Główna > Finanse > Styl życia > Jak wybrać telewizor i nie przepłacać za niepotrzebną technologię?

Jak wybrać telewizor i nie przepłacać za niepotrzebną technologię?

Dokładnie opowiadamy o tym, na co zwracać uwagę podczas zakupu nowego telewizora, aby następnie nie płacić za niego do końca życia.
30.07.2019
77
Czas czytania -
11 min.

Obecnie wybór telewizora nie jest prostą sprawą, ponieważ producenci, aby zwiększyć sprzedaż, ciągle wprowadzają nowe rozwiązania w swoich modelach. W 2019 roku odbiorniki telewizyjne przekształciły się ze zwykłego urządzenia, wykorzystywanego do oglądania filmów i programów telewizyjnych, w prawdziwe domowe centrum multimedialne. Wybór utrudniany jest dodatkowo w wyniku istnienia licznych nowych systemów (Smart TV, 3D, 4К, HDR, Ultra HD, Curved), o możliwościach których często nie mamy żadnego pojęcia, jeśli nie jesteśmy specjalistami. Jak zatem zwykły konsument powinien wybierać telewizor do domu? Na co zwrócić uwagę, a jakie parametry mogą zostać pominięte? W tym artykule rozważymy główne parametry, które powinny być decydujące podczas zakupu domowego telewizora.

LCD, LED, OLED lub telewizor plazmowy?

Każdy z podanych skrótów oznacza technologię, na podstawie której został wyprodukowany ekran telewizora. Obecnie kupując telewizor najczęściej dokonujemy wyboru pomiędzy OLED i LED.

 • LED - wskazuje podświetlenie matrycy LCD z diod LED. Są to te same telewizory LCD, tylko podświetlenie jest inne. Od 2016 roku urządzenia LED zajmują główne miejsce na rynku telewizyjnym.
 • OLED - telewizory z ekranem na organicznych diodach elektroluminescencyjnych. Eksperci przyznają, że jakość obrazu na takich urządzeniach jest najlepsza wśród nowoczesnych rozwiązań. Pod względem gamy kolorów, poziomu czerni, kontrast OLED również pokazuje najlepsze wyniki. Takie ekrany mają tylko flagowe modele w wysokiej cenie. Jeśli wybierzesz taki telewizor, musisz liczyć na kwotę zaczynającą się od 3500 zł.

Za pomocą poniższej tabeli łatwo porównasz każde z rozwiązań dostępnych na współczesnym rynku.

Technologia Jakość obrazu Wybór Cena
LCD CCFL Zadowalająca Znikomy Mały
LCD LED Dobra – idealna Wielki Średni – wysoki
Plazma Idealna Mały Mały – średni
OLED Idealna Wielki Wysoki

Jeśli posiadasz wystarczający budżet, najlepiej od razu kupić telewizor OLED dobrej jakości. W okresie przedświątecznym wiele sklepów oferuje takie rozwiązania w dość przystępnej cenie. Jeśli na dokonanie zakupu jednak nie wystarcza Ci pieniędzy, wówczas niezbędną kwotę możesz łatwo uzyskać w Szybkiej Gotówce.

Wziąć pożyczkę

Przekątna ekranu i rozmiar telewizora

Nowoczesne modele telewizorów są płaskie, dzięki czemu można je zawiesić na ścianie. Jeśli chodzi o grubość urządzenia, nie musisz się martwić. Wymiary wysokości i szerokości samego telewizora prawie pokrywają się z rozmiarem ekranu. Są jednak niektóre szczegóły, które również powinny być brane pod uwagę:

 • Odległość, z której zamierzasz oglądać telewizor. Im dalej siedzisz, tym potrzebna jest większa przekątna.
 • W jakim miejscu planujesz ustawić telewizor.
 • Czy zamierzasz zawieszać telewizor na ścianie i ile miejsca w takim przypadku na niej jest.
 • Pokój, w którym zamierzasz ustawić telewizor.

Zalecamy jednak wybierać tak dużą przekątną ekranu, na którą tylko pozwala Twój budżet i pokój.

