jeden z działów polskiego systemu emerytalnego
Filia
Filia to nic innego, jak wyodrębniony człon danej organizacji, czy instytucji. Ma on swoją własną lokalizację poza miejsce, gdzie odbywa się standardowe wykonywanie obowiązków jednostki nadrzędnej (inaczej głównej). Zazwyczaj, własne filie otwierają takie podmioty jak banki, uczelnie, firmy i tym podobne instytucje o dużym znaczeniu społecznym.
Podleganie filii
Najczęściej filia jest organem podległym pod daną jednostkę główną i wykonuje ona określone zadania. Pozostaje odpowiedzialna za dany teren, obsługę, czy wykonywanie poszczególnych działań tylko na konkretnym obszarze. Warto wiedzieć również, że wszelkiego rodzaju filie, jakie zostają utworzone mogą być stworzone na podstawie zasad funkcjonowania konkretnej spółki. W ten sposób, nic nie stoi na przeszkodzie, aby wyodrębnić je tylko organizacyjnie. Niemniej, istnieje możliwość reprezentowania odrębnych spółek.
Filia jest również tłumaczona z języka łacińskiego jako córka i oznacza swego rodzaju ekspozyturę, agendę lub oddział. Tego rodzaju miejsca pozostają zazwyczaj powiązane zarówno organizacyjnie, jak i statutowo pod głównym podmiotem, od którego pozostają zależne.
W zależności od tego, z jaką firmą mamy do czynienia częściej stosowana metoda różni się. Zazwyczaj na zasadzie jednym spółki działają takie filie, które mieszczą się na terytorium jednego kraju. Z kolei filie działające pod odrębnymi spółkami zazwyczaj powstają w przypadku działalności w krajach różnorodnych i obcych biorąc pod uwagę lokalizację siedziby głównej.