Ogrzewanie elektryczne. Koszty instalacji i eksploatacji elektrycznego pieca
Zastanawiasz się nad instalacją ogrzewania elektrycznego? Sprawdź najnowsze rozwiązania w tym zakresie oraz wysokość miesięcznych opłat.Z nadejściem sezonu zimowego każdy zaczyna się zastanawiać nad najbardziej wydajnymi metodami ogrzewania mieszkań i domów. Zależy nam na tym, żeby w domu było ciepło i przytulnie, nawet jeśli pogoda za oknem nie jest słoneczna. Dni stają się coraz krótsze i zimne. Wracając po pracy, chcemy czuć się komfortowo, a jednocześnie nie ponosić ogromnych wydatków na spłatę comiesięcznych rachunków za ogrzewanie domu. Co jest zatem najlepszym, najbardziej wydajnym i ekonomicznym rozwiązaniem? W ostatnich czasach coraz częściej można usłyszeć o ogrzewaniu elektrycznym. Większości z nas kojarzy się to z ogromnymi kosztami i niską wydajnością. Przecież elektryczne urządzenia do ogrzewania pomieszczeń zużywają dużo prądu, a jednocześnie nie są w stanie wystarczająco ocieplić mieszkania. Do niedawna rzeczywiście tak było. W dzisiejszych czasach taka opinia jest jednak mitem. Nowoczesne instalacje ogrzewania elektrycznego są w stanie zapewnić odpowiedni poziom komfortu, a jednocześnie nie mają nic wspólnego z luksusem i potrzebą ponoszenia ogromnych wydatków. Najnowcze piece elektryczne zużywają bowiem minimum energiii, produkując maksimum ciepła, a więc stają się niezłym rozwiązaniem w zakresie ogrzewania domów i mieszkań.
Czytaj więcej artykułów w kategorii "Dom".
W naszym artykule znajdziesz wszystkie podstawowe informacje na temat ogrzewania elektrycznego. Postaramy się wyjaśnić, kiedy instalacja elektrycznego pieca jest rozsądnym rozwiązaniem, a w jakich sytuacjach się nie opłaca. Przeanalizujemy wszystkie zalety i wady tego rozwiązania, a także wyliczymy koszty instalacji ogrzewania elektrycznego i orientacyjne miesięczne wydatki na prąd przy ogrzewaniu domu energią elektryczną. Po przeczytaniu tego artykułu będziesz w stanie samodzielnie podjąć decyzję o tym, czy chcesz instalować ogrzewanie elektryczne w swoim domu.
Kiedy opłaca się instalacja ogrzewania elektrycznego?
Warto zacząć od wyjaśnienia, czym dokładnie jest ogrzewanie elektryczne mieszkania. Mówiąc w skrócie – są to wszelkiego rodzaju systemy grzewcze, zasilane energią elektryczną, które służą do ocieplenia pomieszczeń. Łatwo się domyślić, że koszty takiego ogrzewania zależą od ilości zużytego prądu.Nasuwa się zatem pytanie: czy instalacja ogrzewania elektrycznego zawsze będzie optymalnym rozwiązaniem w twoim domu? Odpowiedź jest jednoznaczna: nie! Opłacalność ogrzewania elektrycznego zależy od wielu czynników, takich jak:
- wielkość pomieszczenia;
- instalacja grzewcza, z której dotychczas korzysta się w celu ocieplenia domu;
- rodzaj budynku;
- liczba pokoi;
- komfortowa temperatura powietrza, jaką chcesz utrzymywać w domu;
- tryb eksploatowania pomieszczeń.
Najważniejszym czynnikiem, który decyduje o tym, czy instalacja ogrzewania elektrycznego jest wystarczająco opłacalną inwestycją, jest rodzaj nieruchomości, w której zamierzasz korzystać z tego rodzaju systemu grzewczego. Nie można bowiem porównywać ocieplenia domu jednorodzinnego, mieszkania w wieżowcu czy mieszkania w kamienicy. Przyjrzymy się zatem dokładnie każdemu z wymienionych typów nieruchomości.
Czytaj również: Ile kosztuje 1 m3 i 1 kWh gazu ziemnego w 2022 roku?
Ogrzewanie elektryczne domu
Ogrzewanie elektryczne to rozwiązanie, stosowane najczęściej w przypadku domów jednorodzinnych. Systemy grzewcze domów są w całości autonomiczne, a więc właściciele sami mogą zadecydować, który rodzaj ogrzewania jest dla nich najbardziej odpowiedni. W takim przypadku systemy elektryczne stają się świetną i bardziej nowoczesną alternatywą dla pieców węglowych, które wymagają znacznego zaangażowania mieszkańców domu, a ponadto nie są przyjazne wobec środowiska naturalnego. Należy podkreślić, że absolutnie wszystkie systemy ogrzewania elektrycznego działają w pełni samodzielnie i nie wymagają ani obecności mieszkańców domu, ani wykonywania przez nich żadnych dodatkowych czynności. Co więcej – mieszkańcy mogą sterować systemem grzewczym w trybie zdalnym, z poziomu smartfonów. Wystarczy go po prostu włączyć, ustawiając oczekiwaną temperaturę powietrza. Jest to zatem znacznie wygodniejsze rozwiązanie dla seniorów, którzy muszą się oszczędzać, ale także dla osób zajętych, które większość dnia spędzają w pracy, a po powrocie chcą trafić do przytulnego, ciepłego domu. Ponadto systemy elektryczne to jedyna opcja dla osób podróżujących. Chyba wszyscy zdajemy sobie sprawę z tego, że nawet po powrocie z kilkudniowej podróży w sezonie zimowym, zastajemy zimny dom, jeżeli jest ocieplany systemem węglowym. Trzeba zatem poświęcić czas na rozpalenie w piecu oraz na ocieplenie wszystkich pomieszczeń budynku.
Inną kwestią jest powierzchnia budynku, która z reguły jest znacznie większa w porównaniu do standardowej powierzchni mieszkań. Oczywiście im większa powierzchnia, tym większe będą koszty ocieplenia pomieszczeń. Zasada ta dotyczy jednak zarówno systemów ogrzewania elektrycznego, jak i węglowych czy gazowych pieców. W przypadku wybrania wydajnego i nowoczesnego systemu elektrycznego na pewno nie przepłacisz, mimo że nie uda się za dużo zaoszczędzić.
Ogrzewanie elektryczne mieszkania
W przypadku mieszkań sytuacja wygląda zupełnie inaczej. Najczęściej mieszkania są podłączone do jednego systemu grzewczego, który działa w całym budynku. A co za tym idzie – raczej nie uda się zupełnie z niego zrezygnować. Można jednak zminimalizować zużycie ciepła, jednocześnie zwiększając ocieplenie domu przy pomocy zasilanych prądem systemów grzewczych. Właściciele mieszkań najczęściej decydują się na instalację elektrycznego ogrzewania podłogowego. Jest to świetne rozwiązanie dla osób z małymi dziećmi, a także dla tych, które cenią sobie komfort i wygodę.
Nierzadko do ogrzewania mieszkań wykorzystuje się też klimatyzację. Współczesne urządzenia tego typu są w stanie nie tylko ochłodzić mieszkanie latem, ale też ocieplić je zimą. Najnowsze klimatyzacje są bardzo wydajne, a jednocześnie zużywają bardzo mało energii elektrycznej.
Współczesny wybór grzejników do mieszkania jest naprawdę bardzo szeroki. Absolutnie każdy – w zależności od powierzchni pomieszczenia i liczby pokoi, a także innych indywidualnych parametrów – może znaleźć najlepsze rozwiązanie, które posłuży ociepleniu mieszkania. Ciekawym rozwiązaniem są stylowe kominki elektryczne, które pełnią nie tylko funkcje praktyczne, ale i dekoracyjne.
Ogrzewanie elektryczne mieszkania w kamienicy
W przypadku mieszkań, znajdujących się w kamienicy, ogrzewanie elektryczne często staje się jedynym dostępnym rozwiązaniem bądź alternatywą dla starych węglowych systemów grzewczych. Jak już udało się wyjaśnić – ogrzewanie elektryczne ma dużą przewagę nad węglowym, a zatem jest często wybierane przez osoby, które decydują się na remont mieszkania w kamienicy lub zmianę systemu ogrzewania. Coraz więcej mieszkańców kamienic decyduje się na zmianę pieców węglowych na elektryczne. Takie rozwiązanie staje się bardziej autonomiczne, nowoczesne, a co najważniejsze – o wiele bardziej bezpieczne niż węglowe systemy grzewcze.
Czytaj również: Ile kosztuje remont mieszkania i jak obniżyć jego koszty?
Ogrzewanie elektryczne mieszkania – rodzaje
Współczesny rynek oferuje różne rodzaje systemów ogrzewania elektrycznego. Można wymienić trzy najczęściej spotykane rodzaje ogrzewania elektrycznego, mianowicie:
- akumulacyjne ogrzewanie elektryczne;
- konwekcyjne ogrzewanie elektryczne;
- podłogowe ogrzewanie elektryczne.
