Główna > Wiki > L > Lokata overnight

Lokata overnight

przez jedną noc
Czas czytania 1 min.

 

Lokata overnight (przez jedną noc) - to depozyt zakładany na okres jednej nocy. Można ją założyć najpóźniej do godziny 15.00 w danym dniu w oddziale banku, który posiada tego typu ofertę. Istotą tej lokaty jest fakt, iż bank blokuje pieniądze na koncie klienta na jedną noc, a w kolejnym dniu mogą zostać one z powrotem przelane na rachunek ROR danego klienta lub może on wypłacić je w placówce banku. Istnieje również możliwość wydłużenia żywotności takiej lokaty na kilka dni. Co prawda, zysk z takiej lokaty nie jest znaczący (oprocentowanie lokaty wynosi około 0,5-2% w skali roku), ale jest to sposób na błyskawiczne oszczędzanie. Lokatę overnight można założyć w następujących walutach: PLN EUR, USD, GBP oraz CHF.

Zaletą lokat overnight jest oprocentowanie, które jest o wiele bardziej korzystne od oprocentowania rachunku bieżącego. Poza tym środki zgromadzone na lokacie overnight są chronione przez działaniem inflacji.

Rodzaje lokat overnight

 • lokata zakładania na zlecenie klienta,
 • automatyczne lokaty O/N.

Kto może skorzystać z lokat overnight?

Lokaty overnight powstały przede wszystkim z myślą o przedsiębiorcach, dysponujących określoną sumą pieniędzy (min. 10 000 zł). Najczęściej korzystają z niej właściciele firm, którym zależy na zachowaniu płynności finansowej przedsiębiorstwa i łatwym dostępie do środków, co sprawia że nie są oni w stanie skorzystać z lokat długoterminowych oraz innych długofalowych form oszczędzania.

Oprocentowanie overnight

Ok. 0,5 – 1,7%.

Zysk na lokacie

Przy oprocentowaniu lokaty 2%,  wpłacając 50.000 pln zarobimy około 2,74 pln w jedną noc. W perspektywie 12 m-cy zysk ten wynosić będzie około 1000 pln, bez jakiegokolwiek ryzyka utraty wartości spowodowanego działaniem inflacji.

Zalety

 • płynność finansowa,
 • korzystna forma oszczędzania kapitału.

Ranking lokat overnight

Najlepsze oferty – Idea Bank, Toyota Bank, BGŻ BNP Paribas, BOŚ Bank, Plus Bank.

Podobne artykuły:
L
 • Lokata progresywna

  rodzaj lokaty ze zmiennym oprocentowaniem

  1 min
 • Lokata terminowa

  umowa między bankiem a jego klientem

  1 min
 • Linia kredytowa

  oddanie przez bank do dyspozycji przedsiębiorcy określonej kwoty

  1 min