Ogrzewanie gazowe — koszt w 2024 roku. Ile kosztuje ogrzewanie gazowe domu 150 m2, 100m2 lub 70 m2?
Ogrzewanie gazowe to przyszłościowa metoda. Warto jednak najpierw dowiedzieć się, ile kosztuje ogrzewanie gazowe domu oraz jakie opcje są dostępne.Wybór odpowiedniej formy ogrzewania domu to nie lada wyzwanie. Jest to decyzja na kilka czy nawet kilkanaście następnych lat. Omówimy dzisiaj wady i zalety ogrzewania gazowego i przedstawimy kwestie, które będą wpływać na roczny koszt użytkowania nieruchomości.
Większość z nas ma kilka opcji do wyboru. Wiele osób zadaje sobie pytania, czy warto zdecydować się na ogrzewanie gazowe, czy jednak korzystniejszym wyborem będą materiały “tradycyjne” (np. węgiel lub drewno)? Niezależnie jednak od tego, czy wybierzemy ogrzewanie gazowe z butli czy też piec węglowy, inwestycje te wiążą się z dużymi kosztami, związanymi z założeniem instalacji. Koszt ten może wynosić nawet kilka czy kilkanaście tysięcy złotych.
Przygotowaliśmy dla Was odpowiedzi na pytania - ile kosztuje ogrzewanie gazowe oraz jakie czynniki wpływają na ostateczny koszt. Zastanowimy się również nad tym, w jaki sposób można sfinansować zakup instalacji gazowej, ponieważ są to dosyć wysokie kwoty, które mogą naruszyć budżet domowy.
Czytaj więcej artykułów z kategorii "Dom".
Wady i zalety ogrzewania gazowego domu
Ogrzewanie gazowe ma zarówno swoich przeciwników, jak i zwolenników. Mamy tutaj do czynienia z różnymi bardzo skrajnymi opiniami. Z jednej strony wytykane są różne mankamenty. Przykładowo dosyć wysokie koszty ogrzewania gazowego (w niektórych sytuacjach), czy też niestabilna cena tego surowca. Z drugiej strony jednak centralne ogrzewanie gazowe wykazuje też wiele zalet - między innymi praktycznie bezobsługowe ogrzewanie domu.
W poniższej tabelce prezentujemy najważniejsze wady oraz zalety ogrzewania gazowego w domu:
Zalety ogrzewania gazowego domu |
Wady ogrzewania gazowego domu |
Ogrzewanie gazowe jest znacznie wygodniejsze w obsłudze od innych rozwiązań. |
Gaz ziemny cechuje się niestabilnymi cenami. Podobnie jak ropa naftowa, tak samo gaz ziemny jest surowcem, którego sprzedaż ma ogromne znaczenie dla gospodarek niektórych krajów. Jednocześnie ceny gazu często są przedmiotem rozgrywek politycznych. Wszystkie te czynniki powodują, że cena gazu niekiedy znacząco |
Instalacje przeznaczone do ogrzewania domu gazem praktycznie całkowicie samoobsługowe |
Roczny koszt ogrzewania domu gazem będzie zauważalnie wyższy, niż w przypadku innych surowców, np. drewna, węgla ziemnego czy pelletu.
|
Gaz jest paliwem ekologicznym i uważanym za surowiec wysoce przyszłościowym. Nie wpływa również negatywnie na środowisko naturalne.
|
Koszty związane z ogrzewaniem domu gazem będą zależne od wielu czynników indywidualnych, Przykładowo - odległość nieruchomości od sieci gazowej, dlatego też nie można się zbytnio sugerować tym, ile ktoś płaci za ogrzewanie
|
Cena zakupu instalacji gazowej nie jest wysoka w zestawieniu z innymi formami ogrzewania domu.
|
W niektórych przypadkach możliwość ogrzewania domu gazem będzie wymagać dość obszernej listy pozwoleń i biurokracji.
|
Średni roczny koszt ogrzewania gazem można zmniejszyć, dzięki dodatkowym elementom w instalacji, np. specjalistyczne zawory. |
Jak widzicie temat ogrzewania gazowego nie jest jednoznaczny. Warto pamiętać o tym, że koszt ogrzewania gazem zawsze będzie uzależniony od wielu czynników o charakterze indywidualnym lub niezależnych od nas np. sytuacji na scenie politycznej.
