Kupno mieszkania krok po kroku - praktyczne wskazówki od Szybka Gotówka
Praktyczne porady, jak kupić mieszkanie. Opowiadamy, jakie są formalności po zakupie mieszkania oraz na co zwrócić uwagę przy kupnie mieszkania.Zakup mieszkania to bardzo poważne przedsięwzięcie. Głównie ze względu na to, że koszt mieszkań jest coraz wyższy. Ponadto z inwestycją wiąże się wiele formalności. Dla wielu z nas jest to jedna z ważniejszych decyzji podejmowana w dorosłym życiu, dlatego też podpowiemy Wam dzisiaj, jak kupić mieszkanie krok po kroku, na co zwrócić uwagę, co koniecznie musicie sprawdzić przed zakupem mieszkania oraz jak wygląda kredyt na mieszkanie. Zapraszamy do lektury!
Na co zwrócić uwagę przy kupnie mieszkania?
Zakup mieszkania to ważna decyzja. Zanim to zrobimy oglądamy kilkanaście, jak nie kilkadziesiąt czy setki różnych ogłoszeń. Na tym etapie powinniście zastanowić się nad swoimi wymaganiami, np. szukam dwupokojowego mieszkania z oddzielną kuchnią, około 50 m2, w bloku musi być winda, a mieszkanie musi być co najmniej na drugim piętrze. Na tym etapie dobrze jest się również zastanowić, czy szukasz mieszkania z rynku wtórnego, czy pierwotnego. Tego rodzaju kryteria bardzo zawężą ilość ogłoszeń do przejrzenia. Później przychodzi czas na oglądanie swojej inwestycji na żywo. Każdy z nas ma inne preferencje co do idealnego mieszkania czy jego miejsca. Inne wymagania będą mieli single, inne pary, a jeszcze inne rodziny z dziećmi czy seniorzy. Kwestie te są bardzo indywidualne. W tym gąszczu różnych aspektów możemy jednak wyodrębnić pewne podobieństwa i zależności, na które trzeba zwrócić uwagę przy kupnie mieszkania, m.in.:
- Przed oglądaniem mieszkań wybierz się do doradcy kredytowego. Zapoznaj się z warunkami kredytu, dowiedz się, jaką masz zdolność. Poznasz wtedy swój maksymalny budżet na mieszkanie. Pamiętaj, że wydatki zazwyczaj nie kończą się na samym kupnie. W przypadku mieszkań od dewelopera trzeba je jeszcze wykończyć, a w przypadku rynku wtórnego, często potrzebne jest odświeżenie czy generalny remont mieszkania. Dodatkowe koszty generuje usługa notariusza.
- Wybór lokalizacji - jest to bardzo istotne. Pamiętaj, żeby w każdym wypadku sprawdzić plany zagospodarowania przestrzennego. Może okazać się, że już w planach jest wybudowanie kolejnego wieżowca wprost naprzeciwko Twojego okna lub drogi ekspresowej niemal pod Twoim balkonem. Oprócz tego przeanalizuj lokalizację co do miejsc użyteczności publicznej, chociażby czy w pobliżu znajduje się przystanek autobusowy, przedszkole, szkoła, basen, siłownia czy gdzie jest najbliższy sklep.
- Koszt zakupu inwestycji - W przypadku kredytów hipotecznych musisz mieć na koncie 20% wkładu własnego od całkowitej kwoty mieszkania. Zazwyczaj są to dosyć wysokie kwoty, zwłaszcza w dużych, wojewódzkich miastach.
- Zastanów się również, jakie są Twoje plany na najbliższe lata. Czy planujesz powiększenie rodziny, wyprowadzkę i przeznaczysz mieszkanie na wynajem? Warto to wziąć pod uwagę przy wybieraniu swojego lokum.
- Warto również zastanowić się nad własnymi indywidualnymi preferencjami. Czy preferujemy mieszkanie w ciszy i na uboczu, czy wręcz przeciwnie - w centrum miasta. Dobrze jest również zwrócić uwagę na możliwości zagospodarowania danej przestrzeni. Pamiętajcie, że to jest mieszkanie prawdopodobnie na kilka lub kilkanaście długich lat, więc powinno spełniać, jak największą ilość Waszych kryteriów. Jeżeli planujesz je wynająć zwróć uwagę na komunikację z najważniejszymi miejscami czy dojazd do większego miasta.
- Czytaj również: Rynek nieruchomości a koronawirus. Czy mieszkania będą tanieć?
