Główna > Wiki > I > IBAN

IBAN

Międzynarodowy Numer Rachunku Bankowego
Czas czytania 1 min.

IBAN (International Bank Account Number) - Międzynarodowy Numer Rachunku Bankowego jest standardem numeracji kont bankowych. IBAN wykorzystywany jest do wykonywania krajowych i zagranicznych przelewów między różnymi bankami.

WPROWADZENIE NUMERU IBAN

W Europie zaczęto nadawać numery IBAN już pod koniec lat 90. XX wieku, w celu usprawnienia systemów bankowych i obsługi płatności pomiędzy państwami członkowskimi Unii Europejskiej. W Polsce numery IBAN stały się obowiązkowe dopiero w lipcu 2004 roku. Za wprowadzenie numerów IBAN odpowiadał Europejski Komitet Standardów Bankowych. Obecnie numer IBAN obowiązuje w większości państw europejskich oraz z krajach Azji, Afryki oraz Ameryki Łacińskiej.

NUMER IBAN

W ramach danego państwa długość numeru IBAN jest taka sama, ale poszczególne państwa różnią się liczbą cyfr składających się na IBAN. W Polsce IBAN składa się z 26 cyfr, które stanowią numer rachunku bankowego. Poprzedza je identyfikator kraju, a dla polskich rachunków bankowych jest to kod PL. Z kolei numer IBAN w Norwegii składa się z 15 znaków, w Belgii z 16 znaków, a we Francji z 27 znaków. Według obowiązujących standardów numer IBAN może mieć maksymalnie 30 alfanumerycznych znaków.

Podobne artykuły:
I Czas czytania Ilość polubień
Inkaso - warunkowa forma rozliczeń handlowych 1 min 0 ❤
IKE - Indywidualne Konto Emerytalne 1 min 0 ❤
IKZE - Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego 1 min 0 ❤