Główna > Wiki > A > Abolicja podatkowa

Abolicja podatkowa

polega na wyznaczeniu pewnego okresu
Czas czytania 1 min.

Abolicja podatkowa polega na wyznaczeniu pewnego okresu, podczas którego podatnicy uzyskują możliwość do dobrowolnego wyjawienia odpowiednim organom administracji skarbowej, że nie dopełnili jakichś obowiązków podatkowych, do których byli zobowiązani. Abolicja podatkowa pozwala uczestnikom amnestii na uniknięcie odpowiedzialności administracyjnej, cywilnej i karnej za niedopełnienie obowiązków podatkowych.

Rodzaje abolicji podatkowej

Możemy wyróżnić kilka rodzajów abolicji podatkowej, w zależności od wybranego kryterium podziału:

 • ze względu na czas – abolicja podatkowa o z góry ograniczonym czasie trwania i abolicja podatkowa o nieograniczonym czasie trwania,
 • ze względu na zakres podmiotowy uczestników abolicji – abolicja podatkowa skierowana tylko do określonej grupy podatników oraz abolicja podatkowa dla wszystkich podatników,
 • ze względu na zakres przedmiotowy – abolicja podatkowa dotycząca wszystkich lub większości podatków, jakie obowiązują w danym państwie i abolicja podatkowa dotycząca tylko określonego podatku lub wybranej grupy podatków.

Cele abolicji podatkowej

Do 2008 roku obowiązywała w Polsce abolicja podatkowa w stosunku do dochodów osiąganych w latach 2002-2007. Jej celem było wprowadzenie ułatwień dla podatników, których dochód pochodził z państwa, z którym Polska podpisała niekorzystną umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania lub z którym Polska nie miała podpisanej takiej umowy.

Od 2008 roku abolicja podatkowa została zastąpiona przez ulgę abolicyjną.

Podobne artykuły:
A
 • Awal

  zabezpieczenie zapłaty weksla

  1 min
 • Arbitraż

  rodzaj transakcje

  2 min
 • Akt notarialny

  Akt notarialny - szczególną formę dokumentu urzędowego

  1 min