Kupno mieszkania z rynku wtórnego a pierwotnego - różnice
Tak jak wspomnieliśmy, decydując się na kupno mieszkania, należy się zastanowić, czy będzie ono kupione z drugiej ręki, czyli z rynku wtórnego, czy od dewelopera, czyli z rynku pierwotnego. Od tego bowiem zależy mnóstwo kwestii. Chociażby cena, czas odbioru czy remont. Bardzo często mieszkania z rynku wtórnego wychodzą korzystniej finansowo, jednak należy pamiętać, że nie zawsze tak jest. Często mają one również lepszą lokalizację, ponieważ przez wiele lat rozwinęła się sieć budynków i placówek użyteczności publicznej. W przypadku mieszkań na rynku pierwotnym w znacznej większości osiedla dopiero się rozwijają, dlatego też często w pobliżu brakuje szkół czy przystanków - chociaż zdarzają się wyjątki. Z innej perspektywy mieszkania w stanie deweloperskim są zbudowane zgodnie z najnowszymi trendami, bloki są nowe, a sąsiedzi zazwyczaj młodzi. Trzeba jednak się liczyć z tym, że koszty wykończenia takiej nieruchomości będą raczej większe, a czas wykończenia mieszkania dłuższy. Istnieją firmy, które specjalizują się w wykończeniach pod tzw. klucz, że wystarczy się tylko wprowadzić. Koszty są jednak dosyć wysokie, dlatego też w razie nieprzewidzianych wydatków zawsze możecie posiłkować się finansowaniem zewnętrznym. Ciekawą ofertę pożyczek znajdziecie w Szybka Gotówka.
Jakie są formalności przy zakupie mieszkania?
Skoro już wiecie, na co zwrócić uwagę przed zakupem wymarzonej nieruchomości, powiemy Wam teraz, jakie są formalności przy zakupie mieszkania i co musicie sprawdzić:
- Dokładnie sprawdź wpisy w księdze wieczystej. Numer księgi wieczystej jest informacją jawną, a każdy sprzedawca musi Ci podać jej numer. Zawartość księgi sprawdzisz na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości. Znajdziesz w niej m.in. właścicieli nieruchomości, obciążenia czy roszczenia i hipoteki na niej ustanowione.
- Zweryfikuj dokładnie umowę kupna-sprzedaży. Jeżeli jakikolwiek zapis będzie dla Ciebie niejasny, od razu pytaj. Klarowna i jasna umowa to klucz do bezproblemowej transakcji.
- Kupując mieszkanie z rynku wtórnego, powinno się uzyskać zaświadczenie ze spółdzielni, aby sprawdzić, czy nieruchomość nie jest zadłużona, np. z płatnościami za prąd, gaz czy wodę i czynsz.
- Zweryfikuj, kto jest zameldowany w mieszkaniu, które chcesz kupić (dotyczy to rynku wtórnego). Nie raz zdarzyło się tak, że mieszkanie zostało zakupione wraz z lokatorem.
- Zweryfikuj wszystkie zobowiązania podatkowe, jeżeli kupujesz mieszkanie od przedsiębiorcy, również dewelopera (w przypadku mieszkania z rynku pierwotnego). Masz prawo do uzyskania zaświadczeń o niezaleganiu w opłacaniu podatków w Urzędzie Skarbowym czy Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych.
Umowa kupna mieszkania - na co zwrócić uwagę?
Umowa kupna-sprzedaży mieszkania jest jednym z ważniejszych dokumentów, który się podpisuje podczas kupowania nieruchomości. Jest to tzw. umowa przyrzeczona. Musi być zawarta w formie aktu notarialnego, inaczej jest nieważna. W tak podpisanym akcie notarialnym muszą być zawarte dane na temat obydwu stron, które podpiszą umowę oraz dokładne informacje na temat sprzedawanego mieszkania. Bez względu na wszystko musi być podana księga wieczysta. W akcie musi być również zawarta cena nieruchomości. Notariusz musi również zawrzeć wniosek o wpis do księgi wieczystej, który w późniejszym czasie przesyła do sądu wraz z wymaganymi dokumentami. Po dokonaniu wszystkich formalności notarialnych i opłaceniu mieszkania możemy odebrać klucze do nieruchomości i rozpocząć jej urządzanie czy remont.
Podatek od kupna nieruchomości - ile wynosi?
Decydując się na zakup mieszkania, musisz pamiętać również o kwestiach podatkowych:
- Podatek VAT od zakupu mieszkania - w przypadku kupowania mieszkania z rynku pierwotnego koszt podatku VAT jest wliczony w koszt mieszkania. W przypadku mieszkań powyżej 150 m2 podatek VAT wynosi 23%, a poniżej 8%.
- Podatek PCC - ten podatek dotyczy osób, które zdecydowały się kupić mieszkanie z tak zwanej drugiej ręki, czyli z rynku wtórnego. Wynosi on 2% od ceny nieruchomości. Osoby kupujące mieszkanie z rynku pierwotnego są z niego zwolnione.
- Kupując mieszkanie, należy również pamiętać o wydatkach związanych z notariuszem, tzn. ze sporządzeniem aktu nabycia nieruchomości. Jest to tak zwana taksa notarialna. Jej stawka jest zależna od wartości mieszkania. Może się wahać od 100 do ponad 5000 zł.
Kupno mieszkania krok po kroku
Przygotowaliśmy dla Was krótkie podsumowanie, które może być dla Was pomocą przy kupowaniu mieszkania. Znajdziecie tutaj zebrane wszystkie informacje, w tzw. pigułce:
- Na początku musisz sprecyzować, jak będzie wyglądać mieszkanie. Bez tego nie ruszysz dalej.
- Drugim krokiem jest wybranie odpowiedniej nieruchomości. Warto zaprzyjaźnić się z popularnymi serwisami zajmującymi się gromadzeniem ogłoszeń dotyczących sprzedaży mieszkań lub skorzystać z pomocy biura czy agenta nieruchomości. Często jest to dodatkowy koszt, jednak bezpieczeństwo transakcji rośnie. Uzbrój się w cierpliwość. Zanim znajdziesz odpowiednią nieruchomość, czasami może minąć naprawdę dużo czasu.
- W międzyczasie zweryfikuj swoje zdolności kredytowe, jeśli kupujesz mieszkanie na kredyt. Sprawdź, ile wynosi Twoja zdolność. Przemyśl i przeanalizuj, ile jesteś w stanie wydać na nieruchomość wraz z remontem czy wykończeniem.
- Masz wstępnie wybrane mieszkanie? To teraz czas na dokładne obejrzenie i sprawdzenie sytuacji prawnej. Na oględziny nieruchomości warto wybrać się z fachowcem, który dostrzeże ewentualne wady w mieszkaniu - być może pozwoli Ci to na utargowanie ceny końcowej. Nie zapomnij również o sprawieniu aspektów prawnych, np. zadłużeń czy osób, które są zameldowane.
- Po sprawdzeniu wszystkich formalności przychodzi czas na podpisanie umowy przedwstępnej. Jest to dowód na to, że decydujemy się na zakup danej nieruchomości i dokładnie zapoznaliśmy się z jej stanem zarówno technicznym, jak i prawnym. Zostanie również ustalony termin odbioru nieruchomości. Po takiej umowie należy przelać zadatek.
- Kolejnym krokiem jest złożenie wniosku o kredyt. Należy to zrobić w banku lub przez pośrednika kredytowego. Przydadzą się tutaj różne dokumenty, np. zaświadczenie o dochodach. Przed wydaniem decyzji będzie dokonywana wycena nieruchomości i na podstawie tych wszystkich dokumentów bank wydaje decyzję wstępną.
- Po decyzji wstępnej przychodzi czas na dotrzymanie pozostałych warunków decyzji kredytowej. Po ich otrzymaniu bank wydaje ostateczną decyzję.
- Po otrzymaniu pozytywnej decyzji czeka Was jeszcze jedna wizyta u notariusza. Każdy zakup mieszkania musi być potwierdzony aktem notarialnym. W akcie znajduje się również informacje o sposobie finansowania inwestycji i terminy transz kredytu, które są wypłacane przez bank.
- Ostatni etap to uruchomienie kredytu i odebranie mieszkania. Podczas odbioru zostanie sporządzony protokół z odbioru mieszkania. Można w nim zapisać wszystkie uwagi, np. brak jednego kompletu kluczy.
Wiemy, że kupno mieszkania często wiąże się z wieloma formalnościami, wydatkami i stresem, dlatego też dobrze jest przygotować się do tej inwestycji zarówno w sposób praktyczny, jak i teroetyczny. Mamy nadzieję, że nasze wskazówki będą dla Was pomocne, a w razie nieprzewidzianych wydatków zawsze możecie skorzystać z pomocy Szybka Gotówka.
Okres
dni