Od czego może zależeć koszt ogrzewania gazowego?
Głównym problemem, jakie dostarcza nam ogrzewanie gazowe jest ostateczny koszt. Jest to kwestia bardzo indywidualna. Ostateczny koszt inwestycji jest zależny od naprawdę wiele rozmaitych czynników.
Przede wszystkim należy pamiętać, że sam bieżący koszt ogrzewania domu to tylko jeden ze stałych kosztów. Oprócz tego należy pamiętać również o wydatkach związanych z założeniem samej instalacji i jej konserwacją.
Pierwszy wydatek, z którym się spotykamy to sam zakup pieca wraz z instalacją. Koszt całej instalacji jest porównywalny do założenia instalacji do ogrzewania węglem. Czasami nawet nieco niższy.
Znacznie większe wydatki generować będzie podłączenie instalacji, a także dostosowanie budynku do tego typu ogrzewania. Istnieje dużo zmiennych, które decydują o tym, ile ostatecznie będzie wynosić cena ogrzewania gazowego w konkretnym przypadku. Poniżej prezentujemy Wam listę najważniejszych czynników łącznie z krótkim omówieniem każdego z nich:
- Po pierwsze rodzaj kotła - kocioł może być wiszący lub stojący. Różnica cenowa to przeważnie kilkaset złotych.
- Odległość miejsca zamieszkania od najbliższej instalacji gazowej - jeżeli nie mamy możliwości podłączenia się do sieci gazowej, konieczny będzie też zakup pojemnika, co jest równoznaczne z większym kosztem założenia instalacji.
- Zmienność cen na rynku/napięcia polityczne - cena gazu może zmieniać się zależnie od aktualnej sytuacji geopolitycznej. Warto mieć ten fakt na uwadze. Czasami cena zmienia się nawet kilka razy w ciągu roku.
- Wybór dostawcy gazu - po podwyżkach kwota ta wzrosła aż do 2,31 zł brutto za 1 m3.
- Wydatki na montaż instalacji gazowej - założenie instalacji gazowej przez firmę z bardzo dobrą renomą będzie wyższe niż w przypadku osób, które np. dopiero wchodzą w ten rynek.
- Koszty osprzętu dodatkowego - dodatkowe rzeczy, które są niezbędne do prawidłowego działania instalacji to koszt rzędu od 2 do 4 tysięcy złotych.
- Wybór pomiędzy piecem jednofunkcyjnym a dwufunkcyjnym - piec jednofunkcyjny nie oferuje możliwości ogrzewania wody (wymagane jest wtedy wykupienie dodatkowych elementów). Piece dwufunkcyjne są natomiast bardziej praktyczne, ale cena ich również jest wyraźnie wyższa.
- Wybór pomiędzy piecem tradycyjnym a piecem kondensacyjnym - piec kondensacyjny może kosztować nawet dwa razy więcej od tradycyjnego.
- Ewentualna instalacja elementów dodatkowych - montaż paneli fotowoltaicznych oraz docieplenie budynku są w stanie znacznie obniżyć roczny koszt ogrzewania domu. Wiąże się to jednak z dużą inwestycją finansową.
Na powyższym przykładzie doskonale widzimy, że nie istnieje żaden uniwersalny wzór, który pozwoli nam z góry przewidzieć ostateczny koszt założenia instalacji i samego ogrzewania gazowego.
Nawet jeżeli udasz się do firmy, która kompleksowo zajmuje się zakładaniem instalacji gazowych to i tak problemem pozostaje ciągle zmieniająca się cena gazu ziemnego. Nie jesteśmy w stanie odpowiedzieć na pytanie, jak będzie wyglądała cena gazu za rok, za pięć czy dziesięć lat. Musimy sobie odpowiedzieć na pytanie, czy jesteśmy w stanie ponieść “to ryzyko”.
