Jak wybrać telewizor? Full HD czy 4K? Jaka matryca i na co zwracać uwagę?
Dokładnie opowiadamy o tym, na co zwracać uwagę podczas zakupu nowego telewizora, aby następnie nie płacić za niego do końca życia.Wybór telewizora nie jest prostą sprawą, ponieważ producenci wciąż wprowadzają nowe rozwiązania w swoich modelach. W 2022 roku odbiorniki telewizyjne przekształciły się ze zwykłego urządzenia, wykorzystywanego do oglądania filmów i programów telewizyjnych, w prawdziwe domowe centrum multimedialne.
Dodatkowym utrudnieniem wyboru jest ilość dostępnych opcji. 4K, Ultra HD, Full HD, Zakrzywiony ekran, HDR, Smart TV, odświeżanie matrycy, czas reakcji matrycy – które z tych funkcji są najważniejsze przy wyborze nowego telewizora, a które mają raczej drugorzędne znaczenie?
W tym tekście opiszemy i przeanalizujemy najistotniejsze aspekty, na jakie należy zwracać uwagę przy zakupie telewizora. Jeżeli chcesz kupić nowy telewizor, ale brakuje Ci pieniędzy, dowiedz się, czym jest kredyt konsumencki. Być może to jest idealne rozwiązanie dla Ciebie.
LCD, LED, OLED lub telewizor plazmowy?
Każdy z podanych skrótów oznacza technologię produkcji matrycy telewizora, a więc mówiąc nieco prościej: ekranu. W roku 2021 przy zakupie telewizora najczęściej będziemy wybierali spośród dwóch rodzajów matrycy: LED oraz OLED.
- LED - wskazuje podświetlenie matrycy LCD z diod LED. Są to te same telewizory LCD, tylko podświetlenie jest inne. Od 2016 roku urządzenia LED zajmują główne miejsce na rynku telewizyjnym.
- OLED - telewizory z ekranem na organicznych diodach elektroluminescencyjnych. Eksperci przyznają, że jakość obrazu na takich urządzeniach jest najlepsza wśród nowoczesnych rozwiązań. Pod względem gamy kolorów, poziomu czerni, kontrast OLED również pokazuje najlepsze wyniki. Takie ekrany mają tylko flagowe modele w wysokiej cenie. Jeśli wybierzesz taki telewizor, musisz liczyć na kwotę zaczynającą się od 3500 zł.
Za pomocą poniższej tabeli łatwo porównasz każde z rozwiązań dostępnych na współczesnym rynku.
Technologia | Jakość obrazu | Wybór | Cena |
LCD CCFL | Przeciętna | Niewielki |
Niska |
LCD LED |
Bardzo dobra |
Bardzo szeroki | Przeciętna/wysoka |
OLED | Najwyższa |
Szeroki |
Wysoka/bardzo wysoka |
Przy dużym budżecie, najlepszą opcja będzie zakup telewizora z matrycą OLED. Nawet jeżeli obecnie niewiele technologii jest w stanie w pełni wykorzystać możliwości takiego sprzętu, to specjaliści są zgodni, że telewizory OLED to przyszłość rynku. Świetną inwestycją będzie również zakup pakietu Netflix, co pozwoli oglądać nieograniczoną liczbę filmów w dobrej jakości. Sprawdź, ile kosztuje Netflix w 2020 roku. W okresie przedświątecznym wiele sklepów oferuje takie rozwiązania w dość przystępnej cenie. Jeśli na dokonanie zakupu jednak nie wystarcza Ci pieniędzy, wówczas niezbędną kwotę możesz łatwo uzyskać w Szybkiej Gotówce.
Przekątna ekranu i rozmiar telewizora
Dzisiejsze modele telewizorów mają płaskie matryce, ważą niewiele, a obramowanie ekranu zostało zredukowane do minimum. Sprawia, to, że telewizor można bez problemu postawić na szafce, jak i też zawiesić na ścianie w pokoju.
Co do zasady, wymiar telewizora zależy przede wszystkim od przekątnej ekranu. Rozmiar matrycy to jeden z kluczowych parametrów, na jakie należy zwracać uwagę kupując telewizor LED czy OLED.
Sprawa z doborem ekranu o odpowiednich proporcjach jest bardziej złożona, niż może się na pozór wydawać. Pod uwagę zawsze bierzemy następujące aspekty:
- Odległość, z której zamierzasz oglądać telewizor. Im dalej będziesz znajdować się od ekranu, tym przekątna matrycy powinna być większa.
- W jakim miejscu zamierasz umiejscowić telewizor: postawienie ekranu o rozdzielczości 60 cali na zwykłym stoliku w salonie może okazać się niemożliwe.
- Czy zamierzasz zawieszać telewizor na ścianie i ile miejsca w takim przypadku na niej jest
Bardzo często konsumenci są przekonani, że im większa przekątna ekranu, tym lepiej. Niektórzy kupują więc telewizory o jak największych rozmiarach, jeżeli tylko posiadają do tego odpowiedni budżet oraz odpowiednią ilość miejsca.
Takie podejście nie jest jednak zupełnie uzasadnione. Nieco więcej powiemy o tym w następnym akapicie tekstu, poświęconym rozdzielczości. Dlaczego jednak akurat tam? Ponieważ rozmiar matrycy zawsze należy dobierać także do oferowanej przez tę matrycę rozdzielczości.
Szukasz nowego telefonu? Chcesz zadziwić bliską osobę oryginalnym prezentem? A być może potrzebujesz nowego odkurzacza do domu i nie wiesz, który najlepiej wybrać? Przeczytaj więcej artykułów na temat mądrych zakupów.
Rozdzielczość ekranu
W 2022 roku zdecydowana większość telewizorów posiada matryce o rozdzielczości Ultra HD oraz, nieco rzadziej, Full HD. Dostępne są też już telewizory, obsługujące rozdzielczość 8K, jednak tutaj mówimy już o naprawdę drogim sprzęcie.
Na czym jednak polegają zwroty typu Full HD, 4K czy HD? Odnoszą się one do liczby pikseli, jaką jest w stanie wyświetlać matryca. Zamiast wspominanych terminów, czasami stosuje się też bardziej precyzyjne określenia, odnoszące się konkretnie do rozdzielczości matrycy, a więc:
- 1080p: Full HD
- 1440p: 2K
- 2160p: 4K
- 2880p: 5K
- 4320p: 8K
Rozdzielczość to główny czynnik, która odpowiada za liczbę detali, jaką może wyświetlić ekran telewizor. Innymi słowy, im wyższa rozdzielczość natywna, tym obraz będzie bardziej szczegółowy, bardziej ostry i będzie zawierał więcej detali.
Tutaj wracamy do kwestii, która została zasygnalizowana już powyżej. A mianowicie relacji pomiędzy rozdzielczością, a przekątną ekranu.
Weźmy dwa przykłady. Pierwszy z nich to ten sam model telewizora o przekątnej 32 cali. Dostępne są rozdzielczości 4K (2160 pikseli) oraz Full HD (1080 pikseli). Czy zakup droższe wersji z 4K będzie miał w tym wypadku sens? Otóż niekoniecznie. Przy mniejszych matrycach, natężenie pikseli siłą rzeczy jest znacznie większe. Z tego powodu, w przypadku matrycy o wymiarach 23-32 cale różnica pomiędzy 4K a Full HD będzie naprawdę trudna do zauważenia.
Wystarczy tutaj wspomnieć, że najlepsze na rynku laptopy gamingowe, które kosztują po 5-8 tysięcy złotych i posiadają potężne układy graficzne, mają matryce o rozdzielczości 1080p.
Inaczej wygląda sprawa w przypadku większych ekranów. Tutaj różnica pomiędzy 4K a Full HD będzie już naprawdę widoczna, zwłaszcza jeżeli telewizor nie będzie nam służył jedynie do oglądania telewizji, ale też na przykład do gier.
Oczywiście, na rynku są też naprawdę telewizor Full HD o większych rozmiarach matryc. Jeżeli taki sprzęt ma dużą gamę kolorów, dobry HDR, porządne odświeżanie matrycy, oraz różne dodatkowe technologie, to ostatecznie jakość obrazu może okazać się lepsza, niż przy gorszym modelu z 4K.
Częstotliwość odświeżania
W specyfikacji cecha ta jest oznaczona literami „Hz”. Pokazuje ona szybkość odświeżania kadrów. Zasadniczo na rynku w 2022 roku znajdziemy telewizory o następujących poziomach odświeżania matrycy:
- 60 Hz: standardowe odświeżanie. W zupełności wystarczy do telewizji, filmów i seriali. W przypadku gier telewizor z odświeżaniem matrycy na poziomie 60 Hz może być jednak problemem
- 75 Hz: nieco lepszy wynik. Jeżeli telewizor ma pozostałe parametry na wysokim poziomie, 75 Hz może nawet wystarczyć na gry
- 120 Hz: bardzo wysoki parametr. W zupełności wystarczy do gier, nawet tych na konsolach nowej generacji
Dlaczego jednak parametr odświeżania matrycy jest tak ważny? Jeśli jest on zbyt niski, odtwarzanie niektórych treści (gry lub sport), może być uciążliwe. Na ekranie może pojawić się smużenie, dynamiczne obiekty w ruchu mogą się rozmywać, co czasami stanowi naprawdę poważny problem.
Oczywiście, nawet telewizor z 60 Hz może sprawdzić się w grach. Kluczowe znaczenie będzie jednak mieć dostępność funkcji dodatkowych:
- Funkcje upłynniania obrazu: np. AMD Free Sync, G-Sync i tym podobne
- Tryb Gry: automatycznie konfiguruje ustawienia telewizora w taki sposób, aby jak najlepiej dostosować go do wymagań gier video
- Tryb sportu: tak jak wyżej, tyle że stosujemy go np. do oglądania piłki nożnej
- Czas reakcji matrycy oraz Input Lag: dwa ważne czynniki, które odpowiadają za to, jak szybko reaguje matryca np. na impuls ze strony kontrolera. Niestety, o ile producenci standardowo podają informacje na temat czasu reakcji matrycy, o tyle już znalezienie informacji na temat Input Lag danego modelu może być problemem.
Teraz ważna sprawa: czy telewizor, który posiada wszystkie wymienione powyżej funkcje na pewno sprawdzi się przykładowo w grach video? Niestety, nie można mieć takiej pewności. Na pewno czytać rzeczowe recenzje na specjalistycznych portalach, gdzie poszczególne modele są poddawane bardzo dokładnej analizie.
Co natomiast z samodzielną oceną jakości obrazu, kiedy jesteśmy w sklepie? Trzeba wiedzieć, że telewizory na sklepowych ekspozycjach działają w trybie sklepowym, i pokazują specjalnie dobrane treści. To, co widzimy w sklepie, nijak będzie miało się do rzeczywistej jakości obrazu, jaką ofereruje dany model.
Najlepszą możliwością jest przetestowanie telewizora w sklepie np. poprzez podłączenie urządzenia USB, zmienienia ustawień TV i wyświetlenia jakiejś wymagającej treści. Niestety, w dużych sieciach obsługa raczej nie zgodzi się na coś takiego.
Dodatkowe opcje
Dodatkowo do telewizora można również kupić inne urządzenia. Lub też wybrać modele z zainstalowanymi dodatkowymi opcjami. Będzie to dobre rozwiązanie, gdyż pozwoli zwiększyć jego funkcjonalność i przekształci oglądanie wideo różnego rodzaju w prawdziwą przygodę.
Smart TV: co to jest?
Funkcja Smart TV to osobny zestaw, nie wpływający na jakość obrazu. Służy do połączenia telewizora z Internetem i siecią domową za pośrednictwem sieci Ethernet oraz korzystania z usług internetowych do oglądania filmów. Istnieje wiele innych funkcji, na które to rozwiązanie pozwala, ale wyżej wymienione zostały te podstawowe.
Aby Smart TV bezproblemowo funkcjonowało u Ciebie w domu, powinieneś mieć dostęp do Internetu z prędkością co najmniej 5 Mbit/s. Dodatkowo do obsługi Smart TV w telewizorach używany jest system operacyjny (OS), który odpowiada za szybkość działania, interfejs, wygodę. Firmy korzystają z różnych systemów operacyjnych, dzięki czemu można zobaczyć wersję systemu operacyjnego wykorzystywaną w charakterystykach odbiornika telewizyjnego.
- Android TV (dla Sony i Philips);
- Tizen (dla Samsung);
- WebOS (dla LG);
- Firefox (dla Panasonic).
Obecnie opcja Smart TV jest dostępna w większości modeli wyprodukowanych w 2019, 2020 oraz 2021 roku, dodatkowo pozwala pracować z różnymi wersjami systemów operacyjnych. W przypadku starszych modeli warto jednak dodatkowo ustalić tą kwestię ze sprzedawcą.
Opcja 3D
W 2019 roku już nie produkuje się telewizorów z opcją 3D. Natomiast na rynku można znaleźć modele tego typu, wyprodukowane w poprzednich latach. Czy jest to dobre rozwiązanie? Popularność funkcji oglądania obrazów przestrzennych spada, a ponadto nie wszyscy kupujący, którzy zakupili telewizor 3D, regularnie korzystają z tej funkcji. Warto więc zdecydować, czy tak naprawdę takie rozwiązanie jest dla Ciebie potrzebne.
Dźwięk, głośniki, listwy dźwiękowe
Należy również zwrócić uwagę na system akustyczny telewizora, zwłaszcza jeśli nie masz zewnętrznych głośników. Aby sprawdzić dźwięk, można zwiększyć głośność o ¾ w stosunku do maksimum i sprawdzić, czy nie słychać “szczękania” i czy ogólna jakość dźwięku jest dla Ciebie zadowalająca.
Złącza
Kwestia, której zdecydowanie warto poświęcić uwagę to złącza. Jak wybrać telewizor z odpowiednimi interfejsami do podłączenia różnego sprzętu? Zdecydowanie potrzeba kilku złączy USB, aby podłączyć dysk flash, kamerę itp. Dodatkowo nadal musisz mieć kilka złączy HDMI, aby podłączyć odtwarzacze, konsole do gier lub nawet komputer.
Ważną wersją jest HDMI 1.4 lub 2.0. Musi być dopasowane z wersją na Twoim odtwarzaczu lub innym urządzeniu. HDMI 2.0 to w roku 2021 absolutny standard. Użytkownik musi jednak pamiętać o ograniczeniach HDMI 2.0. Dotyczą one przepustowości łączy.
HDMI 2.0 jest bowiem w stanie transmitować sygnał o jakości 4K i HDR, jednak przy ograniczonej palecie barw. Zamiast najlepszej i najbogatszej RGB, kolory zostaną automatycznie ograniczone do YUV420 lub YUV422. Oznacza to po prostu tyle, że standard HDMI 2.0 nie jest w stanie transmitować obrazu o rozdzielczości 2160p oraz przy „pełnym” HDR-erze.
Czytelnik powinien też wiedzieć, że konsole nowej generacji — Play Station 5 oraz X Box Series X — korzystają z HDMI 2.1, które posiada znacznie większą przepustowość. Aby jednak móc wykorzystać tę technologię, nasz telewizor musi posiadać złącze HDMI 2.1
Jeśli korzystasz z karty dostępu do płatnego kanału, możesz potrzebować gniazda CI +.
Zakrzywione ekrany
Jeśli marzysz o nowym zakrzywionym ekranie, nazywanym również ekranem curved, wówczas warto rozważyć dostępne na rynku propozycje ze względu na swój gust. Jeśli telewizor jest przeznaczony do zestawu kina domowego, być może ta forma ekranu jest uzasadniona. A jeśli oglądasz telewizor pod różnymi kątami, kształt zakrzywionego ekranu może przeszkadzać.
Zasady zakupu telewizora
1. Poczekaj na święta, aby kupić telewizor w najlepszej cenie
Czarny Piątek w listopadzie najlepiej znany jest z niższych kosztów towarów w sklepach. Zwykle też ceny są niskie na Nowy Rok. Flagowe towary każdej linii mogą być sprzedawane ze zniżką do 20%-40% w porównaniu z cenami wiosennymi, kiedy tylko pojawiają się na półkach sklepowych. Nawet modele telewizorów z mniejszą liczbą opcji, na które cena w ciągu roku pozostaje dość stabilna, mogą być sprzedawane znacznie taniej.
