Główna > Finanse > Mądry kredytobiorca > Pożyczki bez zdolności kredytowej – co warto o nich wiedzieć?

Pożyczki bez zdolności kredytowej – co warto o nich wiedzieć?

Dowiedz się, czy brak zdolności kredytowej wpływa na otrzymanie pożyczki?
28.06.2019
112
Czas czytania -
2 min.

Chcesz skorzystać z pożyczki, ale nie masz zdolności kredytowej? W takiej sytuacji lepiej w ogóle zrezygnować z zaciągania zobowiązań, ale jeśli sytuacja tego wymaga, warto wiedzieć, czy w ogóle istnieją pożyczki bez zdolności kredytowej, a jeśli tak, to na czym one polegają.

Zdolność kredytowa – podstawowy warunek skorzystania z pożyczki

Na początku przypomnijmy, czym jest zdolność kredytowa i jakie ma ona znaczenie w procesie zaciągania kredytów i pożyczek.

Najprościej tłumacząc, zdolność kredytowa jest zdolnością do spłaty zobowiązania o określonych parametrach, czyli w danej wysokości i w danym terminie. Innymi słowy, jeśli ubiegasz się o pożyczkę, pożyczkodawca zanim Ci jej udzieli, sprawdzi, czy Twoja sytuacja finansowa pozwoli Ci spłacić pożyczkę w terminie.

Badanie zdolności kredytowej odbywa się w różny sposób i w różnym zakresie – nieco wnikliwiej analizę przeprowadzają banki, natomiast łagodniej do tej kwestii podchodzą firmy pożyczkowe. Jednak w przypadku zaciągania pożyczki bez zabezpieczeń, musisz się spodziewać, że każda instytucja sprawdzi Twoją zdolność kredytową. Jest to bowiem dla niej sposób na oszacowanie ryzyka pożyczenia Ci pieniędzy – każda instytucja chce przecież je odzyskać!

Brak zdolności kredytowej utrudnia wzięcie pożyczki

Jeśli masz zbyt niskie dochody, spłacasz już bardzo dużo innych kredytów lub co gorsza widniejesz w bazach jako osoba niespłacająca zobowiązań, Twoja zdolność kredytowa zostanie oceniona negatywnie i będzie powodem odrzucenia wniosku o pożyczkę.

Taka odmowa będzie uzasadniona i tak naprawdę korzystna także dla Ciebie – jeśli zaciągnąłbyś zobowiązanie przy braku środków na jego spłatę, spędziłbyś się w kłopoty. Nie spłaciwszy pożyczki w terminie, trafiłbyś na czarną listę dłużników, a Twoja sprawa w końcu trafiłaby do sądu i komornika. Odrzucenie wniosku o pożyczkę osoby z brakiem zdolności kredytowej oszczędza jej takich właśnie „atrakcji”.

Pożyczki bez zdolności kredytowej – o co w nich chodzi?

Osoby niemające zdolności kredytowej dla własnego dobra nie powinny w ogóle zaciągać kolejnych zobowiązań. Jednak niektórym dodatkowa gotówka jest naprawdę potrzeba na niezwykle ważne wydatki, dlatego powstały dla nich specjalne produkty kredytowe – pożyczki bez zdolności kredytowej.

Pożyczki takie proponowane są wyłącznie przez instytucje pozabankowe, a także przez inwestorów prywatnych (pożyczki prywatne). Są to najczęściej pożyczki z zabezpieczeniem lub wymagające poręczenia osoby trzeciej. Sposób zabezpieczenia pożyczki zależy w głównej mierze od jej wysokości:

  • pożyczki do 25 000 zł – pożyczki z poręczycielem lub tzw. pożyczki z gwarantem – pożyczkobiorca bez zdolności kredytowej musi wskazać osobę o doskonałej zdolności kredytowej, która poręczy spłatę pożyczk;
  • pożyczki do 100 000 zł – przykładem pożyczki bez zdolności kredytowej w tej kwocie mogą być pożyczki pod zastaw samochodu – warunkiem skorzystania z nich jest posiadanie własnego auta. Wysokość pożyczki zależy w tym przypadku od wartości auta i wynosi zwykle nie więcej niż 80% tej wartości;
  • pożyczki powyżej 100 000 zł – są to pozabankowe pożyczki pod zastaw nieruchomości. Wysokość pożyczki wynosi zwykle od 50 do 75% wartości nieruchomości. Pożyczki tego rodzaju często są oferowane na oddłużanie – mogą z nich skorzystać osoby nawet z postępowaniem komorniczym i wpisami w BIK i BIG.

Czytaj również: Pożyczka bez BIK – co warto wiedzieć?


A czy istnieją pożyczki bez zdolności kredytowej bez zabezpieczeń? Tak naprawdę bardzo trudno je znaleźć. Nawet jeśli chcesz skorzystać z szybkiej chwilówki online, udzielane w 15 minut na podstawie uproszczonych formalności i bez zaświadczeń o zarobkach, musisz się spodziewać, że w podstawowym zakresie zostanie sprawdzona Twoja zdolność kredytowa. Do Twoich realnych możliwości finansowych zostanie dopasowana wysokość pożyczki – dzięki temu spłacisz ją w wyznaczonym terminie bez żadnego problemu i będziesz mógł ubiegać się o kolejną pożyczkę, w każdej chwili, gdy będziesz jej potrzebował!

Kwota

Okres

dni

Pożyczasz
0.00
Prowizja
0.00
Odsetki
0.00
Do spłaty
0.00
RRSO
0.00%
Dzień spłaty
0
*Prowizja 0% dotyczy tylko pierwszej pożyczki w kwocie do 6000 zł oraz pozytywnej oceny zdolności kredytowej klienta.
Podobne artykuły: