Główna > Finanse > Mądry kredytobiorca > Jak rozliczyć PIT przez internet w 2019 roku?

Jak rozliczyć PIT przez internet w 2019 roku?

Instrukcje krok po kroku dla tych, którzy cenią swój czas i wygodę
01.07.2019
325
Czas czytania -
7 min.

Każdej wiosny Polacy oraz osoby, które w ciągu poprzedniego roku podejmowały pracę na terenie Polski składają deklaracje podatkowe. Rozliczyć PIT można zarówno dokonując bezpośredniej wizyty w Urzędzie Skarbowym, jak i w trybie online. To drugie rozwiązanie bez żadnych wątpliwości jest bardziej wygodne, pozwala zaoszczędzić czas i to właśnie o tym sposobie rozliczenia podatków przez Internet będziemy opowiadać dalej.

Rozliczenie PIT: co to jest, kiedy trzeba go dokonać i czy jest to obowiązkowe

Podatek od dochodów osobistych - podatek, który płaci każda osoba, która otrzymuje dochód. W Polsce podatek ten nazywany jest PIT i jest płacony przez wszystkich pracujących, niezależnie od tego, czy są obywatelami polskimi, czy cudzoziemcami. Rozliczenia podatku PIT można dokonać osobiście w Urzędzie Skarbowym lub przez Internet.

Rozliczenia PIT-37 w 2019 roku trzeba dokonać maksymalnie do dnia 30 kwietnia. W tym samym okresie jesteś zobowiązany do zapłacenia odpowiedniego podatku, jeśli w wyniku ostatecznego obliczenia okazało się, że kwota potrąceń z Twojego dochodu była mniejsza niż podatek, który musisz zapłacić od całkowitego dochodu.

Rozliczenie PITu online: od czego zacząć

Rozliczenie PITu online

Jak rozliczy PIT przez Internet krok po kroku? Oświadczenie można złożyć w formie papierowej w jednym z urzędów inspekcji podatkowej w miejscu zamieszkania lub też złożyć oświadczenie w formie elektronicznej za pośrednictwem Internetu.

Złożenie zeznania podatkowego przez Internet w Polsce pojawiło się w 2015 roku i od tego czasu deklaracja PIT-37 może być składana elektronicznie. Ta metoda składania deklaracji jest najszybsza i najwygodniejsza, gdyż korzystając z niej można wyeliminować potrzebę spędzania czasu na wycieczkach do urzędu skarbowego i bezczynności w długich kolejkach. Kolejną zaletą tej metody jest to, że sam program automatycznie wykonuje wszystkie niezbędne obliczenia, minimalizując prawdopodobieństwo wystąpienia błędu.


Czytaj również: Jak obliczyć podatek dochodowy?


Podstawowe sposoby składania zeznania podatkowego w Polsce to:

 • Bezpośrednio do urzędu skarbowego w miejscu zamieszkania;
 • Dokument elektroniczny, sporządzony i wysłany za pomocą programu do składania deklaracji;
 • Wysłanie Pocztą Polską (w przypadku wysłania listem poleconym za dzień złożenia deklaracji uważa się dzień wysyłki, listem zwykłym - dzień otrzymania deklaracji podatkowej przez Urząd Skarbowy);
 • W konsulacie Polski na terytorium kraju przyjmującego;
 • Za pomocą internetowego podpisu elektronicznego (nie jest to koniecznością).

Weryfikacja podatnika odbywa się za pomocą danych osobowych - numeru PESEL, imienia, nazwiska, daty urodzenia.

Jeśli zdecydujesz się na rozliczenie PIT przez Internet, wówczas powinieneś wybrać jeden z trzech sposobów oferowanych przez Urząd Skarbowy:

 • Wypełniając formularz, który znajduje się pod adresem  www.finanse.mf.gov.pl - ta opcja jest dostępna dla każdego obywatela Polski;
 • Jeśli posiadasz podpis elektroniczny, możesz wypełnić formularz znajdujący się pod adresem  www.finanse.mf.gov.pl (poprzednio powinieneś zainstalować na komputerze aplikację  „e-Deklaracje Desktop”);
 • Poprzez przejście pod link : www.finanse.mf.gov.pl.

Dla szybkiego rozliczenia podatku PIT w trybie online zalecamy posłużyć się aplikacją e-pity, która nie wymaga od osoby wiedzy z branży prawa podatkowego, a jednocześnie pozwala maksymalnie w pół godziny wprowadzić niezbędne informacje i wysłać je do urzędu skarbowego.

e-pity

Jeśli pracujesz w Polsce, Twój pracodawca potrąca podatek dochodowy od Twojego wynagrodzenia. Do końca lutego pracodawca ma obowiązek przesłać Ci formularz PIT-11, to znaczy dokument zawierający informacje o Twoich dochodach, które otrzymałeś podczas pracy dla niego w poprzednim roku podatkowym oraz informacje na temat zapłaconych potrąceń z podatku dochodowego. Jeśli pracowałeś w kilku miejscach (u różnych pracodawców), uzyskasz PIT-11 od każdego pracodawcy. Jeśli nie prowadzisz działalności gospodarczej, to na podstawie PIT-11 powinieneś wypełnić PIT-37 (deklaracja otrzymanego dochodu/wydatków poniesionych w roku podatkowym) i złożyć go do odpowiedniego działu administracji podatkowej.

Ważne informacje:

W Polsce podatek można rozliczyć wspólnie z małżonkiem i dziećmi.

Ten rodzaj rozliczeń podatkowych ma sens, gdy w rodzinie są dzieci lub jeden z małżonków otrzymuje znacznie niższy dochód niż drugi lub w ogóle nie otrzymuje dochodu. W tym przypadku podatnicy mają różne progi podatkowe, na przykład mąż otrzymał dochód w wysokości ponad 85.528 zł i ma stawkę podatku 32%, a żona nie przekroczyła tego progu i ma stawkę podatku 18% lub  jeden z małżonków nie otrzymywał dochodu.

Jak rozliczyć PIT przez Internet: instrukcje krok po kroku

Jak rozliczyć PIT przez Internet

Cały proces wypełniania i składania zeznania podatkowego w Polsce można podzielić na kilka etapów:

Krok 1. Uzyskaj od pracodawcy deklarację PIT-11

PIT-11 to oświadczenie, które pracodawca wypełnia i wydaje osobiście lub wysyła listem poleconym do pracownika. Pracodawca musi to zrobić do końca lutego, jeśli nie otrzymałeś deklaracji PIT-11 od pracodawcy do tego terminu, możesz udać się do sądu, ale nie zwalnia Cię to z obowiązku złożenia zeznania podatkowego.

PIT-11

PIT-11 zawiera wszystkie informacje o dochodach pracownika za dany rok, zaliczkach na rzecz inspekcji podatkowej, a także wpłatach do funduszy ubezpieczeń społecznych oraz medycznych. Jeśli pracowałeś w kilku firmach przez dany rok, każdy pracodawca musi wydać Ci deklarację PIT-11. Na podstawie wszystkich Twoich PIT-11 będziesz musiał wypełnić tylko jedną ogólną deklarację PIT-37.

PIT-11 jest więc głównym dokumentem do wypełnienia PIT-37 w Internecie.

Ważne informacje

Ostatnio często mówi się o tak zwanych kredytach na PIT. Czym one są i jak powiązane są z rozliczeniem PITa przez Internet? Okazuje się, że osoby, którym pracodawcy przekazali już osobiście lub listem poleconym deklaracje PIT 11 za ubiegły rok na tej podstawie mogą ubiegać się o kredyty od razu w kilku bankach lub złożyć wniosek do organizacji mikrofinansowej, oferującej takie wygodne rozwiązanie, jak pożyczka na dowód bez odsetek. W tej sytuacji deklaracja PIT jest oceniana jak potwierdzenie wypłacalności klienta instytucji finansowej i jego gotowości do spłaty zaciągniętych zobowiązań. Złożenie wniosku o udzielenie pożyczki jest możliwe w tym samym terminie, co czas rozliczenia PIT przez Internet lub w Urzędzie Skarbowym. W 2019 roku takim dniem jest 30 kwietnia.

Krok 2. Wybierz formę składania deklaracji w trybie online

Program wypełniania deklaracji podatkowej online jest całkowicie bezpłatny. Można go pobrać ze strony internetowej e-Deklaracje - oficjalna aplikacja do przygotowania i złożenia rocznego zeznania podatkowego. Ponadto istnieje wiele analogów, takich jak: PIT Format lub PIT Pro.

Dla frazy e-Deklaracje w dowolnej wyszukiwarce można znaleźć wiele witryn, z których można następnie pobrać aplikację pozwalającą na złożenie deklaracji.

e-Deklaracje

Możesz również przejść na stronę www.e-pity.pl. Dalej dokładnie wyjaśnimy jak rozliczyć podatki za jej pośrednictwem.

Krok 3. Wybierz opcję rozlicz e-pity po prostu

Wybierz opcję rozlicz e-pity po prostu

Oto wskazówki krok po kroku, które pozwolą Ci łatwo wypełnić, a następnie wysłać deklarację. Przed tym, jak zaczniesz wprowadzać online dane z deklaracji PIT-11 należy ustalić, czy składasz zeznanie podatkowe tylko odnośnie swoich dochodów, czy też chcesz korzystać ze wspólnego opodatkowania ze współmałżonkiem lub dziećmi.

Krok 4. Po ustaleniu wszystkich szczegółów wybierz opcję Uruchom PITy online teraz

Uruchamiamy program PITy online na swoim komputerze (opcja darmowa).

