Gdzie szukać pracy, aby ją znaleźć? Oto praktyczny poradnik dla poszukujących pracy
Sprawdzałeś internetowe portale pracy? Jest ich naprawdę wiele, w artykule znajdziesz listę stron z ofertami pracy, sprawdź, czy szukałeś wszędzie!Portale pracy w XXI wieku odgrywają ogromną rolę na rynku pracy. Przejrzałeś już dzisiejsze oferty pracy i nic nie znalazłeś? Nic się nie martw, przypuszczamy, że nie sprawdziłeś wszystkich portali, na których warto szukać pracy. Poniżej w artykule znajdziesz listę kilkunastu wyszukiwarek ofert pracy. Przekonaj się, ile z nich nie znałeś, a może na jednej z nich czeka oferta pracy właśnie dla Ciebie!
Gdzie szukać pracy?
W internecie znajduje się cała masa portali pracy, są to innymi słowy, serwisy z ofertami pracy, czy wyszukiwarki ofert pracy. Poza tą możliwością pracę można znaleźć, przeszukując media społecznościowe, które stworzone są do tego celu. Jest to przede wszystkim serwis społecznościowy LinkedIn, który ukierunkowany jest na sprawy zawodowo-biznesowe oraz GoldenLine, czyli polski serwis rekrutacyjny. Nie możemy zapomnieć o najpopularniejszym serwisie społecznościowym, którym jest Facebook. Znajduje się na nim mnóstwo grup związanych z poszukiwaniem pracy. Można znaleźć grupę z danego miasta, w której poszukiwane są osoby do pracy, bądź grupy poszukujące specjalistów z konkretnych dziedzin.
W Internecie jest ogrom propozycji i z tego względu, łatwo pogubić się w tysiącach ogłoszeń przeróżnych portali. Jeśli w dalszym ciągu zastanawiasz się nad tym, gdzie szukać pracy, polecamy w pierwszej kolejności przejrzeć strony z naszej listy wyszukiwarek ofert pracy.
Czytaj więcej artkułów z kategoorii praca
Portale z ofertami pracy dla Ciebie - ranking portali pracy
- Pracuj.pl
- Praca.pl
- GoWork.pl
- Aplikuj.pl
- PracaTobie.pl
- Jobs.pl
- RocketJobs.pl
- NoFluffJobs.pl
- InterviewMe.pl
- InfoPraca.pl
- Olx.pl
- Gumtree.pl
- Goldenline.pl
- Linkedin.com
- Jobrapido.com
- Jober.pl
- Indeed.com
- Zielonalinia.gov.pl
- Careerjet.pl
- Adzuna.pl
- Linguajob.pl
- Szukampracy.pl
- Ogido.pl
- Jooble.org
- Praca.money.pl
W naszej liście zebraliśmy wszystkie serwisy działające w Polsce, które codziennie publikują nowe oferty pracy. Dzięki takim serwisom jak pracuj.pl, praca.pl, goldenline.pl czy inne wymienone przez nas powyżej, możesz być spokojny, że oferta pracy jest rzeczywista i została opublikowana przez zweryfikowanego pracodawcę. Strony te dają możliwość wyszukiwania ogłoszeń, biorąc pod uwagę nazwę stanowiska, które Cię interesuje, branże, w której poszukujesz pracy czy region, w którym mieszkasz. Potrzebujesz gotówki na już, a poszukiwania pracy idą marnie? Jako szybkie rozwiązanie, polecamy ofertę Szybka Gotówka.
Jak znaleźć pracę? Dajemy wskazówki, jak poprawnie szukać pracy
Jeśli dzięki naszej liście zdecydowałeś się skorzystać, z któregoś portalu pracy czy serwisu ogłoszeniowego, podpowiemy Ci jak zwiększyć efektywność Twoich poszukiwań.
Po pierwsze - dokładnie przemyśl, na jakim stanowisku chcesz pracować.
To bardzo ważne, abyś wiedział jaki zawód chcesz wykonywać i jaka praca Cię interesuje. Zastanów się, gdzie chcesz pracować, jakie stanowisko Cię fascynuje? Pomyśl, czy lubisz pracę zespołową, czy preferujesz pracę samodzielną? Oczekujesz pracy aktywnej czy siedzącej? Chcesz pracować w biurze, w terenie, a może cenisz sobie pracę zdalną z domu? Kiedy odpowiesz sobie na te pytania, będzie Ci dużo łatwiej rozpocząć poszukiwania.
Po drugie - załóż profil zawodowy kandydata w serwisie, który wybrałeś do poszukiwań.
Dzięki założeniu swojego profilu ułatwisz sobie poszukiwania pracy. W profilu zapisz przydatne informacje o sobie, które mogą sprawić, że pracodawca sam się do Ciebie odezwie. To, czym zajmowałeś się w przeszłości i w czym masz już doświadczenie, bądź to czym zajmujesz się aktualnie i w czym chciałbyś się rozwijać. W ten sposób istnieje duże prawdopodobieństwo, że pracodawca zainteresuje się Twoją osobą bez poświęconego czasu na poszukiwania. Uzupełnione informacje w profilu zawodowym ułatwiają również aplikowanie na propozycję pracy. Wystarczy, abyś jednorazowo je wypełnił, a później spokojnie możesz przesyłać aplikację do potencjalnych pracodawców.
Po trzecie - napisz skuteczne CV.
Przygotuj profesjonalne CV, to ważne, aby CV było napisane w sposób, który zainteresuje Twojego przyszłego pracodawcę i tym samym, wyróżni Cię na tle innych osób ubiegających się o tę posadę. Twoje CV jest Twoją wizytówką, musisz więc zadbać o to, by była klarowna, napisana zrozumiałym językiem oraz mieściła w sobie najważniejsze wiadomości o Tobie, które będą w stanie przekonać co do Ciebie pracodawcę. Nie wysyłaj jednego CV do wszystkich po kolei, poświęć chwilę czasu na spersonalizowanie w, choć odrobinie CV do każdego kolejnego pracodawcy.
Po czwarte - regularność i konsekwentność w szukaniu.
Kluczem do skutecznego poszukiwania pracy jest systematyczne, najlepiej codzienne przeglądanie ofert pracy. Na portalach, które wybrałeś do poszukiwań, masz możliwość zapisania się do newslettera z interesującymi Cię ogłoszeniami, dzięki czemu będziesz mógł szybko zareagować i wysłać swoją aplikację. Nie zniechęcaj się, jeśli nikt nie oddzwania na drugi dzień, rekruterzy mają dużo pracy, a Ty powinieneś mieć dużo cierpliwości. Szukaj aktywnie, nie poddawaj się, a na pewno koniec końców znajdziesz pracę, o jakiej marzysz!
Rozmowa kwalifikacyjna - jak się przygotować, aby zdobyć pracę?
Jeśli zostałeś zaproszony na rozmowę kwalifikacyjną, to znak, że udało Ci się przejść początkowe etapy rekrutacji i pracodawca jest zainteresowany Twoim doświadczeniem lub umiejętnościami, które posiadasz. Zbliżasz się do celu, jakim jest nowa praca, teraz już wszystko zależy od tego, jak przebiegnie rozmowa z rekruterem lub Twoim przyszłym pracodawcą. Nie wiesz, jak odpowiednio przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej i zżera Cię stres? To zrozumiałe, w końcu zależy Ci na tym, aby tę pracę zdobyć. Powinieneś sprawić, by pracodawca po rozmowie z Tobą, był przekonany, że to akurat Ciebie potrzebuję na tym stanowisku. Masz za zadanie, dobrze przygotować się do spotkania, aby nie tylko wywrzeć dobre pierwsze wrażenie, ale również interesująco opowiedzieć o swoich umiejętnościach i doświadczeniu, tak aby pracodawcę zaciekawiła Twoja osobowość i zechciał mieć taką osobę w swoim zespole! To co, może przejdźmy do pytań, które rekruterzy zwykle mają w zwyczaju zadawać? Przedstawiamy najczęściej zadawane pytania, abyś mógł się do nich dobrze przygotować i być pewnym siebie na rozmowie, bo jest to pierwszy krok, aby zrobić dobre wrażenie!
Pytania rekrutacyjne zadawane najczęściej
Zapoznaj się z listą najczęściej padających pytań od rekruterów na rozmowie kwalifikacyjnej i nie daj się wprawić w osłupienie! Jeśli dobrze przygotujesz odpowiedzi na te pytania, z całą pewnością zrobisz dobre wrażenie na swoim przyszłym pracodawcy.
- Co możesz powiedzieć o sobie?
Wspomnij w tym miejscu o swoich mocnych stronach, o rzeczach, które w sobie cenisz.
- Jakie Twoje osiągnięcia uważasz za największe?
Powiedz o osiągnięciu, które odegrało ważną rolę w Twoim życiu.
- Jaka jest praca Twoich marzeń?
Odpowiedz szczerze, tylko jeśli Twoja praca marzeń nie oznacza leżenia i nic nierobienia. Wtedy lepiej wymyśl coś przed rozmową.
- Jakie miałeś kontakty z poprzednimi przełożonymi?
Jeśli te kontakty nie były dobre, lepiej o tym nie wspominać, a uznać je za neutralne. Nigdy na rozmowie kwalifikacyjnej, nie mówcie źle o swoim poprzednim pracodawcy.
- Dlaczego zdecydowałeś się na zmianę pracy?
Podobnie jak w pytaniu powyżej. Jeśli zmieniłeś pracę, bo Twoje kontakty z przełożonymi nie były dobre, lepiej o tym nie wspominaj.
- Co wiesz o naszej firmie i dlaczego chcesz w niej pracować?
Przed rozmową koniecznie sprawdź firmę w Internecie, ich stronę główną oraz media społecznościowe. Zorientuj się, czym w danym momencie się zajmują i pomyśl, co Twoja osoba mogłaby wnieść dobrego do tej firmy.
- Dlaczego interesuje Cię to stanowisko?
Przemyśl odpowiedź wcześniej, bądź szczery.
- Czym wyróżniasz się na tle innych kandydatów? Dlaczego to właśnie Ciebie powinniśmy zatrudnić?
Wspomnij o nagrodach, które otrzymałeś, o klientach, których pozyskałeś, o kampaniach, które przeprowadziłeś, o usprawnieniach, które wprowadziłeś do poprzednich firm, czy o awansach, które otrzymywałeś.
- Co Cię motywuje do pracy?
Na to pytanie zawsze odpowiadaj szczerze, nawet jeśli motywacją są pieniądze. Przecież to dzięki nim możesz poczuć się bezpiecznie.
- Jakie są Twoje słabe strony? Jaka była Twoja największa porażka?
Odpowiedzi na te pytania musisz mieć przemyślane. Zastanów się przed rozmową, co odpowiedziałbyś na te pytania, odpowiedź nie może brzmieć: nie mam słabych stron i nie miałem żadnej porażki.
- Gdzie widzisz siebie za 5 lat? Jakie masz cele zawodowe?
To ważne pytania, nie dlatego, że pracodawca chce wiedzieć, czy chcesz pracować w tej firmie akurat 5 lat, ale dlatego, że chce wiedzieć, w czym chcesz się rozwijać i do czego dążysz.
- Lubisz pracować samodzielnie czy wolisz pracować w zespole?
Tutaj najlepszą odpowiedź masz Ty, w zależności od tego, jaką pracę chcesz wykonywać, powinieneś zdecydować się czy umiesz pracować zespołowo.
- Czym się interesujesz?
Powinieneś pokrótce opowiedzieć o swoim hobby, aby pracodawca nie pomyślał, że skłamałeś w CV.
- Ile chciałby Pan/i zarabiać? / Jakie ma Pan/i oczekiwania finansowe?
Sprawdź wcześniej stawki, jakie obowiązują w tym zawodzie, nie podawaj za niskiej ani za wysokiej kwoty, na negocjacje czas przyjdzie później.
Czytaj również: Ile zarabia programista w Polsce i na świecie w 2022 roku? Java, C++, CNC, python, back- i front-end
Jak udzielać odpowiedzi na pytania podczas rozmowy kwalifikacyjnej? Najważniejsze, abyś był szczery, nie kłamał, pokazał się z dobrej strony i zachował odpowiednio. Mówiąc o swoich osiągnięciach, mocnych stronach czy umiejętnościach, które posiadasz, dołóż starań, by były one nawiązaniem do wymagań zamieszczonych w ofercie pracy. Postaw na konkretne przykłady, unikaj ogólników. Bądź uśmiechnięty i życzliwy. Pokaż, że zależy Ci na tej pracy. Mamy nadzieję, że nasze porady będą przydatne w poszukiwaniu pracy, a jeśli szukasz jej już od dłuższego czasu i wydałeś większość swoich oszczędności, polecamy ofertę Szybka Gotówka.
Okres
dni