Główna > Finanse > Styl życia > Koszt wyrobienia paszportu - ile zapłacimy w 2019 roku?

Koszt wyrobienia paszportu - ile zapłacimy w 2019 roku?

04.04.2019
1592
Czas czytania -
7 min.

Zbliżający się okres wiosenno - letni jest czasem częstych podróży i urlopów. Jedni spędzają wakacje w Polsce, inni wolą wypoczywać za granicą. Wyjazd do innego kraju może się jednak wiązać z koniecznością wyrobienia paszportu. Sprawdź, gdzie ten dokument będzie niezbędny, a gdzie można go zastąpić dowodem. Dowiedz się, ile kosztuje wyrobienie paszportu w 2019 i jak długo trzeba na niego czekać.

Unia Europejska - strefa bez paszportu

Jak wiadomo Polska należy zarówno do Unii Europejskiej, jak i  Strefy Schengen. Dzięki temu granice wielu państw europejskich możemy pokonywać legitymując się jedynie dowodem osobistym. To bardzo wygodne rozwiązanie, szczególnie dla osób, które nie planują dłuższych wyjazdów, podczas których mógłby im być potrzebny paszport. Posiadając jedynie ważny dowód osobisty możemy spędzić urlop w kilkudziesięciu krajach. Zostały one przedstawione w poniższej tabeli:

Europejskie państwa, w których nie obowiązuje paszport:

Albania

Estonia

Liechtenstein

San Marino

Austria

Francja

Łotwa

Szwecja

Bułgaria

Finlandia

Malta

Słowenia

Belgia

Grecja

Monako

Słowacja

Bośnia i Hercegowina

Holandia

Macedonia

Szwajcaria

Czechy

Hiszpania

Mołdawia

Węgry

Cypr

Islandia

Norwegia

Wielka Brytania

Czarnogóra

Irlandia

Niemcy

Włochy

Chorwacja

Litwa

Portugalia

Watykan

Bułgaria to szczególnie lubiany  przez turystów z Polski region, o czym może świadczyć chociażby ilość wyszukiwania w Internecie frazy „czy do Bułgarii potrzebny jest paszport?”

UWAGA!

W większości  z tych państw bez paszportu można przebywać do 90 dni. Jeśli planujemy dłuższy pobyt, powinniśmy udać się do konsulatu danego kraju i zaczerpnąć informacji, jak prawidłowo powinna wyglądać taka procedura.

Wyjątek stanowi San Marino - tam na podstawie dowodu osobistego można przebywać maksymalnie 10 dni. Każdy dłuższy wyjazd wymaga zgłoszenia odpowiednim służbom.

Tylko Europa bez paszportu?

Dla większości osób oczywistym jest, że wiele krajów mieszczących się na naszym kontynencie możemy zwiedzać nawet, jeśli nie posiadamy paszportu. Sprawy komplikują się jednak, gdy planujemy dalszą wyprawę. Czy wszędzie poza Europą musimy mieć paszport?

Otóż nie. Dlaczego? Ponieważ wiele terenów na świecie, mimo że znacznie oddalonych od naszego kontynentu, przynależy do niego administracyjnie. W związku z tym, czy na Wyspy Kanaryjskie potrzebny jest paszport? Nie. Mimo że leżą one na Oceanie Atlantyckim, u wybrzeży Afryki, są regionem należącym do Hiszpanii, która jest częścią Unii Europejskiej. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku miejsc takich jak:

 • Madera i Azory - wyspy należące do Portugalii
 • Gibraltar - Brytyjskie Terytorium Zamorskie
 • Martynika, Gujana Francuska, Gwadelupa - tereny należące do Francji

Gdzie paszport jest niezbędny?

Planując egzotyczne wakacje warto sprawdzić, jaki dokument będzie  tam potrzebny, ponieważ wyniki- tak jak w przypadku wymienionych wcześniej destynacji  - mogą nas mocno zaskoczyć.

Nie ma jednak co liczyć na to, że uda nam się poruszać bez paszportu po terenie administracyjnie należącym do innych kontynentów. W niektórych z nich konieczne jest również posiadania wizy. Także w Europie istnieją kraje, do których niezbędne jest wyrobienie paszportu. Należą do nich np.:

 • Ukraina
 • Rosja
 • Turcja
 • Białoruś
 • Kosowo

Gdzie i jak wyrobić paszport?

Pierwszym krokiem powinno być przygotowanie wszystkich niezbędnych dokumentów. Aby otrzymać dokument  potrzebne jest:

 • Aktualne zdjęcie - udając się do fotografa należy zaznaczyć, że jest to zdjęcie do paszportu, ponieważ musi ono spełniać szereg wymagań, zaczynając od formatu, na odpowiednim kadrowaniu twarzy kończąc.
 • Dowód osobisty, lub paszport, z którego aktualnie korzystamy
 • Poprawnie wypełniony wniosek o wydanie paszportu
 • Dokument potwierdzający prawo do skorzystania z obniżonej opłaty - jeśli nam przysługuje

jak wyrobić paszport

Następnie konieczne jest udanie się do placówki upoważnionej do przyjmowania wniosków, czyli punktu paszportowego. Ich wykaz można znaleźć na stronie urzędu wojewódzkiego danego miasta.

Kolejnym i w zasiądzie ostatnim etapem wyrabiania paszportu jest uiszczenie należnej opłaty. Można to zrobić bezpośrednio w kasie lub wykonując przelew na podany na stronie internetowej numer konta.

Ile kosztuje wyrobienie paszportu?

W przeciwieństwie do dowodu osobistego, który każdy obywatel otrzymuje bezpłatnie, paszport jest dokumentem, który musimy opłacić z własnej kieszeni. Ile to kosztuje?

 • 140 zł w przypadku osób dorosłych, którym nie przysługują żadne zniżki
 • 30 zł jeśli wyrabiamy dowód dziecku do 13 roku życia
 • 70 zł w przypadku dzieci między 13 a 18 rokiem życia

Nie jest to wyjątkowo duży wydatek, jednak warto zaplanować go wcześniej, szczególnie jeśli chcemy wyrobić paszporty kilkuosobowej rodzinie. Wtedy koszty mogą ulec szybkiemu zwiększeniu. Kiedy doliczymy do nich jeszcze cenę zagranicznych wakacji, może się okazać, że będzie potrzebna pożyczka na dowód.


Czytaj również: Ile kosztuje prawo jazdy?


Komu przysługują zniżki

Zanim przystąpimy do procedury wyrobienia paszportu, warto zorientować się, czy przypadkiem nie należymy do grupy osób, które mogą zapłacić za niego mniej.

Do zniżek upoważnione są różne grupy osób. Za nowy dokument zapłacą one:

 • 70 zł - taką zniżkę otrzymają emeryci, renciści, osoby niepełnosprawne, kombatanci wojenni, uczniowie i studenci do 26 roku życia oraz osoby dorosłe posiadające kartę dużej rodziny
 • 35 zł - do ulgi tej prawo mają uczniowie i studenci objęci kartą dużej rodziny oraz dzieci z niepełnosprawnością z rodzin wielodzietnych

Możliwe jest również otrzymanie paszportu za darmo. Przywilej ten przysługuje osobom, które:

 • Ukończyły 70 lat
 • Pobierają zasiłek z pomocy społecznej, a ich wyjazd za granicę uwarunkowany jest operacją lub koniecznością odbycia długotrwałego leczenia
 • Otrzymały paszport z wadą techniczną

Kto zapłaci najwięcej?

Są również przypadki, w których wyrobienie paszportu może okazać się bardzo drogie. Kiedy  zapłacimy za niego znacznie więcej? W sytuacjach, gdy posiadamy aktualny dokument, lecz z naszej winy zostanie on zniszczony lub zagubiony. Za nowy dokument zapłacimy wtedy aż 420 zł.

Ile trwa wyrobienie paszportu?

Procedura ta jest dość czasochłonna, ponieważ przyjęte w punktach paszportowych wnioski są zbierane,  następnie wysyłane do urzędu wojewódzkiego, gdzie zostają zatwierdzone, a później znów odsyłane do punktu, w którym można je odebrać. Na paszport czeka się do 30 dni od daty złożenia wniosku. Oczywiście należy wziąć pod uwagę, że największy ruch w punktach paszportowych zaczyna się bezpośrednio przed rozpoczęciem sezonu urlopowego i w tym czasie oczekiwanie na dokumenty może być najdłuższe. Z tego względu wyrobienia paszportu nie warto odkładać na ostatnią chwilę. Opóźnienie w wydaniu dokumentu może być bardzo nieprzyjemne a skutkach, szczególnie jeśli okaże się, że z tego powodu musimy zmieniać lub odwoływać nasze wakacyjne plany.

Czasem zdarzają się jednak sytuacje zmuszające nas do pilnego wyjazdu lub powrotu do kraju z zagranicy. Wtedy możemy wyrobić niemal od ręki paszport tymczasowy. W szczególnych przypadkach wydaje go konsulat i jest od ważny przez 12 miesięcy.

Paszport dla dziecka

Procedura wyrobienia paszportu dla dziecka nieco się różni od tej, z którą mamy do czynienia w przypadku osób dorosłych.

Przede wszystkim należy pamiętać, że bez względu na to, czy wyjeżdżając za granicę poruszamy się po terenie Unii Europejskiej, czy poza nią, dziecko musi posiadać dokument tożsamości. W strefie Schengen będzie nim tymczasowy dowód osobisty, wyrabiany bezpłatnie w Urzędzie Miasta. Planując wakacje poza UE, musimy zaopatrzyć dziecko w paszport.

Paszport dla dziecka

Cała procedura mieści się w kilku, opisanych poniżej krokach:

 1. Na początku należy skompletować dokumenty: oprócz wypełnionego wniosku, fotografii i odcinek wpłaty konieczne są również dowodu osobiste rodziców, a jeśli dziecko nie miało nigdy wcześniej wyrabianego żadnego dokumenty, niezbędne będzie także dołączenie kopii skróconego aktu urodzenia.
 2. Przy złożeniu wnioski niezbędna jest obecność dziecka oraz obojga rodziców - odebrać dokument może natomiast tylko jedno z nich.
 3. Po dokonaniu wszystkich formalności należy oczekiwać na wydanie paszportu - tutaj, tak jak w przypadku osób dorosłych, czas oczekiwania wynosi maksymalnie 30 dni.

Ważna rada!

W paszporcie powinno się znaleźć maksymalnie aktualne zdjęcie. Dzieci – szczególnie małe – bardzo szybko się zmieniają i na zdjęciach sprzed kilkunastu miesięcy, czy kilku lat mogą wyglądać zupełnie inaczej. W takiej sytuacji pracownik punktu paszportowego ma prawo nie przyjąć wniosku.

Ile kosztuje paszport dla dziecka?

 Za dokument dla kilkulatka również będziemy musieli zapłacić, lecz kwota będzie znacznie niższa, niż w przypadku osoby dorosłej. Możliwości jest kilka:

 •  Dzieci do 13 roku życia – 30 zł, lub 15 zł jeśli objęte są programem Karta Dużej rodziny
 •  Dzieci pomiędzy 13 a 18 rokiem życia - 70 zł, lub - jeśli posiadają Kartę Dużej Rodziny - 35 zł.

Uwaga!

Paszport dla dziecka (do 13 r. ż) ważny jest tylko 5 lat. Dokumenty wydawane dla dzieci w przedziale wiekowym 13-18 posiadają wydłużony, 10 letni okres ważności

Dlaczego warto mieć paszport?

Nawet jeśli planujemy wjazd do kraju UE, powinniśmy rozważyć zabranie ze sobą paszportu. Dlaczego? Ponieważ ułatwia on załatwienie wielu spraw, związanych np. z opieką medyczną. Nowe dowody osobiste są wyrabiane zgodnie z uniwersalnymi, europejskimi standardami, jednak wiele posiada jeszcze stare dokumenty, które - w niektórych sytuacjach - mogą przysparzać problemów pracownikom placówek zagranicznych. Oczywiście sytuacje takie należą do rzadkości, warto jednak być na nie przygotowanym.


Czytaj również: Święta i dni wolne od pracy w Polsce 2019


Podsumowując

Paszport jest dokumentem potwierdzającym naszą tożsamość i uprawniającym nas do podróżowania poza granicami Unii Europejskiej. Aby go otrzymać, należy zgłosić się do punktu paszportowego, posiadając przy sobie komplet aktualnych i poprawnie wypełnionych dokumentów, uiścić opłatę, a następnie zgłosić się po dokument, gdy będzie on już gotowy do odbioru. Czas oczekiwania na paszport wynosi maksymalnie 30 dni od momentu złożenia wniosku. Warto zaplanować wyrobienie go wcześniej, by nie zaprzątać sobie tym głowy przed samym wyjazdem. Jeśli wszystko przygotujemy z odpowiednim wyprzedzeniem, unikniemy niepotrzebnego stresu i będziemy mogli w pełni cieszyć się z wakacji.

Kwota

Okres

dni

Pożyczasz
0.00
Prowizja
0.00
Odsetki
0.00
Do spłaty
0.00
RRSO
0.00%
Dzień spłaty
0
*Prowizja 0% dotyczy tylko pierwszej pożyczki w kwocie do 6000 zł oraz pozytywnej oceny zdolności kredytowej klienta.
Podobne artykuły: