rodzaj kredytu udzielanego osobom fizycznym
Kredyt w obcej walucie
Kredyt w walucie obcej odnosi się do pożyczki udzielonej przez bank za pośrednictwem funduszu walutowego, np. w walucie - USD, EUR, GBP, JPY i HKD. Kredyty w walutach obcych stanowią teraz tylko ok. 1 proc. udzielanych.
Oprocentowanie
Zgodnie z życzeniem klienta, oprocentowanie kredytu może mieć zastosowanie do stopy zmiennej lub stałej. W razie potrzeby stawka może zostać zamieniona z stopy zmiennej na stałą.
Opłaty
Wszelkie opłaty związane z kredytem w walucie obcej powinny być naliczane zgodnie z umową pożyczki. Przewidziano również ograniczenia w pobieraniu opłat za wcześniejszą spłatę kredytu, co zobowiązuje kredytodawcę do przekazania decyzji kredytowej w terminie nie dłuższym niż 21 dni oraz wprowadza zakaz sprzedaży wiązanej, czyli uzależniania udzielenia kredytu od zakupu przez konsumenta innego produktu finansowego.
Docelowa grupa klientów
Ustawa, którą parlament ostatecznie przyjął 23 marca, wprowadza np. prawo udzielania kredytów hipotecznych tylko przez banki i SKOK-i - nie będą mogły ich udzielać np. firmy pożyczkowe. Wprowadza także obowiązek udzielania kredytów w walucie, w której klient uzyskuje dochody. Klienci krajowych banków, którzy są zainteresowani kredytem walutowym, muszą pamiętać o dodatkowych formalnościach. Dokumenty potwierdzające zagraniczne dochody, powinny zostać przetłumaczone na język polski. Niekiedy konieczne będzie skorzystanie z usług tłumacza przysięgłego. To oznacza dodatkowy koszt dla kredytobiorcy.
Osoby, które przez dłuższy czas przebywały za granicą, przed zaciągnięciem kredytu hipotecznego powinny okazać dokument prezentujący ich historię kredytową. Takie zaświadczenia są wydawane przez zagraniczne odpowiedniki BIK-u (np. niemiecki SCHUFA Holding AG). Tylko niektóre krajowe banki (np. Alior Bank i Deutsche Bank), mogą samodzielnie sprawdzić historię kredytową z Niemiec, Wielkiej Brytanii oraz Włoch