2. Zwracaj uwagę na funkcje dodatkowe
Funkcje dodatkowe mogą w ogromnej mierze decydować o jakości obrazu. Pamiętajmy, że sama rozdzielczość to jeszcze nie wszystko. Zwłaszcza, jeżeli telewizor ma nam służyć nie tylko do oglądania seriali. Funkcje upłynniania obrazu, HDR, jasność, kontrast statyczny i dynamiczny, czas reakcji matrycy i Input Lat — to wszystko ma znaczenie dla jakości obrazu w naszym domowym kinie.
3. Więcej, nie znaczy lepiej
Standardowo, zaleca się ekran o przekątnej co najmniej 40 cali w przypadku telewizora do sypialni i co najmniej 55 cali do salonu, a najlepszym rozwiązaniem jest telewizor o przekątnej 64 cali lub więcej.
Są to jednak tylko orientacyjne dane. Pamiętajmy, że im większa powierzchnia ekranu, tym naturalnie mniejsze będzie zagęszczenie pikseli. Również ewentualne niedoskonałości obrazu lepiej widoczne i bardziej irytujące. Ekran o matrycy powyżej 40 cali naprawdę powinien mieć 4K, chyba że mamy do czynienia z jakimś naprawdę dobrym modelem Full HD.
W przypadku większych matryc, jak 50,55 i więcej cali, Ultra HD to wręcz obowiązek. Na tak dużym ekranie rozdzielczość 1080p będzie wyglądać po prostu kiepsko.
Jednocześnie, kupując telewizor trzeba liczyć się z rozmiarami swojego pokoju, gdyż podczas jego instalowania należy zostawić pomiędzy krawędziami urządzenia a ścianą co najmniej cal miejsca na wentylację.
TOP-5 jakościowych i tanich telewizorów
LG 32LJ500V
Nadal masz wątpliwości dotyczące tego, jaki telewizor warto kupić? Oto lista i podstawowe charakterystyki 5 najbardziej budżetowych rozwiązań, które są dostępne na polskim rynku w 2019 roku.
32-calowy model telewizora został wprowadzony w 2017 roku, ale do dziś oferta pozostaje interesująca. Po pierwsze, niedrogi telewizor ma bardzo dobrą matrycę FullHD, z dobrym odwzorowaniem kolorów. Po drugie, telewizor obsługuje standard naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T2.
ZALETY:
- Dobry ekran
- Odpowiedni do funkcjonalności koszt
WADY:
- Słaby zestaw interfejsów do połączeń
Hyundai H-LED22ET2001
Model będący nowością 2019 od Koreańczyków. Telewizor jest prosty i przypomina cechy modelu 5-10 letniego. Posiadając przekątną 22 cale ma rozdzielczość FullHD. Na ekranie pasywnym można nagrać niską jasność 180 cd / m2. Dostępne są złącza HDMI i USB, dzięki którym zapomniany AV Tulip działa na telewizorze.
ZALETY:
- Bardzo przystępna cena
- Ekran o wysokiej rozdzielczości
WADY:
- Przestarzały wygląd
Sony KDL-32WD603
Jest to telewizor produkcji japońskiej i trudno jest zaliczyć go do kategorii bardzo budżetowych. Ale zdecydowanie warto zastanowić się nad jego kupnem, gdyż model posiada Ekran IPS, Smart TV z możliwością instalacji dodatkowych aplikacji i niewielką wagą konstrukcyjną wraz z zasilaczem. Firmie Sony udało się wbudować telewizorowi dobry obraz, pomimo rozdzielczości HD. Nie jest bez wad, posiada niezbyt wygodny pilot zdalnego sterowania i brak klawiatury lub myszy do łączności.
ZALETY:
- Wysokiej jakości ekran IPS
- Dostępność Smart TV
WADY:
- Nadpłata za markę
LG 32LK540B
Dostępny „bilet” w smart TV od LG. Producent zaoszczędził na ekranie: przekątna modelu stanowi 32 cale, a rozdzielczość wynosi 1366 x 768, zatem lepiej oglądać telewizję z dużej odległości. Poza tym jest to interesujące urządzenie - markowy webOS jako inteligentny telewizor, dobre głośniki, pełnoprawna praca w Internecie. Jednak niektórzy użytkownicy skarżą się na niewystarczającą ilość USB - jest tylko jeden port.
