polega na wyznaczeniu pewnego okresu
Arbitraż
Arbitrażem w obszarze finansów i ekonomii nazywamy wszelkiego rodzaju transakcje, które mają na celu wykorzystanie różnicy w cenach tego samego dobra. Porównywanie cen odbywa się na podstawie dwóch, różnych od siebie rynków, bądź występujących różnic w cenach, które są dostępne na tym samym rynku. W przypadku drugiej wersji, są dostępne w dwóch odmiennych od siebie postaciach.
Arbitraż- analiza zysków i strat
W trakcie wykonywania transakcji arbitrażowej lub wykonując arbitraż następują dwie transakcje. Inwestor zwany w trakcie czynności arbitrażowych arbitrażystą decyduje się na wykonanie zarówno zakupu, jak i sprzedaży jednocześnie. Co istotne, w tym przypadku zarówno zakup, jak i sprzedaż jest związany z tym samym dobrem i odbywa się odmiennie. Odmienne pozostają dwie różne ceny.
Wszystko po to, aby inwestor mógł osiągnąć zysk z tytułu wykonanych transakcji. Jego wartość zależy co oczywiste od różnicy między zakupem, a sprzedażą towaru. Biorąc pod uwagę jednoczesność zachodzenia procesów zakupu wraz ze sprzedażą, zazwyczaj jesteśmy w stanie oszacować wynik transakcji arbitrażowej i może być on odgórnie podany.
Co warto podkreślić, transakcje arbitrażowe, jakie cieszą się coraz większym powodzeniem mają jedną, bardzo istotną zaletę. Pozostają bowiem w pełni wolne od ryzyka poniesienia strat. Aby transakcja mogła zostać uznana za transakcję arbitrażową wymagane jest spełnienie podstawowych zasad arbitrażu. W tym celu zalicza się do niego zarówno moment zakupu, jak i sprzedaży, które odbywają się jednocześnie. W przypadku występowania między tymi transakcjami istotnego odstępu czasu nie można zaliczyć przeprowadzonych zadań do arbitrażu, a osoby je wykonywującą nazwać arbitrażystą.
Wśród najczęstszych zadań wykonywanych na zasadach arbitrażowych zalicza się operacje takie jak:
walutowe
akcjowe
obligacyjne
derywatywy
towary masowe (wśród których najczęściej arbitraż związany jest z węglem, czy chociażby ropą).
Skutki przeprowadzania arbitrażu
Do najczęściej wymienianych skutków czynności takich jak arbitraż zalicza się konwergencja ceny. W celu zobrazowania tej sytuacji warto posiłkować się jednym z dostępnych z życia codziennego przykładów. Jeśli zakładając, że na dwóch rynkach istnieje dane dobro i występuje na nich różnica w cenach, to każdy szanujący się arbitrażysta dokona zakupu tam, gdzie towar jest tańszy. W efekcie tego, nastąpi zauważalny wzrost popytu, co z kolei wywoła potrzebę wzrostu ceny. Dodatkowo nastąpi sprzedawanie dobra na rynek, na którym jest ono droższe, zwiększenie popytu i konsekwentne obniżanie ceny. W ten sposób, obecnie obowiązujące ceny przestają być skrajne i zaczynają się do siebie zbliżać. Proces zbliżania się cen trwa do momentu, aż różnica między cenami zaczyna być tak niewielka, że różnica między cenami nie będzie już opłacalna.
Zalety Arbitrażu |
Wady Arbitrażu |
Nie jest związany z ryzykiem inwestycyjnym. |
Wiąże się z koniecznością posiadania odpowiedniej ilości inwestycji. |
Współpraca z odpowiednią firmą zapewnia odpowiedni kapitał na start. |
Wymaga szybkiej realizacji zleceń. |
Obranie najbardziej odpowiadającej strategii. |
Zaangażowanie własnego czasu. |