Jak rozliczyć PIT krok 4

Krok 5. Uruchom kreator PIT

Za pomocą zielonego przycisku uruchamiamy kreator PIT za odpowiedni rok.

Krok 5. Uruchom kreator PIT

Krok 6. Wybierz odpowiedni sposób opodatkowania i cel złożenia deklaracji

Następnie wybieramy odpowiadający nam sposób opodatkowania (możemy rozliczyć PIT osobiście lub wspólnie z małżonkiem, istnieje też opcja dla osób, które samodzielnie wychowują dzieci). Dodatkowo podajemy informacje na temat celu składania deklaracji. Może to być pierwsze składanie zeznania lub jego korekta.

rozliczenia PIT przez Internet krok 6

Krok 7. Wypełnienie zeznania podatkowego

Przede wszystkim podaj dane osobowe wskazane na dowodzie osobistym (w przypadku obcokrajowców - w paszporcie lub na karcie pobytu):

 • imię;
 • numer PESEL (osoba fizyczna nie może podawać numeru NIP);
 • datę urodzenia;
 • e-mail - kontaktowy adres e-mail, na który będą wysyłane wiadomości z urzędu skarbowego;
 • urząd skarbowy;
 • adres - ulicę, numer domu i mieszkania, kod pocztowy, województwo, powiat, gminę;
 • numer telefonu.

rozliczenia PIT przez Internet krok 7

Następnie na podstawie PIT-11 zostają podawane informacje dotyczące zarobków osoby w ubiegłym roku:

 • Wpisujemy pełną nazwę firmy/pracodawcy, jak w pkt 8 deklaracji PIT-11;
 • Podajemy liczbę źródeł dochodu (jak w pkt 28 deklaracji PIT-11);
 • Wypełniamy dane zgodnie z obliczeniami w paragrafie E deklaracji PIT-11.

W przypadku, gdy posiadamy jakiekolwiek ulgi, podajemy również informacje na ich temat.

Po tym, jak wszystkie dane zostają wprowadzone, program automatycznie wylicza kwotę dochodu, a jednocześnie wielkość nadpłaconego lub niedopłaconego podatku.

rozliczenia PIT przez Internet

Dopłata podatku powinna być dokonana przed 30 kwietnia w urzędzie skarbowym lub przekazana przelewem na konto urzędu skarbowego.

Bezpośredniego składania deklaracji można dokonać na dwa sposoby:

 • Można wydrukować deklarację w dwóch egzemplarzach. Jeden z nich, po dokonaniu sprawdzenia i przydzielenia mu numeru, oddawany jest podatnikowi, który powinien zachowywać ten egzemplarz u siebie przez okres 5 lat;
 • Deklaracja również może być złożona drogą elektroniczną. W tym celu po wypełnieniu wszystkich informacji wystarczy wybrać opcję “chcę wysłać deklarację drogą elektroniczną”.

Jak znaleźć swój PIT w Internecie

Jak znaleźć swój PIT w Internecie

Po złożeniu e-deklaracji PIT-37 online czasem pojawia się potrzeba jej odzyskania w Internecie. W obecnej chwili portal podatkowy znajduje się w stanie dopracowywania. Planuje się, że już niedługo każdy podatnik będzie mógł łatwo znaleźć informacje o swoich rozliczeniach z Urzędem Skarbowym online, jednak obecnie taka możliwość zależy od tego, w jaki sposób została złożona deklaracja PIT.

 • Jeśli deklaracja była złożona w sposób interaktywny, to dostęp do niej online obecnie nie jest możliwy;
 • Podatnicy, którzy składali rozliczenie PIT elektronicznie, posługując się aplikacją „e-Deklaracje Desktop” mogą znaleźć deklaracje;
 • Jeśli zdecydowałeś się rozliczyć PIT 37 posługując się serwisem PFR (wstępnie wypełnionych zeznań rocznych), wówczas szybko i łatwo znajdziesz swoją deklarację w trybie online pod adresem pfr.mf.gov.pl .

Jak widzisz, złożenie PITu przez Internet - to efektywne rozwiązanie, które pozwoli Ci zaoszczędzić czas i złożyć deklarację podatkową w ciągu zaledwie 30 minut. Dodatkowo zachowasz wszystkie ulgi, możesz osobiście dokładnie dowiedzieć się o wszystkich odliczeniach, limitach i stawkach oraz wybrać dogodny sposób zwrotu nadpłaconych podatków.

Kwota

Okres

dni

Pożyczasz
0.00
Prowizja
0.00
Odsetki
0.00
Do spłaty
0.00
RRSO
0.00%
Dzień spłaty
0
*Prowizja 0% dotyczy tylko pierwszej pożyczki w kwocie do 6000 zł oraz pozytywnej oceny zdolności kredytowej klienta.
Podobne artykuły: