rodzaj depozytu powszechnego
Depozyt bankowy
Depozyt bankowy – to ogólne określenie przyjmowanych przez banki wkładów i lokat pieniężnych od klientów oraz usługa bankowa polegająca na przyjmowaniu na przechowanie w szczególności papierów wartościowych, biżuterii, kruszców szlachetnych, numizmatów lub dokumentów. Z punktu widzenia banku depozyt to zobowiązanie, na mocy którego musi on, po upłynięciu określonego w umowie czasu, wypłacić właścicielowi depozytu kwotę w wysokości wkładu, powiększoną o odsetki, które są rodzajem zapłaty za cierpliwość klienta. Depozyty stanowią podstawę funkcjonowania banków. Bez wkładów od klientów nie miałby one środków na udzielanie kredytów.
Rodzaje depozytów bankowych:
- Depozyty bieżące na żądanie (a’vista) – forma depozyty zawierana na czas nieokreślony, w którym możemy wypłacać środki w dowolnym momencie. Są to depozyty na rachunkach typu oszczędnościowo-rozliczeniowych. Depozyty te posiadają niższą stopę procentową.
- Depozyty terminowe (tak zwane lokaty terminowe) – to forma depozytów, gdzie zgromadzone fundusze możemy wypłacać dopiero po pewnym- ustalonym odgórnie- czasie. Wypłata natychmiastowa skutkuje utratą dodatkowych środków powstałych z oprocentowania. Są one znacznie wyżej oprocentowanie, niż depozyty na żądanie. Czas obowiązywania depozytów terminowych zazwyczaj wynosi 1, 3, 6 lub 12 miesięcy, ale możemy spotkać depozyty krótkoterminowe, np. jednodniowe.
- Depozyt oszczędnościowy – posiada cechy zarówno depozytu bieżącego, jak i terminowego. Polega na tym, że środki możemy dowolnie wpłacać i wypłacać bez utraty oprocentowania, przy czym tylko każda pierwsza wypłata środków w miesiącu jest darmowa, natomiast za każdą kolejną pobierane są wysokie opłaty.
Oprocentowanie depozytów
Oprocentowanie wyrażane jest w formie procentowej w skali roku. w ujęciu rocznym. Pod uwagę bierze się następujące czynniki:
- wysokość odsetek,
- oprocentowanie depozytu w skali roku,
- nominał depozytu,
- długość okresu posiadania danego depozytu.
Gwarancja
Depozyty objęte są gwarancją. W przypadku bankructwa danego banku klient może odzyskać całą kwotę lub część, której procent jest ustalany w umowie. Wkłady mniejsze niż 100.000 euro są objęte gwarancją Bankowego Funduszu Gwarancyjnego i wypłacane w 100%.