Główna > Wiki > K > Kredyt mieszkaniowy

Kredyt mieszkaniowy

długoterminowy kredyt celowy
Czas czytania 1 min.

KREDYT MIESZKANIOWY - długoterminowy kredyt celowy, którego zabezpieczeniem jest hipoteka

Podstawą  prawną do udzielania kredytów hipotecznych jest prawo użytkowania wieczystego oraz prawo własności. Bank pożycza kredytobiorcy środki finansowe, pod zastaw posiadanej przez niego nieruchomości. W momencie zaprzestania przez kredytobiorcę regularnych spłat kredytu, bank może ją przejąć. Zazwyczaj, kredyty te udzielane są na długi okres. Minimalny czas spłaty określany przez większość banków to 5 lat, możliwe jest jednak wydłużenie go nawet do 30 lat.

Kredyty hipoteczne dzieli się na kilka rodzajów:

klasyczne - są to kredyty hipoteczne udzielane na zakup nieruchomość. Kredytobiorca otrzymuje pieniądze w jednej transzy budowlane - to rodzaj kredytów przyznawanych w momencie, w którym nieruchomość jest dopiero na etapie budowy (przez kredytobiorcę lub dewelopera). Środki finansowe wypłacane są w kilku ratach

konsolidacyjne - ich celem nie jest zakup nieruchomości, lecz połączenie i spłata na lepszych warunkach wszystkich zaciągniętych wcześniej pożyczek i kredytów. Przed wydaniem decyzji o udzieleniu kredytu hipotecznego bank dokładnie analizuje zdolność kredytową klienta oraz sprawdza jego dotychczasową historię kredytową. Niektóre banki mogą wymagać posiadania wkładu własnego.

Podobne artykuły:
K Czas czytania Ilość polubień
Kredyt konsumpcyjny - rodzaj kredytu udzielanego osobom fizycznym 1 min 0 ❤
Karta debetowa - instrument płatniczy 1 min 0 ❤
Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych - Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych 1 min 0 ❤