu czy jednak w Szybkiej Gotówce? Oczywiście, wybór jest kwestią indywidualną, ale porównując oferty dostępne na rynku łatwo można dojść do wniosku, że Szybka Gotówka proponuje naprawdę świetne rozwiązania.
Szybka Gotówka czy SKOK?
SZYBKA GOTÓWKA
SKOKi
REGULACJE PRAWNE
Kodeks Cywilny
Kodeks Cywilny, ustawa o kredycie konsumpcyjnym, ustawa o prawo bankowe
NADZÓR KNF
Nie
Tak
KONTROLA CELU WYDANIA
Nie
Często tak
TERMINOWOŚĆ WYDANIA
Tak
Nie
POZIOM WYDANIA
Wysoki
Niski
POZIOM BEZPIECZEŃSTWA KREDYTU
Wysoki
Wysoki
Zalety oraz wady unii kredytowych
Udział w uniach kredytowych ma zarówno zalety, jak i wady
Zalety
Proste i łatwe uzyskiwanie kredytów;
Aby uzyskać pożyczkę, nie potrzeba wielu certyfikatów, poręczycieli ani zabezpieczeń;
Każdy uczestnik, niezależnie od ilości i dostępności wkładu, ma równy głos z innymi członkami kierownictwa;
Można nie płacić kary, jeśli zostanie to uzgodnione z założycielami.
Wady
Tylko członek unii kredytowej może otrzymać pożyczkę;
Nie można otrzymać pożyczki na dużą kwotę (kredyt hipoteczny, kredyt samochodowy);
Odsetki kredytów jest wyższy niż w bankach.
Wybór unii kredytowej lub udanie się do banku po pożyczkę, to sprawa indywidualna. Najważniejsze jest właściwe podejście do wyboru pożyczkodawcy, aby móc wygodnie i szybko otrzymać pomoc finansową na konkretne potrzeby. Jeśli nie ufasz unią kredytowym — mamy dla Ciebie świetne rozwiązanie: pożyczki w Szybkiej Gotówce.