Główna > Wiki > K > Karta debetowa

Karta debetowa

instrument płatniczy
Czas czytania 1 min.

Karta debetowa – instrument płatniczy, służący do realizacji płatności bezgotówkowych w punktach usługowych, sklepach stacjonarnych i internetowych oraz do wypłacania gotówki z bankomatu. Karta debetowa przypisana jest do rachunku bankowego. Korzystanie z karty debetowej odbywa się do wysokości salda na koncie bankowym, z którym jest ona powiązana lub, w niektórych przypadkach, do kwoty przyznanego limitu kredytowego.

Transakcje wykonywane za pomocą karty debetowej podlegają weryfikacji, dlatego aby zostały one zaakceptowane, na powiązanym z kartą debetową rachunku bankowym, muszą znajdować się środki wystarczające na pokrycie płatności.

Karta debetowa jest typem karty „zapłać teraz” (pay now). Oznacza to, że kwota płatności jest pobierana z powiązanego z kartą debetową konta bankowego w dniu, w którym bank otrzyma informację o przeprowadzonej transakcji.

Rodzaje kart debetowych

Możemy wyróżnić następujące rodzaje kart debetowych:

Ze względu na nośnik informacji:

 • karty magnetyczne,
 • karty mikroprocesorowe.

Ze względu na segmentację klientów pod względem ich ważności dla banku:

 • karty standardowe (classic, standard),
 • karty srebrne (silver, business),
 • karty złote (gold, business gold),
 • karty prestiżowe.

Cena karty debetowej

W zależności od banku opłata za wydanie karty debetowej może się różnić, przy czym najczęściej jest ona wydawana za darmo. Zamiast tego banki często pobierają comiesięczne opłaty za użytkowanie karty. Istnieje jednak możliwość ich ominięcia pod warunkiem spełnienia wymagań podanych przez dany bank. Zazwyczaj dotyczą one aktywnego korzystania z karty debetowej: dokonania określonej liczby transakcji bezgotówkowych w danym miesiącu za pośrednictwem karty debetowej lub wykonania za jej pomocą płatności bezgotówkowych na daną kwotę w skali miesiąca.

Korzystanie z bankomatu za pomocą karty debetowej również bywa obciążone opłatami, które zazwyczaj uzależnione są od sieci bankomatów, z której korzystamy. Jednak podobnie, jak w przypadku opłat za użytkowanie karty debetowej, również opłaty za wypłatę gotówki z bankomatu możemy uniknąć.

Korzyści z karty debetowej

Do najważniejszych korzyści związanych z korzystaniem z karty kredytowej należy możliwość przeprowadzania płatności bezgotówkowych czy to w miejscach usługowych, sklepach stacjonarnych i internetowych. Transakcje przeprowadzane za pomocą karty debetowej są uznawane za bezpieczniejsze niż płatności dokonywane gotówką, które wiążą się z koniecznością noszenia w portfelu dużych sum pieniędzy.

Ponadto, z posiadaniem karty debetowej mogą wiązać się dodatkowe programy:

 • premiowe – polegające na zwrocie określonego procentu wartości transakcji bezgotówkowej,
 • lojalnościowe – polegające na dostępie do zniżek u partnerów banku przy dokonywaniu płatności bezgotówkowych,
 • ubezpieczenia – np. ubezpieczenie od nieuprawnionych transakcji skradzioną kartą.
Podobne artykuły:
K
 • Kredyt inwestycyjny

  rodzaj kredytu bankowego

  1 min
 • Kredyt konsumpcyjny

  rodzaj kredytu udzielanego osobom fizycznym

  1 min
 • Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych

  Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych

  1 min