Główna > Wiki > F > Franczyza

Franczyza

sposób sprzedaży dowolnych towarów lub usług
Czas czytania 1 min.

Jest to sposób sprzedaży dowolnych towarów lub usług, polegający na ścisłej i z góry określonej współpracy pomiędzy franczyzodawcą i franczyzobiorcą.

Franczyza polega na prowadzeniu własnego biznesu pod szyldem innej marki. Warunki działalności określa się w umowie, zawsze jednak opiera się  ona na czerpaniu pewnych zysków płynących z działalności przez franczyzodawcę. Działanie na licencji franczyzowej zobowiązuje do prowadzenia danego biznesu na zasadach przyjętych przez podmiot udzielający licencji. W zamian za to, franczyzobiorca ma prawo do korzystania z nazwy franczyzodawcy oraz jego znaku towarowego, sposobu prowadzenia działalności, a także pomocy handlowej, czy technicznej. Otrzymuje również niezbędną wiedzę dotyczącą danej dziedziny i kompetencje potrzebne do prowadzenia konkretnego biznesu, czyli tzw. „know-how”.

Franczyza  jest dobrym sposobem na rozwinięcie własnego biznesu przez osoby nie posiadające dużego doświadczenia, czy wielkiego kapitału. Przedsiębiorca nie musi budować firmy od podstaw. Otrzymuje zazwyczaj prężnie działającą markę, logo, pakiet szkoleń oraz wsparcie na wielu obszarach prowadzenia działalności.

Musi się jednak liczyć z koniecznością poniesienia kosztów wykupienia licencji oraz przekazywania franczyzodawcy określonych procentowo w umowie, comiesięcznych kwot. Podlega również kontroli franczyzodawcy, który ma duży  wpływ na sposób prowadzenia biznesu.

Franczyza może mieć kilka postaci. Do najczęściej spotykanych należą:

 • Franczyza dystrybucyjna - dotycząca sprzedaży artykułów spożywczych i przemysłowych, odzieży, środków kosmetycznych, obuwia, elektroniki itp., podlegają pod nią również stacje paliw
 • Franczyza usługowa - spotykana m.ni. w gastronomii, turystyce, edukacji, czy bankowości.

W Polsce franczyzodawców zrzesza Polska Organizacja Franczyzodawców, należąca do Europejskiej Federacji Franczyzy. Jej członkowie zobowiązani są do przestrzegania zasad Europejskiego Kodeksu Etyki Franczyzy.

Podobne artykuły:
F
 • Futures

  rodzaj kontraktu terminowego

  1 min
 • Filia

  wyodrębniony człon danej organizacji

  1 min
 • Fifo

  Metoda wyceny zapasów

  2 min