Niektóre rodzaje można ze sobą łączyć, a poszczególne mogą działać tylko samodzielnie. Omówmy więc dokładniej każdy z wymienionych rodzajów ogrzewania elektrycznego oraz przeanalizujmy, jakie rozwiązanie najlepiej wybrać dla swojego domu.
Ogrzewanie elektryczne akumulacyjne
System akumulacyjnego ogrzewania elektrycznego polega na kumulowaniu, czyli gromadzeniu ciepła przez specjalne piece elektryczne. Po co jest to potrzebne? Piece produkują i gromadzą ciepło w godzinach nocnych (dla przykładu), kiedy obowiązuje nocna taryfa na prąd, a następnie oddają je w ciągu dnia, ogrzewając pomieszczenie nie jednorazowo, a stopniowo – tak, jak w przypadku wszystkich innych systemów grzewczych. Pozwala to znacząco zaoszczędzić na opłatach za prąd, gdyż faktycznie w ciągu dnia nie jest on użytkowany.
Piece akumulacyjne są dosyć ciężkie i wielkogabarytowe. Jednocześnie potrzeba większych nakładów finansowych na ich zakup i instalację. Właściciele ogrzewania elektrycznego akumulacyjnego mogą natomiast zaoszczędzić na eksploatacji takiego systemu. Najlepiej takie piece sprawdzają się w domach o wielkiej powierzchni, znacznie rzadziej są zaś instalowane w mieszkaniach.
Ogrzewanie elektryczne konwekcyjne
Konwekcyjne ogrzewanie elektryczne to nic innego, jak specjalne urządzenia elektryczne, które produkują energię cieplną drogą konwekcji. Do tej kategorii urządzeń można zaliczyć klimatyzację, z której korzystamy do ogrzewania pomieszczeń, a także wszelkiego rodzaju termowentylatory i grzejniki. Z reguły takie urządzenia elektryczne są przenośne, ale można je również zainstalować na ścianie.
Zaletą konwekcyjnych systemów ogrzewania elektrycznego jest dość niska cena ich zakupu, a także często brak potrzeby instalacji. Można je więc zakupić, przynieść do domu, podłączyć do prądu i zacząć użytkować. Urządzenia te nie są jednak na tyle wydajne, jak piece gazowe, węglowe czy elektryczne. Ponadto często zużywają dużo prądu, co nie jest ekonomiczne. Kolejną wadą takich urządzeń jest to, że produkują one ciepło tylko wtedy, gdy zużywają energię elektryczną, a po odłączeniu od prądu przestają działać i mieszkanie szybko staje się zimne.
Konwekcyjne ogrzewanie elektryczne najczęściej jest wykorzystywane w mniejszych pomieszczeniach. W domach z takich urządzeń korzysta się tylko w połączeniu z innymi systemami ogrzewania budynku (gdy zachodzi potrzeba dodatkowego ocieplenia domu czy oddzielnych pokoi).
Elektryczne ogrzewanie podłogowe
Kolejnym nowoczesnym rozwiązaniem jest podłogowe ogrzewanie elektryczne mieszkania. Rzadko stosowane jest jako jedyne źródło ciepła w mieszkaniu czy budynku. Niemniej jednak ciepła podłoga produkuje wystarczającą ilość ciepła, która pozwala zredukować zużycie energii cieplnej, produkowanej przez inne systemy grzewcze (zarówno elektryczne, jak i węglowe czy gazowe). Najczęściej takie instalacje stosuje się w łazience, kuchni, korytarzu etc., czyli w pokojach, gdzie pokrycie podłogowe nie jest ciepłe. Niemniej jednak coraz więcej osób instaluje elektryczne ogrzewanie podłogowe we wszystkich pokojach, gdyż w ten sposób można zapewnić sobie jeszcze większy poziom komfortu. Jest to niezwykle wygodne rozwiązanie także dla rodzin z małymi dziećmi. Więcej na temat elektrycznego ogrzewania podłogowego, a także innych rodzajów ogrzewania podłogowego, przeczytasz w naszym artykule.
Zalety i wady ogrzewania elektrycznego
Zanim zdecydujesz się na zakup i instalację wybranego systemu ogrzewania elektrycznego, zapoznaj się z zaletami i wadami tego sposobu ogrzewania pomieszczeń. Wśród największych korzyści należy wymienić:
- autonomiczne działanie;
- stała kontrola temperatury powietrza w domu;
- możliwość sterowania urządzeniami w trybie zdalnym;
- systemy przyjazne wobec środowiska naturalnego;
- pełne bezpieczeństwo;
- wygoda korzystania;
- brak potrzeby instalacji urządzeń konwekcyjnych;
- możliwość połączenia systemów elektrycznych z innymi rodzajami ogrzewania w jednym budynku,
- niewielkie zużycie energii elektrycznej.
Oczywiście zalet ogrzewania elektrycznego jest wiele, nie warto jednak zapominać o kilku wadach, związanych z wykorzystaniem tego rodzaju systemów grzewczych. Wśród najczęściej spotykanych można wymienić:
- dość niska wydajność systemów konwekcyjnych w porównaniu do węglowych czy gazowych pieców;
- wysokie koszty zakupu i instalacji pieców elektrycznych;
- niektóre urządzenia elektryczne zużywają dużo prądu, co wiąże się z wysokimi kosztami eksploatacji;
- pieców elektrycznych nie można zainstalować w wieżowcach, które przewidują jeden centralny system ogrzewania budynku do ocieplania wszystkich mieszkań.
Instalacja ogrzewania elektrycznego – koszty
Koszty instalacji ogrzewania elektrycznego różnią się w zależności od rodzaju wybranego systemu. Inną kwotę zapłacimy za zakup i instalację zestawu grzejników elektrycznych, a zupełnie inną za instalację centralnego pieca elektrycznego. Przeanalizujmy orientacyjne koszty zakupu i instalacji każdego z wymienionych systemów ogrzewania elektrycznego.
- Koszty akumulacyjnego ogrzewania elektrycznego są najwyższe. Przede wszystkim należy wziąć pod uwagę zakup pieca elektrycznego, który może kosztować średnio 4000-5000 złotych. Na bardziej nowoczesne urządzenie tego rodzaju można wydać nawet do kilkunastu tysięcy złotych. Instalacja pieca też jest dosyć kosztowna, a ponadto czasochłonna i skomplikowana. Orientacyjne koszty wynoszą 2000-3000 złotych. Na zakup i instalację trzeba zatem wydać łącznie około 6000-8000 złotych. Niemniej jednak koszty eksploatacji takiego pieca będą naprawdę niskie, dzięki czemu zwrot inwestycji nastąpi bardzo szybko.
- Znacznie tańszy będzie zakup i instalacja urządzeń konwekcyjnych. Wartość jednego grzejnika elektrycznego wynosi od 300 do 500 złotych. W zależności od powierzchni mieszkania można zakupić odpowiednią liczbę takich grzejników. Przykładowo: do mieszkania o powierzchni 60 metrów kwadratowych możemy potrzebować trzech takich grzejników. Każdy z nich można zamocować przy gniazdku, a więc nie będą one potrzebować specjalnej instalacji. Koszty zakupu i instalacji takich grzejników wyniosą około 900-1500 złotych.
- Cena instalacji ogrzewania podłogowego zależy od dwóch czynników: powierzchni podłogi oraz wybranego materiału. Wartość jednego metra kwadratowego takiej instalacji waha się między 90 a 400 złotych. Przykładowo: dla budynku o powierzchni użytkowej 80 metrów kwadratowych wartość instalacji wyniesie 7200-32000 złotych. Różnica jest oczywiście ogromna; najlepiej wybierać instalacje droższe, ponieważ są one bardziej oszczędne w eksploatacji, ale jednocześnie zwracać uwagę na to, żeby ich koszt mieścił się w Twoim budżecie rodzinnym.
Chcesz kupić i zainstalować ogrzewanie elektryczne, ale brakuje Ci środków? Zawsze możesz skorzystać z pożyczki od Szybka Gotówka. Inwestycja w ciepły dom zawsze jest opłacalna, a zwrot nastąpi już po kilku miesiącach oszczędzania na rachunkach.
Ogrzewanie elektryczne mieszkania – koszty miesięczne
Roczne koszty ogrzewania elektrycznego domu jednorodzinnego o powierzchni 100 metrów kwadratowych nie przekraczają kwoty 3000 złotych. Wydatki miesięczne wynoszą wówczas 250 złotych. Są to kwoty co o najmniej 30-40% niższe w porównaniu do wysokości rachunków za ogrzewanie gazowe.
Jeszcze niższe wydatki poniesie rodzina, mieszkająca w domu energooszczędnym, gdyż w takim przypadku urządzenia elektryczne produkują mniej ciepła, a zatem zużywają jeszcze mniej prądu. Jeśli zaś dom jest zaopatrzony w panele fotowoltaiczne, to wysokość miesięcznych opłat może być naprawdę niska i wynosić 50-100 złotych. To nieporównywalnie mniej, niż wynoszą nawet wydatki na węglowe ogrzewanie domu.
Okres
dni