ZALETY:
- Zoptymalizowany webOS, jako podstawa dla smart TV
- Pełny dostęp do Internetu
WADY:
- Tania i wyblakła matryca
Xiaomi Mi TV 4A 32
Jeden z najtańszych telewizorów znanego producenta elektroniki z Chin Celestial Xiaomi. Jest to 32-calowy panel o rozdzielczości 1366x768 pikseli i obsłudze smart TV. Ostatni element ukrywa Androida za pomocą powłoki MIUI TV OS, co oznacza, że nie będzie problemów z instalacją aplikacji innych firm. Kolejną zaletą jest zastrzeżony pilot zdalnego sterowania, przystosowany zaawansowanych funkcji smart TV. Urządzenie posiada też wady. Telewizor nie ma rusyfikacji i nie obsługuje DVB-T2, co oznacza, że nie będzie mógł odbierać sygnału cyfrowego bez konsoli.
ZALETY:
- Obsługa Androida
- Przemyślane zarządzanie
WADY:
- Nie działa z sygnałem cyfrowym bez prefiksu
Pytania - odpowiedzi
Decydując się na kupno telewizora, większość ludzi zadaje praktycznie te same pytania, zatem postanowiliśmy udzielić na nie dokładnych odpowiedzi. Jesteśmy pewni, że pomoże to naszym czytelnikom wybrać naprawdę idealny telewizor.
Jaka jest najlepsza marka telewizora?
Telewizory są lepiej oceniane według ich indywidualnych zalet, a nie według marki. Wszystkie popularne marki są mniej więcej równie niezawodne. Każdego roku zmienia się gama modeli, ulepszany jest system Smart TV. Jakość obrazu i całego telewizora może zależeć od miejsca montażu. Czasem pojedyncze modele lub osobne serie w konkretnej firmie mogą mieć pewne wady, ale już w następnym roku ta sytuacja może się zmienić.
Który telewizor jest lepszy do gier, a który do oglądania programów sportowych?
Najlepsze telewizory do oglądania czegokolwiek to telewizory o najlepszym poziomie czerni, koloru i innych standardowych funkcji (dodatkowo - o największym ekranie).
Jak długo będzie działał nowy telewizor?
Termin eksploatacji nowych telewizorów jest naprawdę bardzo długi.
Czy muszę zamówić dokładne ustawienie jakości obrazu?
Właściwa konfiguracja obrazu jest bardzo ważna, aby w pełni wykorzystać możliwości telewizora. Niemniej jednak, prosty wybór standardowych ustawień „Sport”, „Kino” lub „Kalibracja” zapewni najbardziej dokładny obraz na większości telewizorów. Jeśli chcesz pójść dalej, zrób korekty samodzielnie na podstawie zdjęć testowych. W Internecie znajdują się zestawy takich obrazów kalibracyjnych i zalecenia dotyczące konfiguracji, nie musisz zatem wydawać pieniędzy na usługi specjalistów.
Czy można używać telewizora jako monitora komputerowego?
Tak. Takie rozwiązanie powinno działać bardzo dobrze, zwłaszcza jeśli telewizor ma rozdzielczość 4K.
Mamy nadzieję, że po przeczytaniu naszego artykułu nie będziesz już mieć problemów z wyborem telewizora, a zakupione przez Ciebie urządzenie spełni wszystkie Twoje wymagania i będzie idealnie funkcjonować przez długi czas, ciesząc doskonałym obrazem i dźwiękiem. Jeśli znalazłeś dobry telewizor w korzystnej cenie (szczególnie w okresie wyprzedaży), a jednak brakuje Ci na niego pieniędzy, wówczas zalecamy nie oszczędzać na jego rozmiarze. Możesz sięgnąć po pożyczkę w Szybkaj Gotówka, którą spłacisz trochę później, a dzięki niej będziesz mógł nabyć naprawdę dobre urządzenie, którego funkcjonowaniem będziesz się cieszył przez wiele lat.
Okres
dni