Przekątna ekranu i rozmiar telewizor

Przekątna ekranu i rozmiar telewizor

Rozdzielczość ekranu

W 2019 roku większość modeli telewizorów ma rozdzielczość ekranu Ultra HD 4K. Ta rozdzielczość jest 4-krotnie wyższa od zwykłej rozdzielczości Full HD i dlatego oznaczona jest jako „4K”. Można jednak spotkać inne opcje z mniejszą rozdzielczością, zatem przede wszystkim przedstawimy podstawowe cechy dostępnych na rynku rozwiązań.

Rozdzielczość ekranu

Jeśli istnieje wybór pomiędzy Full HD i Ultra HD, można bezpiecznie wybrać Full HD. W nadchodzących latach to rozwiązanie będzie pozostawać dość aktualne. Jednak większość modeli będzie miała rozdzielczość Ultra HD. Warto też wspomnieć o tym, że telewizory z rozdzielczością Full HD nie będą miały wielu współczesnych opcji, na przykład polepszenia jakości obrazu.

Wziąć pożyczkę

Częstotliwość odświeżania

Częstotliwość odświeżania

W specyfikacji cecha ta jest oznaczona literami „Hz”. Pokazuje ona szybkość odświeżania kadrów i w zależności od firmy-producenta telewizora może też mieć inną nazwę:

 • „Clear Motion Rate”;
 • MotionFlow;
 • „TruMotion”;
 • „SPS” itp.

Zwiększenie liczby kadrów wyświetlanych na sekundę ma sens, jeśli istnieje potrzeba by wygładzić obraz przy dużej szybkości zmiany pokazywanych wydarzeń. Jest to zasadne, jeśli oglądane są zawody sportowe lub gry komputerowe. Filmy często mają częstotliwość 24 Hz i w telewizji lepiej oglądać film z taką częstotliwością lub wielokrotnością 24.

Najczęściej parametr częstotliwości odświeżania podawany jest przede wszystkim w celach reklamowych, a więc nie warto poszukiwać telewizora z najlepszymi parametrami Hz. Lepiej natomiast zdać się na własne odczucia podczas oglądania obrazu wyświetlanego na telewizorze w trakcie jego prezentacji w sklepie.

Dodatkowe opcje

Dodatkowe opcje

Dodatkowo do telewizora można również kupić inne urządzenia. Lub też wybrać modele z zainstalowanymi dodatkowymi opcjami. Będzie to dobre rozwiązanie, gdyż pozwoli zwiększyć jego funkcjonalność i przekształci oglądanie wideo różnego rodzaju w prawdziwą przygodę.

Smart TV: co to jest?

Funkcja Smart TV to osobny zestaw, nie wpływający na jakość obrazu. Służy do połączenia telewizora z Internetem i siecią domową za pośrednictwem sieci Ethernet oraz korzystania z usług internetowych do oglądania filmów. Istnieje wiele innych funkcji, na które to rozwiązanie pozwala, ale wyżej wymienione zostały te podstawowe.

Aby Smart TV bezproblemowo funkcjonowało u Ciebie w domu, powinieneś mieć dostęp do Internetu z prędkością co najmniej 5 Mbit/s. Dodatkowo do obsługi Smart TV w telewizorach używany jest system operacyjny (OS), który odpowiada za szybkość działania, interfejs, wygodę. Firmy korzystają z różnych systemów operacyjnych, dzięki czemu można zobaczyć wersję systemu operacyjnego wykorzystywaną w charakterystykach odbiornika telewizyjnego.

 • Android TV (dla Sony i Philips);
 • Tizen (dla Samsung);
 • WebOS (dla LG);
 • Firefox (dla Panasonic).

Obecnie opcja Smart TV jest dostępna w większości modeli wyprodukowanych w 2019 roku, dodatkowo pozwala pracować z różnymi wersjami systemów operacyjnych. W przypadku starszych modeli warto jednak dodatkowo ustalić tą kwestię ze sprzedawcą.

Opcja 3D

W 2019 roku już nie produkuje się telewizorów z opcją 3D. Natomiast na rynku można znaleźć modele tego typu, wyprodukowane w poprzednich latach. Czy jest to dobre rozwiązanie? Popularność funkcji oglądania obrazów przestrzennych spada, a ponadto nie wszyscy kupujący, którzy zakupili telewizor 3D, regularnie korzystają z tej funkcji. Warto więc zdecydować, czy tak naprawdę takie rozwiązanie jest dla Ciebie potrzebne.

Dźwięk, głośniki, listwy dźwiękowe

Należy również zwrócić uwagę na system akustyczny telewizora, zwłaszcza jeśli nie masz zewnętrznych głośników. Aby sprawdzić dźwięk, można zwiększyć głośność o ¾ w stosunku do maksimum i sprawdzić, czy nie słychać “szczękania” i czy ogólna jakość dźwięku jest dla Ciebie zadowalająca.

Złącza

Kwestia, której zdecydowanie warto poświęcić uwagę to złącza. Jak wybrać telewizor z odpowiednimi interfejsami do podłączenia różnego sprzętu? Zdecydowanie potrzeba kilku złączy USB, aby podłączyć dysk flash, kamerę itp. Dodatkowo nadal musisz mieć kilka złączy HDMI, aby podłączyć odtwarzacze, konsole do gier lub nawet komputer.

Ważną wersją jest HDMI 1.4 lub 2.0. Musi być dopasowane z wersją na Twoim odtwarzaczu lub innym urządzeniu.

Jeśli korzystasz z karty dostępu do płatnego kanału, możesz potrzebować gniazda CI +.

Zakrzywione ekrany

Jeśli marzysz o nowym zakrzywionym ekranie, nazywanym również ekranem curved, wówczas warto rozważyć dostępne na rynku propozycje ze względu na swój gust. Jeśli telewizor jest przeznaczony do zestawu kina domowego, być może ta forma ekranu jest uzasadniona. A jeśli oglądasz telewizor pod różnymi kątami, kształt zakrzywionego ekranu może przeszkadzać.

Wziąć pożyczkę

Zasady zakupu telewizora

Zasady zakupu telewizora

1. Poczekaj na święta, aby kupić telewizor w najlepszej cenie

Czarny Piątek w listopadzie najlepiej znany jest z niższych kosztów towarów w sklepach. Zwykle też ceny są niskie na Nowy Rok. Flagowe towary każdej linii mogą być sprzedawane ze zniżką do 20%-40% w porównaniu z cenami wiosennymi, kiedy tylko pojawiają się na półkach sklepowych. Nawet modele telewizorów z mniejszą liczbą opcji, na które cena w ciągu roku pozostaje dość stabilna, mogą być sprzedawane znacznie taniej.

2. Zignoruj większość funkcji

Zamiast polegać na specyfikacjach, w celu wyboru najbardziej odpowiedniego telewizora najlepiej w ogóle się na nich nie koncentrować. Takie charakterystyki są przydatne, gdy chcesz podzielić urządzenia w oparciu o takie funkcje, jak HDR, Smart TV lub zastrzeżony panel sterowania. W najlepszym razie taka lista cech jest bezużyteczna, a w najgorszym przypadku jest po prostu myląca, jeśli użyjesz jej do określenia jakości obrazu.

3. Im więcej, tym lepiej

Zalecany jest ekran o przekątnej co najmniej 40 cali w przypadku telewizora do sypialni i co najmniej 55 cali do salonu, a najlepszym rozwiązaniem jest telewizor o przekątnej 64 cali lub więcej. W rzeczywistości większa przekątna jest lepsza niż jakakolwiek inna funkcja odbiornika telewizyjnego. Po zakupie praktycznie nie ma ludzi, którzy narzekają, że ich telewizor jest za duży, natomiast wielu narzeka, że nie kupiło większego urządzenia. Jednocześnie, kupując telewizor trzeba liczyć się z rozmiarami swojego pokoju, gdyż podczas jego instalowania należy zostawić pomiędzy krawędziami urządzenia a ścianą co najmniej cal miejsca na wentylację.

4. Opcja 4K - dobre, ale nie ekskluzywne rozwiązanie

Telewizory o rozdzielczości 4K, znane również jako UHD (czyli urządzenia posiadające ultra wysoką rozdzielczość), mają cztery razy więcej pikseli niż standardowe telewizory o rozdzielczości 1080p. To brzmi jak wielkie osiągnięcie, ale tak naprawdę nie jest łatwo określić różnicę w jasności między telewizorem 4K a prostym modelem HDTV od zwykłej odległości oglądania.

Z drugiej strony telewizory 4K są łatwe w produkcji, więc teraz jest to główny standard. Prawie wszystkie modele o przekątnej 55 cali i większej mają rozdzielczość 4K, a wiele modeli o mniejszych przekątnych również posiada rozdzielczość 4K. Tylko telewizory młodszej serii mogą mieć rozdzielczość Full HD (1080p).

Pamiętaj, że robiąc zakupy w sklepach internetowych lub supermarketach możesz zaoszczędzić nie tylko na promocjach, ale również korzystając z usług cashback lub moneyback. Jak zwrócić część wydanych pieniędzy na własny rachunek lub otrzymać za zakupy bonusy pieniężne - przeczytasz o tym w naszych artykułach.

TOP-5 jakościowych i tanich telewizorów

TOP-5 jakościowych i tanich telewizorów

LG 32LJ500V

Nadal masz wątpliwości dotyczące tego, jaki telewizor warto kupić? Oto lista i podstawowe charakterystyki 5 najbardziej budżetowych rozwiązań, które są dostępne na polskim rynku w 2019 roku.

32-calowy model telewizora został wprowadzony w 2017 roku, ale do dziś oferta pozostaje interesująca. Po pierwsze, niedrogi telewizor ma bardzo dobrą matrycę FullHD, z dobrym odwzorowaniem kolorów. Po drugie, telewizor obsługuje standard naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T2.

ZALETY:

 • Dobry ekran
 • Odpowiedni do funkcjonalności koszt

WADY:

 • Słaby zestaw interfejsów do połączeń

Hyundai H-LED22ET2001

Model będący nowością 2019 od Koreańczyków. Telewizor jest prosty i przypomina cechy modelu 5-10 letniego. Posiadając przekątną 22 cale ma rozdzielczość FullHD. Na ekranie pasywnym można nagrać niską jasność 180 cd / m2. Dostępne są złącza HDMI i USB, dzięki którym zapomniany AV Tulip działa na telewizorze.

ZALETY:

 • Bardzo przystępna cena
 • Ekran o wysokiej rozdzielczości

WADY:

 • Przestarzały wygląd

Sony KDL-32WD603

Jest to telewizor produkcji japońskiej i trudno jest zaliczyć go do kategorii bardzo budżetowych. Ale zdecydowanie warto zastanowić się nad jego kupnem, gdyż model posiada Ekran IPS, Smart TV z możliwością instalacji dodatkowych aplikacji i niewielką wagą konstrukcyjną wraz z zasilaczem. Firmie Sony udało się wbudować telewizorowi dobry obraz, pomimo rozdzielczości HD. Nie jest bez wad, posiada niezbyt wygodny pilot zdalnego sterowania i brak klawiatury lub myszy do łączności.

ZALETY:

 • Wysokiej jakości ekran IPS
 • Dostępność Smart TV

WADY:

 • Nadpłata za markę

LG 32LK540B

Dostępny „bilet” w smart TV od LG. Producent zaoszczędził na ekranie: przekątna modelu stanowi 32 cale, a rozdzielczość wynosi 1366 x 768, zatem lepiej oglądać telewizję z dużej odległości. Poza tym jest to interesujące urządzenie - markowy webOS jako inteligentny telewizor, dobre głośniki, pełnoprawna praca w Internecie. Jednak niektórzy użytkownicy skarżą się na niewystarczającą ilość USB - jest tylko jeden port.

ZALETY:

 • Zoptymalizowany webOS, jako podstawa dla smart TV
 • Pełny dostęp do Internetu

WADY:

 • Tania i wyblakła matryca

Xiaomi Mi TV 4A 32

Jeden z najtańszych telewizorów znanego producenta elektroniki z Chin Celestial Xiaomi. Jest to 32-calowy panel o rozdzielczości 1366x768 pikseli i obsłudze smart TV. Ostatni element ukrywa Androida za pomocą powłoki MIUI TV OS, co oznacza, że nie będzie problemów z instalacją aplikacji innych firm. Kolejną zaletą jest zastrzeżony pilot zdalnego sterowania, przystosowany zaawansowanych funkcji smart TV. Urządzenie posiada też wady. Telewizor nie ma rusyfikacji i nie obsługuje DVB-T2, co oznacza, że nie będzie mógł odbierać sygnału cyfrowego bez konsoli.

ZALETY:

 • Obsługa Androida
 • Przemyślane zarządzanie

WADY:

 • Nie działa z sygnałem cyfrowym bez prefiksu

Po zakupie telewizora, szczególnie przez sklep internetowy będziesz mieć możliwość jego zwrotu do sklepu nie tylko w przypadku problemów technicznych, ale nawet w wtedy, jeśli nie będzie on odpowiedni do Twojego wnętrza. Jak to zrobić? O zasadach zwrotu towaru w Polsce dokładnie opowiadamy w naszym artykule.

Wziąć pożyczkę

Pytania - odpowiedzi

Pytania - odpowiedzi

Decydując się na kupno telewizora, większość ludzi zadaje praktycznie te same pytania, zatem postanowiliśmy udzielić na nie dokładnych odpowiedzi. Jesteśmy pewni, że pomoże to naszym czytelnikom wybrać naprawdę idealny telewizor.

Jaka jest najlepsza marka telewizora?

Telewizory są lepiej oceniane według ich indywidualnych zalet, a nie według marki. Wszystkie popularne marki są mniej więcej równie niezawodne. Każdego roku zmienia się gama modeli, ulepszany jest system Smart TV. Jakość obrazu i całego telewizora może zależeć od miejsca montażu. Czasem pojedyncze modele lub osobne serie w konkretnej firmie mogą mieć pewne wady, ale już w następnym roku ta sytuacja może się zmienić.

Który telewizor jest lepszy do gier, a który do oglądania programów sportowych?

Najlepsze telewizory do oglądania czegokolwiek to telewizory o najlepszym poziomie czerni, koloru i innych standardowych funkcji (dodatkowo - o największym ekranie).

Jak długo będzie działał nowy telewizor?

Termin eksploatacji nowych telewizorów jest naprawdę bardzo długi.

Czy muszę zamówić dokładne ustawienie jakości obrazu?

Właściwa konfiguracja obrazu jest bardzo ważna, aby w pełni wykorzystać możliwości telewizora. Niemniej jednak, prosty wybór standardowych ustawień „Sport”, „Kino” lub „Kalibracja” zapewni najbardziej dokładny obraz na większości telewizorów. Jeśli chcesz pójść dalej, zrób korekty samodzielnie na podstawie zdjęć testowych. W Internecie znajdują się zestawy takich obrazów kalibracyjnych i zalecenia dotyczące konfiguracji, nie musisz zatem wydawać pieniędzy na usługi specjalistów.

Czy można używać telewizora jako monitora komputerowego?

Tak. Takie rozwiązanie powinno działać bardzo dobrze, zwłaszcza jeśli telewizor ma rozdzielczość 4K.

Mamy nadzieję, że po przeczytaniu naszego artykułu nie będziesz już mieć problemów z wyborem telewizora, a zakupione przez Ciebie urządzenie spełni wszystkie Twoje wymagania i będzie idealnie funkcjonować przez długi czas, ciesząc doskonałym obrazem i dźwiękiem. Jeśli znalazłeś dobry telewizor w korzystnej cenie (szczególnie w okresie wyprzedaży), a jednak brakuje Ci na niego pieniędzy, wówczas zalecamy nie oszczędzać na jego rozmiarze. Możesz sięgnąć po darmową pożyczkę w Szybkiej Gotówce, którą spłacisz trochę później, a dzięki niej będziesz mógł nabyć naprawdę dobre urządzenie, którego funkcjonowaniem będziesz się cieszył przez wiele lat.

Wziąć pożyczkę

Kwota

Okres

dni

Pożyczasz
0.00
Prowizja
0.00
Odsetki
0.00
Do spłaty
0.00
RRSO
0.00%
Dzień spłaty
0
*Prowizja 0% dotyczy tylko pierwszej pożyczki w kwocie do 6000 zł oraz pozytywnej oceny zdolności kredytowej klienta.
Podobne artykuły: