Główna > Finanse > Mądry kredytobiorca > Pożyczka prywatna – co warto o niej wiedzieć?

Pożyczka prywatna – co warto o niej wiedzieć?

03.04.2019
244
Czas czytania -
3 min.

Pożyczki prywatne interesują głównie osoby, które nie mogą skorzystać z usług bankowych ze względu na brak zdolności kredytowej. Prywatni inwestorzy, którzy proponują takie pożyczki, obiecują, że udzielą finansowania nawet osobom zadłużonym i ze złą historią kredytową. Czy taka pożyczka prywatna jest rzeczywiście korzystna dla klienta? Poniżej wyjaśniamy, jak dokładnie wygląda pożyczenie pieniędzy od osoby prywatnej i z jakimi wiąże się konsekwencjami.

Czym dokładnie jest pożyczka prywatna?

Pożyczką prywatną nazywamy każdą pożyczkę udzieloną przez osobę fizyczną nieprowadzącą działalności gospodarczej w tym zakresie. Pożyczka taka udzielana jest więc wyłącznie na podstawie przepisów zawartych w Kodeksie Cywilnym, który przewiduje dość dużą swobodę zawierania tego rodzaju umów. Jest to dość ważne, ponieważ instytucje udzielające pożyczek, czyli banki i firmy pożyczkowe, muszą przestrzegać dodatkowych regulacji – głównie Ustawy o kredycie konsumenckim, a także Prawa bankowego w przypadku banków.

W praktyce pożyczką prywatną może być:

  • pożyczka udzielona przez członka rodziny lub znajomego,
  • pożyczka społecznościowa,
  • pożyczka od obcej osoby tzw. prywatnego inwestora.

Pożyczka od rodziny

Spośród trzech wymienionych wyżej rodzajów pożyczek prywatnych za najwygodniejszą i najbezpieczniejszą dla pożyczkobiorcy uznaje się pożyczkę od rodziny lub znajomych. W jej przypadku ryzyko ponosi głównie pożyczkodawca, ponieważ pożyczki od rodziny opierają się wyłącznie na zaufaniu - przy ich udzielaniu nie stosuje się badania zdolności kredytowej pożyczkobiorcy i bardzo rzadko wymaga się zabezpieczenia.

Załatwienie takiej pożyczki zwykle nie wiąże się z wieloma formalnościami, można także liczyć na bardzo niskie lub brak oprocentowania. Należy pamiętać, że w niektórych przypadkach konieczne jest uiszczenie podatku od czynności cywilnoprawnych PCC. Zwolnienie z tego podatku dotyczy wyłącznie pożyczek od najbliższej rodziny, których wysokość nie przekracza 9 637 zł.

Pożyczki społecznościowe

Z tego rodzaju pożyczki prywatnej można skorzystać wyłącznie za pośrednictwem specjalnej platformy internetowej, która łączy prywatnych pożyczkodawców z pożyczkobiorcami. W praktyce pożyczenie w ten sposób pieniędzy polega na założeniu konta w takim serwisie, opisania swoich potrzeb finansowych i zaczekania na ofertę pożyczkodawcy, który zechce te potrzeby zaspokoić w postaci pożyczki o wskazanych parametrach.

Pożyczka prywatna społecznościowa jest zawsze oprocentowana. Co więcej, serwisy dość często wymagają uiszczenia opłaty wstępnej, jeszcze przed udzieleniem pożyczki. Wadą tego rozwiązania jest również brak określonego z góry czasu oczekiwania na pożyczkę, co stanowi dość duży problem dla osób, którym zależy na szybkim pozyskaniu dodatkowej gotówki.

Pożyczki od indywidualnych prywatnych inwestorów

Pożyczki od indywidualnych prywatnych inwestorów

Jeśli interesuje nas pożyczka prywatna w większej wysokości, która dostępna jest bez sprawdzania BIK, bez zaświadczeń i dla osób zadłużonych, to znajdziemy ją na popularnych portalach ogłoszeniowych takich jak OLX.pl. To tam głównie ogłaszają się prywatni inwestorzy, którzy chcą udzielić pożyczki na procent i w ten sposób pomnożyć swój kapitał. Niestety znaczna część takich inwestorów ma nie do końca uczciwe zamiary i oferuje pożyczki tylko pozornie na korzystnych warunkach.

Przy korzystaniu z takich pożyczek prywatnych powinniśmy uważać na następujące kwestie:

  • krótki termin spłaty – pożyczka prywatna często wymaga spłaty w ciągu 6 miesięcy, nawet jeśli opiewa na bardzo wysoką kwotę np. 100 000 zł,
  • niebezpieczne formy zabezpieczenia – inwestorzy prywatni często żądają zabezpieczenia pożyczki w postaci tzw. umowy przewłaszczenia nieruchomości, która pozwala im przejąć nieruchomość pożyczkobiorcy w przypadku braku spłaty pożyczki z pominięciem drogi sądowej i egzekucyjnej; przy krótkim terminie spłaty pożyczki istnieje tu wysokie ryzyko utraty dachu nad głową,
  • wysokie ryzyko oszustwa – bardzo często zdarza się, że ogłoszenia dotyczące pożyczek prywatnych są zwykłym oszustwem – od klientów wymaga się uiszczenia niewielkiej kwoty np. 20 zł (często w postaci płatnego SMS-a Premium) z tytułu rozpatrzenia wniosku, jednak jest to wyłącznie wyłudzenie opłaty, ponieważ wszystkie wnioski są odrzucane,
  • wysokie koszty pożyczki – pożyczka prywatna, szczególnie ta udzielana osobom zadłużonym, wiąże się dla pożyczkodawcy z wysokim ryzykiem, który chce sobie je zrekompensować odpowiednio wysoką prowizją i odsetkami.

Najniebezpieczniejsza jest pożyczka prywatna pod zastaw mieszkania, zwłaszcza ta z krótkim terminem spłaty. Uważać należy także na pożyczki prywatne pod weksel – nigdy nie należy godzić się, by zabezpieczeniem był weksel in blanco, ponieważ pożyczkodawca może wpisać w nim dowolną kwotę i zgodnie z prawem później ją od nas egzekwować nawet w drodze postępowania sądowego.


Czytaj również: Pożyczki na kształcenie – co warto wiedzieć?


Podsumowując, pożyczka prywatna tylko pozornie wydaje się korzystna. Owszem, daje możliwość pożyczenia nawet wysokiej sumy pieniędzy osobom w trudnej sytuacji (np. osobom zadłużonym bądź zarabiającym na czarno), jednak niesie za sobą bardzo duże ryzyko. Podpisanie niekorzystnej umowy pożyczkowej może okazać się przysłowiowym gwoździem do trumny – taka pożyczka prywatna zamiast pomóc w trudnej sytuacji, może ją jeszcze bardziej pogorszyć, gdy na przykład utracimy mieszkanie z powodu spóźnienia się ze spłatą zobowiązania.

Kwota

Okres

dni

Pożyczasz
0.00
Prowizja
0.00
Odsetki
0.00
Do spłaty
0.00
RRSO
0.00%
Dzień spłaty
0
*Prowizja 0% dotyczy tylko pierwszej pożyczki w kwocie do 6000 zł oraz pozytywnej oceny zdolności kredytowej klienta.
Podobne artykuły: