Barter

rodzaj rozliczenia bezgotówkowego
Czas czytania 1 min.

Barter stanowi rodzaj rozliczenia bezgotówkowego typu towar za towar (ewentualnie usługa za usługę). Jest to taki rodzaj handlu, w którym nie używa się pieniędzy. Podczas wymiany w ramach barteru nabywca jakiegoś towaru jest jednocześnie sprzedawcą innego. Barter jest wykorzystywany zarówno w prostych przypadkach, jak i skomplikowanych wymianach pomiędzy przedsiębiorstwami.

Podstawę barteru stanowi umowa barterowa, która stanowi rodzaj umowy nienazwanej (czyli umowy, co do której nie posiadamy szczegółowo uregulowanych zapisów prawnych). W umowie barterowej powinny znaleźć się m.in. następujące zapisy:

 • strony umowy,
 • przedmiot umowy,
 • sposób wykonania umowy,
 • termin wykonania umowy.

Historia

Barter uznawany jest za pierwotną postać wymiany handlowej, z której korzystano jeszcze przed wprowadzeniem pieniądza. Współcześnie ta forma handlu jest rzadko stosowana.

Barter wielostronny

W przypadku barteru wielostronnego w wymianie bierze udział większa liczba osób czy też podmiotów. Mamy z nim do czynienia najczęściej w tzw. społecznościach barterowych, w ramach platform barterowych. Podczas takich transakcji określa się umowną jednostkę rozliczeniową, która pełni funkcję, analogiczną do tej, jaką odgrywają pieniądze. W ramach barteru wielostronnego sprzedawca może przekazać swój towar jakiemuś nabywcy, podczas gdy zapłatę odbierze w postaci towaru od innego sprzedawcy z tej samej społeczności barterowej. Przebieg barteru wielostronnego zależy od instytucji nadzorującej i koordynującej przeprowadzane transakcje.

Podobne artykuły:
B
 • Broker

  podmiot, świadczący usługi

  1 min
 • Bank

  rodzaj instytucji pośrednictwa finansowego

  1 min
 • Biuro Informacji Gospodarczej InfoMonitor

  Biuro Informacji Gospodarczej InfoMonitor S.A., czyli w skrócie BIG InfoMonitor

  1 min