Budżet domowy — podstawowe wskazówki dotyczące budżetowania, które każdy powinien znać
Wszystko, co musisz wiedzieć, aby zaplanować budżet domowy. Poznaj podstawy budżetowania, które pomogą Ci zarządzać pieniędzmi i zacząć oszczędzać.Budżetowanie leży u podstaw każdego planu finansowego. Nie ma znaczenia, czy żyjesz od wypłaty do wypłaty, czy zarabiasz sześć cyfr rocznie - jeśli chcesz mieć kontrolę nad swoimi finansami, musisz wiedzieć, na co idą Twoje pieniądze. W przeciwieństwie do tego, co mogłoby się wydawać, budżetowanie nie polega na ograniczaniu wydatków i rezygnacji z wszelkich przyjemności w życiu. Chodzi o to, by zrozumieć, ile masz pieniędzy i na co je przeznaczasz, a następnie zaplanować, jak najlepiej je rozdysponować. Poniżej znajdziesz wszystko, co pomoże Ci zaplanować i prowadzić budżet domowy.
Co to jest budżet domowy?
Budżet domowy to zestawienie i plan, ile pieniędzy wpływa do budżetu i ile z niego wypływa w każdym miesiącu. Bez jasno określonego budżetu domowego i planu zarządzania wydatkami w każdym miesiącu, droga do finansowego sukcesu może okazać się o wiele bardziej wyboista, niż jest to konieczne. Największą obawą, jaką większość ludzi odczuwa podczas tworzenia budżetu, jest to, że będą musieli nagle ograniczyć wszystkie przyjemne wydatki - takie jak kolacja na mieście czy okazjonalna kawa. To niewłaściwy sposób myślenia o budżecie. W rzeczywistości budżet domowy jest narzędziem, a nie karą.
Ważne! Choć może się okazać, że po zaplanowaniu budżetu trzeba będzie ograniczyć niektóre wydatki, to bez faktycznego stworzenia budżetu nie da się przewidzieć, jakie wydatki trzeba będzie ograniczyć, jeśli w ogóle.
Czytaj również: Aplikacje do zarabiania. Jak zarabiać w Internecie?
Jak zaplanować budżet domowy i od czego zacząć
Zacznij od zapisania dochodów
Pierwszym krokiem w tworzeniu budżetu jest określenie wysokości miesięcznych dochodów. Jest to dość proste i zazwyczaj wymaga jedynie spojrzenia na odcinek wypłaty. Oczywiście, jeśli jesteś w związku małżeńskim, pamiętaj, aby uwzględnić również dochody współmałżonka. Oprócz regularnego wynagrodzenia należy uwzględnić także inne źródła dochodu, takie jak dywidendy, alimenty, stypendia, zasiłki pieniężne itp.
Co, jeśli jesteś freelancerem lub prowadzisz firmę i nie zawsze otrzymujesz regularną wypłatę? W takiej sytuacji, aby określić swój dochód, należy skorzystać ze średniej. Przyjrzyj się swoim dochodom za ostatni rok, a następnie oblicz średnią miesięczną.
Budżet domowy tabela - dochodu
Przejdź do śledzenia miesięcznych wydatków
Druga połowa budżetu to zsumowanie wszystkich wydatków w danym miesiącu. Zacznij od regularnych i stałych płatności, takich jak kredyt hipoteczny lub czynsz, opłaty za telefon i samochód, ubezpieczenie, spłata zadłużenia.
Po sporządzeniu listy stałych wydatków miesięcznych czas sięgnąć głębiej, by dowiedzieć się, na co idą pozostałe pieniądze. Aby ułatwić sobie ten krok, przejrzyj paragony lub wyciągi z konta bankowego. Zapisz, ile wydajesz na takie rzeczy, jak media, artykuły spożywcze, rozrywka, abonamenty itp. W śledzeniu wydatków może Ci pomóc arkusz budżetu miesięcznego.
Budżet domowy - aplikacja
Innym sposobem na śledzenie wydatków jest synchronizacja kart debetowych lub kredytowych z aplikacją budżetową, taką jak Wallet. Aplikacja ta automatycznie rejestruje Twoje zakupy, a Ty możesz ręcznie wprowadzać zakupy gotówkowe lub wypłaty z konta bankowego.
Budżet domowy tabela - wydatków
Zacznij tworzenie budżetu
Gdy masz już sumę przychodów i wydatków, następny krok jest stosunkowo prosty. Wystarczy odjąć wydatki od dochodów. Najlepiej byłoby, gdyby po odliczeniu wszystkich wydatków wyszła Ci liczba dodatnia. Pieniądze te można wykorzystać do stworzenia funduszu oszczędności awaryjnych, spłacenia długu lub sfinansowania innego celu finansowego. Jeśli na ten moment nie masz funduszu awaryjnego, a potrzebujesz natychmiastowego wsparcia finansowego, pamiętaj, że możesz je uzyskać w każdej chwili od Szybka Gotówka.
Nie przejmuj się, jeśli za pierwszym razem podczas obliczeń budżetu domowego wyjdzie Ci liczba ujemna. Celem tworzenia budżetu jest zidentyfikowanie braków i znalezienie sposobu na ich usunięcie. Być może będzie oznaczało to ograniczenie prenumeraty czasopism czy zmniejszenie liczby posiłków na mieście.
Ważne! Pamiętaj, aby co miesiąc przeglądać swój budżet i uwzględniać wszelkie zmiany w dochodach i wydatkach.
Korzystaj z arkuszy do zarządzania dochodami i wydatkami
Arkusze budżetowe są doskonałym narzędziem do śledzenia przychodów i wydatków. Wystarczy jedno spojrzenie, aby zobaczyć, ile wydajemy i jak nasze wydatki mają się do naszych dochodów. Co więcej, badania wykazały, że osoby, które prowadzą budżet domowy, mają większe szanse dobrze zarządzać swoimi finansami. (Skorzystaj z galerii szablonów dla Arkuszy Google, aby znaleźć kilka świetnych opcji dla budżetu domowego.)
Budżet domowy excel. Przykładowy budżet domowy.
Co składa się na udany budżet domowy?
Bez budżetu można narazić się na ryzyko nadmiernego wydawania pieniędzy. Osiągnięcie ważnych celów finansowych, takich jak oszczędzanie na fundusz awaryjny lub zakup domu, może być trudniejsze, gdy nie ma się budżetu, który kierowałby wydatkami. Opanowanie sztuki budżetowania zaczyna się od zrozumienia najważniejszych elementów dobrego budżetu. Tworząc budżet domowy, pamiętaj o uwzględnieniu tych dziewięciu elementów!
Oto 9 rzeczy, które powinien zawierać Twój budżet:
- Dokładne kategorie wydatków
- Wystarczająca liczba kategorii wydatków
- Precyzyjne przewidywanie dochodów
- Kategoria wydatków nieregularnych
- Pozycja umożliwiająca oszczędności
- Śledzenie zakupów za gotówkę
- Realistyczne cele na piśmie
- Comiesięczny przegląd budżetu
- Właściwe nastawienie
- Dokładne kategorie wydatków
Choć arkusze budżetowe mogą być pomocne w prowadzeniu budżetu, mogą nie pokrywać się idealnie z Twoimi miesięcznymi wydatkami. Tworząc budżet, skup się na uwzględnieniu kategorii wydatków, które odzwierciedlają to, na co wydajesz pieniądze.
- Wystarczająca liczba kategorii wydatków
Oprócz posiadania dokładnych kategorii wydatków, Twój budżet musi mieć także ich odpowiednią liczbę. Nie chcesz przesadzić, ale rozbicie szerszych kategorii wydatków na mniejsze segmenty może dać Ci jaśniejszy obraz tego, na co idą Twoje pieniądze. Upewnij się tylko, że nie utoniesz, zagłębiając się w szczegółach.
- Precyzyjne przewidywanie dochodów
Wydatki to jedna połowa budżetu, dochody to druga. Precyzyjność jest konieczna, nie tylko w przypadku wydatków, ale także dochodów. Trzeba brać pod uwagę, ile pieniędzy będziemy musieli wydać, a nie tylko ile zarabiamy lub myślimy, że będziemy zarabiać.
- Kategoria wydatków nieregularnych
Nie zapomnij o wydatkach, które pojawiają się tylko raz na kwartał, dwa razy w roku, czy nawet raz na rok. Na przykład, ubezpieczenie samochodu można opłacać co pół roku, a podatek od nieruchomości - co rok. Gdybyś jednak zapomniał odłożyć pieniądze na płatność, która pojawia się tylko raz w roku, zawsze możesz skorzystać ze wsparcia finansowego, które oferuje Szybka Gotówka.
- Pozycja umożliwiająca oszczędności
Twój budżet powinien traktować oszczędności jako wydatek, a nie tylko jako to, co dzieje się nadwyżkami pieniężnymi, jeśli takie istnieją. Traktując oszczędności jako wydatek, masz pewność, że przeznaczasz pieniądze tam, gdzie są one najbardziej potrzebne.
- Śledzenie zakupów za gotówkę
Nie musisz śledzić każdej wydanej złotówki co do grosza. Należy jednak starać się dokładnie rozliczać wydatki gotówkowe, ponieważ gotówka szybko znika, a jeśli nie zapisujesz wszystkiego, na co ją wydajesz, będziesz miał zniekształcony obraz swoich wydatków i tego, na co idą Twoje pieniądze.
- Realistyczne cele na piśmie
Wyznaczając sobie realistyczne cele, takie jak oszczędzanie na dom, zakup nowego samochodu, wyjście z długów czy zapewnienie dzieciom studiów, możesz zacząć szukać sposobów oszczędzania na te cele i śledzić, jak blisko jesteś ich osiągnięcia. Cele mogą być świetnym źródłem motywacji do kontrolowania swoich wydatków.
- Comiesięczny przegląd budżetu
Budżet nie jest narzędziem typu "zaplanuj i zapomnij". Powinieneś sprawdzać swój budżet i rzeczywiste wydatki co najmniej raz w miesiącu, aby móc śledzić postępy i w razie potrzeby dokonywać korekt.
- Właściwe nastawienie
Ostatnią, ale nie mniej ważną kwestią jest to, że wszyscy, którzy odnoszą sukcesy, podchodzą do swoich budżetów z odpowiednim nastawieniem. Budżetowanie może być trudnym, a nawet stresującym narzędziem, ale jest niezbędne do osiągnięcia sukcesu finansowego. Przyjmując pozytywne nastawienie do budżetowania i zachowując motywację, można być na dobrej drodze do osiągnięcia bezpieczeństwa finansowego dzięki prowadzeniu budżetu domowego.
Czytaj więcej artykułów z kategorii "oszczędzanie"
Często zadawane pytania
Co to jest budżet domowy?
Budżet to system śledzenia środków finansowych. Pozwala rejestrować dochody i planować wydatki. Budżetowanie zapobiega wydawaniu więcej, niż się zarabia i pozwala dążyć do osiągnięcia celów finansowych, takich jak spłata długów czy oszczędzanie na emeryturę.
Jak zaplanować budżet domowy?
Aby stworzyć budżet, należy przede wszystkim zliczyć wszystkie miesięczne dochody i wydatki. Po uwzględnieniu wszystkich wydatków można określić, czy wydatki są wyższe, czy niższe od zarobków. Następnie można podzielić wydatki na kategorie, wyznaczyć cele w zakresie wydatków i oszczędności oraz monitorować postępy w każdym miesiącu.
Budżet domowy - komu jest potrzebny?
Budżet jest ważnym narzędziem dla każdego, niezależnie od poziomu dochodów. Może pomóc każdemu w dążeniu do osiągnięcia celów finansowych, unikaniu złych długów i oszczędzaniu na przyszłość.
Co należy uwzględnić w arkuszu kalkulacyjnym budżetu domowego?
Arkusz kalkulacyjny do budżetowania powinien zawierać kategorie dla każdego źródła dochodów oraz kategorie dla każdego rodzaju wydatków, które musisz śledzić. Użyj formuł, aby zsumować wszystkie przychody i wydatki osobno, a następnie odjąć wydatki od przychodów, aby uzyskać różnicę. Możesz również uwzględnić kategorie oszczędności, które wykorzystasz do rozdzielenia miesięcznej nadwyżki.
Okres
dni