Szybka Gotówka przedstawia — 10 kroków do zabezpieczenia finansowego przed 30 rokiem życia
W poniższym artykule dzielimy się kilkoma kluczowymi krokami, które możesz podjąć, aby osiągnąć bezpieczeństwo finansowe przed 30 rokiem życia.Praca nad bezpieczeństwem finansowym nie powinna oznaczać konieczności wyrzeczenia się własnych potrzeb. Zabezpieczenie finansowe przed trzydziestką może wydawać się nieosiągalne dla wielu osób w wieku 20 lat, jednak jest to jak najbardziej możliwe. Praca na rzecz bezpieczeństwa finansowego nie musi być ćwiczeniem w samozaparciu, choć wiele osób tak zakłada. Osiągnięcie tego celu przynosi nawet pewne natychmiastowe korzyści, biorąc pod uwagę, że niepewność finansowa może być poważnym źródłem stresu.
Poniżej przedstawiamy 10 kroków, które należy rozważyć, aby osiągnąć bezpieczeństwo finansowe przed ukończeniem 30 roku życia😍
NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE
- Wiedza o tym, ile wydajesz, pozwala utrzymać wydatki pod kontrolą.
- Żyj w zgodzie ze swoimi możliwościami, nie korzystaj z kredytów, aby pokryć swój styl życia i wyznaczaj krótkoterminowe, osiągalne cele finansowe.
- Zdobądź wiedzę na temat finansów i oszczędzaj na emeryturę, ile się da.
- Podejmuj skalkulowane ryzyko, takie jak przeniesienie się do miasta o większych możliwościach zatrudnienia lub podjęcie nowej pracy, która jest mniej płatna, ale ma większy potencjał rozwoju.
- Inwestuj w siebie, stale podnosząc swoje umiejętności i wiedzę.
- Zachowaj równowagę - praca na rzecz bezpieczeństwa finansowego nie oznacza, że musisz się ograniczać.
1. Kontroluj swoje wydatki
Wiedza o tym, ile wydajesz i na co, pozwala utrzymać finanse w ryzach. Pomoże Ci w tym darmowa aplikacja do budżetowania, taka jak Mint.
Możesz odkryć, że zamawianie jedzenia kilka razy w tygodniu kosztuje ponad 300 złotych miesięcznie, lub powtarzające się opłaty za usługi i subskrypcje serwisów, z których nie korzystasz, są stratą Twoich ciężko zarobionych pieniędzy. Jeśli możesz sobie pozwolić na wydawanie setek miesięcznie na zamawianie jedzenia do domu - świetnie. Jeśli nie, właśnie odkryłeś łatwy sposób na zaoszczędzenie pieniędzy oprócz anulowania tych subskrypcji, które zapomniałeś, że masz.
2. Żyj na miarę swoich możliwości
Utrzymuj swój standard życia poniżej tego, co mogą zapewnić twoje zarobki. W miarę postępów w karierze i zdobywania większego doświadczenia twoje wynagrodzenie powinno wzrosnąć. Jednak, zamiast korzystać z tego nadmiaru dochodów, aby kupić nowe zabawki i prowadzić bardziej luksusowy styl życia, najlepiej przenieść te pieniądze w kierunku zmniejszenia zadłużenia lub dodania do oszczędności. Jeśli koszty Twojego stylu życia nie nadążają za wzrostem dochodów, zawsze będziesz miał nadmiar gotówki, którą możesz przeznaczyć na cele finansowe lub niespodziewane sytuacje awaryjne.
3. Pożyczaj pieniądze na inwestycje - nigdy na pokrycie kosztów stylu życia
Z pożyczania pieniędzy należy korzystać wyłącznie w celu inwestowania - tam, gdzie zysk przewyższy koszty pożyczki. Może to oznaczać inwestowanie w dosłownym tego słowa znaczeniu (w akcje, obligacje itp.) lub inwestowanie w siebie w celu zdobycia wykształcenia, odbycia dodatkowych szkoleń, rozpoczęcia działalności gospodarczej lub zakupu domu. W tych przypadkach pożyczanie może zapewnić dźwignię finansową, której potrzebujesz, aby szybciej osiągnąć swoje cele finansowe. Pożyczanie w celu zaspokojenia krótkoterminowych pragnień przynosi efekt przeciwny do zamierzonego.
Z drugiej strony, korzystanie z kredytu na styl życia, na który nas nie stać, jest przegraną sprawą, jeśli chodzi o budowanie bogactwa. A dodatkowe koszty odsetek od pożyczek jeszcze bardziej zwiększają koszty stylu życia.
4. Wyznaczaj cele krótkoterminowe
Życie niesie ze sobą wiele niewiadomych, takich jak kryzys gospodarczy czy utrata pracy, i wiele może się zmienić w okresie od dwudziestego roku życia, do powiedzmy, czterdziestego roku życia, kiedy można przejść na emeryturę. W związku z tym perspektywa planowania na dalszą przyszłość może wydawać się zniechęcająca.
Zamiast stawiać sobie długoterminowe cele, ustal szereg małych, krótkoterminowych celów, które są zarówno mierzalne, jak i precyzyjne - na przykład spłata zadłużenia na karcie kredytowej w ciągu roku lub wpłata na plan emerytalny z określoną składką każdego miesiąca. Jeśli wyznaczysz sobie cele, będziesz miał większe szanse na ich osiągnięcie niż gdybyś tylko powiedział, że chcesz spłacić dług, ale nie ustalił harmonogramu. Nawet sam proces spisywania niektórych celów może pomóc ci w ich osiągnięciu.
Porada od Szybka Gotówka: W miarę osiągania celów krótkoterminowych, wyznaczaj nowe. Ciągłe wyznaczanie i osiąganie celów krótkoterminowych pomoże Ci osiągnąć cele długoterminowe, takie jak posiadanie solidnego zabezpieczenia na czas przejścia na emeryturę.
5. Zdobywaj wiedzę finansową
Zarabianie pieniędzy to jedno; oszczędzanie ich i powiększanie to drugie. Zarządzanie finansami i inwestowanie to przedsięwzięcie na całe życie. Podejmowanie rozsądnych decyzji finansowych i inwestycyjnych jest ważne dla osiągnięcia celów finansowych. Im większa wiedza i doświadczenie w sprawach finansowych, tym mniej błędów popełnisz.
Badania wykazały, że osoby znające się na finansach są bardziej zamożne niż te, które nie mają takiej wiedzy. Poświęcenie czasu i wysiłku na zdobycie wiedzy w zakresie finansów osobistych i inwestowania będzie procentować przez całe życie.
6. Oszczędzaj na emeryturę
Kiedy masz 20 lat, emerytura może wydawać się odległym terminem, a planowanie jej może być ostatnią rzeczą, o której myślisz. Jeśli możesz podjąć kilka kroków teraz, aby rozpocząć oszczędzanie, tworzenie funduszy będzie działać na Twoją korzyść. Nawet niewielka kwota zaoszczędzona we wczesnym okresie życia może zrobić wielką różnicę w przyszłości. Budowanie kapitału emerytalnego staje się tym trudniejsze, im dłużej czekasz.
7. Podejmuj skalkulowane ryzyko — wykorzystaj szansę
Podejmowanie przemyślanego ryzyka w młodości może być rozsądną decyzją w dłuższej perspektywie. Po drodze możesz popełnić błędy, ale kiedy jesteś młody, masz więcej czasu, aby się z nich otrząsnąć.
Przykłady skalkulowanego ryzyka obejmują:
- Przeniesienie się do nowego miasta z większymi możliwościami zatrudnienia.
- Powrót do szkoły w celu odbycia dodatkowych szkoleń
- Podjęcie pracy w innej firmie za mniejsze wynagrodzenie, ale z większym potencjałem rozwoju
- Inwestowanie w akcje o wysokim ryzyku/wysokim zwrocie
Wraz z wiekiem niektórzy mogą przyjąć na siebie więcej obowiązków, takich jak spłata kredytu hipotecznego czy oszczędzanie na edukację dziecka. Łatwiej jest podejmować ryzyko, gdy ma się mniej obowiązków.
Czytaj również: Jak spędzić Święta Bożego Narodzenia 2022? - wskazówki od SG
8. Zbuduj fundusz awaryjny
Kolejnym ważnym krokiem w kierunku bezpieczeństwa finansowego jest zbudowanie funduszu awaryjnego, który pokryje Twoje wydatki w przypadku utraty pracy lub innego poważnego niepowodzenia finansowego. Idealnie byłoby, gdyby fundusz awaryjny był wystarczająco duży, aby pokryć wydatki na życie przez co najmniej sześć miesięcy.
Jeśli nie masz jeszcze funduszu awaryjnego, zacznij od odkładania 500 złotych i stopniowo powiększaj tę kwotę w miarę upływu czasu. Kiedy już zgromadzisz fundusz awaryjny, pamiętaj, aby trzymać go na osobnym koncie oszczędnościowym, aby nie wydawać go na zbędne zakupy.
9. Inwestuj w siebie — to zaprocentuje w przyszłości
Spójrz na siebie jak na aktywa finansowe. Inwestowanie w siebie zaprocentuje w przyszłości. Twoje umiejętności, wiedza i doświadczenie to największe aktywa, jakie posiadasz. Zwiększaj swoją wartość, stale podnosząc swoje umiejętności i wiedzę oraz dokonując mądrych wyborów zawodowych.
Choć inwestycja ta często zaczyna się od pójścia na studia lub do szkoły zawodowej, aktualizowanie umiejętności i uczenie się nowych, na które jest duże zapotrzebowanie, może sprawić, że staniesz się bardziej atrakcyjną i lepiej opłacaną częścią kadry pracowniczej. Inwestowanie w siebie powinno trwać przez całe życie. Jeśli potrzebujesz wsparcia finansowego, zwróć się o pomoc do Szybka Gotówka, która jest zawsze w gotowości, by udzielić Ci wsparcia, którego akurat potrzebujesz.
10. Znajdź równowagę
Ważne jest także znalezienie równowagi pomiędzy życiem obecnym a przyszłym. Pod względem finansowym nie możemy żyć tak, jakby dzisiejszy dzień był naszym ostatnim. Musimy zdecydować między tym, co wydajemy dzisiaj, a tym, co wydamy w przyszłości. Na przykład, wyznacz sobie krótkoterminowy cel, aby zaoszczędzić na wycieczkę do miejsca, które zawsze chciałeś zobaczyć, zamiast korzystać z karty kredytowej, aby ją opłacić. Znalezienie właściwej równowagi jest ważnym krokiem w kierunku osiągnięcia bezpieczeństwa finansowego.
Jak osiągnąć bezpieczeństwo finansowe przed 30 rokiem życia? — podsumowanie od Szybka Gotówka
Ciesz się sobą, póki jesteś młody - będziesz miał mnóstwo czasu na bycie nieszczęśliwym, gdy będziesz starszy. Udane, przyjemne i szczęśliwe życie polega na osiągnięciu właściwej równowagi między czasem spędzonym z rodziną i przyjaciółmi oraz między pracą a czasem wolnym. Znalezienie właściwej równowagi jest ważnym pierwszym krokiem w kierunku osiągnięcia bezpieczeństwa finansowego. Osiągnięcie niezależności finansowej jest celem, do którego dąży większość ludzi. Niekoniecznie jest to łatwe, ale jest osiągalne, jeśli zrozumiesz swoje priorytety, wyznaczysz osiągalne cele i podejmiesz odpowiednie kroki w kierunku ich osiągnięcia.
Osiągnięcie bezpieczeństwa finansowego przed 30 rokiem życia jest więcej niż możliwe, jeśli jesteś gotów włożyć w to pracę. Śledząc swoje wydatki, budując fundusz awaryjny i zaczynając inwestować, możesz ustawić się na świetlaną przyszłość finansową. Pamiętaj, tylko aby nie pożyczać pieniędzy na sfinansowanie swojego stylu życia i poszukaj profesjonalnej pomocy, jeśli jej potrzebujesz.
Dzięki przemyślanemu podejściu do swoich finansów w wieku dwudziestu lat możesz stać się świadomym finansowo człowiekiem i zapewnić sobie niezależność finansową już przed ukończeniem 30 lat. Tak więc najwyższy czas zacząć zwracać należytą uwagę na swoje nawyki dotyczące wydatków i budżetowania. Powodzenia!
Okres
dni