Główna > Wiki > L > Lokata rentierska

Lokata rentierska

wyjątkowy rodzaj standardowej lokaty terminowej
Czas czytania 1 min.

Lokata rentierska - to szczególny rodzaj depozytu, polegający na tym, że naliczone odsetki nie są kapitalizowane jak na standardowej lokacie, ale są przelewane na wskazany przez klienta rachunek[1]. Produkt ten działa w ten sposób, że bank wypłaca klientowi w ratach odsetki, które pochodzą z tytułu pożyczki, którą ów bank zaciągnął u danego klienta. Lokata rentierska ma taką konstrukcję, w której, przykładowo, co miesiąc, klient ma szansę otrzymywać od banku należne mu odsetki, wpłacane na konto. Lokata rentierska jest wyjątkowym rodzajem standardowej lokaty terminowej.

Oprocentowanie

Bardzo korzystne – w porównaniu do lokat terminowych przykładowo:

 • na okres 12 miesięcy - 3,75%,
 • na okres 24 miesięcy- 3,50%,
 • na okres 36 miesięcy -  3,25%.

Dla kogo?

Lokata rentierska jest świetnym rozwiązaniem dla wszystkich tych, którzy obawiają się ryzyka gry na giełdzie, z drugiej zaś strony mają tak pokaźny kapitał finansowy, że odsetki od niego generują spore zyski w okresie miesięcznym, które mogą być potraktowane jako dodatkowy wpływ środków finansowych na konto. Wydatki te można z powodzeniem przeznaczać na dowolne cele lub inwestować w inne produkty finansowe.

Oferta limitowana

Niestety na dzień dzisiejszy niewiele banków posiada w swej bieżącej ofercie takową opcję. Możliwość założenia lokaty rentierskiej mamy w Kredyt Banku, Deutsche Banku oraz Banku Pekao.

Wady

Brak wielu ofert powoduje, iż klient nie ma właściwego punktu odniesienia, co do rankingu najlepszej opcji wyboru lokaty rentierskiej. Szansą na zmianę tej sytuacji jest rosnący popyt na tego typu lokaty, który z pewnością przyczyni się do uruchomienia opcji takiego produktu wśród liderów usług bankowych w Polsce.

Podobne artykuły:
L
 • Lokata progresywna

  rodzaj lokaty ze zmiennym oprocentowaniem

  1 min
 • Lokata terminowa

  umowa między bankiem a jego klientem

  1 min
 • Linia kredytowa

  oddanie przez bank do dyspozycji przedsiębiorcy określonej kwoty

  1 min