Tak jak wspomnieliśmy, ogrzewanie gazowe ma również wiele zalet. Pamiętajmy o tym, że same koszty ogrzewania gazowego, a więc czynniki natury finansowej to przecież jeszcze nie wszystko. Jest jeszcze szereg innych aspektów, o których nie powinniśmy zapominać.
Dla wielu osób głównym kryterium może być wygoda i praktyczność instalacji, która w zasadzie nie wymaga dodatkowej obsługi podczas ogrzewania domu. Pod tym względem opinie o ogrzewaniu gazowym są naprawdę znakomite i poziom wygody jest jednym z najlepszych, o ile wręcz nie najlepszych z dostępnych metod ogrzewania domu.
Czytaj również: Ogrzewanie elektryczne. Koszty instalacji i eksploatacji elektrycznego pieca
Dlaczego ogrzewanie gazowe domu jest tak wygodne?
Ogrzewanie gazowe w domu jest uznawane za jedno z najwygodniejszych i najbardziej komfortowych rozwiązań. Podkreślają to nie tylko specjaliści, ale także sami użytkownicy, którzy chwalą sobie ogrzewanie gazem.
Czy jednak ogrzewanie gazowe naprawdę jest aż tak komfortowe w porównaniu do innych sposobów? Odpowiedź jest następująca - jak najbardziej tak.
Aby jednak naprawdę zrozumieć, jak duża różnica dzieli ogrzewanie gazowe domu od ogrzewania węglem, najlepiej będzie przedstawić oba te rozwiązania na dwóch hipotecznych przykładach:
Przykład 1.
Pan Jan nie zdecydował się na ogrzewanie gazowe swojego domu ze względu na dosyć wysokie koszty początkowe inwestycji. Zamiast tego wybrał tradycyjny piec węglowy. Inwestycja już na starcie okazała się o kilka tysięcy złotych tańsza. Szybko jednak okazało się, że ogrzewanie węglem jest naprawdę czasochłonne oraz wymaga sporo wysiłku. Cała instalacja kosztowała łącznie 9 tysięcy złotych. W skali roku Pan Jan płaci za ogrzewanie domu węglem około 2500 zł.
Przede wszystkim, przed rozpoczęciem każdego sezonu grzewczego Pan Jan musi zamówić węgiel. Dom Pana Jana ma 120 metrów kwadratowych dlatego wymaga przynajmniej dwóch ton węgla. Węgiel jest przywożony Panu Janowi na podwórko jego domu, a następnie wyładowany. Pan Jan musi przenieść węgiel pod daszek, ponieważ w przeciwnym wypadku surowiec podczas deszczu zamoknie i nie będzie nadawał się do użycia - wiązałoby się to z dodatkowymi kosztami. Wspominany daszek oczywiście wcześniej trzeba było rozbudować. Dwie tony węgla wymagają około 90 minut pracy na przeniesienie ich z miejsca wyładowania pod dach. Pamiętajmy, że po przeniesieniu węgla trzeba jeszcze oczyścić miejsce na podwórku, w którym wysypano węgiel.
Na tym jednak rzecz się nie kończy. W trakcie całego okresu grzewczego Pan Jan musi codziennie rozpalać piec, przynosić węgiel, kilkakrotnie w ciągu dnia dokładać do pieca oraz oczywiście pilnować, aby ogień nie zgasł. Jak się zapewne domyślacie pochłania to bardzo dużo czasu. Trzeba również planować swój dzień i wyjazdy tak, żeby piec nie wygasł. Konieczne jest także zamontowanie specjalnego czujnika wykrywającego tlenek węgla. Kolejny obowiązek to regularne sprawdzanie drożności komina, do czego dla własnego bezpieczeństwa najlepiej jest angażować profesjonalistę.
Jak widać, chociaż Pan Jan wybrał opcję finansowo bardziej korzystną, niż ogrzewanie gazowe, to jednak potężną wadą okazały się tutaj wymagane nakłady czasu i wysiłku. Co więcej, gdyby zamiast węgla Pan Jan wybrał na przykład drewno opałowe, sytuacja wcale nie prezentowałaby się korzystniej, a nie zapominajmy, że czas to pieniądz.
Przykład 2.
Teraz drugi scenariusz, w którym użytkownik zdecydował się na ogrzewanie gazowe domu:
Pan Marek z początku sceptycznie podchodził do ogrzewania gazowego swojego domu. Wszystko oczywiście ze względu na wysokie koszty ogrzewania gazowego, całą procedurę związaną z założeniem pieca i początkowe wydatki związane z inwestycją. Ostatecznie jednak Pan Marek podjął decyzję kierując się swoją wygodą. Wybrał gazowe ogrzewanie domu. Łączna suma inwestycji (założenie pieca) wyniosła 16 tysięcy złotych. W skali każdego roku Pan Marek płaci za ogrzewanie domu gazem około 3500 zł.
Z początku kwestia była dosyć problematyczna, ponieważ Pan Marek musiał zakupić piec a także elementy dodatkowe, uzyskać podłączenie do sieci a zamontowanie samej instalacji zlecić profesjonalistom. Po czasie jednak ogrzewanie gazowe okazało się naprawdę dobrym wyborem. Nowoczesny piec gazowy działa praktycznie automatycznie, wystarczy skonfigurować jego ustawienia. Pan Marek nie musi więc troszczyć się o dostarczenie paliwa ani tym bardziej samodzielnie włączać i zasilać paliwem systemu ogrzewania swojego domu.
Oba te przykłady są w wysokim stopniu hipotetyczne. Ogrzewanie domu węglem lub drewnem praktycznie zawsze wymaga codziennego powtarzania określonych czynności. W drugim przypadku czynnikiem różnicującym jest dostępność sieci gazowej w pobliżu domu. Jeżeli jest ona obecna, ogrzewanie staje się oczywiście znacznie łatwiejsze i tańsze niż w przedstawionym przez nas przykładzie.
Czasami jedyną dostępną możliwością jest ogrzewanie gazowe z butli. Jednak nawet ten scenariusz oferuje nieporównanie większą wygodę, niż codzienne rozpalanie pieca i dokładanie do niego drewna czy węgla.
Na dodatek warto wspomnieć, że zarówno koszt ogrzewania gazowego w skali rocznej mogą zostać znacząco zmniejszone, jak i cały koszt założenia instalacji. Wbrew pozorom wcale nie jest to aż tak trudne.
Czytaj również: Kredyt na fotowoltaikę – gdzie najlepiej zaciągnąć kredyt na instalację baterii słonecznych?
Jak można zmniejszyć wydatki, czyli dotacje na ogrzewanie gazowe oraz inne opcje
Pierwszy sposób na zmniejszenie kosztów to oczywiście wciąż dostępne dotacje na ogrzewanie gazowe. Tutaj należy jednak wyraźnie zaznaczyć dwa ważne fakty:
- Nie wszystkie gminy oferują tego rodzaju dotacje.
- Wysokość dotacji oraz struktura programu zależy od polityki danej gminy.
W najbardziej optymistycznym wariancie dotacje na ogrzewanie gazowe mogą zmniejszyć Twoją inwestycję nawet kilkanaście tysięcy złotych. W wielu wypadkach finansowana będzie jednak tylko wymiana starego pieca grzewczego na nowy piec gazowy. Tutaj górnym pułapem finansowania przeważnie jest kwota kilku tysięcy złotych.
Jeżeli jednak jesteś zdecydowany, co do wyboru rodzaju ogrzewania w swoim domu, warto sprawdzić, jakie dokładnie formy dofinansowanie oferuje Twoja gmina. Dodatkowo kwota dotacji może być wyższa, jeżeli jesteśmy posiadaczami Karty Dużej Rodziny.
To jednak jeszcze nie wszystkie sposoby na to, jak można zmniejszyć ogrzewanie gazowe w skali rocznej. Co więc warto zrobić? Oczywiście zainwestować w odpowiednie docieplenie budynku. Jeżeli dom zostanie właściwie ocieplony, roczne zapotrzebowanie na energię może spaść nawet o kilkadziesiąt procent. Niestety trzeba mieć na uwadzę to, że docieplenie budynku również generuje duże koszty.
Jeżeli weźmiemy pod uwagę, ile kosztuje ogrzewanie gazowe domu 150m2 (standardowo jest to kwota oscylująca w granicach 4000-5000 złotych), nasza oszczędność może nawet przekroczyć ponad tysiąc złotych w ciągu roku. Wydaje się to kwotą niewielką? Być może. Jeżeli jednak pomnożymy tę oszczędność przez kilka czy nawet kilkanaście lat użytkowania domu, perspektywa znacząco się zmienia i oszczędzamy w ten sposób bardzo dużo pieniędzy.
Kolejny sposób na to, aby ogrzewanie gazowe stało się tańsze, to montaż paneli fotowoltaicznych i/lub przydomowa elektrownia wiatrowa. Również tutaj globalna oszczędność w stosunku rocznym jest w stanie osiągnąć pułap 15-20 procent. Pamiętajmy jednak, że montaż paneli fotowoltaicznych to również koszt kilkunastu tysięcy złotych.
Decydując się jednak na takie rozwiązania i korzystanie z odnawialnych czy ekologicznych źródeł energii elektrycznej to szansa na kolejne dotacje. To już jednak temat na odrębny artykuł.
Reasumując wszystkie możliwości, widzimy że ogrzewanie gazowe wcale nie musi być drogie. Warto wziąć pod uwagę także fakt, że Unia Europejska stopniowo odchodzi od węgla, co w przyszłości może oznaczać wzrost kosztów tego surowca lub też dodatkowe podatki nakładane na jego użytkowników.
Ogrzewanie domu gazem w przyszłej perspektywie staje się więc bezpieczną opcją, a czasami nawet tańszą i z pewnością przyszłościową.
Czytaj więcej artykułów z kategorii "Oszczędzanie".
Ile kosztuje ogrzewanie gazowe w skali roku?
Tego pytania po prostu nie sposób pominąć. Często osoby, które chcą zainwestować w ogrzewanie gazowe w pierwszej kolejności myślą właśnie o kosztach w skali roku. Czy będzie ich na to stać? Jak już była mowa, koszty z jakimi wiąże się ogrzewanie domu gazem zależą od wielu czynników i ostatecznie są zależne od naszej osobistej sytuacji.
Można jednak nakreślić pewne pułapy wydatków, jakie generuje ogrzewanie gazowe domu:
- Samo ogrzewanie domu o przykładowym metrażu 120 metrów kwadratowych to w skali jednego roku wydatek rzędu 4 do 5 tysięcy złotych. Chociaż po po podwyżkach gazu w 2022 roku kwoty tego mogą wzrosnąć o około 1-2 tysiące.
- Cena kotła gazowego to statystycznie od 3500 do około 8 tysięcy złotych. Jest to zależne od tego, czy wybierzemy piec kondensacyjny czy zwykły oraz czy kocioł będzie miał charakter dwufunkcyjny czy też jednofunkcyjny.
- Wydatki na dodatkowy osprzęt - a więc na przykład zestaw zaworów, które odcinają dopływ gazu czy też zawory bezpieczeństwa. Koszt takich materiałów powinien się zmieścić w przedziale 3-4 tysięcy złotych.
- Koszt instalacji, a więc popularna “robocizna”. Zazwyczaj jest to kwota na poziomie mniej więcej 3 tysięcy złotych.
Należy przy tym pamiętać, że zawsze możliwe są też koszty dodatkowe, o których początkowo możemy nie wiedzieć. Jeżeli nie mamy możliwości podłączenia pieca do sieci gazowej - pozostanie nam tylko ogrzewanie gazowe z butli/zbiornika. Taki pojemnik to kolejne parę tysięcy złotych, w zależności od wybranego modelu.
Ostatecznie całkowity koszt instalacji ogrzewania gazowego powinien zmieścić się zakresie od 10000 do nawet niemal 30000 złotych. W celu rzetelnej wyceny warto udać się do specjalisty.
Podsumowanie, czyli czy ogrzewanie gazowe się opłaca?
Niestety, nie można w tym wypadku udzielić jednoznacznej oraz uniwersalnej odpowiedzi. Wszystko zależy od indywidualnych czynników i preferencji. To w jakim stopniu ogrzewanie gazowe okaże się korzystniejszą opcją jest zależne od wielu czynników. Warto omówić wszystkie aspekty oraz za i przeciw omówić z osobami z branży, które lepiej się na tym znają i udzielają rzetelnych odpowiedzi.
Nie ma żadnych wątpliwości co do tego, że pod względem czysto finansowym gazowe ogrzewanie domu stanowi rozwiązanie droższe, niż węgiel czy drewno. Pieniądze to jednak nie wszystko. Dla niektórych osób bardzo istotna jest wygoda, a także czasochłonność i pracochłonność danej instalacji. Pamiętajmy również, że czas to pieniądz i zastanówmy się w perspektywie kilku czy kilkunastoletnie, czy będziemy w stanie codziennie dokładać węgla czy drewna do pieca.
Co ważne, oba te czynniki także mogą mieć przełożenie na finanse. Niestety nie sposób tego wyliczyć w sposób dokładny. Warto jednak myśleć o czasie, jak jesteśmy zmuszeni poświęcić na dodatkowe czynności domowe, zamiast spędzać ten czas na pracy lub z rodziną.
Pewne jest też to, że ogrzewanie gazowe w domu stanowi rozwiązanie przyszłościowe. Gaz uznaje się za rozwiązanie przyjazne ekologii, w odróżnieniu od węgla. W perspektywie kilkunastoletniej czynnik ten może się okazać dosyć istotny, jeżeli chodzi o dodatkowe finansowanie na założenie instalacji gazowej, czy dodatkowe opłaty za palenie węglem.
W przypadku konieczności dodatkowego dofinansowania inwestycji można też skorzystać z dostępu do łatwych pożyczek. Oferta pożyczkowa Szybka Gotówka to nawet kilkanaście tysięcy złotych na zupełnie dowolny cel. Firma oferuje również opcje refinansowania pożyczki.
Często zadawane pytania
Ile będzie wynosić łączny koszt inwestycji w ogrzewanie gazowe?
To zależy od tego, jakie dokładnie rozwiązania wybierzemy oraz od indywidualnych czynników. W przypadku najtańszego wariantu, ogrzewanie gazowe w fazie wstępnej powinno wymagać nakładów w kwocie 9-10 tysięcy złotych. Najdroższy wariant może jednak kosztować już kosztować niemal 40 tysięcy.
Czy dostępne są dotacje na ogrzewanie gazowe?
Ta kwestia jest zależna od miejsca Twojego zamieszkania. Niektóre gminy oferują bardzo rozbudowane i atrakcyjne dotacje na ogrzewanie gazowe. W innych z kolei takie dofinansowanie może w ogóle nie być dostępne. Wszystko należy sprawdzać w gminie, w której się mieszka.
Czy opłaca się zainstalować panele słoneczne oraz docieplić budynek?
Jak najbardziej tak! Inwestycja zwróci się z nawiązką w ciągu kilku lat. Oprócz tego możemy też dofinansować ją przy pomocy różnego rodzaju programów i dotacji. Pamiętajmy jednak, że takie inwestycje to koszt również kilkunastu tysięcy złotych.
Ile kosztuje ogrzewanie gazowe domu 150m2?
Przedział w skali roku to 3,5 do 5,5 tysiąca złotych. Wiele zależy od rodzaju kotła, a także zapotrzebowania budynku na energię. Miejmy jednak na uwadzę, że po podywżkach gazu w 2022 koszty te mogą diametralnie wzrosnąć.
Okres
dni