termin odnoszący się do wszystkich gospodarek narodowych
Gwarancja bankowa
Gwarancja bankowa (list gwarancyjny) - to rodzaj jednostronnego, bezgotówkowego zobowiązania się banku do wypłaty określonej kwoty na rzecz beneficjenta, w przypadku gdy klient banku nie spełni zobowiązań, zawartych w umowie pomiędzy nim a bankiem. Ma formę pisemną. W celu uzyskania gwarancji bankowej, przedsiębiorca składa do banku wniosek, który następnie jest analizowany i oceniany, podobnie do wniosków kredytowych. Gwarancje bankowe mogą być udzielane zarówno przez banki komercyjne, jaki i państwowe (Bank Gospodarstwa Krajowego).
Gwarancja bankowa jest rodzajem zabezpieczenia, dzięki której beneficjent ma pewność wykonania umowy przez kontrahenta. Oznacza ona, że w sytuacji, gdy klient banku nie jest w stanie samodzielnie wypełnić swoich zobowiązań na rzecz beneficjenta, bank przejmuje wykonanie ich w przewidzianym terminie na siebie.
Gwarancja bankowa podnosi również wiarygodność zleceniodawcy w oczach partnerów biznesowych.
Rodzaje gwarancji bankowej
Gwarancje bankowe mogą mieć na celu zabezpieczenie:
- spłaty kredytu,
- zapłaty za kupiony towar,
- zapłaty cła.
Typy gwarancji bankowych
Możemy wyróżnić m.in. następujące typy gwarancji bankowych:
- gwarancje wadialne (przetargowe) – rodzaj zobowiązania do zapłaty określonej kwoty na rzecz organizacji, która ogłaszała przetarg, w sytuacji, gdy zleceniodawca, który wygrał przetarg, nie przystępuje do realizacji zadań będących przedmiotem przetargu,
- gwarancje zwrotu zaliczki – rodzaj zobowiązania do zwrotu zaliczki przekazanej wykonawcy przez stronę zlecającą realizację danej umowy, w sytuacji, gdy wykonawca nie wywiązuje się ze swoich zobowiązań, na poczet których zaliczka została przekazana, a przy tym odmawia on zwrotu zaliczki,
- gwarancje de minimis – rodzaj zabezpieczenia spłaty kredytu obrotowego lub inwestycyjnego udzielanego przedsiębiorcom należącym do sektora przedsiębiorstw średnich, małych i mikro. Jest to gwarancja udzielana przez Bank Gospodarstwa Krajowego.