Wojsko polskie – czy służba wojskowa powinna być obowiązkowa? Zasadnicza służba wojskowa – ile trwa?
Obowiązkowa służba wojskowa – przedstawiamy wady i zalety. Sprawdź, w jakich krajach jest obowiązkowa służba wojskowa.Polska zadeklarowała ambicję stania się najsilniejszą potęgą militarną w Europie Środkowej. Warszawa, która już teraz jest liderem wydatków NATO, planuje dwukrotną rozbudowę swoich sił zbrojnych, mimo że pociągnie to za sobą ogromne koszty i będzie sprzeczne z trendami demograficznymi. Czy to się uda?
Jeszcze w tym roku ze statków transportowych i ramp kolejowych w całej Polsce zejdą tony ciężkiego uzbrojenia. Potężne czołgi M1A2 Abrams są u nas stałymi gośćmi od 2017 r., kiedy to amerykańska brygada pancerna jako pierwsza została wysłana, by wzmocnić wschodnią flankę NATO w odpowiedzi na pierwszą ofensywę Rosji przeciwko Ukrainie.
Ale teraz, w innym czasie rosyjskiej agresji na Ukrainę, czołgi te będą należeć do Polskich Sił Zbrojnych, a nie do US Army, i zostaną wysłane w inne miejsce - na nizinne równiny na wschód od Warszawy, tradycyjne miejsce wielkich bitew z Rosją.
Polskie siły zbrojne – czy służba wojskowa została zniesiona?
Polska jest członkiem NATO od 12 kwietnia 1999 roku. W ciągu tych lat członkostwa głęboko zmieniliśmy nasze Siły Zbrojne, wprowadzając istotne zmiany zarówno w ich strukturze, jak i w systemach kierowania i dowodzenia. Opracowaliśmy nowe struktury dowódczo-sztabowe i wdrożyliśmy je w Sztabie Generalnym Wojska Polskiego oraz dowództwach poszczególnych służb Sił Zbrojnych, a także dywizji, brygad i jednostek wyznaczonych jako podstawowy wybór do operacji NATO.
W celu poprawy efektywności systemu dowodzenia utworzono Centrum Operacji Powietrznych i Centrum Operacji Marynarki Wojennej. Do koordynacji działań i dowodzenia polskimi wojskami poza granicami kraju powołano Dowództwo Operacyjne. Podsumowując, rozpoczęliśmy restrukturyzację wszystkich systemów obronnych Polski, w tym logistyki, aby zapewnić jej interoperacyjność z siłami zbrojnymi państw NATO.
Ponadto nasze Siły Zbrojne zostały przekształcone w organizację w pełni zawodową, a poborowa służba wojskowa została zniesiona.
Czytaj również: Zarobki w wojsku - ile wynoszą w 2022 roku?
Wojsko Polskie – liczebność
Obecnie Siły Zbrojne RP składają się z Wojska Polskiego, Marynarki Wojennej, Sił Powietrznych i Wojsk Specjalnych, liczących łącznie ok. 99 tys. żołnierzy, z czego 39% pozostaje w kategorii Wojsk Rozmieszczonych.
Obecnie Wojska Polskie uczestniczą w operacji ISAF, KFOR, EUFOR i NTM-I. Jako nacja NATO, Siły Zbrojne RP regularnie wnoszą okręty wojenne do operacji morskich. Polska, podobnie jak wszystkie państwa NATO, niewątpliwie dostrzega znaczenie pomyślnego przebiegu misji ISAF zarówno dla bezpieczeństwa światowego, jak i dla Sojuszu. Dlatego też zamieściliśmy w afgańskiej prowincji Ghazni kontyngent liczący 2600 żołnierzy, którego trzon stanowią Siły Zadaniowe Orzeł Biały.
Ponadto mieliśmy już do czynienia z utworzeniem z Dowództwa Wielonarodowego Korpusu Północny Wschód w Szczecinie Kwatery Głównej ISAF, co wiązało się z aktywnością polskich żołnierzy służących w Kwaterze Głównej Korpusu tworzonego przez Niemcy, Danię i Polskę. Biorąc pod uwagę liczebność naszych sił zbrojnych oraz ograniczenia budżetowe, z jakimi mamy do czynienia, polski wkład w wysiłek sojuszniczy w Afganistanie jest sprawiedliwy.
W jakich krajach jest obowiązkowa służba wojskowa?
Spośród 44 krajów leżących na kontynencie europejskim w 15 nadal obowiązuje pobór do wojska. Poniżej przedstawiamy, w których z nich nadal obowiązuje obowiązkowa służba wojskowa.
Holandia
Oficjalnie w Holandii obowiązuje obowiązek służby wojskowej, jednak nie jest on egzekwowany. Po ukończeniu 17 lat poborowy otrzymuje z Ministerstwa Obrony pismo informujące, że jest zarejestrowany do służby wojskowej. Nie ma jednak obowiązku stawienia się do niej.
Austria
Zgodnie z prawem wszyscy mężczyźni mieszkający w Austrii muszą zgłosić się do służby wojskowej po ukończeniu 18 lat, a przed 19 urodzinami. Służba wojskowa trwa sześć miesięcy. Poborowi mają możliwość odbycia służby zastępczej, która trwa dziewięć miesięcy i może być pełniona w formie pracy społecznej.
Białoruś
Większość żołnierzy w Białoruskich Siłach Zbrojnych to poborowi służący przez 18 miesięcy.
Jedna z wprowadzonych w tym roku zmian w ustawodawstwie kraju mówiła, że jeśli ktoś chce zdobyć tytuł magistra lub inne wykształcenie wyższe niż licencjat, nie będzie mógł tego zrobić, dopóki nie odsiedzi 1,5 roku w wojsku lub siłach powietrznych.
Szwajcaria
Wszyscy zdolni do służby szwajcarscy mężczyźni są powoływani do służby wojskowej od 19 roku życia. Służba zasadnicza trwa 21 tygodni, po czym co roku odbywa się dodatkowe szkolenie. Zdolni mężczyźni mogą zrezygnować ze służby wojskowej ze względu na sprzeciw sumienia - w takim przypadku cywile muszą wykonywać prace społeczne.
Dania
W Danii pobór do wojska zdolnych do służby mężczyzn obowiązuje od 1849 roku, co zostało zapisane w konstytucji tego kraju w roku jego utworzenia. Obecnie obowiązkowa służba wojskowa dotyczy tylko mężczyzn i trwa od czterech miesięcy do roku.
Ukraina
Przed wojną na wschodzie Ukrainy w 2014 roku kraj ten planował odejście od poboru do wojska. W październiku 2013 r. ówczesny prezydent Janukowycz zniósł obowiązkową służbę wojskową. Jednak po wzroście napięcia w stosunkach z Rosją pobór został ponownie przywrócony.
Estonia
Obowiązkowa służba wojskowa w Estonii dla mężczyzn trwa od 8 do 11 miesięcy. Każdego roku do służby wstępuje około 3500 poborowych, którzy służą we wszystkich oddziałach Estońskich Sił Obronnych.
Finlandia
Każdy obywatel Finlandii w wieku od 18 do 60 lat musi odbyć służbę wojskową, po ukończeniu której zostaje zarejestrowany jako rezerwista Fińskich Sił Obronnych. Istnieje również możliwość odbycia służby pozamilitarnej, która trwa 347 dni.
Norwegia
Czas trwania służby wynosi zazwyczaj 12 miesięcy, ale może być krótszy niż 6 lub dłuższy niż 19. Poborowi są powoływani do służby od 18 roku życia do 44 roku życia. Jednak w przypadku wojny wiek zdolności do służby wzrasta do 55 lat.
Mołdawia
Wszyscy obywatele płci męskiej w wieku od 18 do 27 lat są zobowiązani do odbycia rocznej służby wojskowej, z wyjątkami dotyczącymi względów medycznych lub edukacyjnych.
Litwa
Mężczyźni w wieku od 18 do 23 lat mogą zostać powołani do służby wojskowej na okres dziewięciu miesięcy. Niestawienie się na wezwanie skutkuje grzywną w wysokości 140 euro, a wielokrotne próby poboru mogą być podstawą do wszczęcia postępowania karnego.
Szwecja
W Szwecji od 1901 roku istnieje obowiązkowy pobór do wojska dla mężczyzn. Według władz szwedzkich, do poboru wybierane są tylko osoby, które mają motywację do służby. Osoby powołane do wojska odbywają służbę przez okres od 9 do 12 miesięcy.
Rosja
W tym największym pod względem powierzchni kraju na świecie obowiązuje obowiązkowa służba wojskowa. Co roku do wojska wcielonych zostaje ponad ćwierć miliona młodych Rosjan w wieku od 18 do 27 lat. Większość Rosjan jest powoływana do wojska zaraz po ukończeniu szkoły średniej, w wieku 18 lat. Uchylanie się od poboru w Rosji jest przestępstwem, za które grozi kara do dwóch lat pozbawienia wolności.
W jakich jeszcze krajach obowiązuje pobór do wojska?
Na świecie jest około 85 krajów, w których istnieje jakaś forma obowiązkowego szkolenia wojskowego, w tym Turcja, Cypr, Korea, Izrael, Syria i Brazylia. Jest też wiele krajów, które wymagają od swoich obywateli rejestracji do poboru, takich jak Chiny i Stany Zjednoczone.
Obowiązkowa służba wojskowa – wady i zalety
Pobór do wojska jest dość popularny na całym świecie i nadal odgrywa ważną rolę w wielu krajach. Choć obowiązkowa służba wojskowa może mieć pewne zalety, wiążą się z nią także pewne problemy. W niniejszym artykule przedstawiamy wady i zalety poboru do wojska.
Obowiązkowa służba wojskowa – zalety
- Wystarczająca liczba osób w wojsku do obrony kraju
- Młodzi ludzie mogą nauczyć się dyscypliny
- Doświadczenie pozwalające na rozwój osobowości
- Wzmocnienie pewności siebie
- Zwiększenie wytrwałości
- Dobre przygotowanie do pracy
- Poprawa poziomu sprawności fizycznej
- Możesz nauczyć się ważnych umiejętności
- Możliwość poznania przyjaciół na całe życie
- Może przynieść dodatkowe korzyści
- Możesz chcieć zostać w wojsku
- Możesz zarobić trochę pieniędzy
- Status społeczny nie odgrywa roli
- Może pomóc w promowaniu patriotyzmu
- Możesz mieć możliwość zobaczenia świata
Obowiązkowa służba wojskowa – wady
- Służba wojskowa może być dość trudna
- Mogą pojawić się problemy psychiczne
- Możesz mieć problemy ze zdrowiem fizycznym
- Niektórzy ludzie nie lubią się podporządkowywać
- Może nie być konieczna w czasach wolności i globalnej współpracy
- Inne rodzaje służby państwowej mogą być bardziej rozsądne
- Wojsko może cierpieć z powodu złego wizerunku
- Niektórzy ludzie posuwają się za daleko w patriotyzmie
- Wypadki podczas obowiązkowej służby wojskowej - kontuzje
- Niektórzy ludzie mogą nie nadawać się do służby wojskowej
- Strata czasu - służba może przeszkadzać w karierze zawodowej
- Ograniczona wolność
- Może być przestarzałą koncepcją
- Może być sprzeczne z kwestiami religijnymi i etycznymi
- Biurokracja związana z poborem do wojska
Może Cię zainteresować: Wojsko Obrony Terytorialnej - co dostaje żołnierz WOT? Terytorialsi zarobki 2022
Służba wojskowa – czy powinna być obowiązkowa?
Istnieje wiele zalet obowiązkowej służby wojskowej. Jednak pobór do wojska ma też swoje wady, a koncepcja zmuszania ludzi do rzeczy, których nie lubią i które mogą nawet naruszać ich podstawowe wartości, może być przestarzała i nieuzasadniona.
Naszym zdaniem istnieją lepsze sposoby na to, by młodzi ludzie mogli tworzyć wartość dla naszego społeczeństwa, na przykład pracując w zawodach społecznych, zamiast zmuszać ich do służby wojskowej. Jeśli skończyły Ci się pieniądze, a do wypłaty jeszcze trochę, polecamy skorzystanie z oferty Szybka Gotówka.
Często zadawane pytania
Ile trwa służba wojskowa?
Czas trwania zasadniczej służby wojskowej wynosi dziewięć miesięcy.
Czy zasadnicza służba wojskowa wlicza się do emerytury?
Czas zasadniczej służby wojskowej zalicza się do okresu pracy wymaganego do nabycia emerytury w niższym wieku emerytalnym.
Czy służba wojskowa wlicza się do stażu pracy?
Okres służby wojskowej wliczany jest do stażu pracy.
Okres
dni