podmiot, świadczący usługi
Bankowość detaliczna
Bankowość detaliczna obejmuje usługi bankowe skierowane do klientów indywidualnych, czyli osób fizycznych (konsumentów), a także niewielkich przedsiębiorstw. Ten rodzaj bankowości należy do największego segmentu rynku usług finansowych obok bankowości korporacyjnej.
Kto może zostać klientem w przypadku bankowości detalicznej?
Bankowość detaliczna bardzo często nazywana jest bankowością osobistą. Potencjalnymi klientami bankowości detalicznej są osoby fizyczne, zarabiające więcej niż średnie krajowe wynagrodzenie w kraju. Do tej grupy zalicza się również osoby studiujące oraz przebywające już na emeryturze. Głównymi klientami bankowości detalicznej są zatem gospodarstwa domowe oraz mikro przedsiębiorcy. Na chwilę obecną, bankowość detaliczna to jeden z sektorów, który określa się jako najbardziej dynamiczny i otwarty na zmiany branżowe. Istotną rolę pełną w tym sektorze bankowości doradcy, którzy odpowiedzialni są za kontakt z klientem. To od nich zależy sprzedaż usług bankowych i tym samym rozwój danej placówki.
Co oferuje bankowość detaliczna?
Usługi oferowane przez bankowość detaliczną obejmują zarówno produkty finansowe dostosowane do potrzeb klientów operujących mniejszymi środkami finansowymi niż duże firmy czy korporacje, jak i kompleksową obsługę dotyczącą prowadzenia rozliczeń finansowych.
W ich zakresie znajduje się prowadzenie:
- rachunków osobistych
- rachunków bieżących
- rachunków oszczędnościowych
A także udzielanie kredytów:
- konsumpcyjnych
- hipotecznych
Do produktów bankowości detalicznej należą również m.ni.:
- lokaty
- karty debetowe
- karty kredytowe
- produkty inwestycyjne
Indywidualnymi klientami o dużym stopniu zamożności zajmuje się natomiast bankowość prywatna, gdzie banki dodatkowo oferują usługi zarządzania aktywami czy profesjonalną pomoc podatkową.