Główna > Wiki > G > Gospodarka towarowa

Gospodarka towarowa

typ gospodarki, w której producenci wytwarzają produkty przeznaczone na sprzedaż
Czas czytania 1 min.

Gospodarka towarowa - typ gospodarki, w której producenci wytwarzają produkty przeznaczone na wymianę, czyli na sprzedaż. Produkty przeznaczone na sprzedaż stają się towarami, przy czym pojęcie to odnosi się zarówno do wszelkich dóbr konsumpcyjnych, produkcyjnych oraz usług.

Początki gospodarki towarowej sięgają około 6-8 tysięcy lat p.n.e., mniej więcej do końcowej fazy okresu wspólnoty pierwotnej. Początkowo dominowała wymiana typu towar za towar, dopiero z czasem pojawił się bardziej uniwersalne środki płatnicze. W czasach dominacji niewolnictwa, a następnie feudalizmu, ten typ gospodarki pojawiał się jedynie na skraju działalności ludzkiej. Gospodarka towarowa zaczęła odgrywać dominującą rolę wraz z rozwojem gospodarki kapitalistycznej.

W gospodarce towarowej każdy producent szacuje, które towary opłaca mu się najbardziej produkować. Do niego należy również podjęcie decyzji w sprawie wielkości i sposobu produkcji danego towaru. Rozwój gospodarki towarowej jest silnie związany z rozwojem technologicznym, który przekłada się na udoskonalenie narzędzi pracy.

Podobne artykuły:
G
 • Gospodarka światowa

  termin odnoszący się do wszystkich gospodarek narodowych

  1 min
 • Gospodarka nakazowa

  rodzaj systemu gospodarczego ze ZZSR

  1 min
 • Gwarancja bankowa

  to rodzaj jednostronnego, bezgotówkowego zobowiązania

  1 min